logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:37




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 712 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 48  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 00:52       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
Poseidon написа:
Въпроса е: селско-неправилно ли е да се убеждаваме/разубеждаваме в нашия избор?

А, щом ти доставя удоволствие процеса - що пък не...

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 00:55       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Ritter написа:
Poseidon написа:
...за мен като пътувам или се разхождам в парка имам фобия от връхлиташ ме джип иска ми се да мога да поразя преден джам на 7 градуса изстрел...

Не се филмирай така, Фил! Ситуативното самопрограмиране от такъв тип някой път може да те доведе до това да олабиш половин пълнител по някоя кака, дето е изтървала управлението на джипа и той е кривнал към теб. PDT_Armataz_01_22


а не! не ми разваляй устрема с кака с джип... :DD още съм във филма със старшината в Пловдив дето прострелва човека в коляното и подкарва и децата ... следващата серия няма начин да не се качи в джипа и да гази...
е е тогава се питам аз...по скоро питам ТСБ? 8)

и тука вече сериозно:
е при този казус..в Пловдив - прострелва те малоумник в парка защото го дразниш ти/или кучето ти...раздробява ти коляното...
Адски чиста ситуация наработено да му ебеш майката.
въпроса наистина тука е вълнението стреса адреналина дали ако много си повярваш дори да си служител с опит няма да се поотпуснеш и да пострадат още хора...
или пък наистина се спича човек и така си и остава...прострелян, а оня се допива отсреща в кафенето...докато го задържат...

прави впечатление че и онова ченге в Чикаго олаби няколко фишека в гръб на нападателите дето щяха да му откраднат джипа...неправомерно си беше...но беше в афект...зер внезапно да се намъкне при тебе в колата чорабес негър...да се чудиш иска да краде или да те такова ебати


Последна промяна Poseidon на 11 Юли 2018, 01:12, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 01:11       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
Poseidon написа:
следващата серия няма начин да не се качи в джипа и да гази...
е е тогава се питам аз...по скоро питам ТСБ?

Тъй, тъй, чоджум, следващият етап е да се оглеждаш постоянно за връхлитащи камиони с шофьори, крещящи "Аллаху акбар".

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 01:17       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
Poseidon написа:
въпроса наистина тука е вълнението стреса адреналина дали ако много си повявраш дори да си служител с опит няма да се поотпуснеш и да пострадат още хора...
или пък наистина се спича човек и така си и остава...прострелян, а оня се допива отсреща в кафенето...докато го задържат...

Няма как да разбереш, докато не ти се случи.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 03:49       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
((

https://www.astm.org/DIGITAL_LIBRARY/JO ... 130010.htm

http://handguns.g00net.org/Ammo/Ammo_Widowe.htm

При извършване на различни изпитания е установено, че за нанасяне на смъртоносно нараняване на човек, е необходимо куршумът да отдаде на живото тяло минимум 80 джаула енергия. 

Upon the impact of a ricochet, energy levels of over 1000 J were realized with significant injury potential to underlying organs.

http://web.quick.cz/kaloian/HUNT/bezopasen.htm

))

Аз линк вече дадох 25$ за сериозна статия, в предговора пише over 1000J това ако не е смъртоносно не знам.

Сега за куршумо уловителя сметам е ясно защо са ребра и защо са под ъгъл ако беше само едно ребро щеше ли да е куршумо уловител?

Ще ровя и ще се опитам да намеря беше нещо в ловджийските материали или за въздушните. Пак казвам приема се демек не се правиш на интересен да разсъждаваш какъв е ъгъла, варовик ли е или гранит скалата, каква е енергията и ще се анихилира или не проектила.

А вие сега шегаджии ми кажете от де се взеха тези над 1000J при рикошет.

Ако ви чете човек ще излезе че няма инциденти от рикушет.

Та ето първото важно нещо което ми излезе 80j, като го вържа със 1000j от другата статия нещо не виждам къде ми е проблема на твърдението за рикошета?

Или се преусигоряваш или чакаш на господ, аз понеже му нямам телефона се преусигорявам а не се надявам.


Последна промяна b5202s на 11 Юли 2018, 12:36, променена общо 4 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 06:23       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Ritter написа:
Poseidon написа:
Разбира се ФФ си има своето място...но все пак темата е ефективност а не строго специална "какво да носим за дефенс ако сме кротки граждани и само излизаме до бакалията отсреща"

Ефективност "просто така" няма, тя винаги ще е в зависимост от поставената цел. И тъй като аз примерно съм си баш кротък, законопослушен гражданин, то за мен целта ще е възпиране, пресичане, неутрализиране на нападение в условията на неизбежна отбрана. В тоя случай най-вероятните сценарии ще са свързани с употреба на оръжието от дистанцията на физически контакт до към 5м. Нашият закон казва, че не можеш да ползваш модерните хай-тек боеприпаси, така популярни отвъд Голямата вода. Случаят "Лисичков" пък ти казва, че за нашите съдии и прокурори не е добра идея да вкараш в някого 4 куршума или повече от упор. Значи желателно е задачата да може да се реши с по-малък брой изстрели. Но 9пара ФМЖ в дистанциите 0,2 -5м. дупчи безобразно и отнася извън тялото на нападателя по-голямата част от кинетичната енергия. Значи е редно кроткият гражданин да се ориентира към нещо с по-тежичък и по-бавен куршум, тъй като модерният дизайн на куршума сме го изключили от решението на задачата.
ИМХО
Случаите, в които биха ме нападнали нахлупили каски старшинки с фадроми и валяци или злодеи, които ще ме стрелят в капачките, за да ме мачкат после с джипове ги приемам като варианти с крайно ниска вероятност за случване.



Риттер, точно такава идея се опитвам и аз да му обясня, ма той не отбира..

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 07:28       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
Нашият закон казва, че не можеш да ползваш модерните хай-тек боеприпаси , така популярни отвъд Голямата вода.

С цялото си уважение към теб, но къде точно го пише това в закона?! Да се самоцитирам:

ubboto написа:
Експанзивен +P .45 ACP си е сила! А ако си сдобиеш отнякъде с такива с фактура, за да се избегнат евентуалните интерпретации в контекста на чл. 339 НК ал. 1 (Който придобие по какъвто и да е начин, държи или предаде другиму взривове, огнестрелни оръжия или боеприпаси, без да има това надлежно разрешение, се наказва с лишаване от свобода до пет години.) - в най-лошия случай отиваш на административно наказание.

Казвам "в най-лошия случай", визирайки чл. 212 от ЗОБВВПИ (Чл. 212. За нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните лица се наказват с глоба от 500 до 2000 лв. и/или с имуществена санкция от 3000 до 10 000 лв.), тъй като в Допълнителните разпоредби на същия закон липсва дефиниция както за т.нар. "експанзивни боеприпаси", така и за "боеприпаси с експанзивно действие, както и куршуми и снаряди с такова действие" - точната формулировка в чл. 5, ал. 5 на ЗОБВВПИ.

Така че един куховърх боеприпас, дали е или не е такъв "с експанзивно действие" - категорично няма как точно да бъде установено на база на настоящата формулировка на закона.


DISCLAIMER: Лично мое мнение, с което не ангажирам когото и да било, с каквото и да било, за каквото и да било.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 07:32       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
Случаят "Лисичков" пък ти казва, че за нашите съдии и прокурори не е добра идея да вкараш в някого 4 куршума или повече от упор.

Говорил съм го неформално това с прокурор - проблемът не е в броя на изстрелите, а в това, че на финала имаш труп. А има ли труп - в най-добрия случай отиваш на превишаване пределите на неизбежната отбрана.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 07:55       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Тълковния речник така го дефинира

(прил.) избухлив, несдържан, невъздържан, сприхав, раздразнителен, буен, необуздан, нервен
(прил.) империалистически, нападателен, агресивен, завоевателен
(прил.) излиятелен, открит, неприкрит
(прил.) шумен, весел, ликуващ

Значи, докато стигнеш до империалистически, всичко е наред.
Ама пущините все капиталистическите империалисти ги правят май? Няма май много съветски холоу пойнти?
И после като стигнем до нападателен и агресивен, съвсем отиде коня у ряката, трудно ще се намерят приятелски настроени патрони, било то ХП, било то FMJ.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 09:27       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
С цялото си уважение към теб, но къде точно го пише това в закона?! Да се самоцитирам:

Очаквах тази твоя реакция :D За себе си съм решил, че каквото и да значи според законодателят "експанзивен", аз не бих искал да го разбирам посредством експертизи и тълкуване на мой гръб.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 09:39       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
Говорил съм го неформално това с прокурор - проблемът не е в броя на изстрелите, а в това, че на финала имаш труп. А има ли труп - в най-добрия случай отиваш на превишаване пределите на неизбежната отбрана.

Но формално проблемът не е в това, че има труп - законът няма нищо против това, стига трупът да се е образувал в ситуация на неизбежна отбрана. Виж, множество на брой изстрели вече дават възможност на прокурори и съдии да се упражняват на тема "превишаване пределите на неизбежната отбрана".

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 10:17       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
За себе си съм решил, че каквото и да значи според законодателят "експанзивен", аз не бих искал да го разбирам посредством експертизи и тълкуване на мой гръб.

В закона никъде не присъства понятието "експанзивен". Там пише: "боеприпаси и куршуми с експанзивно действие". От друга страна, няма, а и няма как въобще да има терминална балистика, без да е налице експанзивно действие на проектила в тъканите. Тоест, всеки боеприпас, чийто проектил е с конструктивно заложено свойство да прониква в жива цел, нарушавайки повърхностната й цялост - е такъв с експанзивно действие, включително и FMJ- тата.

Както и да е, да приемем, че горе не съм прав. Санкцията ти в най-лошия случай ще бъде по чл. 212 от ЗОБВВПИ, или глоба между 500 и 2000 лева. Докато ако FMJ-то ти прошие целта и се спре в някоя майка с количка, примерно - на твой гръб вече започва да се тълкува Наказателният кодекс.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 10:25       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Ritter написа:
..... Хей сега погледнах на улицата и вервайте ми, не видях ни един минувач с каска, пък фатмак с тежка пътностроителна техника и каска - съвсем :DD
........


Ти не ги виждаш, но те са някъде там, дебнат скрити, в тъмното ъгълче на нечие въображение...
И само те чакат да излезеш на улицата лентовал тееежки и баавввнии фортифай и да те почнат :tank: :tank: :tank:
:D PDT_Armataz_01_22 ;)

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 10:27       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
Но формално проблемът не е в това, че има труп - законът няма нищо против това, стига трупът да се е образувал в ситуация на неизбежна отбрана. Виж, множество на брой изстрели вече дават възможност на прокурори и съдии да се упражняват на тема "превишаване пределите на неизбежната отбрана".

Тук отново ще си позволя лекинко да не се съглася с теб, без каквито и да било претенции за истинност и правота. Дублет или триплет в таза /имаме налице множество на брой изстрели/, но целта не умира, ние й оказваме първа помощ и т.н. и т.н. От друга страна имаме чисто пласиран изстрел в ЦНС - и съответно труп. Кога ще бъде по-вероятно съдът да приеме наличието на превишаване пределите на неизбежната отбрана - при множество на брой изстрели, но жива и стабилизирана цел... или когато имаме труп, независимо от факта, че е трупясан с един единствен изстрел?!


п.с. За мен това е от изключителна важност да бъде уточнено от хора с повече юридически знания и по-дълбоки познания относно функционирането на съдебната ни система у нас, тъй като тези принципни положения стоят в основата на всяка една гражданска концепция/ техника/ тактика на въоръжена самоотбрана.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 10:31       Заглавие:  Re: Ефективност на различните калибри за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
ubboto написа:
Ritter написа:
За себе си съм решил, че каквото и да значи според законодателят "експанзивен", аз не бих искал да го разбирам посредством експертизи и тълкуване на мой гръб.

В закона никъде не присъства понятието "експанзивен". Там пише: "боеприпаси и куршуми с експанзивно действие". От друга страна, няма, а и няма как въобще да има терминална балистика, без да е налице експанзивно действие на проектила в тъканите. Тоест, всеки боеприпас, чийто проектил е с конструктивно заложено свойство да прониква в жива цел, нарушавайки повърхностната й цялост - е такъв с експанзивно действие, включително и FMJ- тата.

Както и да е, да приемем, че горе не съм прав. Санкцията ти в най-лошия случай ще бъде по чл. 212 от ЗОБВВПИ, или глоба между 500 и 2000 лева. Докато ако FMJ-то ти прошие целта и се спре в някоя майка с количка, примерно - на твой гръб вече започва да се тълкува Наказателният кодекс.


Ти махни НК, при тоз сценарии с майката и количката аз лично няма да мога да се гледам повече в огледалото.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 712 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 48  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ztavi и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer