logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 21:42




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 712 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2018, 05:42       Заглавие:  Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Реших, че ще е интересно да споделя следната информация, която намерих в нета. Тя е от американски форум и не гарантирам за нейната достоверност. Но ако приемем, че е истина. Това е повод за сериозен размисъл. Дали енергията на даден патрон е определяща за неговата ефективност или масата и формата на куршума.

От данните се вижда, че масата на куршума е определяща за проникването в материя близка по плътност до месото. Куршуми с по-голяма енергия и по-малко тегло проникват по-малко в балистичен гел. Докато куршуми с по-малка енергия, но по-тежки проникват повече в балистичен гел.

Ето данните: https://thefiringline.com/forums/showth ... p?t=264956


"From DoubleTap Ammunition as posted on Glock Talk:

Quote:

Here are official gelatin results for all of the DoubleTap loads!

All of these tests were done using 10% ballistic gelatin provided by Vyse gelatin using all FBI protocols and 4 layers of denim and two layers of light cotton T-shirt in front of the gelatin.

DoubleTap 9mm+P Velocity / Penetration / Еxpansion
115gr. Gold Dot JHP @ 1415fps - 12.00" / .70"
124gr. Gold Dot JHP @ 1310fps - 13.25" / .70"
147gr. Gold Dot JHP @ 1125fps - 14.00" / .66"

DoubleTap .40 S&W Velocity Penetration / Еxpansion
135gr. Nosler JHP @ 1375fps - 12.10" / .72"
155gr Gold Dot JHP @ 1275fps - 13.00" / .76"
165gr Gold Dot JHP @ 1200fps - 14.0" / .70"
180gr Gold Dot JHP @ 1100fps - 14.75" / .68"
200gr XTP @ 1050fps - 17.75" / .59"

DoubleTap .357 Sig Velocity/Penetration / Еxpansion
115gr Gold Dot JHP @ 1550fps - 12.25" / .71"
125gr Gold Dot JHP @ 1450fps - 14.5" / .66"
147gr Gold Dot JHP @ 1250fps - 14.75" / .73"

DoubleTap .357 Magnum Velocity / Penetration / Еxpansion
125gr. Gold Dot JHP @ 1600fps - 12.75" / .69"
158gr. Gold Dot JHP @ 1400fps - 19.0" .56"

DoubleTap 10mm Velocity / Penetration / Еxpansion
135gr JHP @ 1600fps - 11.0" / .70" frag nasty
155gr Gold Dot JHP @ 1475fps - 13.5" / .88"
165gr Gold Dot JHP @ 1400fps - 14.25" / 1.02"
165gr Golden Saber JHP @ 1425fps - 14.75" / .82"
180gr Golden Saber JHP @ 1330fps - 16.0" / .85"
180gr XTP @ 1350fps – 17.25” / .77”
180gr Gold Dot JHP @ 1300fps - 15.25" / .96"
200gr XTP @ 1250fps - 19.5" / .72"
230gr Equalizer @ 1040fps - 11.0" and 17.0" / .62" and .40"

DoubleTap .45ACP Velocity / Penetration / Еxpansion
185gr Gold Dot JHP @ 1225fps - 12.75" / .82"
200gr Gold Dot JHP @ 1125fps - 14.25" / .88"
230gr Gold Dot JHP @ 1010fps - 15.25" / .95"
"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2018, 19:33       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Пако, темата е изключително интересна, но е доста .... как да кажа - спорна.

Paco написа:
Дали енергията на даден патрон е определяща за неговата ефективност или масата и формата на куршума.

Тука верния отговор е - и трите дедо попе и трите!
Всичко е важно и всичко е от значение.
Важни са както масата, така и скоростта, енергията, диаметъра на проектила, остатъчното му тегло в проценти, експанзията и отдаването на енергията, проникването в дълбочина с цел да достигне жизнено важните органи и т.н. и т.н.

За добро или зло, че ние тука (по нашите географси ширини), бидейки далече от УСА сме лишени от възможността да закупуваме и ползваме патрони на Кор бон, Бъфало бор, Дабъл тап, Eкстрийм дефенс и т.н. и т.н. и да се възползваме от върховите, съвременни постижения в областта на балистиката.
Докато това време дойде, ке требе да се съобразяваме со старите и изпитани методи от време оно-

https://unblinkingeye.com/Guns/TLGR/TLGR5/tlgr5.html
Примерно.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2018, 22:02       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
tsb написа:
и да се възползваме от върховите, съвременни постижения в областта на балистиката...
... и маркетинга :D

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 00:00       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
И трите са важни - енергията, масата и челната площ на куршума. Понеже се говори, че .45 Ауто бил бавен и с по-малко енергия от .40 Смит и .357 зиг. И едва ли не .45 Auto имал енергия колкото на 9х19. Това не е вярно! Съвременните .45 ауто +Р 185 грейна имат повече енергия от .40 Смит и .357 Зиг.


Ето сравнение с най-напомпаните .40 Смит в тегло от 135 до 180 грейна. От което се вижда, че .45 Ауто + Р 185 грейна има повече енергия от .40 Смит и .357 зиг.

 
DoubleTap .40 S&W Velocity Penetration / Еxpansion
135gr. Nosler JHP @ 1375fps - 12.10" / .72" - 768 джаула енергия
155gr Gold Dot JHP @ 1275fps - 13.00" / .76" - 756 джаула енергия
165gr Gold Dot JHP @ 1200fps - 14.0" / .70"
180gr Gold Dot JHP @ 1100fps - 14.75" / .68"


DoubleTap .357 Sig Velocity/Penetration / Еxpansion 
125gr Gold Dot JHP @ 1450fps - 14.5" / .66" - 788 джаула енергия

DoubleTap .45ACP Velocity / Penetration / Еxpansion 
185gr Gold Dot JHP @ 1225fps - 12.75" / .82" - 834 джаула енергия

.45 Ауто се оказва най-силния масово разпространен пистолетен калибър. Има и по-силни пистолетни калибри, но за тях няма патрони по стрелбищата.

Та извода е: купувайте си пищови в .45 ауто. Кеф ви патрони Селир и Белот по .90 стотинки налични на всяко стрелбище. Кеф ви си носете 185 грейна +Р със сила, като на .357 магнум.


Тази фирма НЕ ЛЪЖЕ за скоростите на патроните си!
https://www.underwoodammo.com/collections/handgun-ammo Изгледал съм десетки клипове с измерване на техни патрони от различни хора по различно време. Всички казват, че фирмата дава коректни и близки до реално измерените скорости.

Ето доказателство, че .45 Auto е по-силен от .40 S&W и почти еднакъв по енергия с .357 Sig. При по-голяма маса и челна площ на куршума спрямо тях. 40 Смит от сравнените патрони е 135 грейна, .357 Зиг е 125 грейна, а .45 Ауто е 185 грейна. Дори .357 Зиг да има 20 тина джаула повече енергия, той има много по-малко тегло и по-малка челна площ!

От сравнението на трите най-силни патрона в тези три калибъра .45 Ауто е категоричен победител по-ефективност.

https://www.underwoodammo.com/collectio ... 5905512505

https://www.underwoodammo.com/collectio ... 5910067257

https://www.underwoodammo.com/collectio ... 5919668281


Последна промяна Paco на 05 Юли 2018, 01:15, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 01:12       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Добре, Пако, но ти си озаглавил темата ефективност а говориш за сила мошнос и ги сравняваш...

Като говорим за ефективност...ние знаем два реални случая:

1.няколко попадения с .44маг в гърдите на един американец...тоя само приседнал на пейката и се обадил на полицията и оживял /38ия го показа/

2. У нас преправен газеняк със сачме залепил на газ патрона отпред оня художника...с това сачме уби мангал айдук с попадение в шията

тоест ефективността е попадение и подходящ боеприпас ...така че модерните патрони които не се продавали у нас ... не ни трябват...по отношение ефективност де...иначе за научни тестове и дебати ми липсват наистина...

подходящия боеприпас за КНО от 100години до сега е 9x19 ....няма как да е различно защото човека е все с тази физика

Големи агенции също официално минаха на 9x19...и те увряха наскоро...и ебати стана скучно :punch:
но за да не е скучно...можем да проследим изследвания какви куршуми са ок като говорим за 9x19...останалото го изфърляме зад борда /като ФБР/
ок заравям се в американски източници...ще докладвам тука ако открия нещо важно


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 01:25       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Това, че 9х19 го ползва полицията и военните не го прави номер 1. Това, че масовия българин кара кола за 5 хиляди лева не я прави номер 1.

Логиката ти е напълно неоснователна. То и един мерцедес на 20 години може да те вози. Ама не ми казвай, че ако имаш кинти няма да си купиш Порше Кайен за 100 бона. Като не мога да си взема Порше, поне ще имам два три пищова в различни калибри. Поне това мога да си позволя.

Мога да си позволя .357 и .45 ауто и не искам да чуя за 9х19. И те така. :-)

Теб не те ли е срам, че имаш само един Глок 19? Не те ли влече малко поне да си вземеш още един Глок примерно 35 или 41? :roll: 1300 лева са да го е...а. Всяка ученичка влачи айфон за 1500 кинта. Щом толкова обичаш оръжията и си в тоя форум три петилетки. Па вземи си още нещо. Не ти ли писна само с един Глок. :-)


Последна промяна Paco на 05 Юли 2018, 02:09, променена общо 2 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 01:43       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Какво може да си позволим е за друга тема и може да я пуснеш.Тука говорим за ефективност на КНО патрон . Иначе нямам нищо друго освен г19 нямам и дълго и няма и да имам...
защо...и каква кола ще купя ако имам 100 000 пак в друга тема ще отговоря преди да я изтрият ако я пуснеш...

Въпроса тука е как ти овладяваш множеството калибри /за да има попадение - втория фактор/ аз се уча още на 9x19...

357 зиг според мен е наистина като да си купя бентли и да го карам само последната събота от месеца ..
може и да го релодвам с преса единичка тънко...като на бентлито газова уредба
кви настрели правиш с това? влизат ли като забързаш? покажи нещо видео...и аз ще покажа естествено...

иначе се замислям дали наистина да не накупя неколко екзотики да ги показвам по кафенетата и да ги препродавам на половин година...ръгай...там да се върти колелото на...живота... :DD


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 01:55       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Ми видео няма да пускам, но си целя добре с .357 зиг и .45 ауто. Не са нещо много по различно от 9х19 като им свикнеш.

Чак пък екзотики... на всяко столично стрелбище има .357 зиг и .45 ауто по 90 стотинки. 9х19 е 60 стотинки. За тия 30 стотинки ли сме? Щом целя десетки на 15 метра значи ми вършат работа. Не си вадя леба със стреляне.


Последна промяна Paco на 05 Юли 2018, 02:18, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 02:14       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Paco написа:
живота не е само с един г19... почти сме набори а изглеждам с 15години по млад от тебе.


Не се отнасяй...видео покажи колко са ефективни 357 и .45
и аз ше покажа...а да видим...тамън ше се види кой изглежда по-млад ...щото вече се епилирам от 2 месеца...вече не съм стария рунтав Фил спорещ с вечно неадекватни ора писмено и не само :D

така че не се крий...пускай видеото, че аз имам едно точно по ефективността на 9x19 а и може да ти излезе късмета...тази тема се чете от форум Бг мама /виждам през модераторския панел/ и както си на почти 50 лазраника щом сме набори/ а изглеждаш като на 35 си екстра като нищо една форумна сватба може да стане.../темата е прегледана от 14 форумни колежки от бг мама до сега/
ще съм ти кум да знаеш! :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 02:25       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Не съм на 50 бре на 42 съм. Ти не си ли на толкова? Няма да пускам видео. :P Но бих ти подарил един Глок 21, ако забогатея. Ей така да разнообразиш. Щото виждам, че се стискаш и не искаш да си вземеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 02:38       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Paco написа:
Не съм на 50 бре на 42 съм. Ти не си ли на толкова? Няма да пускам видео. :P Но бих ти подарил един Глок 21, ако забогатея. Ей така да разнообразиш. Щото виждам, че се стискаш и не искаш да си вземеш

вече ти копирам постовете, че си сменяш настроенията и ги триеш и...преправяш...ок...
и къде ше му отиде края ако подаряваш на всеки непознат странник глоци и прочие...
остави това...
а по темата чак се дразня, че 9x19 няма алтернатива , като оптимално-ефективен калибър за КНО...
то е като спора за тунинг или не на пищова...въртиш сукаш...пак идваш в началото ...
ама си трябва време и опит...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 02:47       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Виж сега 9х19 +Р 147 грейна е напълно достатъчен да спре човек. За това спор няма.

Тук говорим за ефективност като сравняваме колко голяма и дълбока дупка дълбаят в балистичен гел различните калибри за късо оръжие.

Ако трябва да разсъждаваме кой е най-оптималния калибър, като съвкупност от параметри. Това е 9х19. Но тук става въпрос за ефективност в смисъл на поражение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 07:26       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Независимо от това дали става въпрос за УБИВАНЕ или СПИРАНЕ на противник - ЕФЕКТИВНОСТТА на боеприпаса преди всичко зависи от:
- мястото на попадението или "шот плейсмента";
- броя изстрели, вкарани максимално групирано за максимално кратко време;
- времето за вкарване на проектила/ проектилите в целта.


Ерго, и с най-яките боеприпаси на света в КНО-то да си, примерно .50-ка, ако не можеш бързо да го извадиш и точно да умериш - някой с .22 ще те препарира повече от успешно. И, къде ти е тук ЕФЕКТИВНОСТТА?!

Така че умението да се стреля БЪРЗО и ТОЧНО и занапред ще стои в основата на ефективността на настоящите боеприпаси. Виж, след време ако се измислят проектили, които се насочват с GPS - тогава пак ще го мъдрим.

Вече ТЕРМИНАЛНАТА БАЛИСТИКА, за която загатва Пацо - за мен идва чак на трето място с оглед ЕФЕКТИВНОСТТА на боеприпаса. Но при законово позволени единствено FMJ- та, тук гаче единственият плюс освен скоростта ти е калибъра. .45 АСР ми иде по-окей от 9х19, ако говорим за FMJ- та. Иначе, да, револверните боеприпаси като цяло са по-окей от пистолетните такива, стига да можеш да го кормуваш туй жАвтно - "ливорвера". А с рево се стреля доста по-трудно, отколкото с пищов... като сега се връщаме в началото на поста ми относно ЕФЕКТИВНОСТТА на боеприпаса.

Пак с оглед на терминалната балистика, американците са измислили и наложили "Стандартът за проникване на ФБР", така че колкото и да го мислим - там хората отдавна вече са го измислили.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 09:45       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Пако , като стана въпрос за Ъндърууд амо, товй е най-якия 45аср който съм виждал в нета като данни
на живо не съм

https://www.underwoodammo.com/collectio ... 5928908857

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2018, 09:52       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
ubboto написа:
Независимо от това дали става въпрос за УБИВАНЕ или СПИРАНЕ на противник - ЕФЕКТИВНОСТТА на боеприпаса преди всичко зависи от:
- мястото на попадението или "шот плейсмента";
- броя изстрели, вкарани максимално групирано за максимално кратко време;
- времето за вкарване на проектила/ проектилите в целта.


Ерго, и с най-яките боеприпаси на света в КНО-то да си, примерно .50-ка, ако не можеш бързо да го извадиш и точно да умериш - някой с .22 ще те препарира повече от успешно. И, къде ти е тук ЕФЕКТИВНОСТТА?!

Така че умението да се стреля БЪРЗО и ТОЧНО и занапред ще стои в основата на ефективността на настоящите боеприпаси. Виж, след време ако се измислят проектили, които се насочват с GPS - тогава пак ще го мъдрим.

Вече ТЕРМИНАЛНАТА БАЛИСТИКА, за която загатва Пацо - за мен идва чак на трето място с оглед ЕФЕКТИВНОСТТА на боеприпаса. Но при законово позволени единствено FMJ- та, тук гаче единственият плюс освен скоростта ти е калибъра. .45 АСР ми иде по-окей от 9х19, ако говорим за FMJ- та. Иначе, да, револверните боеприпаси като цяло са по-окей от пистолетните такива, стига да можеш да го кормуваш туй жАвтно - "ливорвера". А с рево се стреля доста по-трудно, отколкото с пищов... като сега се връщаме в началото на поста ми относно ЕФЕКТИВНОСТТА на боеприпаса.

Пак с оглед на терминалната балистика, американците са измислили и наложили "Стандартът за проникване на ФБР", така че колкото и да го мислим - там хората отдавна вече са го измислили.


Почвам да ти ставам голям фен! Съгласен съм с всяка една дума от това, което каза за ефективността. :tu:

Повечето хора нямат волята, желанието и средствата за да се научат да стрелят ТОЧНО и БЪРЗО с .357 зиг, .357 магнум и .45 ауто. За съжаление това се отнася и за 9х19.

В този ред на мисли, ако човек има пищов в .22 LR и стреля РЕДОВНО и ПРАВИЛНО с него. Примерно веднъж седмично по 50 патрона, което е 15 лева - нещо напълно ДОСТЪПНО за ВСЕКИ. То този човек ще е много по ефективен с пищов в .22 ЛР спрямо друг с .357 зиг или .45 ауто. Не случайно Мосад са ползвали Берета 70.

Ще е интересно тези стрелкови стандарти, които показваш с 9х19. Как би ги изпълнил с една Берата 70 в .22 LR и един Глок 21 в .45 ауто? Тогава ще се види реалната ефективност на различните калибри.


Последна промяна Paco на 05 Юли 2018, 09:57, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 712 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Forger и 44 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer