logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 16 Апр 2024, 06:55




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2017, 20:17       Заглавие:  Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Hi everybody! Отварям тази тема, защото мисля, че е крайно време да се засегне въпроса за инструкторите по стрелба в Бг-то. За протокола, аз имам инструкторска тапия от БМВ - където, в общи линии, показвахме на изпитващите ни инструктори как се стреля динамично с ПМ. Теорията, иначе, за мен беше добра и полезна. От друга страна, чета бекграунд на инструктор почти цяла страница... а насреща човече, което не може да си хване пищова!

Та, моята идея е добрите стрелци в Бг-то /които са не повече от десет човека, по мое скромно мнение/, да седнат и да измислят един инструкторски курс за изявяващите се като инструктори. Аз с удоволствие бих си платил и включил в такъв, за да науча нещо ново и полезно от топ стрелците в Бг-то, щото чисто ИПСЦ отдавна не ми се стреля. Като тук идеята ми е high level техника, а не тактика. Тактиката, вече, си зависи от самата работа, но без една правилна и изчистена техника на боравене с оръжието - правенето на каквато и да било тактика е напълно безмислено и даже опасно!

Предлагам този курс да се провежда всяка година, като действащите инструктори да се явяват на такъв на всеки две години. Или поне на изпита след него, където, предлагам, в зависимост от показаните резултати - инструкторите да се делят на степени: първа, втора и трета. За самите изпити - има предостатъчно стандартни американски упражнения за техника с късо и дълго оръжие, така че не мисля че би било голям проблем да се измислят съответните модули. Дори има резон направо да се направи copy-paste на ФБР квалификацията:

https://www.youtube.com/watch?v=BFQkz9eN0gM

... като това вече са подробности.

Иначе аз лично не виждам друг начин да се отсее просото от плявата... или можещите да стрелят от лъжците и претендентите.


п.с. Това го поствам не да се хваля, а все пак да се покажа един вид публично пред тези, които не ме познават:

Изображение

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2017, 20:30       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2013, 20:59
Мнения: 175
Идеята е страхотна :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2017, 20:31       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Самото преподаване, иначе, е един много сложен процес, който включва в себе си страшно много неща. Част от тях, са доста добре описани тук:
https://monarchdefense.org/2016/08/05/h ... nstructor/

Но ти самият, ако не можеш да стреляш - какво в крайна сметка ще преподаваш?! Което, именно, ме провокира и да отворя тази тема.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2017, 21:19       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Темата е прекрасна... :D
Много палячовци под път и над път....
За такава малка държавица,броят на разбирковците е притеснително висок,като по стара тукашна традиция липсата на умения е съчетана с голяяяямо самочувствие...

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2017, 21:38       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Идея за пищова:



Новата квалификация на ФБР... което поне на мен ми се струва като минимум, който един инструктор по стрелба трябва да може да покрие.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2017, 23:27       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Темата ти е супер! Но единственият инструктор в България за който се сещам е Милен Димитров. А Милен дали ще се съгласи на такъв курс питай го лично.

Според мен един кратък курс не е достатъчен. Курса трябва да е поне 100 учебни часа общо.

По-добре да имаш 10 курсиста и да им вземеш 1000 лева. И да ги научиш на нещо. А не да имаш 50 курсиста за по 200 лева и да ги претупаш за една седмица. И само да им вземеш парите. Говорим за курс за инструктори, а не за семинар как да си държим пищова.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2017, 23:50       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Paco написа:
Според мен един кратък курс не е достатъчен. Курса трябва да е поне 100 учебни часа общо.
Идеята тук е не курс за начинаещи или далеч по-лошия вариант - някой, някога, някъде стрелял нещо /щото за избиването на грешните навици отиват не 100 учебни часа, а повече от година - това да занулим само/... а такъв за хора с "хай" левъл, който да стане още по-"хай". Един майстор като те гледа отстрани - веднага може да ти каже къде са ти грешките и паразитните движения... които преди това таймерът и попаденията в мишената ти са индикирали. А квалификациите да отсеят накрая стрелците от философите - което би било полезно за всички, мислим.

Сега, срещу подобни квалификации съм наясно, че ще се вдигне яко вой до небесата... но един курс, семинар или каквото се сетиш там... където инструкторите сами да проверят къде се намират в ефира... мисля, че вече е крайно наложително да се случи.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2017, 14:23       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Стрелец
Стрелец
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Ное 2016, 00:21
Мнения: 49
Предлагам да се покани инструктор от чужбина,най-добре от САЩ.
Аз имам няколко предложения.

_________________
Sig Sauer P226 MK25 9x19
MP5SD6 9X19


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2017, 16:40       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
korki написа:
Предлагам да се покани инструктор от чужбина,най-добре от САЩ.Аз имам няколко предложения.
Сори, не ти познавам, но ти тапия някаква за инструктор имаш ли? Моята е от меверейската фирма БМВ, а грамотата, дето съм я постнал по-горе, ми я връчи лично след едноседмичен семинар американски SWAT инструктор... такъв, който не можеш да си поръчаш на частно. Иначе българските топ стрелци по нищо не отстъпват на американските топ инструктори. Верно, не са много народ, но от тях може да се научи много. Щото в момента инструкторите кой допълнително ги обучава и проверява - май никой! Като се стигне до парадокса да имаш цяла страница някаква гига тактикъл и спешъл автобиография, а на човека отсреща да му липсват базовите неща в стрелянето!

Така че една задължителна периодична по-сложна стандартна стрелкова квалификация за тези, сдобили се по някакъв начин с титлата "инструктор", би била от полза на всички... освен на претендентите и лъжците, мислим. Пък оттам насетне, кой каква сфера и тактика ще се изявява като инструктор - си е лично негов бизнес.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


Последна промяна ubboto на 27 Май 2017, 16:48, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2017, 16:47       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
ubboto написа:
korki написа:
Предлагам да се покани инструктор от чужбина,най-добре от САЩ.Аз имам няколко предложения.
Сори, не ти познавам, но ти тапия някаква за инструктор имаш ли? Моята е от меверейската фирма БМВ, а грамотата, дето съм я постнал по-горе, ми я връчи лично американски SWAT инструктор... такъв, който не можеш да си поръчаш на частно. Иначе българските топ стрелци по нищо не отстъпват на американските топ инструктори. Верно, не са много народ, но от тях може да се научи много. Щото в момента инструкторите кой допълнително ги обучава и проверява - май никой! Като се стигне до парадокса да имаш цяла страница някаква гига тактикъл и спешъл автобиография, а на човека отсреща да му липсват базовите неща в стрелянето!

Така че една задължителна периодична по-сложна стандартна стрелкова квалификация за тези, сдобили се по някакъв начин с титлата "инструктор", би била от полза на всички... освен на претендентите и лъжците. Пък оттам насетне, кой каква сфера и тактика ще се изявава като инструктор - си е лично негов бизнес.

Интересно ....

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2017, 18:35       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Нали!

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2017, 19:01       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 27 Авг 2014, 09:08
Мнения: 122
Местоположение: София
ubboto написа:
...
Така че една задължителна периодична по-сложна стандартна стрелкова квалификация за тези, сдобили се по някакъв начин с титлата "инструктор", би била от полза на всички... освен на претендентите и лъжците, мислим. Пък оттам насетне, кой каква сфера и тактика ще се изявява като инструктор - си е лично негов бизнес.

Задължителна няма как да стане и няма кой да те задължи. Иначе нищо не пречи да се организират подобни инструкторски сбирки веднъж или два пъти годишно, пък който иска да се включи и да постреля. Аз бих участвал със сигурност :tu: :danger:

korki написа:
Предлагам да се покани инструктор от чужбина,най-добре от САЩ.
Аз имам няколко предложения.

Единственото предимство на инструктор от САЩ, ако въобще може да бъде предимство е... че е инструктор от САЩ. И у нас си имаме една камара грамотни и читави инструктори. Работил съм с американци, обменяли сме опит, но... нищо общо с филмите. Единствено ни превъзхождат с оборудване

_________________
Любомир Любенов
____________________


Без пари от мене толкова
JDredd 4.01.2018 00:22


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2017, 19:46       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
korki написа:
Предлагам да се покани инструктор от чужбина,най-добре от САЩ.Аз имам няколко предложения.
Ако визираш Росен Христов - аз съм твърдо "за"! :tu: Росен има много какво да каже и да покаже. Пък и основната идея тук е инструкторите периодично да си сверяват часовниците със световните тенденции. Както и да покриват определени стандарти.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2017, 22:07       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Стрелец
Стрелец
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Ное 2016, 00:21
Мнения: 49
Моите 2 стотинки по темата:
1.Dean Rostohar
2.Chris Stephens - Corrections Officer Federal Bureau of

_________________
Sig Sauer P226 MK25 9x19
MP5SD6 9X19


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2017, 23:21       Заглавие:  Re: Курс за инструктори
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Ivo III написа:
може би, нещо като лекции, като семинар за инструктори от наистина световно име ..би бил много добър и полезениначе .. на изпит/тест, няма да дойдат никога ..
Не виждам какво пречи такъв семинар да завърши с изпит накрая... и на издържалите го, да се дава още някаква тапия, примерно. Преди да стане издънката в Лясковец, американеца, който идваше у нас:
https://www.youtube.com/watch?v=U8yVth9cK0c

... процедираше така: входен тест, чиста техника. Два - три дни специализирана тактика. А изпитът накрая беше повторение от входния тест, тоест пак единствено и само техника.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer