logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 13:47




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юли 2018, 16:36       Заглавие:  Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Привет колеги!
Търся разрешение на проблем, при следния казус:

От скоро се занимавам с автомат АК в кал. 5,56х45мм НАТО, като той и боеприпасите са прозиведени в "Арсенал". Цевта му е 42см, стъпката е 1:7, патроните са съответно 55грн и 62грн. Не коментирам точността, там няма проблеми.
До момента са изстреляни 1000 патрона, по 500 от двата боеприпаса. В началото се получаваха задръжки от криво подаване на патрона в патронника, но бай Вълчо селд като ме изслуша коригира проблемното място и тези задръжки изчезнаха.
На по-късен етап започнаха да се получават еднотипни задръжки: изхвъргача не извеждаше нацяло гилзата от патронника, изтърваше я. След махане на пълнителя, затвора се освобождаваше сам и дотикваше обратно гилзата в патронника, като изхвъргача отново захапваше венеца и. При "презареждането" гилзата си се извличаше и отразяваше нормално.

Тази седмица правих занятия на едно място, с местни патрони, със същата дължина на цевта, стъпката отново 1:7, патроните пак са съответно 55грн и 62грн. Но този път стана "сра". Разликата е само в боеприпасите - патроните се правят повече от 20 години и масово и предимно се използват от автомати като "Колт" М4, "Щаер" АУГ, ФН ФАЛ като засеките с тях (по данни непроверени от мен) са предимно от замърсявания а не по вина патроните. ХАрактерно, за тези оръжия е, че патронниците са .223 Remington
На няколко пъти гилзата толкова се заклинваше, че се налагаше да я избивам със шомпола, в повечето случаи венеца и беше скъсан. При махане на пълнителя затвора си оставаше заклещен - трябваше да го удрям на ръка, за да се върне напред, като в някои случаи не дотикваше гилзата обратно в патронника.
Много често си захапваше венеца, но въпреки усиличта ми, докато не се скъсаше венеца не извличаше нацяло гилзата.

Няколко дена си блъсках главата за да достигна до точната причина, като единствено което успях да разбера на 100% е, че в .223 Remington и 5,56х45мм НАТО има леки конструктивни геометрични разминавания, в границите на няколко стотни от милиметъра.
Дори и дистанционните консултации с бай Вълчо не доведоха до разрешение на казуса.

Молбата ми е ако някой се е сблъсквал с такъв проблем да ме просветли какъв точно и къде се намира той? А ако има чалъм и да ми се каже как може да се отстрани смятам и да се отблагодаря подобаващо :wink:

P.S. Молбата ми е само да не превръщаем темата в поредния спор за качествата на различните оръжейни системи, разлинчите калибри, дървени философствания, че няма разлика в патроните и т.н. и т.н.

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юли 2018, 16:53       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
Утре на Шаново ще ти споделя, някои мои наблюдения по така описаната проблематика.
А и конкретно имах и подобен проблем с
tojito написа:
изхвъргача не извеждаше нацяло гилзата от патронника, изтърваше я. След махане на пълнителя, затвора се освобождаваше сам и дотикваше обратно гилзата в патронника, като изхвъргача отново захапваше венеца и. При "презареждането" гилзата си се извличаше и отразяваше нормално.
.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юли 2018, 17:41       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
tojito написа:
ХАрактерно, за тези оръжия е, че патронниците са .223 Remington

не се разбира кои оръжия горе дето си споменал са със .223 патронници?
доколко разбрах е стреляно с АУГ Щаер и Колт м4 граждански версии с надпис на цевта .223? , а не 5.56 Нато?
хеклер пушката на Кроноса също гражданската версия е с надпис .223 на цевта доколко помня...ама Колт М4 с цев .223 !?

tojito написа:
в .223 Remington и 5,56х45мм НАТО има леки конструктивни геометрични разминавания, в границите на няколко стотни от милиметъра.

после по конструкциите на патронниците...не са стотни от мм ....повечко са разликите.

https://www.quora.com/Is-there-a-differ ... 56-and-223
https://gundigest.com/gear-ammo/reloadi ... 56x45-nato

Изображение

Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юли 2018, 22:55       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Пробва ли да си вземеш .223 например Фиоки или ППУ и да стреляш количество с тях за сравнение?

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юли 2018, 19:08       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
kouzi написа:
Пробва ли да си вземеш .223 например Фиоки или ППУ и да стреляш количество с тях за сравнение?


Сега това ще правя ;) но си мисля за "Бернаул", "Хертенбергер", "Први Партизан" и чешките. Някакви други да предложиш?

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юли 2018, 19:15       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
[quote="Poseidon"]
доколко разбрах е стреляно с АУГ Щаер и Колт м4 граждански версии с надпис на цевта .223? , а не 5.56 Нато?
хеклер пушката на Кроноса също гражданската версия е с надпис .223 на цевта доколко помня...ама Колт М4 с цев .223 !?

Стреляно е с АУГ и М4, но не са граждански версии, а напълно бойни - автоматични оръжия, демек истински автомати.
Според инфото, с което се зарих тия дни - предимно чичко Гугъл и жена му, леля Уикипедия, след приемането на .223 Remington, при категоризацията му се превръща в 5,56х45 НАТО. Или бъркам нещо?

Относно снимките от поста ти, това беше едно от първите неща, на които си изградих теорията, че проблема не е в оръжието, а по - скоро в в патроните.

Само дето не мога да разбера за свръх налягането за раздуването на гилзите и съответното изтърване от изхвъргача, на какво точно се дължи. Още повече, че не можеше даже да разгледам или да снимам гилзите, за да имам някаква база или отправна точка.

За пореден път, особенно след много разговори днес на Шаново, за което благодаря на strike се убеждавам, че проблема беше в боеприпасите. 55грновите бяха прозиведени през далечната 1998, а 62грн през 2013 - а с тях ми направи най - много задръжки. Освен ако не са били нещо омешани, защото по тях нямаше грам маркировка за разпознаване, с изключение на гилзата.

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юли 2018, 19:45       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
tojito написа:
при категоризацията му се превръща в 5,56х45 НАТО. Или бъркам нещо?

интересна работа...ама ако на цевите пише 5.56 НАТО нещата са ок...ше стреля с всякакви патрони .223 и 5.56

иначе ако е .223 нарязана цевта категоризацията се праи с това мислим:

https://www.ebay.com/itm/ZPV-5-56-x-45- ... m570.l1313

не знам дали Бъфалото или ССГ са правили такова нещо...но това е ако някой има достъп до патрони 5,56нато ...а има цвилно пушле рязано за .223...
с .223 патрон обаче в 5.56 патронник малко падала скорост и налягане пише го горе в линковете и сее до 3 МОА а не 2 както могъл калибъра .223

просто разлика си има и не е малка...по-олабен е патронника на 5.56 от на .223:
онова фриибора е с 0,5мм по-голям диаметър и е два пъти по-дълъг...не са стотни това...куршумния вход е с 3 пъти по-голям ъгъл...
5.56 патрон в стегнат .223 куршумен вход вдига свръхналягане над 70 000пси пише горе

патроните също 5.56 са с по-дебела гилза ... изобщо горе са описали свръх си е ...ако патрон 5.56 стреляш в цев .223...

Но щом казваш , че калаша е армейски и е 5.56 всичко е наред...а не си докопал някоя цивилка в .223 и да си и взел здравето за 1000 патрона...хм...

остава да гръмна един халостен и аз в предположение за счупена/лабава пружина на изфъргача...и износен/крив изфъргач
...и нов калаш освен кардинално да решиш нещата :roll:

п.п. а и остава окултно предположение...бай Вълчо от темата на Беера просто да е пуснал тоя калаш с .223 нарязана цев или пък междинна компановка...започнат ама недоправен патронник в 5.56


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юли 2018, 21:41       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Бъркаш Посейдоне ...
Калаша си е чисто нов, всичко по него е чисто ново и здраво - изхвъргача и пружината са нови, абе всичко баце ... бай Вълчо не се е оакал тоя път.
С нашите патрони ам ич беля, разбираш ли? Отидохме на другото място, взехме от техните патрони ... и стана сра ...
Не е железото баце, джепането е

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юли 2018, 21:52       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
е добре де...кога ше се научат тия хора как да правят патрони бе аман! :roll:
Арсенал Казанлък форевааа!

tojito написа:
по тях нямаше грам маркировка за разпознаване, с изключение на гилзата


не знам каква толкова тайна ще е ако кажеш какво се чете на гилзата...не къде си стрелял и прочие...просто каква маркировка имат?
цвят ...лак? стомана ли е гилзата?

да не са китайски нещо...от кол и въже събрани

мисля обаче с тоя калаш от тука нататъка няма да изстреляш .223 цивилни чешки српски... 500броя безпроблемно / не искам да звуча непатриотично...просто така мисля предвид фактологията :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юли 2018, 22:18       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Гилзите беха месингови, надписа на самата гилза беше само 5,56 и 98 на едните а на другите 5,56 и 13
Цвета им беше жълтеникакъв :D и по тях нямаха грам лак
Кутийките бяха също странни: обикновенни кутийки от картон обаче вътре два реда по 15 броя патрони разделени от картонче, а върху самата кутия имаше тиксова лепенка с надписи като партида на прозиводство и др. подобни
Нямаха грам означения за типа боеприпаси - М193 или СС109, нада, нотхинг, нихтс ...
А и да ти кажа, честно и мен ме съмнява дали през тия цеви ще могат да се изстрелят определено количество каквито и да са патрони

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2018, 00:21       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Тези проблеми са типични в полуавтоматичните черни карабини (АК и AR) ако гилзите не са оразмерени добре или пък патронника е с по малки толеранsи (SAAMI) . Което ме кара да мисля, че въпреки кутийките които си купил като фабрични патрони, напълно възможно е да са стреляни поне един път. :mad: Има такива случаи.

Гилза се заклинива или от раздут base (мисля, че го наричаш венец) или от преоразмерена шийка (гилза със по дебли стени и малък толеранс на патрониника). С това може да се обясни, че понякопга не изхвърля празната гилза (тя се "съпротивлява" при издърпване). Изключвам да не концентрични (криви) или са по дълъги (COL - cartridge overall length) и болта да не може да ги избута докрая.

Търсенето на слабото място е свързано със интензивни мерения с caliper или микромер. Освен това хубаво е да премериш и сравняваш изтреляните гилзи, които са излезли нормално и тези дето се съпротивляват. И един по точен метод има лесно топими материали с които можеш да направиш отливка на патронника и да си знаеш кое точно може и кое не може.

С други думи купи си caliper (хубав, по-скъп, пък дори и китайски) за да започнеш :-) Утре може би ще почнеш сам да си правиш патроните.

Успех.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2018, 01:04       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Yank написа:
или пък патронника е с по-малки толеранси

и аз мисля е това в тоя случай...с наши патрони е ок...а с неизвестни 5.56... ставал фал...

не пречи да замерят патронника с калибри в Казанлък...или ако някой спец има такива /go no go/ калибри в 5.56...

с отливка в патронника е ок ама няма да има начин как да сравни...1 градус и 13 минути ъгъл на throat-a...как го виждаш да го хване по отливка!?
Но на практика си прав ако отлее и сравни отливка на .223 патронник ...има видими разлики ще вдене човек...
а с какво се прави това ? восък гипс? не съм наясно

...а за патрони да си прави не става дума - човека стреля държавни патрони очевидно е...

"Калипър" какво имаш предвид Янк? дебелoмер или шублер е това? но каквото и да е е далеч от точността на калибри - /го, но го / преминаващ непреминаващ на Бг език/ шлайфани и нагласени за 5.56мм.

за ремонт ако се окаже тесен патронника тоя акъл дето го давам горе да се мине ръчно с райбер /ример....както е хромирана цевта на калаша/ ...не знам докъде ше се стигне калашката, като се остърга хром покритието така с райбера...
което гарантирано пък ще скапе райбера ...и $100 заминаха в киреча...а калаша целия е $200 :angry:

а и това, че не е подавал Ок в началото та се е налагало да го припили бай Вълчо...вече нещата са на карък...тотално...

интересно къде е орал патрона? и къде са припилнали...не е пълнител, което е още една мистерия в тази заплетена история - a confused story /да подражавам малко с инглиш стил, че си е модно :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2018, 17:14       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Това с взимането на отливка ми хареса като идея ... все пак освен проблема с патроните няма да се учудя ако има и други неизвестни * по оръжието, например!
За сега наблягам на проблема с патроните, но не изключвам и такива с оръжието - със сигурност разлики в патронника ще има ...
От какви материали е най - добре да се направи тази отливка?

И да разгледаме и другата вероятност? Домакините казват, че от 20 години си правят патроните в тяхната фабрика, по лиценз на Белгия, а машините им са от някаква фирма (цитирам ги дословно) "Хертенбергер". Щатните им М4 и АУГ си ги стрелят без проблеми като при АК-то. Железата засичат, но поради други проблеми - като пясък например.
Тогава щом с тези оръжия стрелят без проблем, какъв е проблема при АК-то?

Вече и аз не знам какво да мисля и къде да търся проблема PDT_Armataz_01_30

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2018, 17:46       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Ето за това говоря ...
Прикачени файлове:
IMG_5088.JPG
IMG_5088.JPG [ 1013.4 KiB | Прегледано 13405 пъти ]

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2018, 18:00       Заглавие:  Re: Проблеми с АК в 5,56
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Според мен имаш проблем със заключването на затворния болт към изреза на рамата.
Таймингът на това оръжие може да не е нормален.

Предлагам да се проверят размерите и ъглите на заключващите повърхности както и напасването на цевта към затвора.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ickata671 и 46 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer