logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 15:07




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Мар 2016, 21:38       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Poseidon написа:
Това некаква мода нова ли е да се твърди, че винаги ЦТ е зад средата?

Почти на всеки пълноразмерен или междинен патрон, проектила е с център изнесен по-към дъното от колкото към физическата среда, м-у върха и дъното.
Ако формата му е остра отпред и заоблена или боут-тейл отзад няма как да е иначе, сам разбираш, ареодинамиката го определя.
Няма никакъв проблем с атакова решение, защото при завъртане проектила си се стабилизира, някой повече, някой по-малко.

Аз не мога да твърдя, че руснака е гонил някаква специална терминална балистика с кухият връх, по-скоро стабилизиране при пробиване, все пак и този калибър и 5.56 са високо скорстни за да могат и да дупчат добре ниският клас жилетки, това е което копираха руснаците с АК74, по-голям боекомплект и патрон който да дупчи флак джакетите на американците, това са извесни факти.
В тази връзка ето две неверни неща в поста ти:
Poseidon написа:
Кухия връх не е краден от .223 в опит да се настига този калибър...Това си е е руско решение , което не е некакво си откритие ...просто опитват различни варианти...
Никой не е казал, че кухият връх е краден а концепцията за лек, високоскоростен патрон, виж нагоре.
Руското решение за кухият връх е заради пробивноста на по-твърди прегради - кухата част на върха се сплесква и ризата стабилизира сърдечника докъто върви напред.
Poseidon написа:
Добре де този 7H6 с кухината и този с монолитния пълнеж 68грейна с еднакъв ЦТ ли са?
Видимо на куховърхия ЦТ е назад тук конкретно поне 2мм?
Това ако не е изместване и е семантика Ок... значи ЦТ на куховърxия е семантично назад...сравнен с монолитен...
Не си спомняш, преди разисквахме именно това...
Оригиналният куршум без оловото също има кух връх и парче "пирон" вътре, само за да е евтин, не за друго. Кухият връх обясних вече за какво е според това което съм чел по руските форуми.
Този с оловото е доработка на първоначалният вариант, сърдечника е променен, оловото има две функции: 1. Да докара центъра на тежеста до този на 7Н10 за да не се променя балистиката и техниката на стреляне и после, когато приказвахме преди, имаше постната от някъде информация, че именно оловото и ризата на куршума стабилизират по-добре сърдечника като дупчи твърда преграда, от колкото предишният модел 7Н10. Говоря общо взето по памет, но имаше доста инфо от руснаците изнесено в темата, не си спомням от кого.
Poseidon написа:
...и днес 7H6 e стар куршум ... на въоръжение се приемат други
Добре, кой е приетият на въоръжение куршум в Русия за АК74 ?
Аз единствено твърдя, че 7Н6 е руски военен излишък и като ги купувам идват в руските консерви, по 1080 парчета вътре, в хартиите, опаковани по 30 в блокче.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Мар 2016, 21:40       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
DoctoraBG написа:
....с глупостите, че така се балансирал.
Х аха ха... Именно, балансирането на пушечен куршум не става с местене на центъра на тежеста... :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Мар 2016, 22:30       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Добре да разширим темата класически с 38ия :-)

тука обясняват механизма на пробиване със стабилизиращото олово.../не го знаех показа го навремето ти ....помня не намирам темата сега/

http://grigorew.narod.ru/raznoe/kal545.htm

Да идеята за малък щурмови калибър е американска, руснаците приемат този кал. 1974г чак , но конструкцията на 5.45 си е руска отсякъде

тука още по напоително инфо за 5.45
http://gunrf.ru/rg_patron_5_45x39_ru.html

ядката на 7Н6 е от стомана10 не е баш като пирон, но е мека...след 1987г го свалят..."В таком виде пуля просуществовала до 1987 года"
после какво прават е в линковете

Цитат:
переход в 1994 году на производство 5,45-мм патрона с модернизированной пулей 7Н10 повышенной пробиваемости.
Главное отличие модернизированной пули 7Н10 (рис. 4) в том, что полость в головной части пули была заполнена свинцом, что позволило эффективно поражать пластины бронежилета из титановых сплавов на дистанции 200 метров и стальной лист толщиной 16 мм на дистанции 100 метров.
Техническое решение возникло в результате моделирования процесса поражения преград, изучения характера их пробитий.

в момента на въоръжение е май 7Н22...ако Чичо няма нещо секретно ...ама няма начин да няма :roll:
Цитат:
принят на вооружение в 1998 году 5,45-мм патрон с бронебойной пулей (индекс 7Н22)

Сега... дали всичкото 7Н6 и изринато или се ползва за занятия и има още в някои части не знам...но ако влязат в Турция ще е със 7Н22 :? имат и 7Н24

това е последно което намерих...индекси няма...секретност си трябва...не мое :tu:
Цитат:
К 2007 г. совместными усилиями ФГУП «ЦНИИТОЧМАШ» и ФКП «АПЗ «Вымпел» патрон с пулей БС был модернизирован. Вновь модернизации подвергся сердечник. В результате проведенных работ значительно повысилась пробиваемость средств индивидуальной бронезащиты.

целта е ясна да пробива на поне 200м "каждая Натовская жилетка...

Мисля тези първите кухите 7Н6 дето отрипат от клонки отдавна са ги разкарали по цивилните пазари...главно Африка и САЩ :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Мар 2016, 00:22       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Не збравяйте, че кухият отпред проектил е технологическо предизвикателство да се запази центъра на центробежната сила да съвпада с тази на целия куршум (различие на количеството на материала по периферията на върха). От тук при тези жайроскопни стойности на въртене, носа на куршума започва да прави кръгчета и траекторията и далечината на попаденията отиват на кино.

Нямам знания от военни производства и изследвания, но това което съм чел и чул от ветерани от Виетнам е, че леките куршуми (.223 например) при удар се разпадат и парчетиите уголемяват пораженията (хвърчат в всички посоли или tumble) и второ - войниците могат да носят по-голям брой патрони. Като fringe benefit от заострения връх (по добра балистичен коефициент - Berger от това правят огромни пари) Центъра на Тежестта отива назад и "някакси спомага" на куршума to tumble. А самата геометрия на куршума задължително мести Центъра на Тежеста назад. И както е отбелязано в дискусиите по-горе мястото е без всякакъв ефект на траекторията.

tumble - премятане :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Мар 2016, 03:39       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Сигурно е така, но както и да е, тоя патрон дупчи да си такова мамата. Първият модел 7Н6 ( аз мислех, че това е по-нов модел) дупчи без проблем двустранно коминно тяло и сигурно 10-15 санта дърво МАК имаше много г отино видео със няколко калашника и една мишена зад едно дърво, оказа се, че само малките калибри пробиха, 7.62 за разлика от популярните митове и легенди които се носят из България за руският оръжеен гений, не проби нигуя, така че... Тука бяха много популярни руските 5.45 ислишъци докъто не ги забраниха за внос, добре, че все още се намират по разни заложни къщи. Аз имам скътани малко повече от 3000, две от тях - в консерви, не мисля да ги пипам, даже сега събирам една бутална АРка в тоя калибър да видиме как ще е... :D
Имам и едни които са харабийски бронебойни и са относително нови, те имат някакъв връх но не съм ги отварял защото са скъпи, връзват се към $2 парчето и не ми се развалят кръглият брой за пълнителите, за да пилна един както пинах 7Н6. Ако ми остане време на светло, ще извадя един да го с нимам да се опитаме да го идентифицираме, тея от които ги купих разправяха, че сърдечника бил карбиден, колко е верно - не знам...
Аз го харесвам патрона, много плоска траектория има, американската ми нехромирана цев прави под 3 санта група от три на 50м, за такъв като мене това е предостатъчно.
Има и едни китайски в същият калибър, Голдън Тайгър, те са пълни с някаква китайска сплав, по-тежки са от руският излишък и са мисля малко по-слабо заредени, не съм ги мерил с хроното но ще го направя като остана малко по-свободен. Доста добре се държат обаче, нищо че са китайски.

Poseidon написа:
...но конструкцията на 5.45 си е руска отсякъде.
Аз никога не съм твърдял обратното, само че са откраднали концепцията за по-малък калибър, не друго.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Мар 2016, 06:20       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
ubboto написа:
DoctoraBG написа:
Кое му е толкова специфичното на тоя куршум, за да налага кух връх и как тоя кух връх му придава стабилност?
За първоначалния замисъл на конструктурите можем само да гадаем, но за мен този въздушен джоб отпред при всички положения спомага куршумът да започне да се върти през задницата при значително по-плитко проникване в жива цел - към 10-11 сантиметра, по спомени. Докато за тази гимнастика, на 7.62 му трябва двойно повече разстояние.

Амнайсет пъти съм казвал, че един колега бе правил дипломна работа и там с единия от преподавателите установиха, че 5,45 прави 25 премятания в тяло с с дебелина 22-25 см

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Мар 2016, 09:19       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
tconiotconev написа:
Амнайсет пъти съм казвал, че един колега бе правил дипломна работа и там с единия от преподавателите установиха, че 5,45 прави 25 премятания в тяло с с дебелина 22-25 см
Чак пък толкоз! И как точно ги установиха тези 25 премятания? В жива цел или тяло с друга консистенция? Не се заяждам - просто ми е интересно.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Мар 2016, 09:45       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
.38 Super написа:
много плоска траектория има, американската ми нехромирана цев прави под 3 санта група от три на 50м, за такъв като мене това е предостатъчно.

Ок пусни тема като я събереш тая арка... интересно...обаче тия патронки дето си набрал старите май са с корозивни капси...ше трябва да я чистиш щателно тази цев след стрелба...или поне я цвъкай с балистол...алкален е и ще я пази

А като са спрели за внос старите руските военни 5.45 нещо нормално според мен /тея освен за плякане стават и за банкови обири и по полицейски коли да се стреля.../ то 100% ще се намират в щатите и китайски с оловен пълнеж и дори местни фирми ще ги правят ако има интерес...
но едва ли...там .223 си е ок........интереса към руския е поради много ефтините изцяло железни руски излишъци

ето след последния 7H24 инфо за най-новия 7Н39"Иголник" горе споменахме и в друга тема май беше за този "Иголник"...
Ядката е сплав от волфрамов карбид и кобалт ...не разбрах по цялата ос ли е ... има ли олово...
но пробивността е шеметна ако рекламите са верни - излиза на 200м около 28мм обикновена конструкциона стомана и всяка бронежилетка...
не знам дали този се отклонява от храсталаци и клонки...за първия модел 5.45/дето го имаш/ има оплаквания по тази част...има ли шубраци никога не бие където се мериш...

В момента тече организация 7Н39 да се приеме изцяло на въоръжение в руската армия.

Това обаче колко xиляди тона волфрам трябва не ми го побира акъла...колко патрона трябват на 1,2млн армия с мобилизационен резерв 31млн бойци??

най-масови вероятно ше си останат тези 7H22 със закалената ядка от високовъглеродна стомана У12А
много евтини са всичко им е желязно с малко лак отгоре...

Цитат:
Завод "Вымпел" совместно с ФГУП "ЦНИИТОЧМАШ" и ООО "ТехКомплект" за счет собственных средств завершил опытно-конструкторскую работу по изготовлению нового патрона индекса 7Н39, шифр "Игольник", спецдействие которого превосходит в 1,8 раза существующий патрон индекса 7Н24.
В настоящее время проводится организационная работа по постановке на вооружение этого патрона, при этом правительство края оказывает необходимое содействие предприятию.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Апр 2019, 16:00       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Местя мнението тука с цитат, защото системата не позволява друго:

Amazon написа:
JDredd написа:
Amazon написа:
куршума е стабилизиран, а не е с изместен назад център на тежестта(както при 5.45х39).
Ей, минат се не минат 2 години и някой капацитет вземе, че се изцепи за пореден път относно "изместения център на тежестта" PDT_Armataz_01_30 :evil: :x :td:

Ето, чети до къде стигнахме последния път: http://thegunman-bg.com/forum/viewtopic.php?p=159173#p159173

А ако ти се пише по въпроса - ползвай горния линк да не разводняваме тази тема.

И ти всеки път се нервиш, че руският боеприпас е по калпав и разчита на премятането, вместо на раздробяването на проектила? Човек, време ти е да ги преживееш тия неща.

Ето ти нещо за отпускане на душицата, че писането с емотикони не е добър признак:


_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Апр 2019, 16:08       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Amazon написа:
И ти всеки път се нервиш, че руският боеприпас е по калпав и разчита на премятането, вместо на раздробяването на проектила? Човек, време ти е да ги преживееш тия неща.
Много ме кефиш като останеш без аргументи :tu: Не спирай, забавлявам се яко :armed: Кажи още за изместения център на тежестта. Или пък не - просто напиши нещо - не е задължително да е свързано. Важното е да се пише.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Апр 2019, 09:52       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Мар 2019, 09:19
Мнения: 397
Spurs написа:
Няма понятие "изместен център". Мълвата говореше, че ако те удари в ръката, може да излезе през гърба. Или ако улучи в корема едва ли не се върти вътре и прави жертвата на дроб-сърма... PDT_Armataz_01_22
5.45 си беше пълна боза в сравнение с 7.62...

Леле....що така с лошо?????? :)

_________________
https://www.youtube.com/channel/UChxAWO ... 3vaRnOaAbw

https://www.triskel-int.com/

"Traditions and Diversity" - TRISKEL INTERNATIONAL

Милен Димитров - Инструктор ТРИСКЕЛ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Апр 2019, 09:59       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Мар 2019, 09:19
Мнения: 397
Според мен всички АК от модел 74 насам, са по-модерни, по адекватни, по-надеждни, по-устойчиви, по-прецизни, и по...по.по...от който и да е по-преден модел на АК.
Спрели са ги по политически и бизнес причини в България и на други места по света.

Когато се говори за боеприпаса 5.45х39мм, не може да се слага всичко под един знаменател. И там вече има изключително много разновидности, различни от първите модели. Различна форма и структура на куршума.

Като цяло, прекрасно оръжие, с което задачите се изпълняват много по-лесно от колкото с предни модели.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UChxAWO ... 3vaRnOaAbw

https://www.triskel-int.com/

"Traditions and Diversity" - TRISKEL INTERNATIONAL

Милен Димитров - Инструктор ТРИСКЕЛ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Апр 2019, 10:07       Заглавие:  Re: Кога Арсенал спряха да произвеждат оръжия в калибър 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Мар 2019, 09:19
Мнения: 397
https://www.facebook.com/triskel.tst/vi ... 964033769/

https://www.facebook.com/triskel.tst/vi ... 721837059/

https://www.facebook.com/triskel.tst/vi ... 065886758/

Стреляме много и постоянно с АК в калибър 5.45мм. На всеки курс се правят и демонстрации на пробивността, шоковия ефект и въздействието върху прегради от битов/природен характер.

Доста колеги с много опит по света са супер впечатлени от оръжието и боеприпаса. Коментират, че биха заменили М4, Г36, ЗИГ и други карабини за нещо подобно на АК в 5.45х39мм.

Сигурно има защо!

_________________
https://www.youtube.com/channel/UChxAWO ... 3vaRnOaAbw

https://www.triskel-int.com/

"Traditions and Diversity" - TRISKEL INTERNATIONAL

Милен Димитров - Инструктор ТРИСКЕЛ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer