logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:10




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Апр 2017, 18:23       Заглавие:  Въпрос относно боеприпаси
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2011, 22:35
Мнения: 43
Здравейте.
Колега от форума ми каза, че селиер белот нон токс 9х19 TFMJ разбира се, били ... нехубави патрони така да се изразя. На стрелбището ми казаха, че техните - аналогично фиочи били по-зле... Никой не ти обяснява защо по-точно и какво да гледаш. Ще съм благодарен за някое друго образователно мнение по темата. Кое им е по-доброто на с&б от фиочи и какво означава "хубав" или пък "лош" патрон. Говоря за 9х19 TFMJ. И последно каква е разликата между FMJ и TFMJ? Благодаря предварително.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Апр 2017, 18:50       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
T...FMJ е тотално ( Т ) демек отвсякъде облечен куршум. При FMJ оловото се вижда откъм обратната на върха страна. TFMJ се прави с идеята за стрелба на закрито, защото при FMJ огъня от изстрела изпарява макар и минимална част от видимото олово. А оловните изпарения са силно токсични. TFMJ ги наричат също и нон токс, демек не токсични.

Понякога TFMJ имат доста по-тънка обвивка над оловото спрямо FMJ, което е плюс, защото по-лесно се сплескват и по-трудно рикошират. Доближават се до свойствата на гол оловен куршум. Но това е когато обвивката е доста тънка. Но не винаги обвивката е много тънка при TFMJ.


Последна промяна Paco на 01 Апр 2017, 23:08, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Апр 2017, 20:39       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2013, 20:59
Мнения: 175
Привет, ха и аз да пусна такова питане, то вече сторено, пък и отговорът повече от изчерпателен :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 08:57       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
За S&B NonTox личните ми наблюдения са следните:
1. Ако S&B са традиционно слабо заредени, то S&B NonTox са още по-слабо заредени.
2. В S&B NonTox се използва друг вид барут, който гори много чисто - толкова чисто, че гилзата след изстрел отвън и отвътре грее като парадните инструменти на общинския духов оркестър.
3. Отворът за пламъка от капсата при гилзите на S&B NonTox е видимо по-тесен и при reload на такива доста често се стига до прилагане на специфични инструменти и/или brutal force алгоритми.

Аз лично всеки път като ми паднат такива си ги стрелям с кеф. 27-цата я нося с такива също.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 09:35       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2011, 22:35
Мнения: 43
А някой да има наблюдения от Sellier Bellot SP в същия калибър?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 09:43       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
http://jdredd.snimka.bg/hobby/9x19-amp-40s-amp-w-vs-wet-paper-and-a-pillow.757614.30697044

В горния албум, който не знам защо не мога да го отворя, има снимка на един SP в 9х19, изстрелян от Глок 17, преминал през възглавница със силиконов пух и забил се в блокче от мокри рекламни брошури. В случай, че не се отвори албума да кажа, че куршумът не беше претърпял никаква деформация :punch:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 11:05       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
В горния албум, който не знам защо не мога да го отворя, има снимка на един SP в 9х19, изстрелян от Глок 17, преминал през възглавница със силиконов пух и забил се в блокче от мокри рекламни брошури. В случай, че не се отвори албума да кажа, че куршумът не беше претърпял никаква деформация.
От FMJ-та при всички положения е по-добре с оглед на евентуалното свръхпроникване или рикоширане. Купува си ги с фактура от магазина, и си свирка. Такъв боеприпас беше минал през четири пръста кост отпред на едно прасе, и се беше пръснал вътре в кутията. 2/3 от мозъка изтече като вода, а проектил така и не се намери. Така съм чувал да се говори.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 11:22       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
А аз съм чувал да се говори, че поразиите по онова прасе били с Hirtenberger, а не със S&B :joke: :joke: :joke:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 17:58       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
А аз съм чувал да се говори, че поразиите по онова прасе били с Hirtenberger, а не със S&B
Не помня вече марката, но проектилът определено беше същият. Що се касае до това, че SP-то ти не се било деформирало от попадение във възглавница със силиконов пух и мокри рекламни брошури - не е е драма голяма, мислим. Все пак, за разлика от куховърхите боеприпаси и други типове експанзивни такива, при него го няма конструктивно заложеното свойство да увеличава двойно и повече диаметъра на напречното си сечение при попадение в жива цел. А и си мисля, че ако се деформира от мокри рекламни брошури, няма как да мине през четири пръста плътна костна маса - и като нищо ще си остане разпльокано на темето на някой с по-здрава черепно-мозъчна кутия. Но, фрагментацията вътре в главата на прасето след това е била налице, като оставяме някакъв процент вероятност да не са успели да намерят проектила, разбира се.


При всички положения обаче, при едно SP ще наблюдаваме далеч по-малка вероятност от свръхпроникване или даване на рикошети, в сравнение с което и да било FMJ.


И да не се притеснява човека, че е нещо outlaw, изстрелва си патроните за носене на някое стрелбище, с протокола оттам отива в магазина и си купува 45 бройки от тези:
http://www.guns.bg/Sellier__Bellot_9x19 ... g=&outlet=

После си пази задължително фактурата, някой орган ако евентуално се засили да му строи изречения на тема забранени и разрешени от закона боеприпаси боеприпаси; изстрелва десетина от същите да ги пробва и усети като идея /остатъка до законоустановената бройка може да си го попълни и от стрелбището/, оставя си останалите SP-та за носене, и до следващото подновяване на разрешителното не се занимава с глупости.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 18:04       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Купува от магазина ма, за да купи легално трябва разрешително от КОС за покупка на боеприпаси, което пак минава по същата процедура като разрешение за бойно, а има и такса 20 лв....без банковия превод, което малко обезмисля, мисля всичко. За купуване на боеприпаси от познати и т.н без нагледни документи горната теория е вярна.....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 18:07       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
6tangata написа:
Купува от магазина ма, за да купи легално трябва разрешително от КОС за покупка на боеприпаси, което пак минава по същата процедура като разрешение за бойно, а има и такса 20 лв....без банковия превод, което малко обезмисля, мисля всичко.
А на кинта и нещо да се ръси за "черни бамби", така че не знам. А и цялата тази гимнастика има да я прави веднъж на 10 години, ако не и повече.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 18:12       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
ubboto написа:
Все пак, за разлика от куховърхите боеприпаси и други типове експанзивни такива, при него го няма конструктивно заложеното свойство да увеличава двойно и повече диаметъра на напречното си сечение при попадение в жива цел.
Аха. А би ли осветлил широката форумна аудитория поради що тогава се произвеждат такива куршуми - полуоблечени?

Ако се отвори някой ден линкът - там има и един куховърх в .40СиУ Gold Dot, изстрелян в същата среда, за който мислим е заложено конструктивно да се разтваря, обаче нъцки - ако не бяха следите от нарезите на цевта - куршумът беше толкова недеформиран и лъскав, че можеш да си кажеш, че никога не е стрелян.

И пак там има и един куховърх на Fiocci 115 грейна, който направи такава красива гъба, че да ти се прииска да си правиш селфи с нея.

BTW, денят, в който с MUFC заснехме тази фотосесия, беше денят в който спрях да нося куховърхи за самоотбрана.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 18:17       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
Аха. А би ли осветлил широката форумна аудитория поради що тогава се произвеждат такива куршуми - полуоблечени?
На човека това му е първи пищов; той търси за носене такива боеприпаси, които да не предразполагат към чак такова голямо свръхпроникване при попадение в жива цел; отделно от това държи всичко да му е в унисон със закона... и аз просто излагам своята гледна точка. В излишни спорове на тема "терминална балистика" въобще не ми се влиза.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 18:27       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Аз не споря, Геле. Зададох ти въпрос. Насила не мога да те накарам да отговориш.
Тръгнах от това ти твърдение:
ubboto написа:
При всички положения обаче, при едно SP ще наблюдаваме далеч по-малка вероятност от свръхпроникване или даване на рикошети, в сравнение с което и да било FMJ.
Просто през възглавницата и мократа хартия FMJ и SP на S&B проникнаха абсолютно еднакво. Дори голият му объл нос не се смачка поне мъничко.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Апр 2017, 19:09       Заглавие:  Re: Въпрос относно боеприпаси
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
Аз не споря, Геле. Зададох ти въпрос. Насила не мога да те накарам да отговориш.Тръгнах от това ти твърдение:
Обосновка нАучна трудно мога да ти дам, щото лично такива експерименти не съм правил, правилно калибриран балистичен гел също нямам, затова се осланям предимно на думите и твърденията на приятелите отвъд Голямата вода:
Цитат:
LAPD's first 9mm issue round was the Federal 95 grain soft point. John Pride told me that the round expanded a little and then the core and jacket usually separated, with the jacket remaining behind and the core making a complete penetration of the shootee. All in all, not very good performance, but the powers that be still wouldn't authorize hollow point ammo, so the JSP load was the compromise. Actual chronographed velocity from their Beretta 92FS was 1300-1325 fps for the load.
http://www.m4carbine.net/archive/index.php/t-24646.html
И на някой скромни лични наблюдения, разбира се. :wink:

Иначе JHP и JSP наистина няма как да сравняваме, но FMJ и JSP също, мислим. Тук револверджиите биха могли да споделят доста повече от личен опит по въпроса. Иначе при американците драми като при нас с куховърхите за носене няма, така че експерименти и сравнения от рода 9х19 FMJ vs. JSP с оглед на терминалната балистика като че ли не са хич толкова много. А вече би било нерелевантно да сравняваме представянето на FMJ и JSP за дълго нарезно. Скоростите там са доста по-различни - крайната картинка оттам, също.


п.с. Дори и при зелката се вижда нагледно разликата:


_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ztavi и 22 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer