logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 12:11




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Дек 2017, 17:37       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Paco написа:
Балистичния гел за който ФБР има стандарти какъв да бъде. Е само средство за съпоставка на различни видове патрони. Но балистичния гел. НЕ Е еквивалентно устойчив на ЖИВ човек. Нито на ЖИВО животно.

Този гел е хомогенна среда, която има еднаква плътност и структура. Затова се използва за съпоставка. А не защото наподобява ЗДРАВИНАТА И УСТОЙЧИВОСТТА на ЖИВ човек или ЖИВО животно.
Паце, нищо не наподобява плътноста и т.н.т. на жив човек, но балистичният гел, както Гелето правилно ти е написал - когато е калибриран и под някакъв стандарт е много по-близък до терминалната балистика която се разглежда от колкото нещо друго и американците са го обяснили на дълго и широко защо използват именно тоя гел за стандарт/reference material.
А що се отнася до тестове в жива плът, пак Геле да ти даде линка до тестовете в козите, на Феклер, там е описана чудесно методологията, стандартизацията и защо именно такива живи животни а не нещо друго.
Изобщо всичко е извънредно относително когато говориме за терминална балистика на определен проектил и единственият показател за някакво сравнение е стандартизирана статистика по някакви критерии, на вече станали стрелби.
Единствената за която аз знам е на Саноу и Маршал, които имат стандарт по това как да събират случаи на стрелби с различни калибри.
В момента не ми се рови за критериите но не са трудни за намиране. Каквото и да е, реалноста ни връща пак при няколкото простички правила чудесно и кратко формулирани от Полковника: Носиш най-големият калибър който можеш да контролираш.
Никой до сега не е обединил спецификата на калибър, контрол на оръжието и пласиране на изстрела толкова кратко и ясно. Ако всеки който носи за самозащита ( защото това е генералната идея на "правилото") го следва и си стреля редовно, шанса при самозащита да пласираш минимален брой изстрели ( което е целта) с оръжие което познаваш и контролираш най-добре, в калибър който стреляш най-добре, драстично ти се качва и до някъде компенсира липсата на методична и дълга подготовка, каквато професионалситите от службите имат ( или би трябвало да имат). Щото няма диванен командос дето да се сравнява със спортисти или служители с подходяща подготовка, за да си добър стрелец се иска само стреляне, не е задължително да имаш някакъв талант...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Дек 2017, 13:08       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
.38 Super написа:
Paco написа:
А що се отнася до тестове в жива плът, пак Геле да ти даде линка до тестовете в козите, на Феклер, там е описана чудесно методологията, стандартизацията и защо именно такива живи животни а не нещо друго....


Ете:

viewtopic.php?f=1&t=10257

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 09:51       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Jose написа:
Водят го FMJ

Само дето за мен си е чист "hard cast"... оловен куршум с някакво полимерно покритие.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 11:48       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Нека да се изкажат юристите все пак, но по-принцип не би трябвало изцяло оловните куршуми (без дупка) да са забранени.

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 15:38       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Jose написа:
Нека да се изкажат юристите все пак, но по-принцип не би трябвало изцяло оловните куршуми (без дупка) да са забранени.
Интересен маркетингов подход... "хард каст" да го водят FMJ. Но щом производителят казва че е FMJ... значи е FMJ. Освен ако нямаш насреща си анализ от сертифицирана лаборатория, че това черно покритие отгоре е нещо различно от метал.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 16:22       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 12 Апр 2014, 14:13
Мнения: 345
ubboto написа:
Но щом производителят казва, че е FMJ,... значи е FMJ


Е, тук е истината. Защото, каквото пише на опаковката, значи това е стоката. Вероятно има стандарт, по който се определя всеки един патрон какъв е и резултата се изписва на кутийката. Което за мене е официален документ. Ама наистина официален документ.

Защото един аматьор като мене, каквото е написано, го взема за истина. И би трябвало да е така. Че били по-скъпи? Ами не купувам всеки ден, купувам само 50бр, за 5години. За стрелбището си има други патрони. Продават се в български магазин, закупени с фактура по реда на КОС.

Какви разправии, в какви филми ще се вкарам?

Вие, като специалисти констатирате, че този патрон не е напълно FMJ, и мога да попадна под ударите на закона. Но аз не чета форума, не знам Вашите констатации, чета това, което е написано на кутийката и лицензиран продавач от КОС ми го продава за FMJ патрон. С фактура, на която е написано, че патроните са FMJ.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 16:31       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
kiril_bulgaria написа:
Вие, като специалисти констатирате, че този патрон не е напълно FMJ, и мога да попадна под ударите на закона.

Сега, нито съм специалист... нито някъде някога съм казвал, че ако носиш "черни мамби" в КНО-то си за самоотбрана, можеш да попаднеш под ударите на закона! А субективния си прочит на "експанзивното действие", което присъства като формулировка в закона... съм го изложил на предната страница.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 16:35       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Taка като гледам картинката, си има някаква медна ризница...

Изображение

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 16:47       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 12 Апр 2014, 14:13
Мнения: 345
Аз със сигурност няма да сложа патрон, за когото имам и малко съмнение, че не отговаря на определението FMJ. Хипотезата е, че човек, без да знае, ги купува. Попада ли под ударите на закона?

Постовете ти, ubboto, не само в темата, ги чета с повишено внимание, защото са смислени и са близки за разбиране.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 17:10       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
kiril_bulgaria написа:
Аз със сигурност няма да сложа патрон, за когото имам и малко съмнение, че не отговаря на определението FMJ.
С цялото ми уважение към теб, на моменти прекалено много си филмираш. Никъде в ЗОБВВПИ няма изискване боеприпасите е КНО-то то за самоотбрана да са само FMJ-та, за да говорим за "попадане под ударите на закона". Виж, това, което ти субективно считаш за целесъобразно или не... е съвсем отделен въпрос.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 18:07       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Обзалагам се на 5 лева, че убиеш ли някого със законното си късо - видът на куршума ще ти е последна грижа впоследствие.

И тук да попитам - на някого при проверка гледали ли са му куршумите за носене какви са?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 18:38       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
Обзалагам се на 5 лева, че убиеш ли някого със законното си късо - видът на куршума ще ти е последна грижа впоследствие.

На 100 места по 5 лева съм съгласен с теб!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 19:24       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 12 Апр 2014, 14:13
Мнения: 345
Не залагам. Печелите облога.

Но темата е за черната мамба.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2017, 19:44       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
kiril_bulgaria написа:
Аз със сигурност няма да сложа патрон, за когото имам и малко съмнение, че не отговаря на определението FMJ. Хипотезата е, че човек, без да знае, ги купува. Попада ли под ударите на закона?

.............


Това, че пише ФМЖ хич да не те грее.
Аз съм виждал с очите си ФМЖ на Магтех, 45аср, при удар в твърда преграда (кост, кораво дърво,метал и т.н.) се разплесква до безобразие - отделя се оловото от медната ризница, оловото се разпарчетосва. Крайния резултат е че т.н.ФМЖ става по-фрагментирано и раневия канал е по-голям от някои класически холоу поинти.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2017, 08:20       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
kiril_bulgaria написа:
Аз със сигурност няма да сложа патрон, за когото имам и малко съмнение, че не отговаря на определението FMJ.

Колега черната мамба е FMJ макар и с по-тънка медна обвивка. Това е неоспорим факт! Чисто FMJ е!

Някои куршуми TMJ (тотал метал джакет). Които са разновидност на FMJ също имат много тънка медна обвивка. Но са си чисти FMJ. В тях не е заложено конструктивно да се разплескват. Стрелял съм такива TMJ в дъска и въпреки, че нямат дупка в средата се разплескват доста повече от FMJ. Причината е по-тънката медна ризница.

Носи си черната мамба и да не ти пука. Те са най-доброто FMJ в 9х19 и .40 S&W.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ivo III, Ztavi и 43 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer