logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 10:26




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 326 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 18:39       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Ако говорим за едри диви животни пенетратора е най-доброто. Защото оловните няма да проникнат много при 9х18.

Вярвам на руската статистика, която Орлин цитира. Но почти сигурно това е статистика за средно големи кафяви мечки. Бяла мечка ще я убиеш с Макаров, ама друг път. Това животно тежи над 500 кила. Същото се отнася и за мечките Гризли в САЩ. От мечка до мечка има разлика. Кафявите мечки са по 200 кила. Гризли и белите полярни мечки стават над 500 килограма.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 19:12       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 04 Авг 2011, 13:25
Мнения: 189
Местоположение: София
Най-тежките мечки убити със съответните калибри(от въпросната руска статия):
380 кг - 7,62х25
280 кг - 9х19
247 кг - 9х18
238 кг - 7,62х28r.
Доста хвалят 7,62х25 при стълкновение с мечка.
Не всички умрели мечки са претеглени - например с .45acp не е измерена нито една, а го смятат за най-удачен от изброените - .45аср, 7,62х25, 9х19, 9х18, 7,62х38r, 7,65х17, 6,35 Br - само от късоцевно оръжие!
Чукотските кафяви мечки не са по-малки от Кодиак гризлитата, които пък са най-големите кафяви мечки в Северна Америка!!!

_________________
Орлин Александров


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 19:18       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 28 Май 2016, 19:04
Мнения: 117
Колеги нека дискутираме по същество,кои патрони са добри за самозащита и кои трябва да избягваме в този калибър.Мечките са много различни по анатомия от човека,но правилно пласиран изстрел с подходящ боеприпас ще я прати направо в АДА. :evil:P.S.(А и никой не е казал,че трябва един изстрел,ако ме срещне подобен дзвер направо ще изпразня целия пълнител в него)

_________________
Никола Бикирски СК”Титан”


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 19:37       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2012, 20:16
Мнения: 535
Corporal написа:
Колеги нека дискутираме по същество,кои патрони са добри за самозащита

Еми да, де-hard cast на Underwood, или на Buffalo Bore. Но това в сферата на Коледните пожелания..От наличното на нашия пазар-може би червената маркировка със стоманения сърдечник. Но това е моето съвсем скромно мнение, разбира се.

_________________
ЧЗ СП-01 Шадоу 1
СК "АВГУСТА 92"
СК "РОНИН"
Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 19:38       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Носи геко или фиоки има ги на стрелбищата в София. Ако не си много далече провери на място. Но фиоки май са по 280 м/с колкото и геко. Поне това съм чел из нета. Вземи ги премери тия фиоки да знаем и ние по колко м/с са. Може за САЩ да са 280 м/с в техен форум четох. За Европа може и 310 м/с да са. Чел съм, че за САЩ правели по-слабо заредени калибри 9х18 и 9х19. Говоря за фиоки специално. Това съм чел. Дали е истина не знам.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 19:47       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 28 Май 2016, 19:04
Мнения: 117
Viking написа:
Corporal написа:
Колеги нека дискутираме по същество,кои патрони са добри за самозащита

Еми да, де-hard cast на Underwood, или на Buffalo Bore. Но това в сферата на Коледните пожелания..От наличното на нашия пазар-може би червената маркировка със стоманения сърдечник. Но това е моето съвсем скромно мнение, разбира се.

По закон боеприпас със стоманен сърдечник не може да се придобива и носи за самоотбрана от физически лица.Да не говорим,че да се намерят е изключително трудно.По скоро бих предпочел TCW 109 grn,нямам повече такива за съжаление бих им замерил скороста и на тях.Носих TCW около 3 4 месеца и реших да ги подменя с куците Селиерки.Между другото има и една руска екзотика на ”Улф” по 115 грейна,бих си взел такива ако някой внесе от тях.

_________________
Никола Бикирски СК”Титан”


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 19:50       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Кор Бон 115 грейн има ли там при вас?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 19:59       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 28 Май 2016, 19:04
Мнения: 117
FIRSTGUN написа:
Кор Бон 115 грейн има ли там при вас?

Не,абсурд...в България са основно арсеналски зелен лак,Геко,Селиер,ППУ,Барнаулки,Фиоки и това е...всички изброени са с по 94—95грейна куршуми и са за Range use,с по ниска скорост.109 грейновите ТПЗ са рядкост,съдейки по надписите на английски на кутията и месинговата риза са правени за американския пазар.

_________________
Никола Бикирски СК”Титан”


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 20:45       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 784
Местоположение: София
Къде в закона пише, че са забранени боеприпасите със стоманен сърдечник...в смисъл не се заяждам...просто не ми се чете целия закон...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 22:02       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 28 Май 2016, 19:04
Мнения: 117
6tangata написа:
Къде в закона пише, че са забранени боеприпасите със стоманен сърдечник...в смисъл не се заяждам...просто не ми се чете целия закон...

Според Чл.5 ал1 точка 4 пише:”Забранено е придобиването на боеприпаси с броонебойно,запалително и експлозивно действие,както и куршуми и снаряди за тях”.Аз си го тълкувам така...наличието на сърдечник в даден боеприпас говори за повишаване на про ивноста,демек един вид бронебойно действие.Всеки да си го приема както иска,аз така го разбирам.

_________________
Никола Бикирски СК”Титан”


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Дек 2017, 22:16       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Paco написа:
Но тези куршуми - пенетратор от солидна мед
Паце да не бъркаме двата щата - това не са "пенетратори". Че пробиват - сигурно. Пенетратор е обикновенно сърдечник от много по-твърд материал от мед или бронз или каквото и да е от металите които опират в цевта. Обикновенно ризата около пенетратора помага за да се задържи самият пенетратор в-у препятствието и да тръгне напред, когато ризата се смачка.
Иначе, хората си го казаха - лов на мечки с такъв калибър, това са фантасмагории, изключения и т.н.т.
.44маг с нищо не е по-лош от касул-а, особено от 6" цев, сетапа за бакап на ловец на едър дивеч Янки го е посочил. За отстрел на мечки с тт-та сме чували и друг път, също както и че .45тият (аср) някой разправял, че бил най-добър. Най-добър ама за хора, за едри животни аз не познавам никой който да го разнася но е възможно, де да знам... Ловците които познавам се меткат на револвери в .44 и нагоре, а руснаците са без аналози, те на две водки и с въздухарка ще ръгнат по горите само да се докажат... :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Дек 2017, 00:31       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2813
.38 Super написа:
За отстрел на мечки с тт-та сме чували и друг път, също както и че .45тият (аср) някой разправял, че бил най-добър. Най-добър ама за хора, за едри животни аз не познавам никой който да го разнася но е възможно, де да знам... Ловците които познавам се меткат на револвери в .44 и нагоре, а руснаците са без аналози, те на две водки и с въздухарка ще ръгнат по горите само да се докажат.

В случая става въпрос за съветска статистика. По спомен се отнасяше предимно за членове на геоложки проучвателни групи, на част от които са зачислявали и пищови, каквото има в склада - нагани, ТТ, ПМ, Колт1911 от лендлизовските доставки.Говорил съм с мой познат с дългогодишна практика като геолог-проучвател в СССР и той подвърди,че винаги се намирало по някой идиот, който хуква по терена без да си вземе винтовката или двуцевката, само с пищов. Да не им тежала, като се натоварели с пробите. Гледах негова снимка от 70-те някъде из Забайкалието, беше въоръжен с левърекшън винтовка за мосински патрон и запасан с наган.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Дек 2017, 02:10       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ritter написа:
В случая става въпрос за съветска статистика.


Според мен това са просто "ловжийски масали". Моят скромен опит се състои от няколко изстрела с Колт 1911 .45 АСР Buffalo Bore от около 25 метра на кафява мечка горе долу 120-140 кг. Стрелях я в профил и поне един патрон отиде в нея щото тя хукна да бяга. След много усилено търсене следи от кръв не я намерихме. Причината за тази глупава стрелба беше, че мечката ни пресече пътя и спря на една височинка и пушките ни бяха в каруцерията на пикапа а аз имах билет за отстрелване на мечка и адреналина ми взе акъла.

На същия лов, 14 годишната дъщеря на съседа завари една мечка в следобеден сън на припек и я издъни с 30-06. Беше над 250 килограма. Гаджето и носеше едно 9 мм Глокче за "защита".

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Дек 2017, 03:47       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5286
Местоположение: София
Непълнолетни, при Вас, могат ли да носят оръжие за самозащита? Или на ловната територия то се счита за ловна екипировка?

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Дек 2017, 05:01       Заглавие:  Re: Калибър 9х18 Макаров
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Не се казва колко е дьрто хаджето пък и къде е,ако е в някое забутано място то могат да носят и моя пищов с мое знание,не мога да му го продам само.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 326 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Viceroy и 195 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer