logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 20 Апр 2024, 16:42




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 18:13       Заглавие:  Какъв е този тип куршум?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Коментарът ми е чисто технически.

1. Къде бяха разгледани 2та варианта:
а. патрон, снарядван с куршум с експанзивно действие
б. проектил, изваден от патологоанатома (хирурга) от тялото на човек
в. проектил, намерен в зоната обследвана от служители на МВР

Защото, вече всички се съгласихме, FNJ също претърпява промени на форма и диаметър срещайки твърда преграда и кой ще докаже със сигурност, че проектилите от точки б. и в. са били куховърхи или не?

Ерго - ясно, почти неоспоримо доказателство, ще има само при наличие на патрон с такъв тип куршум!

Ако такъв, неупотербен е намерен у стрелеца - да
Ако има в резервния пълнител - да
Ако е открит при рутинна проверка - да

Но ако делото се води за наранявания/смърт изясняването на вида проектил ще изисква доста повече опит...
(поне да са асистирали на минавщия с ребрат и карантиите)

Според мен, наистина сертификатът от производителя е решаващ за определянето на боеприпаса...

Другото беше казано - как се доказва произхода, кой го е разрешил в продажба, за какви цели е и т.н.

Нали всички ще се съгласим, че купуваме лекарствата, които д-рите ни предписват на базата на сертификата на производителя...

Сега ще закача и снимков пример...

Моля проверете знанията си и кажете какъв тип е този куршум:

Прикачени файлове:
GH.jpg
GH.jpg [ 18.5 KiB | Прегледано 10103 пъти ]


Прикачени файлове:
GH3.jpg
GH3.jpg [ 37.47 KiB | Прегледано 10103 пъти ]


Прикачени файлове:
GH2.jpg
GH2.jpg [ 13.91 KiB | Прегледано 10103 пъти ]

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 18:57       Заглавие:  Re: Дефиниция за Експанзивен боеприпас
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
MolonLabe написа:
Моля проверете знанията си и кажете какъв тип е този куршум:

Експанзивен. При проникване в жива или достатъчно водна цел... ще се разцепи по тези нарези отстрани, и ще се отвори на "petals"… или "нокти" на български.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:05       Заглавие:  Re: Дефиниция за Експанзивен боеприпас
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
ubboto написа:
MolonLabe написа:
Моля проверете знанията си и кажете какъв тип е този куршум:

Експанзивен. При проникване в жива или достатъчно водна цел... ще се разцепи по тези нарези отстрани, и ще се отвори на "petals"… или "нокти" на български.


Тц!
Тва вероятно е "маркетингово творение на прогнилия, западнал капиталистическо-империалистически строй, имащ единствената цел да вземе завишена цена от джоба на работническата класа за едно изделие, което се отваря при строго определени лабораторни условия и на практика не върши никаква работа повече от харабийски дупчещия ФМЖ в същия калибър и тегло на проектила" :DD :DD :D
Така сигурно биха отговорили некои форумни гурута :DD :DD :DD

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:19       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Супер интересна тема...Поздравления колега! отделих и нея...
идеално ще тестваме знанията си спрямо най-новата аксиоматика :roll: в проекта за промяна в закона

я да видим...и като гледаме тези две предложения се обърквам-...не се занасям :smoke:
Геле айде брат дай експертиза в рамките на горното определение...а аз ше дам по долното да видим какво ше се получи?

да не се сърдиш обаче...критиката ми към експертизата ти рамкирана спрямо горния цитат ще е тежка :DD

апелирам и ти да критикуваш моята

ако трябва ше поканим някой мастер по стрелба от спец разделите на форума да помага

Цитат:
"Боеприпас с Експанзивно действие” е боеприпаси, чиито проектили са с конструктивно заложено свойство да се деформират прониквайки в жива цел, увеличавайки приблизително двойно и повече диаметъра на напречното си сечение.


Цитат:
"Боеприпас с Експанзивно действие” е този, който е снаряден с куршум или снаряд проектиран да се разширява при удар, увеличавайки диаметъра си, за да ограничи проникването и/или да произвежда рана с по-голям диаметър


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 20:18       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Явно гумата ми сама е спаднала :DD

Няма да цитирам Дреда - "не се чете в този форум" Обяснението е в непреместения ми пост, накрая..

Много благодаря на всички изказали се тук колеги, които са несъмнено експерти много пъти повече от мен...

Но тези Geco Hexagon 9x19 облечени, за спортни цели (така твърди нищо не разбиращия производител...)
Продават се свободно, когато ги има в.... всъщност никъде ги няма в татковината.
"Вероятно ще са скъпи" казаха на 2 места...
Умрем си когато търговецът решава вместо мен кое ще ми е скъпо, и кое трябва да ЗАкупя, че иначе не съм ниво :danger:

И ако аз гордо съм напълнил магазина с такива патрончета и любознателния и крайно компетантаен орган ме побара волно шляещ се някъде - Ко шъ праим ся???

Ето защо братя во оружие изразявам твърдото си убеждение, че ако на опаковката производителят пише:
Прикачени файлове:
GHZ.jpg
GHZ.jpg [ 276.73 KiB | Прегледано 10048 пъти ]

значи е за това и го разнасям с такива намерения и не ме интересува интерпретацията на "експерта"!
Законопослушно и отговорно съм го ЗАкупил дал съм да ми изхабят 5 безценни патрончета и сега ще си го разнасям.

Моля за извинение за емоционалноя тон
но 30 и кусур години бия глава в разни стени и чугунени глави, които работят на принципа - я начальник - ть дурак и тъй като имам известен опит в законотворчеството, много ще се радвам така да направим необходимите забзаци, че да хе си хапем г-зъ ако ни застигне мъглата.

Благодаря за проявеното търпение при изчитането...

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 20:29       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Докторе, като се видим в Пловдив на 4-ти ще ти дам няколко такива патрона. Мой възпитаник си купи 3000 за спортни цели от софийски магазин, излезнаха по 55ст.
Всичко по качествата им е преувеличено, нито са силни, нито са толкова точни колкото пише на кутията. Даже имаме и засечки и то във спортен и наточен Зиг.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 20:30       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Сега като си гледам поста - някой от форума да си помисли, че смесвам експерти с "експерти"!!! Сакънннннн!

Имам си спомени от преди години, когато ме бяха напрвили такъв... И независимо, че си разбирам от занаята преди всяка подобна изява се готвех като за изпит. И после става един с омазан костюм - лойър ли беше или лаяър и почва да ме поставя под съмнение - гиди сопа неокастрена!!! Много бързо си дадох отвод...

Та, ето го филмчето - идеята на производителя е, че тези браздички стаблизирали куршума в полет... знам ли?


_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 20:38       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Mistar cz написа:
Докторе, като се видим в Пловдив на 4-ти ще ти дам няколко такива патрона. Мой възпитаник си купи 3000 за спортни цели от софийски магазин, излезнаха по 55ст.
Всичко по качествата им е преувеличено, нито са силни, нито са толкова точни колкото пише на кутията. Даже имаме и засечки и то във спортен и наточен Зиг.


Дааа...
Но много благодаря за жеста.
И не съм и предполагал, че при моите умения, такъв куршум ще е от значение...

Много исках да подведа благородната аудитория, за да си защитя тезата, че нашата задача е да обясним на законотворците, че ако си купил инструмент за начукване на пирони с метална глава и дървена дръжка, на чийто етикет пише ТЕСЛА, то това е тесла и не е чук, без начение как го тълкува закона

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 20:51       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
и още - ако продавате лечебни материали на професионалисти (например на доктори, не на пациенти) и ако няма указания за употреба на български - жална ви майка...Пристигат едни чиновници вдигнали кочаните с глоби на нож!
А това са тонове хартия!!!

Дано поне това ни се размине...

Но искам честно да предупредя - да се готвят продавачите на патрони - и без това имам да попълвам количества -

ако не получа главоломна отстъпка - отивам в някоята комисия и започвам да се жаля:
как няма указания за употреба във ВСЯКА КУТИЙКА боеприпаси.
И колко потребителски несигурен се чувствам...
Така е Еврог--ско, либертарианско, мултикултурно....

хубава вечр колеги PDT_Armataz_01_22

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2018, 00:49       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4035
Местоположение: Orlando, FL
Тоя ХП явно е тарикатски начин на германо-швейцарците да минат метър с тия директиви - казват, че са го направили с дупка не за да се отваря, а за да е по-точен, и май минава номера?
И ние така - не казваме “метнах го на асфалта”, ами “с блок на ръката го насочих към земята”, и няма сърдити.
Като отивам да взема кутията с .40 HST за следващия тест със стъклото, ще поръчам една от тия хексагони, да видим какво правят в мокра хартия.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2018, 09:49       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
карабинските имат подобни нарези обаче от вътре
за да може да се пресоват по добре

теоретично тия свивания .. би помогнало да се свият по лесно и точно, обаче може да има и обратния ефект или никакъв

обаче има и друго, че ако ламарината е кофти, всички разлики може да се изтеглят към върха при пресоването

поне клипа им е готин и ще има продажби, поне докато ги пробват всички :D

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2018, 18:49       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
minavasht написа:
Тоя ХП ...
И ние така - не казваме “метнах го на асфалта”, ами “с блок на ръката го насочих към земята”, и няма сърдити.

ехаааа PDT_Armataz_01_22 обичам евфемизмите!!!


Цитат:
ато отивам да взема кутията с .40 HST за следващия тест със стъклото, ще поръчам една от тия хексагони, да видим какво правят в мокра хартия.

безкрайно благодаря!!! определено ще е интересно :tu:

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2018, 22:01       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
В мръвкааа! В скъпа мръвка, че в хартия не щат! Заредил съм няколко отгоре в пълнителя, но ще трябва да залепя и на блока онази част от опаковката, за спестяване на обясненията,...може пък да провокирам и по-дълги с този етикеттт.

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2018, 22:27       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
MolonLabe написа:
Много исках да подведа благородната аудитория, за да си защитя тезата, че нашата задача е да обясним на законотворците, че ако си купил инструмент за начукване на пирони с метална глава и дървена дръжка, на чийто етикет пише ТЕСЛА, то това е тесла и не е чук, без значение как го тълкува закона


Всичко това е много хубаво....но докъде стигнахме в тази интересна тема?

1. Производителя декларира че тези насечки са за точност...тоест това е проектил с повишена точност според тях.

Прави се тест официален по евентуално съдебно дело и се вижда тези насечки специално ли са проектирани проектила да си разшири диаметъра или не ...

тоест няма как да се довери една институция на производител все пак
защото ако производителя каже, че това е Чук ама е оставил и плоско острие дето дяла дърво...то ТОВА е ТЕСЛА...без значение как му казва производителя...
не нарушава никой закон ако на чука му казва тесла, но ако чука е забранен за продажба ...няма как да го продава даже ако му казва метално звънче...мисля...освен ако не бъркам нещо де...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2018, 22:34       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2810
MolonLabe написа:
Много исках да подведа благородната аудитория, за да си защитя тезата, че нашата задача е да обясним на законотворците, че ако си купил инструмент за начукване на пирони с метална глава и дървена дръжка, на чийто етикет пише ТЕСЛА, то това е тесла и не е чук, без начение как го тълкува закона

От закона не можеш избяга. Но... в даденият случай, купувайки инструмента, на чийто етикет пише "тесла" в теб се формира субективното убеждение, че това е тесла, а не чук. Още повече, че законът не дефинира що за инструмент е то това "чук". :DD

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer