logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 04:09




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2018, 00:47       Заглавие:  HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Така, мисля във вторник да пробвам следните калибри и куршуми:
.380 - 95 гр ФМЖ на Ремингтон
95 гр ЖХП на Уинчестър
99 гр ЖХП на федерал

9х19 - 115 гр ФМЖ на блейзър
147 гр ФМЖ на Уинчестър
124 гр ЖХП рейнджър на Уинчестър
150 гр ЖХП на Федерал

.40 - 165 гр ФМЖ на Уинчестър
165 гр ЖХП Рейнджър на Уинчестър
180 гр ЖХП на Федерал

Търсих стари телефонни указатели, но не можах да намеря, явно вече не са толкова популярни, затова взех стари учебници, листовете им са тънки и наподобяват евтината хартия от указателите, негланцирани, надявам се да се накиснат добре.
За реалистични мишени ще взема свински ребра и пържоли, за среда ще видя дали мога да намеря дроб, ако не, ще ползвам дини - ще завържа отпред пържола, зад нея слой ребра, отзад ще сложа още един ред ребра, ще сложа отпред два джонсов материал. Отзад ще сложа парче шперплат, така че ако мине нещо през целта, да се види каква сила е останала в проектилите.
Май са 10 различни патрона, така че ще са 10 мишени, по пет патрона на всяка.
Ще видя дали ми работи хронографа и ще замеря скоростите на различните патрони.
Ще видя дали ще правя видеота или само снимки, зависи от времето.
Ще постна после как изглеждат всяка група.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2018, 02:30       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Яко залагам на Рейнджьра


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2018, 03:15       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
И аз, това нося.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2018, 03:35       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Ма как познах а,брой ми го Късмета на начинаещия :punch:

Иначе аз не нося ма съм се заредил с кухарките на federal 147gr hst в 9мм,че от тия калибри горе само него имам.

Така и така ще трошиш дини та викам да попитам - защо не заредиш нещо в 45ти па бил той и облечен,е така за майтапа?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2018, 04:10       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
В .45 имах само един фул ауто мак10, продадох го за да финансирам част от къщата и сега ми стоят в един килер към 4-5000 200 грейнови оловни патрона.
Просто нямам нищо в тоя калибър, затова и няма да го пробвам. Това ми е по-скоро тест за мен и жената, тя е с 380 и 9мм.
.380 ще е от келтек или рюгер, .40 от г23, 9мм от г19, т.е. сравнително къси цеви и по-ниски скорости, така че качеството на куршумите ще е важно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2018, 04:35       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Мойта пази със Сиг 229 СС и чакам теста да видим,както казах аз съм заложил на Федерал макар,че имам и Барнс и Рейнджър заредени в багажниковата Берета.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2018, 22:17       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Уф, закачането на ребра към диня си е задачка. :)
Отварят си се всички ХП като за световно, имах по един частично отворени в месната мишена и в мократа хартия.
Като се охладя малко ще пиша подробно, накратко, 165 гр .40 Уинчестър е в пъти по-ефективен от 135 гр хидра шок на Федерал, динята буквално се пръсна, всички останали само я напукаха в различни степени.

147 гр ФМЖ на Уинчестър има много висока пробивност, спря се на педя в мократа хартия след като мина през ребрата и динята.
135 гр .40 на хидрашок пробива слабо, не мина втория слой ребра, единия беше останал дори в динята.

Изображение
В горния край са стреляните в хартия, долу са от ребра и диня, с два ката дънков плат отпред.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2018, 23:20       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Така, мишената беше голяма диня, отпред и отзад сложени свински ребра, отпред имаше оше и половин рибица, около 2-3 см. Пред всичко това виси парче от крачил, отзад е пакет мокра хартия от учебници, киснати 12-13 часа във вода. Махнах кориците на учебниците, накиснаха се много добре.
Стрелях от около 5 метра, първо замерих скоростите.
На снимката под стреляните в мокра хартия са наредени:
380 Федерал ХП, скорост 916 ф
380 Уинчестър ХП, скорост 796 ф (варираха много, от 728 до 869)
380 Ремингтон фмж, 850 ф
9 124 гр +п Уинчестър рейнджър, 1240 ф
9 150 гр Федерал hst, 920 ф
9 115 гр - тия мислех че са 115 гр ФМЖ на блейзър, но им падна обвивката, подозирам че са мои презаредени със помеднени куршуми, бяха на 1112 ф
9 147 гр ФМЖ Уинчестър с пресечен конус, 870ф
40 165 гр Уинчестър рейнджър, 1100 ф
40 135 гр Федерал хидра шок, 1120 ф
40 180фмж Ремингтон, 946

Всички, с изключение на 135 гр Федерал .40 минаха или се спираха в засния слой ребра, само те се спряха или от него или от задната кора на динята.
Всички ФМЖ имаха значително по-голяма пробивност от ХП в същия калибър, 150 гр Федерал, близък по енергия с 147 ФМЖ си се идея в задния слой или в първия учебник, докато ФМЖ си продължи още една педя в учебниците, след като мина през месото и динята.
Забравих да взема рулетка и да измервам колко навътре влизат в мокра хартия, когато пробвах само в йчхартия, 180 гр минаха и заминаха през две педи, всички останали се спряха на различна дълбочина.
По дините стрелях серии от 5 патрона, в мократа хартия по 2 от всеки вид, с изключение на Федерал .380, оказа се че не съм взел достатъчно с мен.
Стреляно е с келтек .380 ( оставя интересни отпечатъци на носа на куршумите), глок 19 и глок 23.
Правих видео, ще трябва да прегледам как изглежда и сигурно ще го пусна по-нататък. За други такива опити ще ползвам само мокра хартия, мръвките и дините бяха към $200, и беше голяма цапаница.
Един 380 на Федерал се отвори частично в динята, и един 124 9 рейнджър се отвори частично в хартияъа, всички други се отвориха прекрасно.
Дините:

Изображение

Мръвките
Изображение

Боклука накрая :)
Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2018, 00:03       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Аз искам и мацаницата да видя,а другия път по луканки стреляй,Смядовски Хахахха

Майтап да няма - сега ако трябва да избираш с какво да заредиш в 9мм и трябва да ползваш само тоя динен тест то какво ще избереш?

Федерал?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2018, 00:49       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Интересно е, че 124 и 150 грейна имаха общо взето еднакъв ефект, аз бих носил по-тежкия, на федерал.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2018, 01:12       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2018, 08:19       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
minavasht,
поздравления за отделеното време, средства, енергия и труд, както и за представените резултати от стрелбата.
На база проведените тестове, би ли казал какво мислиш за ефективността на боеприпасите и куршуми с експанзивно действие в сравнение с тези от тип FMJ, от един и същи калибър?

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2018, 08:32       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
ФМЖ определено пробива много повече от ХП, в мокра хартия стрелях само един ФМЖ, 180 грейна .40, и двата куршума прошиха две педи пакет и заминаха в орбита, ХП всички се спряха до половината.пяредите в месото и динята бяха много по-големи от тези на ФМЖ, които просто пробиваха дупки.
Мократа хартия също показваше драстични разлики в порсженията, винаги в полза на ФМЖ.
От всички ХП бих избрал най-тежкия, засилен най-бързо, 165 гр .40 беше в пъти по-ефективен от 135гр .40, въпреки че и двата се отвориха идеално.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2018, 09:03       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
minavasht написа:
ФМЖ определено пробива много повече от ХП, в мокра хартия стрелях само един ФМЖ, 180 грейна .40, и двата куршума прошиха две педи пакет и заминаха в орбита, ХП всички се спряха до половината. пяредите в месото и динята бяха много по-големи от тези на ФМЖ, които просто пробиваха дупки.
Мократа хартия също показваше драстични разлики в порсженията, винаги в полза на ФМЖ.
От всички ХП бих избрал най-тежкия, засилен най-бързо, 165 гр .40 беше в пъти по-ефективен от 135гр .40, въпреки че и двата се отвориха идеално.


Благодаря за отговора :tu: !

Само болднатото нещо не го разбрах.
Какво имаш в предвид по "драстични разлики в пораженията, винаги в полза на ФМЖ"?
Че фмж пробива повече от ХП или че при фмж "раневия канал" е по-голям отколкото от ХП?

Както и това "пяредите в месото и динята бяха много по-големи от тези на ФМЖ, които просто пробиваха дупки." - ако може малко пояснения, ще съм ти благодарен.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2018, 09:09       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
minavasht написа:
Интересно е, че 124 и 150 грейна имаха общо взето еднакъв ефект, аз бих носил по-тежкия, на федерал.


Идеално,аз съм баш у джаза тогава,пак съм уцелил без да искам. :danger:

Другия път като правиш такива тестове ще ми е интересно да видя сравнение между облечен 9 мм който е до голяма част избора на патрон и калибър за България срещу 45ти HST FEDERAL или 357 свястна кухарка.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer