logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 16:38




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 20:13       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Нарочно не уточних в евклидовата геометрия но след, като Гелето ни охули. Няма нищо лошо човек да се опитва да разбира света около себе си. За мен стрелбата е симфония от математика, физика и един куп други науки плюс човек като основен параметър въобще занимание предлагащо изключително широко поле на развитие.

А за Риман помня само риманов интеграл ама какво беше съм забравил. :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 20:16       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
На хора, на които не им се получава стрелянето - не могат да си групират въобще попаденията, им правя следния експеримент: карам ги да хванат равната мушка, като спусъка го дърпам аз. Като после всички се удивляват на получената група! Само при един крайно тежък случай попаденията започнаха да отиват нагоре... човека носи и стреля повече от 20 години, не може да работи правилно със спусъка... като си създал навика да компенсира дърпането с мерене по-нагоре. :punch: Иначе досега не ми се е случвало да се натъкна на някакъв голям проблем при меренето; РАБОТАТА СЪС СПУСЪКА при над 90% от стрелящите с пищов е много по-ключова от меренето с оглед на крайния резултат. Другото е да не кривиш конструкцията, но това вече го споменахме.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Ное 2017, 23:31       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 04 Фев 2016, 10:44
Мнения: 93
ubboto написа:
На хора, на които не им се получава стрелянето - не могат да си групират въобще попаденията, им правя следния експеримент: карам ги да хванат равната мушка, като спусъка го дърпам аз. Като после всички се удивляват на получената група! Само при един крайно тежък случай попаденията започнаха да отиват нагоре... човека носи и стреля повече от 20 години, не може да работи правилно със спусъка... като си създал навика да компенсира дърпането с мерене по-нагоре. :punch: Иначе досега не ми се е случвало да се натъкна на някакъв голям проблем при меренето; РАБОТАТА СЪС СПУСЪКА при над 90% от стрелящите с пищов е много по-ключова от меренето с оглед на крайния резултат. Другото е да не кривиш конструкцията, но това вече го споменахме.


Това изказване ме сети за това клипче:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2017, 02:03       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Да, aiming is useless по ИПСЦ/ ИДПА чаршаф на 5 метра, въпреки че Роб се обяснява и демонстрира нещо с бързомер плюс стандартни мерни прибори. Като е толоз ербап - маха бързомера и мушката, и помпа за време десет бързи изстрела в А-зоната на 15 ярда, примерно. Но такова нещо аз поне не виждам.

Та, меренето въобще не е безмислено! Щото няма как да вкараш в малка цел... дублет в 3х5 инча правоъгълник на 7 ярда, примерно... без да си позиционирал там равна мушка. А ако целта на същото разстояние ти е 5х5 см. квадрат - ще вкараш хептен на куково лято!

Мисълта ми беше, че самото мерене не е чак толкова голяма драма... хората свикват сравнително лесно да вземат равна мушка и да я позиционират там, където трябва. Свикват да се мерят и с две очи. Големите проблеми идват след това; от неправилната работа със спусъка и несиметричната конструкция на горната част на тялото. При това положение, за да е точна - стрелбата се налага да е бавна. А ако е бърза - попаденията ще са разпиляни.

А вече за бързина... равна мушка не се "взема", а пищова директно се вдига на равна мушка... в целта и то. Като твоята работа е да се убедиш, че тя е там, където трябва. Колкото повече корекции ти се налага да правиш... толкова повече се бавиш.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2017, 09:02       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2427
Местоположение: Варна,България
ubboto написа:
Да, aiming is useless по ИПСЦ/ ИДПА чаршаф на 5 метра, въпреки че Роб се обяснява и демонстрира нещо с бързомер плюс стандартни мерни прибори. Като е толоз ербап - маха бързомера и мушката, и помпа за време десет бързи изстрела в А-зоната на 15 ярда, примерно. Но такова нещо аз поне не виждам.


Геле,видеото в случая има съвсееем друга идея......човека си казва,че aiming is useless ако не работиш правилно със спусъка.....изобщо не твърди,че не трябва да се премерваш...

Колкото до помпането.....все пак е бащицата на техниките,който и ти използваш при стрелба. Някъде имаше негово видео,в което за 3 сек успя да набута 18 изстрела в А-зоната с 40 кал....и имаше още мъничко време.

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2017, 09:45       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2009, 10:01
Мнения: 893
ubboto написа:
b5202s написа:
Ако и за късото имаше такава мушка щеше да е интересно свети значи окото и мушката са на една линия не свети кривиш.
Ако нямаш мерник отзаде, няма как да разбереш само на мушка дали кривиш или не. Пищова не ти е дълго гладкоцевно.


И за късото има подобни изделия:

Изображение

Изображение

_________________
Question: When was the last time you practiced?
Answer: Practice? What's that?

Иван Христосков, СК "Shotgun Masters"
http://www.facebook.com/shotgunmasters


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2017, 11:32       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
https://www.amazon.com/Glock-Sight-prof ... tic+sights

И пътуват до България. Ако JDredd си вземе едни и ги пробва може да сподели мнение. Все пак има няколко пищова. :D

Аз за сега съм доволен от моите Truglo, пък и ми дойдоха 180 лв.

Но определено ако във VIP-а има за 30 лв. Easy Hit ще сложа на кадъната за панички.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2017, 22:27       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Longbow написа:
Геле,видеото в случая има съвсееем друга идея......човека си казва,че aiming is useless ако не работиш правилно със спусъка.....изобщо не твърди,че не трябва да се премерваш...

Чуй какво казва от 4,05 сек. нататък: "The first thing isn't to learn the precision slow fire crap". И кое е първото нещо, което трябва да се преподава/ учи тогава?! И колко да е различен процесът между точното и бързото стреляне?! От друга страна, някой да не може да си групира попаденията, и въпреки това да преминем направо към бързото стреляне... така ли?! Роб в началото на видеото казва, че на 4-5 ярда нямало нужда от мерене... да, по цяла ИПСЦ/ ИДПА мишена е така. Но по 3х5 инча правоъгълник на 7 ярда какво правим?! По мое скромно мнение, човек първо трябва да се научи да си групира попаденията в 10-ката на мишена №4 от различни дистанции... после да почне да вкарва деветки и десетки от кобур; след това дублети от различни дистанции, пак в 9 и 10... и чак като започнат да се получават хубави групи - тогава да се ходи към увеличаване на скоростта. Другото е някой да си хване за първи път пищова... и да почне да помпа по цял ИПСЦ/ ИДПА чаршаф на 3-4 метра - нещо, в което аз не виждам някакъв особен смисъл. Виж, че вече излизат стандарти, където ти се търси дублет за време от 6,40 метра в кръгче с диаметър от 5 сантиметра. Да, там работата със спусъка пак ти е ключова, но меренето също е от много голямо значение. Иначе на 5 метра съм си правил експерименти - вкарвам последователно от позиция пред гърди в зоната на осмицата и със завързани очи.

Но, пак - всичко това си е мое лично скромно мнение, базирано на някакъв скромен личен опит и като на обучител. Някой ако е съгласен с казаното от Роб - наистина ще ми е интересно да чуя съответните аргументи за това. Щото в случая е твърде вероятно аз да пропускам или да не разбирам нещо съществено.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2017, 22:48       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
MantuS написа:
И за късото има подобни изделия:
Мдааа... евреите наистина са царе на безмислените tacticool изпълнения, но щом има търсене и пазар - значи и най-голяма простотия е оправдана. Сега с интерес очаквам маркетинга и пускането в продажба и на тактическата вувузела. Впрочем, преди около година имаше разпалена дискусия за смисъла от "ред дот" върху пищов за ежедневно носене. Като досега никой не демонстрира бързо и точно стреляне с "ред дот" от скрито носене... за да видим колко бързо, и колко точно. За проткола: в готовност съм веднага да го повторя с механиката.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


Последна промяна ubboto на 23 Ное 2017, 22:53, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2017, 22:52       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 04 Фев 2016, 10:44
Мнения: 93
Всеки може да си извади различни заключения от това видео, базирани на определени виждания.

Longbow общо взето е обобщил това, което и аз мисля за него.
Longbow написа:
Геле,видеото в случая има съвсееем друга идея......човека си казва,че aiming is useless ако не работиш правилно със спусъка.....изобщо не твърди,че не трябва да се премерваш...

А то е не, че прицелването е безполезно, а че преди това трябва да овладеем контрола върху оръжието и спусъка.

М/у 0:20-0:32 обяснява, че докато не овладеем контрола, то прицелването е безполезно.
По-натам:
0:43-0:49 "So it's pointless to focus on aiming, until fire control come in place".
2:38-2:43 "So now the shots are going to go were it was directed and now aiming will matter".

Както казах аз виждам във видеото това, което и Longbow вижда и то е това, което ubboto твърди:
ubboto написа:
РАБОТАТА СЪС СПУСЪКА при над 90% от стрелящите с пищов е много по-ключова от меренето с оглед на крайния резултат


Може би в подкрепа на тове е и факта, че тренирах спортна стрелба с пневматичен пистолет и резултатите ми бяха добри, и когато реших да си взема КНО и да стрелям с него, олеле мале, какво стана :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2017, 23:02       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
mrw8 написа:
А то е не, че прицелването е безполезно, а че преди това трябва да овладеем контрола върху оръжието и спусъка.
А това на каква база ще го прецениш?! Ако не работиш правилно със спусъка, повярявай ми... и прецизната стрелба няма да ти се получи! Та, ако не можеш да направиш прилична прецизна група от 25 метра... какъв е смисълът в това да започваш да гониш скорост?! Така че овладяването на контрола над оръжието започва с бавно прецизно стреляне! А на мен мисълта ми беше, че човек свиква сравнително бързо и лесно да хваща и държи равна мушка... а работата със спусъка просто иде по-тегава. Но да ми кажеш, че "the precision slow fire" е "crap" - ето това вече определено не го разбирам! И че това не било първото нещо, което трябва да се учи?! Е, кое тогава?! Контролът?! Окей, дай някое стандартно упражнение, по което да проверим дали сме достигнали нужното ниво на добър контрол... и да почваме вече да се мерим!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Ное 2017, 01:16       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
И конкретно питане: Да приемем, че "дърпаш" /jerking of the trigger/... и попаденията не са ти там, където трява да бъдат. Та, какво правим... стреляме бързо, като чакаме контролът да дойде от само себе си?! Ами, не мисля... започваме много бавно да отработваме нещата на сухо... примерно, с бутафорен патрон в патронника, обираш свободния ход, а работния /след като спусъкът ти се втвърди/... започваш да го натискаш МНОГО ПЛАВНО, като броиш наум: 1001, 1002, 1003, 1004... и гледаш пищова да ти щракне след 1003. "Slow is smooth, smooth is fast."

После, как да проверим дали вече спускаме плавно... чрез бързо стреляне?! Ами, пак не мисля! И бих заложил на отхвърленото вече "the precision slow fire crap" - на 5 м., 5х5 см. цветно самозалепващо се листче от книжарницата на бял А4 /за да се вижда къде ти бягат попаденията, ако пак не целиш/... изпъваш пред гърди, ВЗЕМАШ РАВНА МУШКА, и работиш по същия начин плавно със спусъка... като се стремиш да събереш 10/10 в малкото листче. После отиваш на 7 метра.

Вече при бързото стреляне, за да не ти рипа много пищова... си има тънкости в хвата и конструкцията на ръце и рамене. Но, КОЛКО ПО-РАЗЛИЧНА Е РАБОТАТА СЪС СПУСЪКА?! Макар и бързо, пак спускаш ПЛАВНО! А при условие, че не можеш да спускаш плавно... за чий ти е да се мъчиш да го правиш бързо?! Щото според Роб, процесът между бързото и точното стреляне бил коренно различен! А що се касае до работата със спусъка, аз поне не мога да се сетя за някакви разлики, камо ли съществени или коренни.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Ное 2017, 06:57       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
b5202s написа:
https://www.amazon.com/Glock-Sight-prof ... tic+sights

И пътуват до България. Ако JDredd си вземе едни и ги пробва може да сподели мнение. Все пак има няколко пищова.
Благодаря за оказаната чест, но ще пропусна. Едни 100 лева съм склонен да прежаля заради експеримента, но не и повече.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Ное 2017, 10:33       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2427
Местоположение: Варна,България
ubboto написа:
Но да ми кажеш, че "the precision slow fire" е "crap" - ето това вече определено не го разбирам!


Ми...донякъде е прав(поне за мен) - има едно старо негово видео,в което коментира хвата и там казва,че ако стреляш "precision slow fire" - тогава хвата няма значение,но за всяка стрелба,различна от това - вече има огромно значение.

Имаше една статия навремето,написана от Ърнест Ландън - в която обясняваше основните принципи при изстрел на Дабъл екшън при пистолети със СА/ДА спускови механизми. Въпросната статия за мен беше един крайъгълен камък и в момента бих казал,че техниката и принципа заложени там ,са един от основите на моята стрелкова техника и умения(доколкото ги имам). Преди вече доста години,когато имаше ОСО се занимавах със спортна стрелба(щото тогава нямаше друга) и мога да направя разлика в техниките,принципите и методиката при спортната стрелба и всяка друга,различна от нея.

Не твърдя и че е на 100% прав,макар че кой съм аз да оспорвам Робърт Лиитъм в стрелбата?

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Ное 2017, 14:35       Заглавие:  Re: Водещо око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Absolut написа:
Звучи, ама не е. Имам такава - EasyHit, с дядо Том кНап на обложката. Върши работа, но поради невъзможност да виждам мушката в периферията на зрителното поле, а само когато е в непосредствена близост до центъра на водещото око, забавям изстрелите.


Не знам във Випа имаха само 3мм взех си зелена. Тези 3 мм на моя 20 калибър стоят като "Red Dot", вариант да не виждам зеленото петно нямам дори със затворено дясно. Сигурно е менте, но е много яко. Не знам какъв ще е практическия резултат но...ме кефи поне визуално. Ще пробвам 5 бързи с 9-0 по А4 на 25 метра ако сваля под 4 секунди ще е добре. За бренеке ми се струва излишно тези 3 мм на 50 метра ще скрият и слон.

И да добавя никакъв шанс за двойно виждане при прицелване с две очи.

П.С.
Понеже темата е за водещото око и не засяга само КНО.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer