logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:11




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Фев 2018, 20:19       Заглавие:  Съвети за бързомер за лов
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Привет, добри хора!

Тази есен се сдобих с ИЖ-18 в .308win и най-накрая ме споходи ловна слука на свинския лов. Сезонът го изкарах на железни мерници, но съм решил да не оставам на тях, а да сложа бързомерец. BTW душевната борба беше голяма оптика ли да е или точка, но в крайна сметка след подробно обмисляне на всички фактори реших второто да е.

Предвид горното събирам мнения за бързомер за лов с въпросната пушка. От крехкия ми опит по програмата "Пробвай оръжието на другарчето си" определено ме клони към такъв от "прозоречен" тип. Тубуларните някак ми седят като оптика и при мене поне се губи силно ефекта на корена "бързо-" в думата, означаваща изделието. Същото ще се ползва за лов на дива свиня на разстояния до към 70 метра.

Благодарен ще съм да чуя вашите съвети, особено пък ако са придружени с обещание да пробвам някое конкретно изделие по горецитираната програма.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Фев 2018, 20:57       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Дред, съвета отмен е да заложиш на аймпоинт, .... микро може би?
Защо аймпоинт, а не друг бързомер тип докторс, който е "прозоречен" тип?
Защото от личен опит ти казвам, че при кофти време - дъжд, сняг и прочее екстри, прозоречния тип бързомерци яко кумулират дъжд, сняг и т.н. и не са много изполваеми. За разлика от аймпоинта. Еотеха също не ме впечатли за ловни цели, ама изобщо. Много едри и груби мерни точки. За щурмова карабина можа да са екстра, но не и за лов. Забравих да ти кажа - аймпоинта да е 2 моа, не 4 моа точката.
Осигурява доста прецизно и бързо премерване, плюс доста време работа на батерията, за разлика от еотех.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Фев 2018, 21:08       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Виж сега, аз чак такъв ловец не съм: вали ли - няма ме. Другите кусури на прозоречния тип какви са?

За точката вече е ясно - 2 МОА ще е

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Фев 2018, 21:21       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
JDredd написа:
............... Другите кусури на прозоречния тип какви са?

........


По-трудно понася механични увреждания - ако изпуснеш или удариш прибора по време на лов в сравнения с аймпоинта.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Фев 2018, 21:33       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2009, 10:01
Мнения: 893
Docter III - 7 moa. Ако няма да стреляш на повече от 100м.

_________________
Question: When was the last time you practiced?
Answer: Practice? What's that?

Иван Христосков, СК "Shotgun Masters"
http://www.facebook.com/shotgunmasters


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Фев 2018, 21:38       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
JDredd написа:
Виж сега, аз чак такъв ловец не съм: вали ли - няма ме. .....

То времето не си го избираш - застига те и това е.
Понасяш го, каквото и да е. Нямаш избор в планината когато си.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Фев 2018, 14:13       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Скоро разглеждах на живо няколко модела бързомерци на Holosun:

https://holosun.com

Китайски са, но като финиш и качество на изработка не отстъпват на Aimpoint и Eotech /каквито съм имал и ползвал доста/.
Директно ги сравнявах в ръка с аналогичен модел на Aimpoint.

Имат много и различни модели, някои от които уникални според мен.

Имат модели с много екстри, каквито нямат Aimpoint и Eotech:
- две мерни скали /точка или кръг с точка, като може да се сменят с бутон от бързомереца/
- не само червена, но и модели със зелена подсветка на скалите
- соларен панел за захранване на подсветката ако свърши основната батерия
- масивна изработка от титан или 7075 алуминий /обикновено са от по-слабия 6061/
- автоматично изключване на подсветката при липса на движение
- автоматично включване при движение на оръжието

Имат модели с открита леща, както и от тубусен тип - изцяло затворени. От всеки тип има няколко размера с различна големина на лещите.

При директно сравнение на скалите имат много по-ясно очертана скала от Eotech и поне толкова ясна точка като Aimpoint.

Цените са на половина от тези на Aimpoint и Eotech - т.е. не са от най-евтините китайски ментета.

Има и български вносител за гаранция ако им стане нещо.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Фев 2018, 16:04       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Ное 2017, 13:37
Мнения: 40
За тази пушка най- удачно е доктор 3 само, че с 3.5 моа точка.
Почти няма да го усетиш като тегло. Тубусните са ОК, но са големи и тежки, ще се изгуби чара на компактната пушка.
Аз ловувам от години с Доктор 2 и все едно нямаш нищо допълнително закачено. Остава само удоволствието.

_________________
Йордан М. Йорданов
СК "Shotgun Masters"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Фев 2018, 20:42       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Най-малките открити бързомерци, въпреки че са много компактни, се чупят твърде лесно.

Имам един строшен такъв, от типа на Доктор, по време на лов - счупи му се лещата при умерен удар с дърво в гората.

Отделно, че по време на дъжд наистина стават неизползваеми.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Фев 2018, 23:23       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Ное 2017, 13:37
Мнения: 40
Няма пълно щастие. Всеки да си живее с компромисите.

_________________
Йордан М. Йорданов
СК "Shotgun Masters"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Фев 2018, 06:31       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Първата модификация на Trijicon MRO в момента е на около 330-350 долара тук,в Тексас с такива бият прасета,яка е и батерията и държи петилетка лов.

Не съм ловец


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Фев 2018, 14:59       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
FIRSTGUN написа:
Първата модификация на Trijicon MRO в момента е на около 330-350 долара тук,в Тексас с такива бият прасета,яка е и батерията и държи петилетка лов.

Не съм ловец



У вас добре, но у нас същият бързомерец е 1399.00 лв. при официалния вносител... :-)

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Фев 2018, 15:37       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
eBay или някой в джоба и на самолета,1400 кинта не давам,трябва пушка да има закачена за него


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Фев 2018, 18:40       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Не можете да си представите колко полезна за мен се оказва всяка информация, която получавам по повод тази тема в самата нея, на ЛС и по телефона, и затова първо искам да благодаря продължително на всички, които се отзоваха!

Колега от клуба ми услужи за проба с един тубуларен Aimpoint и един прозоречен китаец. Ами няма да си кривя душата - тубуларен бързомер (поне за тази пушка) няма да взема: самата й конструкция е предвидена за оптика явно (или толкова си позволява тя) и бързомереа не може да се изнесе достатъчно напред и тубуларния такъв ми седи като оптика - все ме напъва да замижвам, търся точката, абе няма съвпадение нещо... А прозореца ехеееее - сам се намества.

А, и още нещо - 2МОА точка ми иде малка. За стрелба в контролирани условия (след писък на таймер) ще да е идеална, но изскочи ли прасчо - от адреналина няма да я намеря - знам се добре.

В резюме - търсенето продължава.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Фев 2018, 19:29       Заглавие:  Re: Съвети за бързомер за лов
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 22:23
Мнения: 63
Значии аз имам Иж 18 в сходен калибър и ако трябва да си взема прибор САМО за гонка, ще е: ако има кинти аймпойнт микро 2 моа. Ако няма бушнел трс25.
Ако си падаш и по вардата, трабва 1-4х20 или подобна оптика.
НО трябва да измислиш добър преходник от лястовичата опашка на ижовката към уивър /ако няма фабричен напречен канал на планката, да се прави такъв/.
Другото което е, при затваряне на пушката /ако излезе сюрията си е баш душманско хлопане/ има големи сътресения странични, не трябва да е хептен китаец.

Това за малката точка не го разбрах.Прикладваш ли добре, ще я видиш, пък ако не я видиш усили яркостта. Не е малка точката - не контролираш ли адреналина - няма да дерете прасе!

_________________
Петър Иванов; СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ztavi и 25 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer