logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 20:34




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 326 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Дек 2017, 17:46       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
Не е лошо да се изследва.
Най-учудващо ще е, ако се окаже, че сърдечникът е продукт на праховата металургия…
Тогава вече може да се спори стомана ли е, чугун ли, или железени прахови частици и други, формовани под високо налягане и спечени…
Особеното е, че при праховата металургия няма разтапяне до течно състояние и класическото определение за стомана и чугун става неприложимо, независимо от химичния състав, понеже няма наличие на леярска сплав.
А стоманата и чугунът са сплави.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Дек 2017, 18:04       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
6tangata написа:
Грешка си само за имането..хората имащи Макаров са 90 % или военни или били военни или полицай или били полицай...и най често не ходят по стрелбища ..а едно време най много имаше червени и зелени...казвам всичко от пряко наблюдение..,а не от хипотези....


Те затова на тези с червената маркировка им викат "военни".
Те си останаха за ползване само от военните, а за полицията разработиха само оловни защото са по-безопасни откъм рикушети.
Тези със стоманената ядка пръскат куршума на осколки, които хвърчат наоколо - удряли са ме.
А самата ядка в стрелбище съм виждал да се връща до 20 метра назад след рикошет и то през гумите пред отражателите.
Този е много опасен куршум.
Аз лично не бих носил такова нещо за самоотбрана, дори да не беше забранено.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Дек 2017, 20:02       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 28 Май 2016, 19:04
Мнения: 117
Резултати от измерването на скороста на патрони със стоманен сърдечник Завод 10:Температура около 2 градуса,разстояние 0.6м от цевта,оръжие Чз82 с полигонална цев.Патроните бяха от различни партиди 82,83,84 година не успях да намеря от една година.1 изстрел—290м/с,2изстрел—308м/с,3изстрел—288м/с.Останах малко изненадан,очаквах скорости поне над 310м/с.Някъде бях чел,че българските патрони са с различно качество,зависи от годината на производство.Барнаул не намерих за тестовете,ако ми изпаднат пак ТПЗ ще замерим и тях.Подкрепям по горните мнения,че патрони със стоманен сърдечник са опасни и не са удачни за самоотбрана.Лично аз бих предпочел най тежките куршуми в калибъра 109 грейна ТПЗ,които са достъпни и за България.

_________________
Никола Бикирски СК”Титан”


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Дек 2017, 21:11       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Спора ви за патроните с червения лак е безсмислен. Защото патроните със зеления лак пробиват в човек, колкото и тези със желязната сърцевина.

Причината е в това, че патроните със зеления лак имат много дебела медна ризница, която не позволява куршумите да се деформират при попадение в човек или питомна свиня. Дори в главата на голяма питомна свиня над 120 кила. Куршума на 9х18 със зелен лак не се деформира.

9х18 с червения лак може единствено да дупчи повече през врата на кола или друга тънка ламарина. Но в плът проникват еднакво!

Тънкия момент е в това, че 9х18 с червения лак рикошират ужасно!!! Има не един случай на косвени жертви от предупредителни изстрели довели до фатални рикошети с 9х18 с червения лак.

Само глупак би носил такива патрони в личното си оръжие. При положение, че нито дупчат повече в жив човек, нито имат по-голяма енергия. А само беля могат да му направят.

За свинята знам от лични наблюдения. Докато дядо беше жив често сме клали прасета на село наши и на съседи. Виждал съм и доста гръмнати прасета тогава. Аз също съм имал Макаров български и руски Байкал 442 хромиран. Руския беше по-добър още съжалявам, че го продадох. :confused:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Дек 2017, 22:43       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2012, 20:16
Мнения: 535
Corporal написа:
Резултати от измерването на скороста на патрони със стоманен сърдечник Завод 10:Температура около 2 градуса,разстояние 0.6м от цевта,оръжие Чз82 с полигонална цев.Патроните бяха от различни партиди 82,83,84 година не успях да намеря от една година.1 изстрел—290м/с,2изстрел—308м/с,3изстрел—288м/с.

Благодарско за труда! :tu: Резултатите според мен са изненадващи, да не кажа разочароващи..Ще е супер, ако можеш да измериш и барнаулски! А тези ТПЗ какви са-какви скорости дават? Никога не съм виждал в Ст З такива.

_________________
ЧЗ СП-01 Шадоу 1
СК "АВГУСТА 92"
СК "РОНИН"
Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Дек 2017, 22:59       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2012, 20:16
Мнения: 535
Paco написа:
патроните със зеления лак имат много дебела медна ризница, която не позволява куршумите да се деформират

Патроните със зеления лак яко ги лови магнит. Ако ризницата на проектила е медна, то гилзата е яко желязна тогава. Ама сякаш и от към куршума залепя здраво на магнита..Барнаулките-също. Обаче Геко и селиерки не им пука за магнитчето

_________________
ЧЗ СП-01 Шадоу 1
СК "АВГУСТА 92"
СК "РОНИН"
Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Дек 2017, 23:02       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Аз не виждам нищо изненадващо в теста..при температура лятото сигурно ще са си над 300-310 м/с. Важно е и партида и съхранение.....TCW ги дават с по-голяма скорост и тегло на куршума 7 грама. По книга дават 330-340 J.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Дек 2017, 23:37       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Пако дебела медна риза прават чорбаджиите на Запад...ама и те не са дебели...
куршума за макарена със зеления лак /нашенския/ е оловен с тънка стоманена риза от същата стомана марка10. около 0,3мм е не повече ...ще го премеря точно...
гилзата също е стоманена...червения лак също...само дето има стоманена ядка...
калашовите също...чета Мад Дога как те станали по-скъпи от западните и ми се вие свет...
откога железното тенеке е по-скъпо от месинга не знам...
хиляди тонове има от тези патрони и ги шиткаме яко и ние и русите на араби и африканци...ще се търсят в следващия век с нарастващи темпове...

а лапуа примерно позлатена медна ламарина е за пушки по $20 000 с оптики по $50 000...па подрязани балансирани с с толеранс по тегло и размери до милиардна от инчо...ок

п.п. а това че е жълт е галванично нанесена мед...ако вземеш един пирон и го потопиш във воден разтвор от син камък и той пожълтява с мед...
тоест мед има ама на 100 000 патрона има 2 грама мед

Paco написа:
Причината е в това, че патроните със зеления лак имат много дебела медна ризница, която не позволява куршумите да се деформират


теста на колегата с полигоналната цев е интересен скороста е нормална за тази температура...но с нарезна цев ще е по-малка скоростта...
абе лабава е макарената ясно е, но върши работа...требва да се пусне за свободна продажба всеки бял българин над 20г трябва да е длъжен да стопанисва една ;)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2017, 03:22       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Над 18,а не да ми ходят в казарма пък един Макаров да не могат да мажат.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2017, 03:35       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 28 Май 2016, 19:04
Мнения: 117
.[/quote]
Благодарско за труда! :tu: Резултатите според мен са изненадващи, да не кажа разочароващи..Ще е супер, ако можеш да измериш и барнаулски! А тези ТПЗ какви са-какви скорости дават? Никога не съм виждал в Ст З такива.[/quote]
Ще ги замеря и на над 20градуса,не е проблем.Не мога да кажа какви са характеристиките на ТПЗ,докато не ги метна през хроното :-) .Лично за мен ТПЗ е доста силен патрон,пистолета рита осезаемо повече с тях,много трудно се намират вече.Интересно ми е как ще се представят и руските LVE(Новосибирск),92 грейна куршум.По лек е от стандартните 95грейнови,по принцип трябва да е леко по бърз....

_________________
Никола Бикирски СК”Титан”


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2017, 08:04       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 04 Авг 2011, 13:25
Мнения: 189
Местоположение: София
През 1999-та в МВР-академията се стреляше предимно с ПМ+ТПЗ. Пистолетите бяха нови, руски и се чупеха всяка седмица - преобладаващо спусъкова скоба и затворна задръжка. Автоматичната стрелба беше честа и задължителна. При изстрел нямаше абсолютно никакъв пламък, демек барутът изгаряше изцяло докато куршумът още не беше напуснал цевта, но се образуваше някакъв синкав облак от особен дим и странни парцали от изгорелия барут. Същевременно 9х19 на същия производител но с надпис TCW + CZ75 водеше до често непрезареждане(10-ина от 100), както и (2-3 пъти от 100) куршумът само да се вреже в нарезите и да заседне там поради неизгорял барут.

_________________
Орлин Александров


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2017, 10:22       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 04 Авг 2011, 13:25
Мнения: 189
Местоположение: София
Corporal написа:
Резултати от измерването на скороста на патрони със стоманен сърдечник Завод 10:Температура около 2 градуса,разстояние 0.6м от цевта,оръжие Чз82 с полигонална цев.


На такова малко разстояние(60 см между цев и хронограф) барутните газове и частици, които излитат с доста по-голяма скорост от тази на куршума, не биха ли компрометирали резултатите? В упътването на моя хрони е дадено като препоръчително такова 2-3 метра за пищов или револвер!

_________________
Орлин Александров


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2017, 10:45       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Paco написа:
Тънкия момент е в това, че 9х18 с червения лак рикошират ужасно!!! Има не един случай на косвени жертви от предупредителни изстрели довели до фатални рикошети с 9х18 с червения лак.

Още пазя някъде проектил от такъв, изстрелян фронтално по панел със "Стечкин" от около 2 метра. В панела - дупка, куршумът като гъбка, със сърдечника като дръжка на гъбката... рикошет - зеро! Просто си падна на балатума. Виж, ако съприкосновението дойде под ъгъл - тогава най-вероятно ще е различно и ще има рикошет. Идеята ми е просто да не се генерализира чак толкоз.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2017, 16:57       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Не съм си правил такива рисковани експерименти. Явно под под прав ъгъл не рикошира 9х18 с червения лак.

По новините преди време гледах как един бежанец е загинал от рикошет. Полицаят стрелял предупредително нагоре и куршума ударил в мост под който имало група бежанци.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2017, 17:09       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Paco написа:
Причината е в това, че патроните със зеления лак имат много дебела медна ризница, която не позволява куршумите да се деформират


Poseidon написа:
Пако дебела медна риза прават чорбаджиите на Запад...ама и те не са дебели...
куршума за макарена със зеления лак /нашенския/ е оловен с тънка стоманена риза от същата стомана марка10. около 0,3мм е не повече ...ще го премеря точно...
гилзата също е стоманена...


Мерси за пояснението! :tu: Явно съм се объркал, :roll: защото изстреляните куршуми от Макаров, които съм виждал. При задната им част (обратната на върха им) там където се вижда оловото. Ризницата изглежда много дебела. :oops:

Чак сега разбирам, че ризницата е подвита навътре в задната част и създава впечатлението, че е много дебела. Грешката е изцяло моя. Явно не се деформират заради стоманената ризница.

През ум не ми е минавало да ги проверя с магнит... изглеждаха като мед или месинг по скоро..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 326 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 23 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer