logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:39




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2018, 10:08       Заглавие:  Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
И така, сдобих се с въпросният пистолет от обява тук във форума.
Взех го от колега с когото имах удоволствието да си побъбрим и в общи линии да обменим различни гледни точки за нещата от живота, много приятно и интересно се получи.
За пистолета:
Валтер ППК с рама от дурал, произведен pres 1942 в правилния за системата калибър - 7.65 (.32 Browning). Не съм експерт в областта. Човек, който се занимава с реставрация на оръжие ми каза, че е произведен 38-ма. Дори това да не е така, за мен няма значение т.к. пистолета ще претърпи различни промени, които в по-голяма или по-малка степен ще намалят стойността му от историческа гледна точка.
Като цяло оръжието показва характерните за възрастта си признаци на износване. Цевта му е в състояние, което аз бих определил като "приемливо". Бойната игла има леко изкривяване, което не пречи на работата ѝ, но така или иначе обмислям замяната ѝ. Останалите механизми са в добро състояние и след основно почистване и студена оксидация ще изглеждат като нови. Двойното действие на спусъка е тежко и с дълъг ход но няма запирания и неравномерности. Сингъла е прекрасен.
При прострелката в служба КОС е дал една засечка по вина на боеприпаса. Удара по капсула е бил добър, но патрона не е гръмнал.
Първото нещо, което предстои е замяна на чирените с нови и подмяна на критичните за надеждността пружини (възвратна, на чука, на иглата, на изхвъргача и на спусъка/тягата). Сегашните чирени са в окаяно състояние. Типично за всички ППК с този чирен, пластмасата се е отворила, сцепени са тук там и са счупени там където ляга предпазителя. След това ще мине анодация и рефиниш на блока. Надписите са трудно четими и по блока има повърхностна (на пръв поглед) ръжда, премахването на която най-вероятно ще ги заличи. Обмислям дали да инвестирам във възстановяването им. Времето ще покаже.
Целите на упражнението са две:
1. Да се разработи и тества основен комплект пружини, който да бъде предложен на пазара.
2. Пистолета да стане новото ми оръжие за всекидневно носене за топлите дни на годината.

Като ергономия от моята си камбанария, смея да твърдя, че оръжието е много удобно за моята ръка. По принцип имам средна към малка длан и дръжката на Валтера ляга много удобно. Кутрето ми виси но за това има лек.
Все още не съм стрелял с него. Планирам това да се случи през следващите няколко седмици, като тогава ще драсна още няколко реда с впечатленията си.
Първоначалното разглобяване е много интересно преживяване ако не си го правил преди това. Излишно сложна система. Макаров като наследник е опростен до съвършенство... но пък не е наследил нищо от чара на Валтера.
Изображение

Изображение

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


Последна промяна slaf4u на 27 Фев 2018, 11:46, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2018, 22:04       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Авг 2008, 23:55
Мнения: 421
Местоположение: Стара Загора
:tu:

_________________
Толкова много идиоти, а толкова малко патрони!
Борислав Недев - "Саргон" гр. Русе


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2018, 22:33       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Честито. И аз взех един такъв просто заради елегантност и евентуално носене.
Може би този sight може ти помогне с пружини или други части:
https://www.gunpartscorp.com/gun-manufacturer/walther/ppk/parts-list-ppk

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2018, 22:46       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Тегаво е с доставките от Нумрик към стария континент. За резервни части съм се насочил към един немски сайт:

https://waffen-teile.de/epages/bd8b5356 ... cale=de_DE

Няма драма с доставката пък и има всичко.

Sent from my Benefon Dragon

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2018, 17:23       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Може да се каже, че днес стартирах проекта. Като за начало, се наложи почистване на говнолина който се е събирал през последните 80 години. Ясно беше, че няма да стане по стандартния начин... След пълното разглобяване стана ясно, че проблема е по-сериозен - напластяване в каналите на иглата и на индикатора за наличие на патрон в патронника, напластявания по канала за пълнителя в дръжката, самите пълнители бяха също напластени. В общи линии навсякъде където имаше изрези по рамата имаше напластяване.
750 мл. ацетон, стара бракувана дрелка, тенекиена съдинка и търпение... резултата е виден тук:

https://youtu.be/GCj6TwGKqvk

След 30 мин. в тази вана, и след това беше песен с телената четка.

Последва много тънко мазане с вретенно масло и сглобяване до колкото е възможно без някои от основните пружини.
Налична е повърхностна ръжда върху чука, блока, спусъка и спусковата скоба. Нея обаче ще я оставя за сега т.к. рефиниша ще бъде правен другаде и от друг човек, който ме помоли да не му "помагам" осирайки положението.
Нещо, което ми направи впечатление - финиша на детайлите доста груб. Ясно се виждат следните от метало-режещите инструменти и машини. Мислих, че това е характерно за пистолетите от военно-временното производство, но не предполагах, че ще е така и в тези от преди войната.
За сега толкова.
Няколо референтни снимки като за начало на проекта.

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2018, 22:21       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 21 Авг 2006, 10:42
Мнения: 111
Какво ще правиш с алуминиевата рама?
Анодизирането е нетрайно покритие. Има положителен ефект за повишаване на повърхностната твърдост но с времето пада - първо на ръбовете и после и на другите изложени на триене повърхности.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2018, 22:26       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Ruger_SP101 написа:
Какво ще правиш с алуминиевата рама?
Анодизирането е нетрайно покритие. Има положителен ефект за повишаване на повърхностната твърдост но с времето пада - първо на ръбовете и после и на другите изложени на триене повърхности.


Няма да го правя аз... Плана е да се направи както си му е реда и както е правен в завода - анодация, лакиране, печене...

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2018, 22:45       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 21 Авг 2006, 10:42
Мнения: 111
Виж продуктите на Cеракоте или KG Guncote ако искаш да стане добре.
При нас може да се направи нещо подобно в Панагюрище - Оптикоелектрон но се съмнявам да ползват американските продукти.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2018, 22:50       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Ruger_SP101 написа:
Виж продуктите на Cеракоте или KG Guncote ако искаш да стане добре.
При нас може да се направи нещо подобно в Панагюрище - Оптикоелектрон но се съмнявам да ползват американските продукти.


Запознат съм със Серакоте, Дуракоте и другите котки - липсва характер в тези неща, не съм им фен. Искам го максимално близо до оригиналното състояние. Колкото и да не търся реставрация в пълния смисъл на думата, не мога да причиня такова нещо на конкретната бройка.

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Мар 2018, 11:12       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Първите промени са на лице. Пети за пълнителите и нови чирени. Усещането на дървото е съвсем различно, а петата няма какво да се коментира - прави хвата много по-стабилен. Следващата стъпка - нови пружини и тест на стрелбище.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Апр 2018, 18:30       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Продължаваме бавно но сигурно... Малко преди и след снимки, че postimage се бяха осрали нещо и старите са изчезнали.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След механичната обработка на повърхностите, рамката беше анодирана в цвят черен/графит. На снимките червенее заради осветлението в стаята. Блока е полиран, надписа повторен на CNC отговарящ на 100% на заводския и след това повърхността - сатенирана. Идеята е колкото и да е трудно анодираната и оксидирана повърхност да са с еднакви нюанси.

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Апр 2018, 02:31       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 21 Авг 2006, 10:42
Мнения: 111
Анодирането на алуминия в цвят е неустойчиво покритие. Самото анодиране дава повърхностна якост защото представлява окисляване на повърхностния слой - окиса е твърд. Оцветяването се прави с боя (най-често за вълна), която след няколко седмици се изтрива и пада - на острите ръбове първо. Говорил съм по този въпрос с Мечо - собственика на цеха за анодиране на 6-ти км в София.
Ако си решил да го носиш е обречен на побеляване по ръбовете и ще изглежда захабен. Изпрати го в Оптико-елелектрон да го пръснат с тяхната боя за оптики или си поръчай от щатите нещо двукомпонентно за да го предпазиш за максимално дълго време. Имам опита с възстановяването на две АП-та за които инвестирах много време и пари - даже носих рамите на лазерни заварки за да махна следите от чуканки. Това с възстановяване на надписите къде се прави, че ми хареса.
Поздравления за ентусиазма по проекта!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Апр 2018, 14:17       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Ruger_SP101 написа:
Анодирането на алуминия в цвят е неустойчиво покритие. Самото анодиране дава повърхностна якост защото представлява окисляване на повърхностния слой - окиса е твърд. Оцветяването се прави с боя (най-често за вълна), която след няколко седмици се изтрива и пада - на острите ръбове първо. Говорил съм по този въпрос с Мечо - собственика на цеха за анодиране на 6-ти км в София.
Ако си решил да го носиш е обречен на побеляване по ръбовете и ще изглежда захабен. Изпрати го в Оптико-елелектрон да го пръснат с тяхната боя за оптики или си поръчай от щатите нещо двукомпонентно за да го предпазиш за максимално дълго време. Имам опита с възстановяването на две АП-та за които инвестирах много време и пари - даже носих рамите на лазерни заварки за да махна следите от чуканки. Това с възстановяване на надписите къде се прави, че ми хареса.
Поздравления за ентусиазма по проекта!


Възможно...
Цвета на рамата при мен не е получен от боядисване. Цвета е в самия окис. До колкото знам от тока и пумията в разтвора за анодиране зависи цвета на крайния резултат. Протриване няма как да има, но отлюспване е възможно при механично нараняване. Ако все пак нещо се случи в посока на изтриване, ще мина на алтернативен вариант. Пистолета се прави за носене.
Надписите са възстановени на CNC в Кюстендил. Фирмата е ASN.

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Апр 2018, 20:43       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Приближаваме се...
Изображение

Изображение

Това на втората снимка е смазка...

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Май 2018, 17:59       Заглавие:  Re: Walther PPK
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Реставрацията е завършена!

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ztavi и 27 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer