logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:01




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 12:38       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
b5202s написа:
Без изобщо да омаловажавам това което прави Гейб си мисля че по-скоро той сменя фокуса бързо от мишената на мушката и обратно многократно и много бързо. А не разкача акомодацията от конвергенцията.
Според мен друго прави. Първи изстрел от дублета от скрито носене по 3х5 инча правоъгълник на 7 ярда за 1,1 секунди :punch:... няма мерене за мен тук. Правя от известно време едно упражнение - 2х2 инча цветно листче на бял А4, затварям очи и изпъвам ръце напред... като целта е пищова ти хем да е на равна мушка, хем мушката да ти е в листчето... разстоянията варират. Още съм на 50/ 50... но упражнението е много хубаво за тренировка на мускулната памет. Гейб е докарал тук автоматизма до 90/100 и 100/100. Разликата между изстрелите ми от скрито носене на 10 ярда в 9 и 10... 1,60 и над 1,85 сек... е, че при вторите не вдигам на чиста равна мушка, или пък равната мушка не е кацнала точно в 10-ката... като губя това време за донагласяне.

Та, за 1,1 сек... освен че вади уникално бързо... Гейб вдига на равна мушка точно в целта, междувременно е обрал свободния ход... и евентуално само си отделя някакво време да се убеди, че мушката е наистина там, където трябва, преди изцяло да бутне работния ход. В същото време целта е не ИПСЦ чаршаф, а 3х5 инча правоъгълник... което по подразбиране изключва стрелянето наизуст на разстояние от 7 ярда.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 14:09       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
ubboto написа:
1,1 секунди ... няма мерене за мен тук.


В тоя ред на мисли днес (за обяд) ходих на Лозен и стрелях по панички. Ако има двоен размазан образ след като, кажеш дай и паничката тръгне нямаш време да гледаш двойно влизаш в траектория изпреварваш и стреляш. Една двойна или замъглена паничка не видях.

Та мисълта ми е когато стреляш за време дали 1.1, 1,6 1.8 реално нямаш време да фокусираш пък да се мериш и т.н. просто гледаш мушката дали е на целта и дали мерника е горе-долу центриран, така си мисля.

Та колеги стреляйте с две очи най-малкото ако има някакви леки очни проблеми и грешка с възприемането на образа когато гледате с две очи другото око коригира грешките аз понеже имам лек астигматизъм определено с две очи ми е по-добре и по-точно. Даже мисля за очила в смисъл доктора ми написа рецепта ма се чудя още, щото са за далече (демек над 5 м).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 14:47       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2009, 10:01
Мнения: 893
Привет,
Темата е много интересна и ще ви споделя при мен как се случват нещата.
Аз съм точно в тази схема с ляво водещо око и дясна стреляща страна.

Интересното е, че това го открих докато стрелях на първото световно по шотгън. В група (поредеица близки) мишени ми се случваше да правя изстрел между две мишени абсолютно без никаква видима причина. Чак след време осъзнах, че лявото ми око хваща по-бързо мушката докато оръжието е в транзиция към следващата близка мишена.

След доста тестове и тренировки това, което работи за сега чудесно за мен е следното:

За оръжия с бързомери и оптики - две отворени очи ако ми трябва фокус върху скалата - леко притварям лявото.

За шотгън - избор на мушка, която не може да се вижда от лявото око (фиброто е прикрито с тръбичка и се вижда само, когато пушката е прикладвана), бренекета
(прецизни изстрели - само с едно око)

За карабина с открити мерни прибори - въпреки, че мушката не мога да я видя с лявото си око, стрелям задължително и само с едно затворено поради това, че мушката е супер финна и ми трябва максимум фокус.

За пистолет - прявя нещо средно при стрелба на близки разстояния лявото ми око го държа притворено така че да влиза светлина и да имам подобрен фокус върху мушката, за по-далечни и прецизни изстрели - едно очо.

_________________
Question: When was the last time you practiced?
Answer: Practice? What's that?

Иван Христосков, СК "Shotgun Masters"
http://www.facebook.com/shotgunmasters


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 14:51       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
b5202s написа:
Та мисълта ми е когато стреляш за време дали 1.1, 1,6 1.8 реално нямаш време да фокусираш пък да се мериш и т.н. просто гледаш мушката дали е на целта и дали мерника е горе-долу центриран, така си мисля.
Точно така е! Меренето в случая ти се свежда единствено до проверка на това, дали мушката ти е равна и е позиционирана там, където трябва да бъде... свободния ход си го обрал в процеса на изпъване на ръцете напред, като чакаш на standby да бутнеш работния. И, пак... тази разлика от 0,25 сек. ми иде от това, че невинаги вдигам хубаво на равна мушка... или пък ако е равна - не е точно в зоната на 10-ката. Докато при Гейб Уайт подобни флуктуации няма - пере като машина еднакви времена за вадене и първи изстрел, което, всъщност... ти е в основата на всичко останало.



Следващият ти момент е преодоляването на стоковия спусък на Глок - движението ти да е плавно и равномерно. Така че някой да ми обяснява как се стреля дублет... и да го показва с 1911-ка; всички знаем, че с 1911 и други спортни бангии + релоуди... се стреля много по-лесно.

Иначе много ми се иска да доизясним въпроса: Когато стреляш с две ръце и пищовът на практика ти се намира между двете очи, които са отворени... налага ли се пак въртене на главата, за да нагласиш водещото око?!

Това в случая е много важно, щото с въртенето на главата почти сигурно ще развалиш и симетрията на раменете... а несиметричната конструкция пречи адски много на стрелянето! А веднъж като ти стане "удобно" да заставаш в несиметрична стойка в горната част на тялото - оттам насетне става още по-трудно! Така че по мое скромно мнение... първо е хубаво да се изчисти симетрията в стойката, а чак след това да се наглася главата по водещото око. Идеята е дори и да врътнеш леко главата настрани - да не разваляш симетрията на раменете и гърба.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 15:10       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
MantuS написа:
За пистолет - прявя нещо средно при стрелба на близки разстояния лявото ми око го държа притворено така че да влиза светлина и да имам подобрен фокус върху мушката, за по-далечни и прецизни изстрели - едно очо.
Без да въртиш главата, предполагам.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 15:23       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2009, 10:01
Мнения: 893
ubboto написа:
MantuS написа:
За пистолет - прявя нещо средно при стрелба на близки разстояния лявото ми око го държа притворено така че да влиза светлина и да имам подобрен фокус върху мушката, за по-далечни и прецизни изстрели - едно очо.
Без да въртиш главата, предполагам.


Без.

_________________
Question: When was the last time you practiced?
Answer: Practice? What's that?

Иван Христосков, СК "Shotgun Masters"
http://www.facebook.com/shotgunmasters


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 15:24       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
ubboto написа:
Когато стреляш с две ръце и пищовът на практика ти се намира между двете очи, които са отворени... налага ли се пак въртене на главата, за да нагласиш водещото око?!


Ако въпроса е към мен Аз съм дясна ръка, дясно око. Когато по-интензивно стрелях с лявата ръка (хват две ръце) именно за да няма въртене на главата почнах да стрелям с две очи.

Сега този юнак рекс стреля с две отворени очи и вика, че завъртал главата на ляво ?! Spurs вика същото аз може и да я врътвам надясно, знам ли не съм забелязал когато си с едно око нямаш избор и трябва да завъртиш главата без да я накланяш ако си кръстосан.


MantuS написа:
За шотгън - избор на мушка, която не може да се вижда от лявото око (фиброто е прикрито с тръбичка


Това звучи интересно.


Последна промяна b5202s на 26 Яну 2018, 14:37, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 16:38       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Звучи, ама не е. Имам такава - EasyHit, с дядо Том кНап на обложката. Върши работа, но поради невъзможност да виждам мушката в периферията на зрителното поле, а само когато е в непосредствена близост до центъра на водещото око, забавям изстрелите. Ако се тренира интензивно, така че да се изгради мускулна памет за позициониране на оръжието, вероятно ще е полезна. Само че за да се изгради тази памет, пак е добре мушката да се вижда в цялото зрително поле...

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 16:39       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2009, 10:01
Мнения: 893
b5202s написа:
ubboto написа:
Когато стреляш с две ръце и пищовът на практика ти се намира между двете очи, които са отворени... налага ли се пак въртене на главата, за да нагласиш водещото око?!


Ако въпроса е към мен Аз съм дясна ръка, дясно око. Когато по-интензивно стрелях с лявата ръка (хват две ръце) именно за да няма въртене на главата почнах да стрелям с две очи.

Сега този юнак рекс стреля с две отворени очи и вика, че завъртал главата на ляво ?! Симо вика същото аз може и да я врътвам надясно, знам ли не съм забелязал когато си с едно око нямаш избор и трябва да завъртиш главата без да я накланяш ако си кръстосан.


MantuS написа:
За шотгън - избор на мушка, която не може да се вижда от лявото око (фиброто е прикрито с тръбичка


Това звучи интересно.


Изображение

_________________
Question: When was the last time you practiced?
Answer: Practice? What's that?

Иван Христосков, СК "Shotgun Masters"
http://www.facebook.com/shotgunmasters


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 17:09       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Absolut написа:
Звучи, ама не е.


За лов сигурно не става то там е повече на посоки ама за панички като си прикладвал ти гарантира, че окото и мушката са на една линия. Гледам ги тези от VIP- ако наистина са на магнит и само се лепи мога да прежаля 30-лева за експеримента.
Ако и за късото имаше такава мушка щеше да е интересно свети значи окото и мушката са на една линия не свети кривиш.
П.С.
Някой да не реши че съм голям стрелец стрелям чат пат по панички за кеф с променлив успех. Още не съм си стигнал резултата от 2000 година когато карах курса.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 17:32       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
b5202s написа:
Ако и за късото имаше такава мушка щеше да е интересно свети значи окото и мушката са на една линия не свети кривиш.
Ако нямаш мерник отзаде, няма как да разбереш само на мушка дали кривиш или не. Пищова не ти е дълго гладкоцевно.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 17:55       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Аз никъде не съм казал да няма мерник.

През две точки минава само една права.

Просто щеше мушката да свети ако мерника, мушката и окото са ти равни тогава остава само да видиш дали си точно в средата на мерника.

С ред дот на КНО на какъв принцип е как правиш корекция по Х?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 19:33       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Това с магнита ми се вижда е съмнително. Но пък закрепване с тънко двойно лепящо тиксо е достатъчно здраво, за да не ми пада вече 8г.

b5202s написа:
През две точки минава само една права.

Това мнение :-) огорчава човека от снимката:
Изображение

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 19:47       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Така като чета мнения и си мисля, че или програмистите залягат усилено и над философските нАуки... или че програмирането и философИята по някакъв начин са тясно взаимосвързани. Стрелянето, мислим, колкото и да е специфично - е далеч по-опростенческо занимание. Като аз поне не виждам смисъл в това то допълнително да се усложнява под знаменателя на личното творчество и субективното пречупване на реалността. Та, имаш едни ПОПАДЕНИЯ в една мишена и един ТАЙМЕР, които на базата на съответните стандарти ти показват дали ти се получава или не. Като нека философИята да е канализирана поне към това, как да почне да ти вързва по-добре... а не да си философстваме по принцип.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


Последна промяна ubboto на 22 Ное 2017, 20:10, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 20:08       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Точно таймерът накланя везните към традиционната фиброоптична мушка, без допълнителни тръбички, които да елиминират едното око, но и изгледа към мушката в 80% от зрителното поле от другото.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], JDredd и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer