logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 20 Апр 2024, 10:46




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2018, 21:42       Заглавие:  Питане за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Окт 2013, 07:19
Мнения: 61
Имам въпрос към запознатите и ползвалите от въпросните оптики като марки ако могат да дадат мнение и да ме насочат към по правилния избор.Чета,гледам и т.н., но е друго като се даде едно рамо.
Та понеже и аз позалитвам към това да си стрелям на по далечни дистанции си закупих една хубавица Tikka T3x TAC A1 - cal. 6.5 Creedmoor, та за нея трябва да сложа и горе долу прилична оптика, като ще се ползва в същото време и за лов - основно за хищници и селекция.
С хубавите и скъпи оптики съм наясно, но искам нещо по бюджетно до около 1500-1600лв
Спрял съм се на марките Delta, Vortex, Athlon,Optisan.
Ще се радвам ако някой даде компетентно мнение и препоръка.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2018, 13:37       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Първо да те поздравя за Тикка-та. Неотдавна пипах такава и затвора и работи, като швейцарски часовник. Второ, калибъра е чудесен и за двата спорта. Предполагам, че под хищници разбираш чакали и по-дребни от тях.

Универсален отговор за двете дисциплини е труден. От една страна, трябва да определиш колко е ефективната граница за лов и предполагаемата дистанция за далечна стелба по мишени за да пределиш увеличението на оптиката. За комбинацията дребните хищници и мишени едно увеличение до 25 е добро. А ако стреляш прасета и елени то имаш нужда от оптика с по-малко увеличение.

От друга страна ако искаш да "изчисляваш" разстоянието до хищника с помощта на оптиката ще ти трябва (Front Focal Plane Scope). Ако не, ще спестиш малко разноски.

От посочените Vortex е доказано най реномирания. Оптика се избира не само дали "гледа" хубаво, но и по критерии като паралакс и точното връщане на reticle-a при всички промени на туретите. Предполагам, че ще предпочиташ MillRad пред MOA система.

Лично аз за Long Range Shooting (6.5 and 6 mm) ползвам Vortex (FFP) and Nightforce.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2018, 17:23       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Окт 2013, 07:19
Мнения: 61
Благодаря за отговора - Yank!
Да наистина критериите при определяне са много спрямо предназначението.Моят фаворит без да крия си е Vortex.
Насочил съм се към Viper серията но понеже не съм имал и не съм работил с тази марка затова исках мнение понеже ме притесняваше до някаква степен че се произвеждат в Китай/не че няма качествени неща и там/ като изключа например скъпата им серия Razor която се изпълнява в Япония.
Иначе ще стрелям почти всякакви животни, просто това ми е работата понеже се занимавам професионално с лов.
Аз се бях насочил към увеличение до към х18. Мисля,че това е достатъчно.
Не съм толкова компетентен по въпроса но това са ми разсъжденията.
Ще се радвам все пак на още мнения.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2018, 17:27       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Окт 2013, 07:19
Мнения: 61
Ориентирал съм се към VIPER® HS 4-16X50 LR или VIPER® HS 4-16X50 LR ок, ли са тези модели конкретно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2018, 17:32       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2014, 01:10
Мнения: 572
byalka написа:
просто това ми е работата понеже се занимавам професионално с лов.
Би ли казал какво точно означава да си професионален ловец. Ще се добие по ясна представа и може би ще ти се препорьчат и други марки и модели. Аз лично се сещам за Дьнди крокодила само....ама там оптика не играе .

_________________
Blade™ написа:
Да живее камшика! Удриййй! Бой по путката с черпака!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2018, 18:12       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Окт 2013, 07:19
Мнения: 61
Ами 20 години работя само в ловни стопанства.
В тях запознатите знаят, че се води активно селекция за подобряване на трофейните,здравните и т.н., качества на животните.
Основно се води и борба с хищниците което и моята страст.
Иначе съм далече от възможностите на Дънди крокодила, а и тук няма крокодили[/quote]


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2018, 18:41       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5471
byalka написа:
Аз се бях насочил към увеличение до към х18. Мисля,че това е достатъчно.
Бялка, аз съвет за оптиките, за които питаш, не мога да ти дам, но това с увеличението ме озадачи.

Аз имам един Аншуц Мач, модел. 54, който оборудвах с оптика с увеличение, вариращо от 10 до 40. Трябва да ти кажа, че даже и на х10 кръстът притрепва от самосебе си дори и когато пушката е поставена на маса и се крепи на 2 твърди опори. А при х14 - направо "танцува".

Та не те знам как точно ловуваш - в смисъл от каква позиция стреляш, но според моите разбирания увеличение над х8 не е приложимо при лов. И в този смисъл аз не бих търсил такова за да не ми оскъпява излишно изделието.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2018, 20:01       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Забравих да ти препоръчам Т-class стрелците. Там има доста теми за избиране на оптика. Освен това са на БГ пазар и имат доста опит с оптиките.

Аз знам, че Vortex се произвежда в Wisconsin, но може чарковете да ги докарват от вън. Дори и да е произведено в Китай - доказано е, че е качествено и затова не по китайски ефтино. Дори търсенето е доста голямо и има период за чакане. Освен това дават и доживотна гаранция.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2018, 23:42       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 18 Сеп 2014, 17:47
Мнения: 91
Аз също съм на мнение, че от изброените Вортекса ми се струва най-високо качество и надежност.
А относно това на какво увеличение се стреля при лова - нека всеки сам си прецени. Аз съм стрелял и при 20 увеличение на 450м. На 8 ми е малко трудно да му се прицеля в главата или врата, а пък и хищниците са си дребна цел.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Май 2018, 08:31       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Sig Sauer оптики има ли в БГто на нормална цена,да ти препоръчам някоя с твоето увеличение?

На Вортекса гаранцията няма как да я бие човек пък и си е оптика в средния клас,че и у спортния високия с Рейзър серията,другите даже не съм ги виждал / ма па и никакъв критерий не съм аз /.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Май 2018, 08:47       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Окт 2013, 07:19
Мнения: 61
Sig Sauer оптики-не знам дали има в Бг но аз мога да си я внеса и то на добра цена както и от почти всички реномирани брандове понеже имам приятел в Дания с много голям оръжеен магазин.Особено добри цени ми дава за Schmidt&Bender /понеже е официален вносител/които са един от фаворитите в тези оптики, но проблема е,че дори и с много добрите отстъпки за които мога да ги взема пак са доста над бюджета които мога да си позволя на този етап.
Определено съм се насочил към Vortex


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Май 2018, 11:01       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Делтата също не е за подценяване , даже аз бих скочил на нея щото за тия пари дето ще вземеш филипинския Вайпър ще вземеш японка с по-добри лещи . Новите им модели са много добри . Иначе Sig Sauer , Делта , Виксен , Атлон , ДДоптикс , Бушнел(високия клас) , някои Вортекси , някои Найтфорси и мн. други излизат от един и същ завод в Япония.
Новият Вайпър изглежда обаче доста примамливо също .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2018, 16:48       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2016, 14:27
Мнения: 65
Колега продаваше 4х16х50 Вортекс FFP от старата серия беше писал че е почти нова.Пиши ако имаш интерес мисля че и цената ще те устрои( по спомен не съм сигурен ще проверя мина време)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2018, 17:23       Заглавие:  Re: Питане за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Окт 2013, 07:19
Мнения: 61
SSG написа:
Делтата също не е за подценяване , даже аз бих скочил на нея щото за тия пари дето ще вземеш филипинския Вайпър ще вземеш японка с по-добри лещи . Новите им модели са много добри . Иначе Sig Sauer , Делта , Виксен , Атлон , ДДоптикс , Бушнел(високия клас) , някои Вортекси , някои Найтфорси и мн. други излизат от един и същ завод в Япония.
Новият Вайпър изглежда обаче доста примамливо също .


Също са ми интересни точно за това, че са произведени в Япония а не в Китай и Филипините.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ti6kata и 27 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer