logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 16 Апр 2024, 17:29




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 20:49       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
Poseidon написа:
Стопаците по дефолт са такива...


Не са всъщност.
Те не експандират при съприкосновение с целта и следователно не и действат експанзивно, тоест нямат експанзивно действие.
Те не са и конструирани по начин да са с експанзивно действие.
Но това, че определения в закона няма, наистина е проблематично, защото оставя нещата в ръцете на схващането на съдията и на вещите лица...май :)

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 20:50       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Poseidon написа:
Геле мани тия работи братко...пищова се ползва на улицата само и единствено като в случая с Лисичков...или с Пехливанов
Тук коментираме закона, мислим... а не различните тактики. А и такива съвети принципно не е хубаво да се дават. Сещам се за един човечец, доживял до 90 години, който беше нахапан до смърт от улични кучета в столицата на страната, която в момента държи на ротационен принцип Европредседателството.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 20:53       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
sk67 написа:
Става и за защита от опасни животни, но също е боен, както и "стоп патрона".

В закона липсва термин "боен патрон". Снарядена гилза за огнестрелно оръжие ти се води боеприпас за огнестрелно оръжие.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 20:56       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
sk67 написа:
Те не експандират при съприкосновение с целта и следователно не и действат експанзивно, тоест нямат експанзивно действие.

На целта може да й действат експанзивно само при наличието на проникване в резултат на нарушаване на повърхностната й цялост. Или аз поне така си мисля. А и експанзията на самия боеприпас ти идва в резултат на проникването му в целта, която е надлежно описана в терминалната балистика.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 20:59       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
DoctoraBG написа:
Смесването на различни боеприпаси в пълнителя(барабана) при евентуална ситуация(ако се докаже, което не е трудно), тегли към предумисъл.


Предумисъл в каква насока?
Ако човекът е заредил оръжието си да стреля първоначално с боеприпаси с намален смъртоносен ефект с надежда, че това ще прекрати нападение без да убива и едва, ако нападението ескалира ще стреля с по-опасни и по-смъртоносни куршуми...

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 21:02       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
ubboto написа:
sk67 написа:
Става и за защита от опасни животни, но също е боен, както и "стоп патрона".

В закона липсва термин "боен патрон". Снарядена гилза за огнестрелно оръжие ти се води боеприпас за огнестрелно оръжие.


Точно това имах предвид.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 21:08       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
DoctoraBG написа:
месването на различни боеприпаси в пълнителя(барабана) при евентуална ситуация(ако се докаже, което не е трудно), тегли към предумисъл .

Съгласно чл.11, ал.2 НК: "Деянието е умишлено, когато деецът е съзнавал общественоопасния му характер... бля, бля, бля." А деянието, което е извършено в условията на неизбежна отбрана не е общественоопасно. Така че и аз тук нещо не разбрах.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 21:31       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2018, 18:14
Мнения: 44
Благодаря за отговорите пак. Общо взето закона всеки може да го тълкува по различно. А друг въпрос, не е по тази тема но да не правя нова. Знаем от ЗОБВВПИ чл.60 и по-точно точка 3, подточка в) "Забранява се носенете и употреба в обществени заведения за хранене и увеселение". За употребата е ясно, а за носенето някой имал ли е проблем - в мол, в магазин или пък кафене.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 21:36       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
gl9x19 написа:
Общо взето закона всеки може да го тълкува по различно.

Не е чак толкова различно, да ти кажа честно! Освен ако не визираме тълкуването по собствени разбирания и за лична консумация. То затова право се учи пет години, а при задочната форма - обикновено шест години. Иначе тълкувателни решения прави само ВКС.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2018, 22:34       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
sk67 написа:
Ако човекът е заредил оръжието си да стреля първоначално с боеприпаси с намален смъртоносен ефект с надежда, че това ще прекрати нападение без да убива и едва, ако нападението ескалира ще стреля с по-опасни и по-смъртоносни куршуми...

В закона липсва определение за "боеприпаси с намален смъртоносен ефект". Като ти субективно ако приемаш за такива стоп патроните, ще ми бъде изключително интересно някой да ми посочи текст в закона, по който ако стреляш и убиеш някой със стоп патрони - употребата им би би могла да се тълкува като смекчващо вината обстоятелство.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Яну 2018, 01:29       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Брей много бързо забравихте как един мъж от Надежда. Простреля някакви гангстери, когато го нападнаха пред вратата на жилището му. Точно със стоп патрони ги прострелял и те избягали. Нито го арестуваха, нито му взеха пищова после. :happy:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Яну 2018, 02:29       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
На кой е племенник или баджанак,фамилно име?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Яну 2018, 07:38       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
FIRSTGUN написа:
На кой е племенник или баджанак,фамилно име?


Крадци бяха нападнали един човек във входа на блока му.

http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=239626

Той започнал да вика "Помощ" с всички сили. "Те ме удариха, паднах, бях на колене, главата ми допря в мозайката. По някаква случайност, инстинктивно, 20 години съм бил офицер, извадих оръжието си, заредих го и гръмнах", каза бившият военен. По-късно стана ясно, че е ранил бившия затворник. "Другият се уплаши и започна да ме притиска надолу. "Махни пистолета", викаше. Щях да гръмна и трети път, но пистолетът засече. След което той започна да ме моли: "Не ме убивай! Обещай ми, че няма да ме убиеш", разказа пред Нова тв нападнатият.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Яну 2018, 09:33       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
ubboto написа:
sk67 написа:
Ако човекът е заредил оръжието си да стреля първоначално с боеприпаси с намален смъртоносен ефект с надежда, че това ще прекрати нападение без да убива и едва, ако нападението ескалира ще стреля с по-опасни и по-смъртоносни куршуми...

В закона липсва определение за "боеприпаси с намален смъртоносен ефект". Като ти субективно ако приемаш за такива стоп патроните, ще ми бъде изключително интересно някой да ми посочи текст в закона, по който ако стреляш и убиеш някой със стоп патрони - употребата им би би могла да се тълкува като смекчващо вината обстоятелство.


Така е - няма определения, решението е субективно и на база на данни от производителя на стоп патроните.
Идеята е точно обратната - ако стреляш, да намалиш вероятността да го убиеш.
Бих заредил първите 1-2 да са травматични с гумен проектил, но пистолетни и револверни на пазара няма.
Нямам предвид смекчаващи вината обстоятелства, а намалена вероятност за летален изход, поне при първите 1-2 изстрела.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Яну 2018, 10:03       Заглавие:  Re: Въпрос относно патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31395
Местоположение: Sofia
разговарях с коремен хирург от Пирогов преди време
и той ми каза, че на масата му, в ръцете му са умирали много повече от стоп патрони, отколкото от нормални

докато ги почисти от съчми, плата, конците .. умират от кръвозагуба, освен това са много по мръсни като цяло

статистиката на Пирогов сочи
при нормалните куршуми - ако пациента отиде на собствен ход - ще живее :D (няма засегнат орган или важен кръвоносен съд)
ако го носят - умира .. без значение от броя попадения :(
(а в старите книги/учебници, родните доктори казаха че са учили друго)


стоп патрона за да има търсения ефект - НЕ трябва да проникне в тялото!
но много често се стреля от близко, поради спецификата на семи аутото и малки калибър .. си прошива, прониква и трепе много повече и по мъчително

реално за стоп патрон - най подходящо е 12 кал гладкоцевна помпа с подходящ заряд и площ на торбето

аз не бих се осланял, че съдията ще приеме, че стоп патрон е по малко смъртоносен
адвоката ще докаже че ... сам знаел, че на това разстояние - пациента му ще умре много по мъчително от фабричен .. и т.н.


ПП: някъде четох една американска статистика
ако те резнат с карабина умираш 60% - живееш 40%
с пистолет - умираш 40% - живееш 60%
гладкоцевна - умираш 98% - живееш 2%

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer