logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 14:35




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 712 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 48  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 12:16       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
В закона никъде не присъства понятието "експанзивен". Там пише: "боеприпаси и куршуми с експанзивно действие". От друга страна, няма, а и няма как въобще да има терминална балистика, без да е налице експанзивно действие на проектила в тъканите. Тоест, всеки боеприпас, чийто проектил е с конструктивно заложено свойство да прониква в жива цел, нарушавайки повърхностната й цялост - е такъв с експанзивно действие, включително и FMJ- тата.

Както и да е, да приемем, че горе не съм прав. Санкцията ти в най-лошия случай ще бъде по чл. 212 от ЗОБВВПИ, или глоба между 500 и 2000 лева. Докато ако FMJ-то ти прошие целта и се спре в някоя майка с количка, примерно - на твой гръб вече започва да се тълкува Наказателният кодекс.

Съгласен съм, така е. Просто това е от тоя тип неща, дето всеки си ги решава за себе си.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 19:53       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Poseidon написа:
Взимаме 230 грейнов .45 който е с енергия 567J както ти показа назад.
.........

такъв 9 милметров туч с НАТО апрувд /поръчан на Хиртенбергер за войната в Ирак/ с желязна риза от 4 инча цев развива 420м/с на 125 грн тегло /мерено лично/ и има енергия 705J
това нещо прошива каска двустранно и не съм се сетил да тествам дали ще отмаа и две двустранно...


Хиртенбергер 9х19 с тегло на куршума 125 грейна НЕ ИЗЛИТА с 420 метра в секунда от Глок 19 с 4 инча цев! Поне 30 метра в секунда по-малко е!

ЗАЩО СРАВНЯВАШ НАЙ-СИЛНИЯ 9Х19 +Р+ С НОРМАЛНО ЗАРЕДЕН .45 АУТО???

КОРЕКТНО ЛИ Е ТОВА СРАВНЕНИЕ???


ИМА .45 АУТО +Р 200 ГРЕЙНА С КУРШУМ ОТ МОНОЛИТНА МЕД. КОЙТО ЩЕ ПРОДУПЧИ ДВУСТРАННО СЪЩАТА КАСКА!!!

ПИША С ГЛАВНИ БУКВИ ДАНО РАЗБЕРЕШ. :-) ИМА ПРОБИВНИ .45 АУТО!


Последна промяна Paco на 11 Юли 2018, 21:20, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 20:52       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Paco написа:
Хиртенбергер 9х19 с тегло на куршума 125 грейна НЕ ИЗЛИТА с 420 метра в секунда от Глок 19 с 4 инча цев! Поне 30 метра в секунда по-малко е!

Пако намали братче тоя шрифт не се излагай.
пиши лично на Дред /ако не види тука/ да ти каже колко развива л7а1 , че още ме е яд, че неговия валтер пак на 4 инча цев даде по-висока скорост от моя глок ...и не помя кой пистол беше /тествахме няколко/ ама отмина 420м/с , мило момче... мерихме заедно на Лозен...

Аз друго си мисля пак за ТСБ ако се наложи да стреля в дефенс ...принципно ако не е мастър / само мастърите правят групи в два инча/...ние останалите от 4ри изстрела винаги два са ми вън от целта ако се забързам или има съспенс...

та ако съм аз и да е разрешен холол пойнта пак ще нося ФМЖ и като пропусна нападатела ако поразя майката с количката ше я прошие и ше остане жива ама ТОЙ като пропусне направо не искам да я мисля майката с количката дето е назад 30м и леко встрани...

ако погледнем каталога на Хорнади как стават нещата лелле това няма нищо да остане от торса на клетата жена ..

а питам се сега пък как ше се гледа в огледалото като се бръсне сабале :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:10       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
Съгласен съм, така е. Просто това е от тоя тип неща, дето всеки си ги решава за себе си.

Абсолютно! Като целта на дискусията тук ни най-малко не е да подтикваме аудиторията към неспазване на закона, а единствено да изясним формулираното в закона! В този ред на мисли, притеснителното в случая за мен идва от казното от Доктора БГ, което фигурира в подписа на Дреда:
Цитат:
Смесването на различни боеприпаси в пълнителя/барабана при евентуална ситуация, тегли към предумисъл. Doctora.bg

Като тук за мен Дред малко прибързано почна да се ебава, щото Доктора сподели, че това било становище на определен съдийски състав! И въпреки че и с Доктора сме си разменили някоя друга по-остра реплика, него специално аз го уважавам, и го приемам за достоверен източник на информация.

И тук отведнъж нагазваме в много дълбоки води, тъй като при прекия умисъл, лицето съзнава деянието, което извършва, вредоносния резултат и причинната връзка. С други думи, самото лентоване в пълнителя на различни боеприпаси - да речем, куховърхи - автоматично ти вменява вина, а вината е елемент от субективната страна на фактическия състав на ПРАВОНАРУШЕНИЕТО .

А правонарушението е противоправно и противообществено виновно деяние.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:16       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Причината 9х19 да е на въоръжение в армията и полицията на почти всички развити държави, като САЩ, Германия, Франция и много други. Е това, че 9х19 е оптимален и съчетава много параметри без да се правят големи компромиси.

9х19 има достатъчна пробивност за енергията си от 430 до 560 джаула. Има добър стоп ефект при модерните холоу поинт куршуми. Има голям капацитет на пълнителя 15+1, 16+1 и дори 17+1 патрона. В служебни оръжия, които са удобни за носене и не са тежки.

Не случайно 9х19 измести .45 ауто в армията на САЩ и започна да измества .40 Смит в полицията на САЩ. Това е напълно закономерна икономия на средства и усилия в един непрекъснато стремящ се към съвършенство свят. С 9х19 се стреля по-лесно и по-точно. А попадението в целта е повече от всяка енергия извън целта.

Извън структурите за сигурност, като армия и полиция. Всеки сам избира какво оръжие иска да има. За мен най-оптималния пищов е Глок 32. Като размер за носене, като енергия и пробивност на калибъра .357 зиг. И като капацитет 15+1 патрона с леко удължен пълнител.

Няма друго оръжие с размерите на Глок 32. Но с енергията на голям револвер в .357 магнум. И повече от два пъти капацитет на патроните - 15+1.

Защо не е на въоръжение масово .357. Защото е труден за стреляне и патрона е по-скъп от 9х19. Сметнато за над 2 милиона военни и полицаи в САЩ. Разходите за преминаване към .357 зиг ще са стотици милиони за патрони на година. Ще е нужна много повече стрелба за свикване с по-силния откат. А това са още много милиони разходи за обучение.

Повечето служители нямат време и желание да се научат да стрелят добре с 9х19. А какво остава за доста по-трудният калибър .357 зиг, който ще ги затрудни още повече.

Така съвсем естествено 9х19 става масово приет сред служебните калибри. Което не го прави най-ефективен, а просто оптимален за служебно ползване.

В повечето случаи 9х19 се явява оптимален и за употреба от цивилни. Причините са същите, като при служителите. С 9х19 се стреля по-лесно и с по-малко разходи за обучение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:31       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Paco написа:
9х19 има достатъчна пробивност за енергията си от 430 до 560 джаула

Пак повтарям това не е вярно! над 700J развива 125грн 9x19 куршум - от 4 инча цев - мерено лично, а не четено в некой журнал...
при бронебойните 9x19 отиваме и нагоре, но излизам е от темата...
тука доколкото разбрах се визира дефенс за цивилни най-много стъкло да има...преградка нещо...а каски и прочие са отлонение малко от темата


Последна промяна Poseidon на 11 Юли 2018, 21:32, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:31       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
ubboto написа:
А правонарушението е противоправно и противообществено виновно деяние.

Това в случай на ситуация, както е пояснил Доктора БГ. Или използване на КНО за самоотбрана в условията на неизбежна отбрана, където самото смесване на боеприпаси с куховърхи и напълнооблечени проектили, примерно - автоматично ти вменява общественоопасно деяние, извършено виновно.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:33       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Poseidon написа:
пиши лично на Дред /ако не види тука/ да ти каже колко развива л7а1 , че още ме е яд, че неговия валтер пак на 4 инча цев даде по-висока скорост от моя глок ...и не помя кой пистол беше /тествахме няколко/ ама отмина 420м/с , мило момче... мерихме заедно на Лозен...
Потвърждавам. Така беше.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:46       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Poseidon написа:
Paco написа:
Хиртенбергер 9х19 с тегло на куршума 125 грейна НЕ ИЗЛИТА с 420 метра в секунда от Глок 19 с 4 инча цев! Поне 30 метра в секунда по-малко е!

Пако
пиши лично на Дред /ако не види тука/ да ти каже колко развива л7а1 , че още ме е яд, че неговия валтер пак на 4 инча цев даде по-висока скорост от моя глок ...и не помя кой пистол беше /тествахме няколко/ ама отмина 420м/с , мило момче... мерихме заедно на Лозен...

Ами не е било с 4 инча цев със сигурност! А ако е била тази скорост 420 м/с от 4 инча цев. Тогава грамажа на куршума е бил 110 грейна или 115 грейна.

Ако Съдията ми каже, че е пуснал 5 изстрела с неговия бивш Валтер Р99. И е премерил изваден куршум, че тежи 125 грейна. Тогава ще повярвам. Сега не вярвам. А и да каже, колкото и да го уважавам нещо ми звучи нереално. Защото това е налягане опасно за пистолети в 9Х19 с не напълно поддържан патронник.

Виждал ли си извадена цев на Глок 32 и сложен патрон .357 зиг вътре? Как патронника ИЗЦЯЛО ОБХВАЩА гилзата до ръба на улея за екстракция.

Знаеш ли, че при Глок 19 рампата леко влиза в зоната на патронника. И там остава празнина от около 2.5 милиметра на гилзата на 9х19. Това се нарича НЕ НАПЪЛНО ПОДДЪРЖАН ПАТРОННИК. При стрелба с налягане близко до тава на .357 Зиг и .357 магнум. Има реална опасност да се разкъса не покритата зона от гилзата на 9х19.

Горната граница на налягането на 9х19 е под налягането при .357 зиг. Не случайно единствените Глок с НАПЪЛНО ПОДДЪРЖАН ПАТРОННИК са 32, 31 и 33 в калибър .357 зиг. Причината е високото налягане с което НЕ Е БЕЗОПАСНО ДА СТРЕЛЯ ГЛОК 19.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:55       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
ubboto написа:
Като тук за мен Дред малко прибързано почна да се ебава, щото Доктора сподели, че това било становище на определен съдийски състав! И въпреки че и с Доктора сме си разменили някоя друга по-остра реплика, него специално аз го уважавам, и го приемам за достоверен източник на информация.
Геле, точно ти очаквах да си схванал какво имах предвид, но явно ще трябва да обясня.

1. С никого не се ебавам, още повече, че това не са слова лично на доктора, а той цитираше някакво конкретно съдебно решение. Ако самият доктор беше посочил номера му и съда - като автор в подписа ми щяха да стоят тези данни. Обаче никой не казва "докторът се лигави", а всички викат "Дред се ебава". Но както и да е... Ще го преживея.

2. Това съдебно решение очевидно е плод на желанието на състава, който го е постановил, непременно да осъди подсъдимия. Явно по делото е нямало убедителни факти и обстоятелства, които да обосноват по несъмнен начин умисъла, та се е наложило съставът да търси аргументация във факти, които нямат нищо общо - в случая смесването на различен вид боеприпаси.

3. Това решение е уникално, преднамерено и е писано за постигане на конкретна цел. Никой друг съдебен състав в БГ никога не е обсъждал този въпрос (за смесването). Е как тогава това би послужило някому? Да го посочиш като трайна съдебна практика или как?
Ако не бъркам - един ОС беше обявил 500 кг. кокаин за количество, което е предназначено за лична употреба. Айде на бас, че ако те сбарат с толкова кокаин в багажника на меро и кажеш, че е за лична употреба - никой няма да го приеме на сериозно.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:57       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Paco написа:
?... 9х19 е оптимален и съчетава много параметри без да се правят големи компромиси.

9х19 има достатъчна пробивност за енергията си от 430 до 560 джаула. Има добър стоп ефект при модерните холоу поинт куршуми. Има голям капацитет на пълнителя 15+1, 16+1 и дори 17+1 патрона. В служебни оръжия, които са удобни за носене и не са тежки.

Не случайно 9х19 измести .45 ауто в армията на САЩ и започна да измества .40 Смит в полицията на САЩ. Това е напълно закономерна икономия на средства и усилия в един непрекъснато стремящ се към съвършенство свят. С 9х19 се стреля по-лесно и по-точно. А попадението в целта е повече от всяка енергия извън целта.
Така съвсем естествено 9х19 става масово приет сред служебните калибри. Което не го прави най-ефективен, а просто оптимален за служебно ползване.

В повечето случаи 9х19 се явява оптимален и за употреба от цивилни. Причините са същите, като при служителите. С 9х19 се стреля по-лесно и с по-малко разходи за обучение.

Боже-е!!! Какво доживях. Горното е казано от @Paco. По-скоро бих повярвал, че си е направил сюнет, но го прочетох!

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 21:59       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Paco написа:
Ами не е било с 4 инча цев със сигурност! А ако е била тази скорост 420 м/с от 4 инча цев. Тогава грамажа на куршума е бил 110 грейна или 115 грейна.

Ако Съдията ми каже, че е пуснал 5 изстрела с неговия бивш Валтер Р99. И е премерил изваден куршум, че тежи 125 грейна. Тогава ще повярвам. Сега не вярвам. А и да каже, колкото и да го уважавам нещо ми звучи нереално.
А ако ти каже, че говориш глупости и се излагаш - ще му повярваш ли? Щото точно това правиш.

Ние с Посейдон и Кронос стреляхме, мерихме и видяхме с очите си. Ти ако щеш вярвай, но поне недей да биеш толкова силно тъпана.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 22:00       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Колкото и да уважавам интелекта и морала ти. И знам, че не лъжеш. Не вярвам, че 420 м/с е скоростта от 4 инча цев при тегло 125 грейна. Мерихте ли теглото на изваден куршум от същите патрони?

И ако все пак е истина. То това е патрон за картечни пистолети. Който много бързо би разрушил нормален пистолет в 9х19 с не напълно поддържан патронник. И слаба възвратна пружина.


Последна промяна Paco на 11 Юли 2018, 22:05, променена общо 3 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 22:03       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
1. С никого не се ебавам, още повече, че това не са слова лично на доктора, а той цитираше някакво конкретно съдебно решение.

От така написаното в подписа ти излиза, че това все едно са думи на Доктора - по почина на казаното от Yank и Borislav. Но не в това е проблема, сори ако нещо! Проблемът е в това, дали о колко още други съдийски състави евентуално споделят въпросното виждане за наличието на вина при смесване на боеприпасите.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


Последна промяна ubboto на 11 Юли 2018, 22:04, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 22:03       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Paco написа:
Ами не е било с 4 инча цев със сигурност! А ако е била тази скорост 420 м/с от 4 инча цев. Тогава грамажа на куршума е бил 110 грейна или 115 грейна.

Ако Съдията ми каже, че е пуснал 5 изстрела с неговия бивш Валтер Р99. И е премерил изваден куршум, че тежи 125 грейна. Тогава ще повярвам. Сега не вярвам. А и да каже, колкото и да го уважавам нещо ми звучи нереално. Защото това е налягане опасно за пистолети в 9Х19 с не напълно поддържан патронник.

Виждал ли си извадена цев на Глок 32 и сложен патрон .357 зиг вътре? Как патронника ИЗЦЯЛО ОБХВАЩА гилзата до ръба на улея за екстракция.

Знаеш ли, че при Глок 19 рампата леко влиза в зоната на патронника. И там остава празнина от около 2.5 милиметра на гилзата на 9х19. Това се нарича НЕ НАПЪЛНО ПОДДЪРЖАН ПАТРОННИК. При стрелба с налягане близко до тава на .357 Зиг и .357 магнум. Има реална опасност да се разкъса не покритата зона от гилзата на 9х19.


Дред вече каза ...а и да го уважаваш няма да ти повтаря едно и също като приспивна песен бре Пако.
Ето виж кое колко е
https://www.youtube.com/watch?v=ChK5qUuZCJk
това са въпросните патрони поръчани са около 12-13млн...остатъците от войната в Ирак са ги разкарали по цивилните пазари...и в САЩ та и у нас...кутия цвят клейма всичко е така
ама нали с очите си го видях с ръцете си го стрелях и разпуквах каски и джанти , като лешници с тоя патрон бре...
ти си седнал да ми обясняваш на мене колко ми е подържан патронника и какво ми е налагането???
и дали това дето съм го стрелял съм го стрелял аз или филанкишията!?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 712 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 48  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], OutCold и 34 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer