logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:30




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Апр 2017, 19:45       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
https://youtu.be/GSxj4HPApFU


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Апр 2017, 08:20       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Paco написа:

............
Първият мит е опасността за косвени жертви от over penetration или свръх пробиване при използване на късо оръжие. Вероятността след като е пробил нападателя същият куршум от късо оръжие да убие невинен зад него е много, много малка. ...................

Този човек много добре обяснява заблудата за вероятността от over penetration:
https://www.youtube.com/watch?v=-U-O0sX ... ata_player


.................Но за 9х19, 40 S&W и 45 АСР FMJ е по-смъртоносния куршум. Причината е по-дълбоката рана прекъснала много кръвоносни съдове. Ако не се засегне гръбначният стълб, мозъка или сърцето. Се умира най-бързо от загуба на кръв. Затова FMJ е по-смъртоносен в тези 3 калибъра. Както и в .38 Спешъл и 9х18.

..................


Пако, тоя чичо от клипа нещо не ми вдъхва доверие на надежден източник, относно
"заблудата за вероятността от over penetration".

Иначе, предполагам в някаква степен си прав, че "FMJ е по-смъртоносния куршум".
Според статистика, вероятно щатска, която преди време бях чел, е било установено, че стопиращото действие на един изстрелян FMJ /не помня за кои калибри идеше реч/, от кно е недостатъчно, поради което се налагали няколко - 3-5 изстрела срещу нападателя. Обикновено същия умирал в последствие от кръвозагуба. Същата статистика показваше, че в случаите на ползвани HP почти винаги бивал стопиран нападателя с първия, втория изстрел, като повечето пъти оставал жив!?! Цитирам статистиката, или стъкмистиката, по памет. Та вероятно има нещо верно, че ФМЖ-то е по-смъртоносен.

Да, обаче аз не искам никой да убивам. Искам ако се наложи /дано никога не ми се налага/, да спра нападателя с първия пласиран изстрел, не да го убивам.
Давам тука линк от една таблица със статистика относно One Shot Stop %.
http://www.chuckhawks.com/handgun_power_chart.htm
Това което прави впечатление е че в калибрите 9 пара, 357 маг, 40 СиУ, 45 аср най- висок One Shot Stop % показват боеприпасите тип ХП или такива с фрагментиращ се проектил, леки и бързи за съответните калибри. Разбира се такава статистика има и своите критици, които биха развили тезата, че леките и бързи за съответния калибър проектили, които имат склонност да експандират бързо и да се фрагментират биха били недостатъчно ефективни, ако се налага да стреляш през преграда някаква, или през дебело кожено яке на нападателя, хипотетично.
Аз не се наемам да оценявам достоверността на такива статистики, но прави впечатление, че в таблицата има само три вида боеприпаси с куршуми тип fmj.
От тях с най-висок One Shot Stop % е 45 аср.

Истината вероятно е някъде по средата - да се намери такъв тип боеприпас, чийто проектил да осигурява достатъчно проникване, контролирана експанзия и отдаване на достатъчно енергия за стопиране на агресора.
Тука вече има смисъл и провеждането на всякакви тестове - любителски и профи с цел проверка скоростите, пробивността и експанзията, фрагментацията /или липсата на такава/ на предлаганите у нашенския пазар боеприпаси.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 08 Апр 2017, 08:25, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Апр 2017, 08:21       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
ti6kata написа:
https://youtu.be/GSxj4HPApFU


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ето още два и от мен:
https://www.youtube.com/watch?v=4MPSDjJQIv4
https://www.youtube.com/watch?v=JGZe6q5oXU4

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2017, 08:41       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2017, 15:40
Мнения: 257
Интересни сравнения относно силата на .45 ACP в зависимост от дължината на цевта.

Short-Barrel Performance — The .45 ACP and Barrel Length
http://blog.cheaperthandirt.com/short-barrel-performance-45-acp-barrel-length/

Изображение

Не съм сигурен, че статията е точно за тази тема, но не успях да открия къде да я постна.
Моля, ако модераторите преценят - да я преместят или изтрият.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2018, 18:46       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Здравейте, не намерих по-подходяща тема, за това питам тук. Иде реч за цени на боеприпаси, достъпност, пазаруване онлайн и т.н.

Въпроса не е само към колегите пребиваващи в Новият Свят, но и как седят нещата в Родината.

В продължение на дълги години си купувах патроните и пистолетни и винтовъчни, от локалният ми магазин, от стрелбищата и от стрелковият клуб на който съм член. В един момент осъзнах, че изливам грешни пари за патрони с всока надценка и/или много високо качество, което не е нужно на посредствен стрелец, като мен.

Та от почти година пазарувам онлайн. Вчера си поръчах тухла от 500 броя 5.56 на Winchester на цена под 33 стинки за фишек: https://www.cheaperthandirt.com/product ... 2225114.do

Въпроса ми е вие откъде пазарувате и на какви цени? Да сравним нещата.

П.П: Знам че мога да си взема примерно Wolf за стотинка-две по-малко, но не искам да си мъча желязото със стомана и евтини барути.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2018, 19:17       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Amazon написа:
Въпроса ми е вие откъде пазарувате и на какви цени? Да сравним нещата.


The key words are - no tax, free shipping, gun shows or reloading. Продажните цени се сменят в зависимост от търсенето и прелагането (преди 2 години .22 отидоха на луди цени). Квадратните щати са Мека на gun shows и според мен на най-достъпни цени. Лично аз предпочитам релоадинга. Това ми дава ми възможност да си ги правя по "поръчка" въпреки, че ако използваш висококачествени куршуми не излиза много по-евтино (екипировка, консумативи, време и т.н.). Но ако стреляш количества (5-8 хиляди годишно например), тогава си на печелишвата страна.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2018, 21:52       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Благодаря! Имам работилница и в някакъв момент предполагам, ще се насоча към релоудинг, но засега явно ще дебна за оръжейни панаири и промоции в нета. Иначе за тази година съм изгърмял около 3000 патрона (смесено късо и дълго). Далеч съм от 8000.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2018, 23:39       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
.223 е прекалена разправия за презареждане в голям обем, предполагам че за точна стрелба има смисъл, за моето сватбарско пукне абобработката на гилзите ме забавя много, 100-на патрона на час мога да направя в най-добрия случай. ТАка ми излизат по около 10-11 цента, руските са по 20, демек спестявам $10-на лева, ама губя цял час, в който мога да изкарам много повече.
По едно време правих сносни пари от препродаване на израелски куршуми, пазя 5-6000 с барут и капси, ако случайно дойде края на света.
Пистолетните ми и те са уж по-добре, правя към 400 на час, куршумите са ми без пари и имам безброй руски капси, дето ги купувах по $17-18, ама пак спестяването не е чак толкова голямо и на практика пак губя от цялата работа, особено като сложиш времето за събиране и сортиране на гилзите. Все се каня да сложа автоматичен подав на гилзи на пресата, сигурно ще вдигна производителността до 500-600, ама така и не мога да се наканя.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Дек 2018, 14:13       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
за да е анализа по-добър, добавете и .. средния доход на час работа по професия
защото нещата става още по драстични като се вземат цените на консумативи/патрони и доход за час работа

особено за хора които не могат да работят втора работа в родината

цена релоад пистолетни 9х19
качествен куршум - 0,13лв
барут - 70лв за 1кг = 3000 патрона
капса - 0,06-0,07лв
гилза - все по често се купуват и у нас - 7-10лв за 1кг месинг или 250 гилзи

ако си ги събираш излизат минимално по 0,22лв за патрон + труда, консумативи за чистене, релоадване
ако ли отливат куршумите - може да падне малко цената

на комерсиални стрелбища са от 0,56лв/бройка нагоре, което е разбираемо
но там има заплати, разходи - сериозни - тока за вентилацията/отопление достига зимата до 2000лв на месец

търговците продават най-ниско 0,36лв на едро, за големи количества
но днешния българин (или това което е останало от него в родината)
е много силно изразен егоист и трудно се прави организация за групово закупуване
и затова се оправя сам, и му излиза скъпо всичко ... не само оръжията


доход 8-10лв на час, е среден доход на стрелящ българин
ако печели по малко - стрелбата му е толкова далечна и неземна
ако печели повече - пак не му е до стрелба :))

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Дек 2018, 15:26       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Така е, има три причини да се презарежда - да се спестят пари (най-честата), да се правят патрони по личните изисквания на стрелеца, и да си независим от потенциални проблеми в снабдяването.
Аз започнах да презареждам мисля 2008-2009, когато тук имаше криза с патроните. Имаше моменти, когато в магазините имаше само екзотични калибри и накрая ми писна да обикалям и търся.
Тъй като тук може да се купуват наедро консумативите, цените падат доста - булсай барут в кутии от 4кг мисля беше към $30/кг, капсите $17-18/1000 руски, $20-25 хубави, за куршумите пробвах в началото с помеднени, после почнах да лея оловни, за пушките купувах куршуми и барут от фирма, която внасяше разглобени патрони от Израел и мисля 308 от ЮАР, на смешни цени.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Дек 2018, 15:41       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
има още една много сериозна причина за релоад
ако търсиш, резултат от тренировките, и спортни успехи - особено за късите оръжия

повечето умения се предимно натренирана мускулна памет
когато релоадваш и купиш 1кг барут и съответните консумативи имаш = 3000 броя еднакви проектили = 3000 еднакви изстрели

даже и да купиш 3000 нови патрони, никой незнае какво има в тях, само можем да се надяваме че са една партида :)
защото и на производителя един момент му свършват консумативите или се разбъркват и т.н.

ако всеки път стреляш с боеприпаси с различно поведение .. резултата е променлив и бавен


ПП: при снайперите не говорим, че там е чудо, особено при модерните калибри - износват цевите и се компенсира и т.н.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Дек 2018, 19:31       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Amazon написа:
Здравейте, не намерих по-подходяща тема, за това питам тук. Иде реч за цени на боеприпаси, достъпност, пазаруване онлайн и т.н.

Въпроса не е само към колегите пребиваващи в Новият Свят, но и как седят нещата в Родината.
С леки корекции пускам един мой стар постинг по въпроса за релоудинга на пистолетни патрони. Написаното е базирано на собствен и наблюдаван от мен чужд опит.
Като сложим настрана много стрелящите и борещите се за високо спортно майсторство, за които той е просто задължителен и като цена и като продукт с точно определени специфични качества, за останалите по-несериозни стрелци релоудингът е преди всичко трансформиране на свободно време за сметка на плащане, т.е. оползотворяваш си времето за губене (което по презумпция имаш в излишък) за нещо, за което иначе плащаш като поп. И по този начин ограничения си финансов ресурс го насочваш към нещо друго. От мен да го знаеш - това е основното.
Ако нямаш време щото изкарваш яки кинти - не се занимавай с глупости!

Колкото до конкретното парично остойностяване на домашно произведените 9х19 - има много фактори, които много трудно се поддават на такова, а силно играят в този мач:
1. Гилзи - от къде? Както и да си кривим душите - гилзите са ценна суровина до степен на стратегически ресурс.
2. Подготовка на гилзи: пране, миене, ултразвучене, сушене, тумблиране и т.н. процедури - гълтат време и др. ресурси.
Аз за себе си така и не открих начин дори приблизително да остойностя т. 1 и т. 2. А има и колеги, които не правят никаква подготовка в това отношение: гилзата се вдига от земята и се пуска в прогресивната преса.
3. Цена капса: от 5 до 12 стотинки съм срещал.
4. Цена барут: проста да падладеешь (както казват отдавна живеещите в БГ рускини): от 35 до 300 лева килото.
5. Цена куршум: тука ако още не си пАдлАдял при т. 4 - вече откачаш: някои стрелци си ги леят сами, като това са два вида хора - с купено олово и с попаднало им отнейде си олово. При оловните има мазане, калиброване и прочие процедури. Други си ги купуват. Там па са голи, боядисани (със поне 100 вида боя, някои от които притежават митични качества), помеднени (химически, галванично) или класическо FMJ. Цена от 0 до към 20 ст.

В заключение: релоудингът не се поддава на пълно парично остойностяване.
За мене въпросът колко струва един релоуднат патрон е все едно да питаш колко струва една кола втора употреба - условностите са горе-долу толкова пак.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Дек 2018, 19:35       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
ubboto написа:
Та, за да не се разглезваш прекомерно, е хубаво да ги помпаш на фабричния PF


Или да зареждаш на фабрично PF ниво, което за някои високо скоростни стрелци е предпочитано.

От друга страна, при дългите пушки, действителната скорост на почти всички фабрични патрони е под тази на табелката, което е доста деградираща информация за ловците на големи дистанции.

А ако смятаме пестене на пари, би трябвало да се вземе и цената на гилзите. Лапуа гилзите са почти $1 на парче. Ако я презаредиш поне 10 пъти става 10 цента/парче. Мach Target 260 Remington e $56 for 20 cartridges. Така един двудневен мач ще ти излезе около $2000 ако включиш и хотела и разбира се веднага ще си събираш гилзите и превключваш на презареждане.

Минаващ, .223 се презреждат много ефективно с Дилон прес с около 300 патрона на час. Аз ги чистя в барабан с иглички поне 500 на един бач. И ако трябва да ги тримваш спокйоно можеш да изхарчиш още един час за 500-те излезли от барабана. Така, че 3-4 часа за около 600 патрони са съвсем в паритет на времето, което харчиш за пътуване до стрелбището.

А що се отнася за пистолетните гилзи - на стрелбишата с големи посещения много от стрелящте ще си почистят фабричните гилзи и с удоволствие ще ги дропнат в твоята торбичка и ако не ги разделяш по марки презареждането е едно малко удоволствие, нещо като аперитив. :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Дек 2018, 19:57       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Мен ме забавя много ресайзването на .223 - трябва да ги смажа, ресайзна, после да ги въртя да ги изчистя от смазката, после никога не мога да извадя всичката медия от гилзата и преди да я заредя трябва да я изсипя за всеки случай. Дори и 200 да правя на час като общо време, пак не се спестяват толкова много в сравнение с готовите руски патрони.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Дек 2018, 20:07       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
minavasht написа:
сравнение с готовите руски патрони


Well, аз имам идеологически предрасъдаци за да NE ги използвам :-) :-) :-)

Merry Christmas by the way!

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


Последна промяна Yank на 25 Дек 2018, 20:09, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer