logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 21:56




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 16:58       Заглавие:  Водещо око
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 04 Фев 2016, 10:44
Мнения: 93
Въпроса ми до каква степен е от значение с кое око се премерваме?

Лично аз като по-голямата част от човечеството съм десничар, но водещ ми е лявото око.

Не съм свикнал да се меря с две отворени очи, а и в такъв случай си накланям главата за да се наглася на лявото око.
Пробвал съм да стрелям и с лява ръка, няма чак толкова голяма разлика, особенно при дългоцевно, но при късоцевно е по сложно, защото лявата ръка не ми е толкова умеятна (не, че дясната е) и ми е по-трудно боравенето с пистолета.

Та се чудя дали да продължа да си стрелям с дясна ръка и да се меря с неводещото ми дясно око или да се преквалифицирам за лява ръка.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 17:03       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
mrw8 написа:
Не съм свикнал да се меря с две отворени очи, а и в такъв случай си накланям главата за да се наглася на лявото око.
Моето скромно мнение тук е да се опиташ да се мериш с двете очи... щото накланянето на главата е нещо МНОГО ГРЕШНО! Със сигурност разваляш симетрията и на раменете, а оттам ти заминава цялата конструкция.

Иначе, Гейб Уайт тук го обяснявва много добре:
http://www.gabewhitetraining.com/articles/vision/

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 17:14       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Стреляй с две очи ще се родиш, ако ти е толкова зор залепи си тиксо на лявото стъкло на очилата.

Аз почнах да стрелям с две очи от много скоро (200 патрона) докато пробвах с лява ръка, дойде си само.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 17:16       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 04 Фев 2016, 10:44
Мнения: 93
ubboto написа:
mrw8 написа:
Не съм свикнал да се меря с две отворени очи, а и в такъв случай си накланям главата за да се наглася на лявото око.
Моето скромно мнение тук е да се опиташ да се мериш с двете очи... щото накланянето на главата е нещо МНОГО ГРЕШНО! Със сигурност разваляш симетрията и на раменете, а оттам ти заминава цялата конструкция.

Иначе, Гейб Уайт тук го обяснявва много добре:
http://www.gabewhitetraining.com/articles/vision/


Е да това е третия вариант, но ми е много странно с две отворени очи.

Как ще се получи с дългоцевно обаче, ако има бързомерец не е проблем, но ако трябва да се мериш на открит мерник....
Имам в предвид стрелба от дясно рамо, две отоврени очи, но ляво доминанто.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 17:30       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
mrw8 написа:
Как ще се получи с дългоцевно обаче, ако има бързомерец не е проблем, но ако трябва да се мериш на открит мерник....Имам в предвид стрелба от дясно рамо, две отоврени очи, но ляво доминанто.
При стрелба с дълго пък симетричната конструкция ти е повече от ключова! С пищов, дори и да не си симетричен... ще стиснеш малко по-силно, и ще овладееш нещата. Но с дълго, завътриш ли малко раменете... няма как да удържиш отката. Откатът тук трябва да ти слезе в петите:
https://www.youtube.com/watch?v=rGjrPb_i16Y

Иначе за меренето не съм много подготвен да коментирам, щото проблеми с очите нямам. Това, което искам да каже тук е, че както и да се мериш - главата трябва да е изправена, а конструкцията симетрична.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 17:32       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2016, 12:37
Мнения: 1446
Аз съм така, тегаво е...
Ето моето решение:
https://www.youtube.com/watch?v=DV_WTsF_7kM
Леко завъртане на главата надясно, без да нарушавам "триъгълника" ръце - тяло.

_________________
TO DARE IS TO DO
"Явно ирационалният страх от оръжията, либерастията и глупостта, вървят ръка за ръка" Amazon 06.05.2020
Не съм хазартна личност, но съм готов да се обзаложа, че не само Щатите, а и целия нормален свят ще съжалява горещо, че Тръмп загуби президентските избори!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 18:26       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 04 Фев 2016, 10:44
Мнения: 93
ubboto написа:
mrw8 написа:
Как ще се получи с дългоцевно обаче, ако има бързомерец не е проблем, но ако трябва да се мериш на открит мерник....Имам в предвид стрелба от дясно рамо, две отоврени очи, но ляво доминанто.
При стрелба с дълго пък симетричната конструкция ти е повече от ключова! С пищов, дори и да не си симетричен... ще стиснеш малко по-силно, и ще овладееш нещата. Но с дълго, завътриш ли малко раменете... няма как да удържиш отката. Откатът тук трябва да ти слезе в петите:
https://www.youtube.com/watch?v=rGjrPb_i16Y

Иначе за меренето не съм много подготвен да коментирам, щото проблеми с очите нямам. Това, което искам да каже тук е, че както и да се мериш - главата трябва да е изправена, а конструкцията симетрична.


Без да искам да отклонявам темата, но да питам все пак, в реална ситуация не е ли проблем при такава стойка, че целия торс е открит срещу противника?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 18:43       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
mrw8 написа:
Без да искам да отклонявам темата, но да питам все пак, в реална ситуация не е ли проблем при такава стойка, че целия торс е открит срещу противника?
Лично скромно мнение: в реална ситуация, ако не си зад укритие... всичко трябва да ти се върши от движение - вадене, стреляне, презареждане, отстраняване на засечки и пр. Но, за да стигнем до отработването на хипотетични ситуация за реала - базовата ни техника требе да е топ. Демек, няма как да тръгнеш да стреляш от движение, без да можеш правилно да си хванеш пищова или пушката.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 19:29       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 27 Авг 2014, 09:08
Мнения: 122
Местоположение: София
mrw8 написа:
Въпроса ми до каква степен е от значение с кое око се премерваме?

Лично аз като по-голямата част от човечеството съм десничар, но водещ ми е лявото око.

Не съм свикнал да се меря с две отворени очи, а и в такъв случай си накланям главата за да се наглася на лявото око.
Пробвал съм да стрелям и с лява ръка, няма чак толкова голяма разлика, особенно при дългоцевно, но при късоцевно е по сложно, защото лявата ръка не ми е толкова умеятна (не, че дясната е) и ми е по-трудно боравенето с пистолета.

Та се чудя дали да продължа да си стрелям с дясна ръка и да се меря с неводещото ми дясно око или да се преквалифицирам за лява ръка.


Меренето трябва да е с водещото око, поради простата причина, че мозъкът вече го е избрал като по-добро. И колкото или каквото и тренировки да правиш, по-силното око винаги си остава по-силно. Работата с едната или с другата ръка е умение, което се е превърнало в навик. Тия умения вече можеш да ги тренираш и да ги променяш съзнателно.

Аз до преди няколко години бях състезател по кикбокс и от опит мога да ти кажа, че само за няколко тренировки с неудобната ръка(крак), започваш да правиш майсторски изпълнения както с водещите. Аз на твое място бих започнал да тренирам с лява ръка. Познавам отлично усещането за неудобство и несигурност при първите опити, което най-вероятно те кара да търсиш други решения. Познавам и отлични стрелци, които работят с дясна ръка-ляво око. Но силна ръка-слабо око не е оферта, освен в екстремна ситуация по принуда...

_________________
Любомир Любенов
____________________


Без пари от мене толкова
JDredd 4.01.2018 00:22


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 19:52       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
DoctoraBG написа:
Но силна ръка-слабо око не е оферта, освен в екстремна ситуация по принуда...
Питам, защото не съм наясно по този въпрос: Ако гледаш с две отворени очи, нещата не се ли урегулирват сами?! Щото аз и прецизна стрелба вече стрелям с две очи... та, говорейки специално за стрелба с пищов, а не дълго - този проблем не може ли да бъде решен с мерене с две отворени очи?!

Иначе аналогията с бокса за мен не е особено релевантна, с цялото си уважение към теб... да, със слабата ръка наистина можеш да се научиш да удряш сравнително бързо кораво... но от силна да прехвърлиш цялата манипулация с оръжието към слабата ръка - ще ти е много по-тегаво. Ако въобще някога се получи така добре, де.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 20:10       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 27 Авг 2014, 09:08
Мнения: 122
Местоположение: София
При стрелба с две отворени очи ти пак реално гледаш мерните прибори със силното, просто не си криеш периферията откъм слабото око, което е най-добрия вариант при стрелба.

С горния пример не правя аналогия между кикбокс и стрелба, а възможността чрез тренировки да постигнеш нещо, което на пръв поглед ти изглежда абсурдно и невъзможно. Започни да стреляш с лява ръка само няколко тренировки и ще останеш изненадан от резултатите, но при теб ще се получи кръстосване на водещите ръка-око, което няма да е както ако колегата с лявото силно око започне да го прави.

_________________
Любомир Любенов
____________________


Без пари от мене толкова
JDredd 4.01.2018 00:22


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 21:00       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2016, 12:37
Мнения: 1446
DoctoraBG написа:
При стрелба с две отворени очи ти пак реално гледаш мерните прибори със силното...

:tu: :tu: :tu:
Именно поради това се налага и лекото завъртане на главата в съответната посока, при прекръстосване силна ръка - противоположно доминантно око. Съответно при дясна ръка - ляво око завъртането е надясно, при лява ръка - дясно око завъртането е наляво.
Ако някой не ми вярва нека държейки пистолета със силната си ръка го сложи пред противоположното си не водещо око без да наруши стойката и хвата и без да си върти главата. Примерно дясна силна ръка - ляво слабо око... Тегава работа!
Лесно е когато съвпадат, другото освен уменията в стрелба, трябва да тренираш и допълнително щото със сигурност губиш време за хващане на равна мушка!

_________________
TO DARE IS TO DO
"Явно ирационалният страх от оръжията, либерастията и глупостта, вървят ръка за ръка" Amazon 06.05.2020
Не съм хазартна личност, но съм готов да се обзаложа, че не само Щатите, а и целия нормален свят ще съжалява горещо, че Тръмп загуби президентските избори!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 21:59       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Spurs написа:
Именно поради това се налага и лекото завъртане на главата в съответната посока, при прекръстосване силна ръка - противоположно доминантно око. Съответно при дясна ръка - ляво око завъртането е надясно, при лява ръка - дясно око завъртането е наляво.
Пичове, продължавам да не разбирам за какво иде реч! Какво въртене на главата, при условие че при хват с две ръце, пищовът ти се намира по средата... един вид между двете очи?! Стрелбата с една ръка тук не я коментираме.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Ное 2017, 22:03       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
DoctoraBG написа:
Започни да стреляш с лява ръка само няколко тренировки и ще останеш изненадан от резултатите.
Може би, но да стигна рутината и бързината на боравене с дясната ръка - не мисля, че ще стане бързо. Впрочем, някой да даде пример или постне видео... как десничар се е научил да стреля добре с лява ръка или обратно?! Иначе интересното е, че като почнах да правя упражнения с една ръка... с лявата в началото стрелях по-точно; обяснение за това още нямам. Но да сложа пищова си във вътрешен кобур отляво... и да дам изстрел в десетката на 9 метра под 2 секунди - доста тренировки ще паднат, мислим.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 11:08       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
"So now the question is, how can we unhinge accommodation from convergence and commit accommodation to our conscious control so that we can get the most certain information from our sights at the earliest possible time?"

Тука определено ми се ще да прочета мнението на някой офталмолог. Изобщо възможно ли е да имаш хем фокусиран образ хем двоен и хем всъщност погледа да ти е спрян на друго място (мишената). Демек това което гледаш и това което фокусираш да са различни обекти. PDT_Armataz_01_30

Без изобщо да омаловажавам това което прави Гейб си мисля че по-скоро той сменя фокуса бързо от мишената на мушката и обратно многократно и много бързо. А не разкача акомодацията от конвергенцията.

http://www.zdravotialo.bg/%D0%B4%D0%B8% ... D1%8F.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer