logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:03




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2018, 00:36       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Изображение

Остана време за 3 Хексагона, всичките си оставиха ризниците на 10-на см, намерих 2, които си се бяха отворили доста добре, дупката от единия беше по-душманска от стандартен ХП. Сърцевините бяха стигнали на 18-20 см в мокра хартия, пробвах ги без всякакви прегради.
Та за БГ стрелците, ако минава номера и се смятат за не експанзивни - ми експандират си добре в някой случаи, по-добре е от ФМЖ.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2018, 00:53       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
понеже сам правил навремето доста експерименти за пресовани куршуми
точно такъв дизайн използвах да намаля усилията при пресоване .. основно конуси правех

като ги подвият така ризата .. могат да намалят броя на ударите или да стане по бързо или по точно да се формова

трябва да пазя някъде мостри .. може да ги снимам
правех ги от медни тръбички .. и точно така ги мачках на върха за да се свиват по лесно

тия сигурно затова са се изхитрили да ги обявят за спортни :D

но все пак ако някой ги използва може да се иска смекчаващи вината обстоятелства, че са били заблудени от производителя
едва ли експерта ще го потвърди .. и остава да се надява на късмета да попадне на благосклонен съдийски състав
има си душка, отворени са на върха и .. смачкани на 6 места които са предпоставка за процепване точно там

това евтин за изработка куршум .. ако бяха заварили задната част на ризата, вече щеше да е по-интересен ефекта :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2018, 02:15       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Интересно, че сърцевините не се бяха деформирали много.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2018, 02:20       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
minavasht написа:
Интересно, че сърцевините не се бяха деформирали много.


Имаш ли уред за мерене на твърдост на олово?

би било интересно да се премери .. ето един евтин уред на Лее https://leeprecision.com/bullet-casting ... ss-tester/
който ще даде много отговори .. класика е .. натиска се със съчма оловото и с микроскоп с скала се гледа и определя твърдостта

на мен ми е интересно .. тънко помеднени изцяло куршуми с мека оловна сърцевина как ще се държат при твоите тестове

предполагам че използват чисто технологично по твърдо олово и затова подпомагат оформянето на ризата
и го използват като маркетингов трик че е нещо феноменално .. ;)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2018, 03:43       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Имам някъде това на Луи, от години не съм го ползвал обаче и ще е разправия да го търся. Ако изскочи някъде, ще ги премеря.
Обикновено разчитам на нокътя си - ако остави лесно следа, значи в близо до 5.
В един от предишните тестове пробвах едни, които мислех че са ФМЖ, обаче им се обели ризницата - на единия напълно, на друг частично, бяха помеднени, явно мои рилоуди отпреди години, помня че бях купувал няколко хиляди. Куршумите почти нямаха следи от деформация след стрелбата в месо, само липсваше покритиято.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2018, 10:23       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Под хексагон това ли имаш предвид?

Изображение

Иначе това, което си снимал, изглежда точно като резултата от моя стрелба пак в мокра хартия, която направих с тези:

Изображение

Ризницата се събличаше почти веднага след проникването, а сърцевината само леко се смачкваше или разрушаваше в областта на острия връх.
Ама млад бях и зелен още тогава, и въобще не ми е идвало на акъла да снимам.

П.С.: още нещо се сетих: изстрелях няколко във вода - ефектът върху куршума беше абсолютно същия.

П.С. 2: Сега видях - точно това било хексагона:
Изображение

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2018, 14:55       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Да, точно хексагон куршумите от първия пост бяха.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Дек 2018, 13:39       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
minavasht написа:
Имам някъде това на Луи, от години не съм го ползвал обаче и ще е разправия да го търся. Ако изскочи някъде, ще ги премеря.
Обикновено разчитам на нокътя си - ако остави лесно следа, значи в близо до 5.
В един от предишните тестове пробвах едни, които мислех че са ФМЖ, обаче им се обели ризницата - на единия напълно, на друг частично, бяха помеднени, явно мои рилоуди отпреди години, помня че бях купувал няколко хиляди. Куршумите почти нямаха следи от деформация след стрелбата в месо, само липсваше покритиято.


има няколко начина за правене на помеднени

едните е мека сърцевина се покрива сравнително дебело с мед - няколко десети е медта, като се захваща за оловото .. с цианидна баня или никел и тогава кисело се качва бързо медното покритие

другото е .. използва се олово с 5-6% антимон и 2-4% калай .. което си за голи оловни смес, и се покрива съвсем тънко с мед :)

и другите модели сърцевината има няколко метода на получаване .. дали от изтеглено олово на тел, или леене, но зависи от примесите и технологията която ползват

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Дек 2018, 13:40       Заглавие:  Re: Какъв е този тип куршум?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
в интерес на науката - би било интересно да се тества един и същи патрон .. с Глок 17 и 19 .. или пък C .. да се види има ли видим ефект разликите от скоростите

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: JDredd и 35 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer