logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 14:20




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 14:54       Заглавие:  Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
ubboto написа:
Хайде, дори прецизната стрелба да вземем… "калашника" не е снайпер… колко далеко и колко прецизно с "калашник" в 7,62 на механика и то?!

Има много клипчета в тубата, където заводски АКМ-и дават точност една ъглова минута /1 инч/ на 150 м (не на 100).

Т.е. според мен не е проблема в системата АК, а в това кой завод, кога, за кого и за какви пари го е правил. И дали шлосера в цеха е бил пиян или махмурлия от вчера.)))

Четох в небългарска преса, че талибаните в Сирия и Афган много ценят нашите арсеналски АКМи и искат да воюват точно с тях, макар че е пълно с китайски и руски. Но кога точно са правени - не знам..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 15:42       Заглавие:  Re: Компенсатори за АК - видове, тестове, мнения
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
TheWhiteMan написа:
ubboto написа:
Хайде, дори прецизната стрелба да вземем… "калашника" не е снайпер… колко далеко и колко прецизно с "калашник" в 7,62 на механика и то?!

Има много клипчета в тубата, където заводски АКМ-и дават точност една ъглова минута /1 инч/ на 150 м (не на 100).



покажи някое или няколко.... да ги видим

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 16:22       Заглавие:  Re: Компенсатори за АК - видове, тестове, мнения
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
:tu:


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 16:53       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Отклоних в нова тема да го изясним този въпрос...
Преди това е добре конвертор да ползваме за да е ясно какво е разсейването в МОА и мм на определено разстояние.
http://www.indecorous.com/bullseye/moacalc.html

След това група означава поне 5 изстрела като се мерят най-далечните габарити от попаденията и се вади калибъра в мм ...нали така?

И се споменава за попадения с калаш на 700м в гръдна мишена...което е към 1,3 МОА ако мишената е 30см ... така по калкулатора...

може и да може със стари армейски партиди патрони

TheWhiteMan написа:
заводски АКМ-и дават точност една ъглова минута /1 инч/ на 150 м (не на 100).

за протокола:
на 150м 1 МОА е 1.71 инча или е 4,4 сантима
а 1инч на 150м е 0,58МОА
За кое говориме...че разлика си има


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 18:42       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Тоз калкулатор май е за пистолет?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 18:53       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
tojito написа:
Тоз калкулатор май е за пистолет?


Sent from my iPhone using Tapatalk



MOA e ъглова мерна единица :oops: :oops: :oops:

както и метър, сантиметър, мм .. да са за флоберка :oops:

ето малко теория - Единици за измерване на ъгли използвани в стрелковата практика. Формули за определяне на разстояния, размери и ъгли.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 19:40       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Ivo III написа:


MOA e ъглова мерна единица :oops: :oops: :oops:

както и метър, сантиметър, мм .. да са за флоберка :oops:

ето малко теория - Единици за измерване на ъгли използвани в стрелковата практика. Формули за определяне на разстояния, размери и ъгли.


Линка дава това ...
Прикачени файлове:
IMG_5823.jpg
IMG_5823.jpg [ 134.26 KiB | Прегледано 10676 пъти ]


:-D


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 20:20       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Къв АК, ква точност кви 5 лв. бря!
Тая гега и точност!?! :D :D :D
Майтапя се, естествено!

И ся тука се изкушавам да се изкажа негативно за великия съвеЦки автомат, да се избъзикам и да оплюя АК системата, за да видя как отново и за пореден път некой субекти ме обвиняват (всеки път когато се изкажа негативно за съвецката оружейна мисъл) и ме наричат с различни епитети (което ме забавлява безкрайно).........

Да, амъ обаче мен никога не ми е дремело от критиците и от тва кой произвежда оружието. Винаги съм си казвал личните впечетления от оръжията, ако имам такива и съм си го премествал в другия крачол, ако некой реши да ми обяснява нещо различно от това дето съм го правил лично и съм ги виждал с очите си :wink: .

Когато преди време имаше спор, че ако ПМ си падне на взведеното чукче ще произведе изстрел, аз честно и почтено казах, че тва сме го пробвали на живо и технически изряден ПМ няма такъв проблем. Така, че нито съм предубеден инто съм заинтересован от таквиз дебати.

И ся по темата - без да съм гледал клипове в тубата или некой гуру да ми е обяснявал нещо, мога да кажа аз лично кво съм постигал в армията със стандартен армейски АК-47, кал. 7.62Х39, с дървена ложа, ръкохватка и дървен приклад, джелязен задтилък и дупка за ЗИП-а.

Честно е да се каже, че автоматите за прецизна стрелба и състезания бяха избирани (измежду много други) от АВ старшините и офицерите. Нямам идея как ги подбираха.
Факт беше обаче, че такива автомати, след като бяха приведени в нормален бой на 100м., от лег (пясъчна торба за опора) беше лесно на 100 м. да събереш 5 изстрела в 10ката на мишена № 4 (гръдна фигура май беше?) на механични мерни прибори. Тука требе да уточня, че с такъв автомат не съм стрелял по 2-3 пълнителя веднъж месечно, а обикновено по един "цинк" на занятие - и прецизна и бърза стрелба. А занятията бахя честички...
Така, че според мен тоя автомат (конкретния модел, за който пиша) си е пре достатъчно точен на механика и си беше одно много прилично оружие откъм прецизност на стрелбата, поне според мен.
Дори бих казал че вероятно може да е доста по- акуратен отколкото аз съм като стрелец (щото аз не съм страйт шутър, снайперист или марксмен или др. подобно, а съм бил редови бай чепик).
Вероятно тренирани специално стрелци биха постигнали и доста по-добри резултати. Доста съм пострелял и с моделите со сгъваем нагоре приклад, пластмасова ложа и ръкохватка - те не ме впечатлиха особено откъм точност.
Но, държа да отбележа, че за всичките изстреляни патроне у армията не съм имал нито една засечка с Ак 47, разбира се чистен и поддържан редовно след всяка стрелба.

Между другото, имал съм шанса да се видя на живо с Михаи́л Тимофе́евич Кала́шников.
Той лично твърдеше, че българския вариант на АК 47 е един от най-качествените в света. Това бяханеговите думи

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 20:35       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1021
TheWhiteMan написа:
Четох в небългарска преса, че талибаните в Сирия и Афган много ценят нашите арсеналски АКМи и искат да воюват точно с тях, макар че е пълно с китайски и руски. Но кога точно са правени - не знам..


Много искам да видя такъв Български АКМ!

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 20:58       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168


Това е първото, което ми попадна след 30 секунди търсене в ютуб - гледаме втората стрелба от 5 патрона. Имайте в предвид, че на видеото е най-късата разрешена за граждани в РФ цев (30 см) и с руски патрони, които са си едно гавно. :D А, и оптиката е някаква китайска. При професионален рест-станок от маса, качественна оптика и качествени патрони, щеше да получи по добри резултати.

...
А по темата: според мен всичко зависи от ЦЕНАТА на пушката и технологичното ниво на производителя.) Ако примерно в завода-производител дойде клиент и каже "Добър ден, искам да купя 5К калаша, но при цена от $80 за бройка", то естественно че ще получи тояги. При $300 за бройка - средно качество и при $1000 - високо. Това е накратко..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 21:44       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Zakira написа:
Много искам да видя такъв Български АКМ!


Точно това, точно от теб не го очаквах ...
Да се засрамиш веднага?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2019, 21:48       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Тоджито се занася с тия МОА за пищов... :DD

съвсем накратко MOA от анг. Minute Of Angle ъглова минута

Окръжността е разделена на 360 градуса, а 1/60 от градуса е 1МОА /една ъгловата минута/

тоест 0,3 МОА или 2МОА или 1,7 МОА и т.н точност - това е ъгъла в който една цев сее...

тоест ако оръжието е с 1МОА точност на 100м попаденията ще са в 2,9 сантима...на 500м ше сее в 14,5 сантима и так дале
ето пак
http://www.indecorous.com/bullseye/moacalc.html

А щом с калаш може да се поразяват на 700м ли каза Бързилов е видял мишени 30x70 санта то това е 1 и нещо МОА...може Дъ Уаитмена да е близо до истината ...което обаче отминава ФНАР в .308 по точност така като чета нещата ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2019, 10:53       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
tojito написа:
Пичове ... само да се докопам до нормален компютър ще кача резултати със снимки ...
Ако до тогава и тази тема не се заключи де


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ок темата вече е отключена...покажи да видиме...ще сметнем колко МОА е
А ако имаш и на далечни дистанции 600 800м ще е интересно


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2019, 11:27       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Poseidon написа:
съвсем накратко MOA от анг. Minute Of Angle ъглова минута
...
тоест ако оръжието е с 1МОА точност на 100м попаденията ще са в 2,9 сантима...

Точно така.

1МОА = 1 инч -> покрива кръг с диаметър около 26 мм. на 100 м. А на 150 м. ще бъде 4 см.

Американците имат такова понятие - "минутна пушка", като всяка пушка, която се вмества в ъглова минута на 100 м. се счита за точна и съответно скъпа. Разбира се, това не е бенчрест, а един вид народен термин получил популярност. Но се стреля само от рест-машина от маса с качествена оптика и добри патрони. Такива изпълнения стоейки прав от рамо, или с някакви евтини патрони - не. :-) Даже мисля, че се зачита група от 3 попадения, а не от 5.

Калашника в никакъв случай не е минутна пушка. Ако не бъркам, сега Концерна произвежда новите АК-12 и АК-15, с изискването да правят група от 7-8 см. на 100 м. Това се счита достатъчна точност за масовата армия и масовият кашик на бойното поле. Не че не могат да произвеждат минутни калашници - могат, просто цената ще бъде друга и съответно МО няма да ги купи. Говорим за бюджетни пари, а бюджета даже на янките не е гумен.. т.е. безкраен.

В първото мнение исках да кажа, че заводски минутни калашници има, но те са по-скоро изключение, а не правило и масова норма за завода производител. Системата на АК няма нищо общо с точността на пушката. Когато трябва да се въоръжат големи армии, се гледа отношението цена/качество и се върви към компромис. Swiss Arms например с техните калашници никога няма да могат да въоръжат голяма армия, при цена от $3К за бройка. :D Максимум някакъв спецназ..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2019, 14:44       Заглавие:  Re: Точност на АК системата...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
TheWhiteMan написа:
1МОА = 1 инч -> покрива кръг с диаметър около 26 мм. на 100 м.

На 100 ярда, не метра.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer