logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 25 Апр 2024, 19:05




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3311 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ... 221  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Сеп 2019, 08:11       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
b5202s написа:
Привет,

Та понеже темата е за АР-ки и си хвалите рюгерите.

Ето прясно стреляне на механични мерни прибори. Нулиране на 50м и после пробно 10 на 100м. Забравих си мишените та ползвах едни забравени в колата от спортна стрелба малките дупки са от сачми.

Те това е дереджето след 1500 патрона.

Ами, евала! :tu: Което поне за мен иде да рече, че бай американец - Грег Елифриц - не ме е подвел, а аз доколкото евентуално съм успял да повлияя на избора ти - също!

Мрежата принципно е бъкана с информация по всякакви въпроси, като сортирането на достоверните източници от художествените измислици - на практика ти се явява най-голямото предизвикателство в процеса на търсене и избиране.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Сеп 2019, 09:48       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1023
За протокола, а и за всички спорещи:

1. АК е съкращение от "автоматический карабин", но с пропагандна цел се преименува на "Автомат Калашников" или отново АК.

2. наименованието АК-47 е измислено от НАТО - "АК-47 — это официальное название ограниченной партии опытных образцов и обозначение автомата Калашникова в классификации НАТО (АK-47 Type II)." В Русия тази модификация е позната като АК и АКС и е само и единствено с фрезована цевна кутия!

3. АКМ и АКМС са разработени след 1950 г. с цел подобряване на точността, далекобойността и поевтиняване на производството. И да, германски военнопленници имат учстие в разработките, но само в процеса за щамповане. И до сега благодарение технологията измислена тогава само в Русия се произвеждат цевни кутии с дебелина на ламарината под милиметър, всички други франчайзи произвеждат 1 мм - 1.2 мм.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2019, 20:07       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
b5202s написа:
Привет,

Та понеже темата е за АР-ки и си хвалите рюгерите.

Ето прясно стреляне на механични мерни прибори. Нулиране на 50м и после пробно 10 на 100м. Забравих си мишените та ползвах едни забравени в колата от спортна стрелба малките дупки са от сачми.

Те това е дереджето след 1500 патрона.


Да се възползвам от възможността да ти честятя арката на СиУ и поздравления за стрелбата на механика на 100м :tu: !

Малко дупки по хартия и от мен :oops: ::
Вчера успях да монтирам набързо едно бързомерче (2моа е точката на вортекс кросфайър) на моя ругер и показвам част от началния процеса на прострелване
Изображение
Изображение
3 изстрела от маса и стойка, ППУ фмж 55 грейна.
Това е преди да го нулирам. Биеше все още високо на 50м.
То е ясно че с бързомера чудеса от групите не може да се очакват, но явно цевта харесва пустите 55 гр. и има потенциал в таз насока, който разбира се ще разгърна като сложа оптика и почна релоуда за арката.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2019, 20:13       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1023
Като заговорихте за прострелка и групи, дайте малко акъл и на нас новите юзъри! Коя е най-добрата прострелка за 18 инчова цев на механични прибори? На колко метра да е нулата? Някои казват 50-200, други 25-250 ...

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2019, 20:29       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
minavasht написа:
Тъй като чакаме ирагана да реши какво ще прави и нямам работа, рових из нета за тия падащи пълнители.
......................
Нито една от темите не беше за фабрична пушка - или някой в БГ събира пушки от части и ги продава като маркови, или има някаква конспирация срещу българските стрелци.
За качеството - целия участък сме точно с ар556 на рюгер.
......


minavasht
Вчера впроцеса на стреляне с ар556 на рюгер забелязах следното:
При спуснат напред болт и леко вкарване на пълнител в оръжието има момент при който у новака (хората без опит с арки, вкл мен) се създава фалшивото усещане че пълнителя е заключен. Пълнителя си стои уж стабилно на мястото, болта си цикли но не подава патрон. Добре че имам навика винаги да проверявам дали съм вкарал патрон у патронника. Разбрах че трябва да вкарам пълнителя достатъчно навътре и винаги го проверявам дали е заключен стабилно, като го дръпвам леко навън.Въпрос на навик е.
При смяна на пълнител, когато болта е на задръжка такова фалшиво усещане за заключен пълнител няма.


Ако примерно стрелящия прави тактически релоуд - с патрон в патронника и в бързината не се усети да бутне достатъчно навътре и заключи новия пълнител, същия ще изпадне като стой та гледай при изстрел. Това по никакъв начин не значи че оръжието или системата имат проблем. Означава само едно - недостатъчно практически опит на стрелящия със съответната система.


Накрая изстрелях общо 150 патрона на бърза стрелба, с различни пълнители, единият от които стар магпулски ген 2 с много служба - протъркан, очукан, подаваче беше видимо износен. Стрелях патрони тегло на куршума от 50 до 75 грейна, тип на проектила - фмж, СП, TSX, HP, фабрични и релоуд, 223 и 5.56 нато, смесени в пълнителите, само и само да видя дали ще направи някакъв проблем.
Резултата е 0 проблеми.
Няма засечки, няма падащи пълнители, няма дабъл, трипъл фиид и т.н.
Има постоянна и безотказна работа на агрегата.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2019, 20:37       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Zakira написа:
Като заговорихте за прострелка и групи, дайте малко акъл и на нас новите юзъри! Коя е най-добрата прострелка за 18 инчова цев на механични прибори? На колко метра да е нулата? Някои казват 50-200, други 25-250 ...

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk



https://www.youtube.com/watch?v=jttB1kUXfJE

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2019, 21:01       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
[quote="tsb"
Вчера впроцеса на стреляне с ар556 на рюгер забелязах следното:
При спуснат напред болт и леко вкарване на пълнител в оръжието има момент при който у новака (хората без опит с арки, вкл мен) се създава фалшивото усещане че пълнителя е заключен. ,.

. Означава само едно - недостатъчно практически опит на стрелящия със съответната система.
[/quote]


Абсолютно!
Има още една разновидност на падането. С почти вкаран пълнител, при което ключалката не е "щракнала", макар и да е издала близък звук, стрелецът може да вкара патрон в патронника и да очаква стартовия сигнал. След него, вдига пушката, стреля мотивирано, от сътресението магазинът пада на земята и устремът е в колапс.
Подвариант на тази хипотеза е случката да настъпи в курса на стрелбата, при смяна на пълнителите, докато в патронника има патрон - пак има изстрел и пак от отката пълнителят е на земята. Стрелецът след миг колебание - дали да грабне смело резервен или да тръска и бърше този от земята- вече има причина за опустошената сцена...

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2019, 21:16       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4036
Местоположение: Orlando, FL
Да, за разлика от калаша, пълнителя на арката може да стои в гнездото без да е заключен.
Предполагам и в това се корени феномена, наблюдаван често от Дреда.
Като се замисля, той говореше за ронещи сълзи юнаци, които след първото си явяване на състезание изчезват.
Като знам цената на патроните в БГ, може би доста от тях не са могли да си позволят да пострелят достатъчно, и нямат изградени навици?
В началото и на мен ми се е случвало да не вкарам както трябя пълнителя и да ми падне като ходя към полосата, затова се научих да го удрям всеки път, за да чуя как изщраква ключалката. Веднъж щракнала и зъба влезнал в жлеба на пълнителя, не виждам как ще падне, без юнашко дърпане и блъскане.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2019, 21:36       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5278
Местоположение: София
И аз това исках да питам - тия пълнители не ги ли удряте от долу, когато ги вкарвате? Или дори тогава може да не заключи?

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2019, 22:22       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Zakira написа:
Коя е най-добрата прострелка

Най-добрата прострелка за дълго нарезно е на 100 м. Но с железните мерник-мушка според мен не става работата, нужен е бързомер с увеличител, или оптика.

Ако сложиш само бързомер, трябва да имаш и бинокъл за да следиш групата на 100 м. Между другото, за много груба прострелка в самото начало използвам едно приложение за телефона - казва се "Boresighter". С него можеш да стреляш на 15-20 м, да видиш на къде ти бие оптиката и така да й направиш груба корекция. А след което окончателната настройка си я правиш на 100 м. Трябва да се стреля от рест, или поне от двунога, а не просто подпрян на масата.. И на края - всяка цев си харесва някакъв патрон от някакъв производител и с някакво тегло и с него прави най-събрани групи.. демек хубаво е да имаш поне 3-4 варианта от тези, които се намират на нашият пазар.

Другото много добро приложение за телефона е "Стрелок Про". Препоръчвам го с две ръце, автора му е един руснак, който също пише в ганзата и под мое влияние/молба вкара в базата данни EOTеch-а и Аимпойнт-а. :-) До тогава ги нямаше.. Та всяка пушка прави две "нули", на моя АКМС първата е някъде около 75 м, а втората - естествено на 100 м.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2019, 00:35       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1299
Absolut написа:
И аз това исках да питам - тия пълнители не ги ли удряте от долу, когато ги вкарвате? Или дори тогава може да не заключи?

Ако го удариш, ще се заключи, аз винаги ги удрям. Аз също, като не съм сигурен, го проверявам съвсем инстинктивно. Иначе при отворен болт няма нужда, просто го поставяш, но с времето става навик да ги удряш леко.

Аз за това попитах Дред, дали хората на които им падат пълнителите, не са нови с тази система. Защото стрелец с няколко патрона през арката, плюс зареждане при затворен болт, плюс стреса на стстезание, плюс натъпкан пълнител...ами вярвам, че се е случвало.

Ясно, че при АК това няма как да се случи и това също подвежда.

П.П: аз също така удрям със сила и пълнителите на пистолетите! До степен, че при някой освобождава затворната задръжка и се получава супер-тактическо презареждане. :-) С глока не помня да се е случвало, но смита определено го прави тоя номер. Даже си е описано в книжката на пистолета.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2019, 02:41       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Zakira написа:
И до сега благодарение технологията измислена тогава само в Русия се произвеждат цевни кутии с дебелина на ламарината под милиметър, всички други франчайзи произвеждат 1 мм - 1.2 мм.
Да не кажа всички германски автоматични оръжия по време на войната са били със щанцовани кутии/ресивъри което е било най-модерната тенденция за тогава. Не знам какво точно са измислили руснаците и наистина нямам нищо против да са измислили нещо, но оригиналният калашник е бил със щанцован ресивър и благодарение на факта, че руснаците не са имали мощности да произвеждат прецизни щанци за него, минават на фрезованият вариант. След време разбира се, технологията е намерена по един или друг начин, и автомата си се връща към първоначалният вид - със щанцован ресивър. Германските инженери определено са имали пръст в разработването на проекта, самият Калашников не е бил нищо повече от самоук ентусиаст по онова време.
Мисля, руснаците имат някакво оригинално решение за термичната обработка на 1мм ресивъра, така че да не се изкривява, иначе с прецизните технологии за щанцоването са били доста зле, особено като се има предвид в какво състояние е била военната им индустрия като технологичен и човешки ресурс след войната...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2019, 06:19       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
TheWhiteMan написа:
Най-добрата прострелка за дълго нарезно е на 100 м. Но с железните мерник-мушка според мен не става работата, нужен е бързомер с увеличител, или оптика.

Ако сложиш само бързомер, трябва да имаш и бинокъл за да следиш групата на 100 м. Между другото, за много груба прострелка в самото начало използвам едно приложение за телефона - казва се "Boresighter".


Boresighting - Започваш от 50 метра with gun rest - гледаш мишената през bore-a, закрепваш оръжието и минаваш на мерните прибори (няма значение какви са) и ги корегираш върху мишената. Изтрела положително ще отиде на хартията (ако не, гледай облака прах). От там нататък гледаш с бинокъл и - кликваш горе, долу, ляво или дясно (1/4 МОА ще те мести около 7-8 мм). Полуавтоматите са малко терсене ама пак става. В краен случаи, насочваш на око пръчката към мишената и търсиш попадението - малко повече харчи патрони ама пак става.

Един друг метод (иска оптика) насочваш оръжието на първато попадение, държиш неподвижно оръжието и местиш/корегираш мерниците в bullseye.

Има и гилзи с вграден лазер, които правят точка на мишената (абсолютно безполезни през деня).

При мен, ловците стрелят 3 патрона и след това още един на елк или сърна. По-добрите стрелят в главата на 300-400 ярда. (не е ловджийска) :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2019, 09:40       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1023
ken6iro написа:
Zakira написа:
Като заговорихте за прострелка и групи, дайте малко акъл и на нас новите юзъри! Коя е най-добрата прострелка за 18 инчова цев на механични прибори? На колко метра да е нулата? Някои казват 50-200, други 25-250 ...

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk



https://www.youtube.com/watch?v=jttB1kUXfJE

Благодаря, Бате Здравко!
Човек винаги има какво ново да научи, особено докато е прост!
Специално ли ми търси клипче с DD и съответните механични мерни прибори? ;)

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


Последна промяна Zakira на 09 Сеп 2019, 09:51, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2019, 09:50       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1023
TheWhiteMan написа:
Zakira написа:
Коя е най-добрата прострелка

Най-добрата прострелка за дълго нарезно е на 100 м. Но с железните мерник-мушка според мен не става работата, нужен е бързомер с увеличител, или оптика.

Ако сложиш само бързомер, трябва да имаш и бинокъл за да следиш групата на 100 м. Между другото, за много груба прострелка в самото начало използвам едно приложение за телефона - казва се "Boresighter". С него можеш да стреляш на 15-20 м, да видиш на къде ти бие оптиката и така да й направиш груба корекция. А след което окончателната настройка си я правиш на 100 м. Трябва да се стреля от рест, или поне от двунога, а не просто подпрян на масата.. И на края - всяка цев си харесва някакъв патрон от някакъв производител и с някакво тегло и с него прави най-събрани групи.. демек хубаво е да имаш поне 3-4 варианта от тези, които се намират на нашият пазар.

Другото много добро приложение за телефона е "Стрелок Про". Препоръчвам го с две ръце, автора му е един руснак, който също пише в ганзата и под мое влияние/молба вкара в базата данни EOTеch-а и Аимпойнт-а. :-) До тогава ги нямаше.. Та всяка пушка прави две "нули", на моя АКМС първата е някъде около 75 м, а втората - естествено на 100 м.
Благодаря за изчерпателният отговор!
Пропуснал съм да спомена, че ми трябва прострелка за спортни цели. Всичко което си написал е вярно и се знае ... но е леееко поостаряло. Целта на задачата е да се стреля на различни дистанции на един и същ механичен мерник, без да се правят кликове и настройки.
Години стрелях с описаната от теб прострелка, но се появиха нови тенденции и с пробване установих предимствата им за оръжия като АК. Сега с AR тествам на ново, въпреки че принципът е същия.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3311 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ... 221  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: kristoG и 38 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer