logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 21:36




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2019, 12:05       Заглавие:  Стъпка на нарезите на Хеклер и Кох модел MR308 A3-28
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 15 Авг 2018, 22:08
Мнения: 3
мод: отделено от темата за избор на ар10/15
Прикачени файлове:
MR308_technical_data-1.pdf [169.15 KiB]
328 пъти
Прикачени файлове:
MR 308 A3 -16,5''.jpg
MR 308 A3 -16,5''.jpg [ 45.34 KiB | Прегледано 7479 пъти ]
Прикачени файлове:
MR 308 A3 28-  16,5.jpg
MR 308 A3 28- 16,5.jpg [ 28.11 KiB | Прегледано 7479 пъти ]
Интересувам се, каква е стъпката на нарезите за 16,5 инчa цев .308 W на карабината AR10 на Хеклер и Кох модел MR308 A3-28. В техническите данни публикувани във форумите по-рано е написана стъпка на нарезите 305мм., което е стъпка 12. В новото техническо ръковоство тази информация е премахната(липсва). Визирам последната страница на наименованото от мен ръководство - 2.
Колко е ресурса на цевта при нормална експлоатация?


Прикачени файлове:
MR308_A3-techical_data-2.pdf [1.4 MiB]
342 пъти
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2019, 12:22       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Не знам за нарезите колега, но тази пушка освен за стрелба от маса/двунога, за друго не става.

Погледни я във ВИП-а. С 16" цев е един метър пожарен шланг и тежи над 5 кг. без оптика/бързомер/фенер/лазер и пр. Ако помъкнеш това чудо в гората, трябва да си Арнолд на млади години.))

ИМХО.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2019, 13:16       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 15 Авг 2018, 22:08
Мнения: 3
Прикачени файлове:
1130.jpg
1130.jpg [ 124.34 KiB | Прегледано 7478 пъти ]
Мисля, че на MR 308 A3 28, с цевта 16,5'' може да се смени Handguard-a с по-къс с дължина 9'' и пушката да олекне до 4,5кг. каквото е теглото на другия модел с цев 16,5''.
Имах предвид и това не ми е ясно, дали на някой от тези два модела цивилно изпълнение, не са направили цевта с по-къса стъпка на нарезите(примерно 10/1 или друга), за да работи добре и с по-тежки от 165 грейна куршуми.

Къс Handguard - 9'' се продава за ХК417, който е базовия модел на тази пушка и трябва да пасне.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2019, 17:20       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
TheWhiteMan написа:
Не знам за нарезите колега, но тази пушка освен за стрелба от маса/двунога, за друго не става.

Погледни я във ВИП-а. С 16" цев е един метър пожарен шланг и тежи над 5 кг. без оптика/бързомер/фенер/лазер и пр. Ако помъкнеш това чудо в гората, трябва да си Арнолд на млади години.))

ИМХО.

Това пък защо? Един АКМ/SLR с празен пълнител е мако под 4 кила. А тук на цената на половин килограм повече, имаш пушка под истински универсален ловен патрон. Отделно е с къс ход на буталото, което теоритично ще даде малко по-висока точност от АК.

Колкото до AR-15, не съм срещал ловец който за едър дивеч да не препоръчва .308, или 30-06, а АР-15 да се използва, само ако нямаш нищо друго, или ако си изключителен стрелец.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2019, 18:02       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Amazon написа:
Това пък защо? Един АКМ/SLR с празен пълнител е мако под 4 кила. А тук на цената на половин килограм повече, имаш пушка под истински универсален ловен патрон. Отделно е с къс ход на буталото, което теоритично ще даде малко по-висока точност от АК.

Колкото до AR-15, не съм срещал ловец който за едър дивеч да не препоръчва .308, или 30-06, а АР-15 да се използва, само ако нямаш нищо друго, или ако си изключителен стрелец.

С Хеклерите съм добре запознат - това в .308 е много тежка пушка. Започва от 5.1 кг. без да си започнал да я кичиш дори с най-необходимото.

Аз за това чакам Тавор 7 - при 16" цев е дълъг 70 см. и тежи 4 кг. Разликата е много сериозна, защото после всеки сантиметър и всеки грам има значение. С оптика, дръжка, ремъци и патрони не е добре да превишава 5.5 кг.

Пример: при мене даже смених тежката израелска ръчка с най-леката магпулска, за да спестя някой грам. :-)

Изображение

Но както вече написах, това е само мое ИМХО. Всеки сам си решава и си гласува със своите пари в магазина. 308 е прекрасен патрон за лов ако не броим Африка, а ние не живеем в Африка.))


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2019, 18:25       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
TheWhiteMan написа:
Пример: при мене даже смених тежката израелска ръчка с най-леката магпулска, за да спестя някой грам.

И за чий ти е всичкото това… за лов?! :punch: Виж, ако е просто за кеф… всеки си има бръмбари в главата, при някои те са по-големи и страшни… и тогава е разбираемо/ не че аз го разбирам, де. :happy: Още повече, че нещо хич не съм убеден колко тази дръжка ще ти помогне за стрелянето/ контрола на оръжието. Ръкохватките, които наистина работят… изглеждат малко по-различно. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2019, 18:30       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
ubboto написа:
И за чий ти е всичкото това… за лов?!

Всичко, което ти помага да дадеш ТОЧЕН изстрел си заслужава инвестицията и мъкненето на рамо. Вкл. увеличителят х3 и лазера. Всъщност, теглото на бързомера с увеличителя и монтажите е приблизително равно, на теглото на добра оптика 1-6 с нейният монтаж.

ubboto написа:
Още повече, че нещо хич не съм убеден колко тази дръжка ще ти помогне за стрелянето/ контрола на оръжието. Ръкохватките, които наистина работят… изглеждат малко по-различно. :-)

Вече коментирах това с ръкохватките - пробвах и т.нар. "спортен" хват на ложата и други неща.. ми не ми е удобно. А този вертикален чеп ми е екстра. :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2019, 10:01       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 04 Дек 2006, 13:14
Мнения: 426
[quote="B. Stoychev"]
Прикачени файлове:
MR308_technical_data-1.pdf
Прикачени файлове:
MR 308 A3 -16,5''.jpg
Прикачени файлове:
MR 308 A3 28- 16,5.jpg
Интересувам се, каква е стъпката на нарезите за 16,5 инчa цев .308 W на карабината AR10 на Хеклер и Кох модел MR308 A3-28.

Колега, за моята писах на ХК за всеки случай да проверят по сериен номер- върнаха ми отговор, че е 1 -12.
Съдейки по стрелковите тестове които проведох с оръжието - стъпката е тъкмо такава - работи добре в диапазона 150- 168 грейна.
Не обръщай внимание на коментарите за теглото, с новия олекотен хендгард и малко по-прибрана оптика може да си в рамките на 5 кг.
Оръжието с релоуди е устойчиво 0.5 МОА.
Със най-скапаните патрони на пазара не надминава 1.5 МОА.

_________________
Kill the body and the head will die....
"Smokin" JOE FRAZIER


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2019, 00:08       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Amazon написа:
TheWhiteMan написа:
Не знам за нарезите колега, но тази пушка освен за стрелба от маса/двунога, за друго не става.

Погледни я във ВИП-а. С 16" цев е един метър пожарен шланг и тежи над 5 кг. без оптика/бързомер/фенер/лазер и пр. Ако помъкнеш това чудо в гората, трябва да си Арнолд на млади години.))

ИМХО.

Това пък защо? Един АКМ/SLR с празен пълнител е мако под 4 кила. А тук на цената на половин килограм повече, имаш пушка под истински универсален ловен патрон. Отделно е с къс ход на буталото, което теоритично ще даде малко по-висока точност от АК.

Колкото до AR-15, не съм срещал ловец който за едър дивеч да не препоръчва .308, или 30-06, а АР-15 да се използва, само ако нямаш нищо друго, или ако си изключителен стрелец.


Е, тояя калибър .223 по принципе е за военни цели...За ловни ели, приложното му поле, основно е за вреден дивеч. Но като цяло, както и 7.62х39, така и .223 са неподходящи за ловни цели.
Няма как в едно изречение да поставяш на обсъжане, калибри, като .223 от една страна и .308 уин, хеле пък .30-06 СПрингфийлд.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2019, 20:53       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
ubboto написа:
TheWhiteMan написа:
Пример: при мене даже смених тежката израелска ръчка с най-леката магпулска, за да спестя някой грам.

И за чий ти е всичкото това… за лов?! :punch: Виж, ако е просто за кеф… всеки си има бръмбари в главата, при някои те са по-големи и страшни… и тогава е разбираемо/ не че аз го разбирам, де. :happy: Още повече, че нещо хич не съм убеден колко тази дръжка ще ти помогне за стрелянето/ контрола на оръжието. Ръкохватките, които наистина работят… изглеждат малко по-различно. :-)

Геле, АР-ката трябва да е накичена като коледна елха. Иначе не е "тактикал". Една от основните изисквания на Стонер е било теглото на АР-15. Сега всеки се чуди как да натовари повече играчки по нея.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2019, 21:08       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
Още повече, че нещо хич не съм убеден колко тази дръжка ще ти помогне за стрелянето/ контрола на оръжието. Ръкохватките, които наистина работят… изглеждат малко по-различно.
Тая си е идеална, къса е и можеш да държиш както искаш, обикновенно ги слагат на по-дълги ложи бат Геле, иначе тея дето стрелят са повечето баш с такива...
Биче, тоя бутон не ти ли идва малко назад ?

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юли 2019, 22:07       Заглавие:  Re: Избор на AR-15 / AR-10 система
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
.38 Super написа:
тоя бутон не ти ли идва малко назад ?

Не, свикнал съм му така и ми е добре.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer