logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 10:44




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2019, 16:33       Заглавие:  Sig Sauer P 232 SL
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 15 Сеп 2011, 07:40
Мнения: 401
Колеги, днес ще направя плах опит за представяне на един пистолет, който купих с огромно желание. В момента е в раздела за продажби, но нали знаете как е...като ти влезе муха в главата и спирка няма!
Пистолетът е узрял в главите на дизайнерите и видял бял свят в далечната 1977 г. Дизайнери са господата Walter Ludwig, Hanspeter Sigg , Peter Blickensdorfer. Оръжието е съвместна разработка на Германия/по онова време Федерална/ и Швейцария. Произвежда се от компанията SIG Sauer, която през 1985г. е преименувана в SIGARMS, за да развиват импортна дейност по цял свят.
В периода 1977-1996 се произвежда под името Sig Sauer P 230, а след това до 2015г. Sig Sauer P 232. Двата пистолета имат минимални, най-вече дизайнерски, различия.
Пистолетът е проектиран като полицейско такова за цивилни служители. Разработва се под няколко патрона- .32 ACP, .380 ACP и 9×18mm Ultra, като с течение на времето се е наложил 9х17 мм.
Няма да се спирам на разновидностите- има го изцяло черен с рама от олекотена сплав и затвор от стомана, SIG SAUER P232 TWO TONE, т.е. бяла рама и черен блок и като моя- Sig Sauer P 232 SL- изцяло от неръждаема стомана.
На бързо семпли технически данни:
калибър -9 mm къс
дължина на цевта- 92 mm
диаметър на цевта- 12 mm
брой нарези- 6
размери-169 x 121 x 33 mm
тегло - 670 гр./празен/
усилие на спусъка- SA 20 / DA 45 Нютона
пълнител- 7 патрона


Ето ревю за знаещите английски:
https://www.chuckhawks.com/sig_p232.htm
И за тачещите руския :wink:
https://www.armoury-online.ru/articles/ ... P230-P232/
И двете представяния си имат своите достойнства.
Няколко клипа от нета, макар всеки, при желание, може да намери.



Сега и моите наблюдения, като имате предвид, че го имам сравнително от около година и малко.
Когато го взех имах някакви очаквания и бях подготвен за размерите и принципа на работа на оръжието, защото през годините съм имал и ползвал ПМ, Валтер и сходни. Имах очаквания, но явно съм бъркал... Пистолетът освен принципа на действие няма НИЩО общо с горе изброените.
Sig Sauer P 232 SL ме изненада с меките си, преливащи форми, почти перфектната за мен ергономика, балансирания откат и тънкия профил като цяло. На пръв поглед изглежда фин и крехък, но при хващане в ръка тези мисли много бързо се изпаряват от главата. Солиден, тежък и балансиран- говоря за SL версията. Имах възможност да подържа черната версия с олекотената рама. Чувствително по-лек, за носене сигурно по-комфортен, но не знам как се държи при стрелба.
При моят пистолет контрола на отката е много лесен, стрелбата с две и с една ръка е комфортна. Това го казвам само от три стрелби, но все пак имах възможност на спокойствие да експериментирам. Стрелях с две ръце, само с дясна и само с лява. При положение, че знаеш какъв откат очакваш, много лесно се правят дублети където поискаш от 10-12 метра.
Характерна положителна черта на оръжието е много мислената ергономика и ъгъл на дръжката. При изпъване на ръката мерната линия се явява естествено продължение на предмишницата и дланта. В снимките по-долу ще ви покажа мишената от първата ми стрелба на 25 м.- като за мен е повече от добре :D
След това съм практикувал само сингли и дублети от кобур или скрито носене на 5-7 метра. Може и да бъркам, но за мен това е реалната ситуация, в която би ме се наложило да ползвам оръжие. Нямам снимки на тези мишени, но аз за себе си съм доволен.
Носенето на пистолета е пълно густо, казано по пловдивски! Иначе, на разбираем език- комфортно и удобно. Във вътрешен кобур е незабележим през лятото дори когато съм само по фланелка. Нося го отпред от дясно и при шофиране и движение не срещам проблем или дискомфорт.
Сега, резонно ще възникне въпроса като толкова го хваля защо го продавам... За полимер- ето, признах си! PDT_Armataz_01_31
Бих искал да стрелям повече, по-динамично и с по-голям калибър- нещо в .40 ли.357 Зиг. Знам, че може и да не съм прав според някои, но това няма да промени решението ми. 9 Пара ще е компромиса, който съм сигурен, че ще ме остави леко "гладен"...


Сега и снимките:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

В заключение искам да не сте много критични към написаното, защото съм наясно, че не мога да впечатля експертите във форума- спор няма! Ще се радвам да ме поправите и допълните, за да стане представянето на това добро оръжие по-пълно.
Опитах се да направя това ревю, защото много нерегистрирани четат форума, както правих и аз доста време, и всяка, макар и непълна и изчерпателна, информация ще е от полза при насочване какво точно оръжие да си купи човек.
За жалост купуването и продаването на КНО не е като да си купиш Голф 3-ка и ако не те кефи да го развържеш на втория месец и да си купиш нова кола... Това съм го изпитвал на собствен гръб няколко пъти.
Благодаря за вниманието и ако съм ви отекчил- извинете!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2019, 19:52       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
radula написа:
Бих искал да стрелям повече, по-динамично и с по-голям калибър- нещо в .40 ли.357 Зиг. Знам, че може и да не съм прав според някои, но това няма да промени решението ми. 9 Пара ще е компромиса, който съм сигурен, че ще ме остави леко "гладен"...

Поздравления за представянето, radula!

Моите 2 ст… за пистолета:
- .380 ACP никога не съм го разбирал като калибър;
- над 1700 лв. за пищов в 9х17 мои пари... аз никога не бих извадил.

За стрелянето:
- ако искаш да стреляш повече, всичко по-голямо и мощно от 9 пара… съответно ще ти и стъпва по-скъпо;
- ако приемем, че не те бъркат кинтите... 9 пара по ред причини пак ти е най-удачната опция за по-динамично стреляне;
- базата се учи на пълноразмерен пищов в 9 пара… и чак тогава се ходи на субкомпакти или по-мощни калибри… иначе просто няма смисъл от гледна точка на стрелянето.


п.с. Лично мое скромно мнение, с което не ангажирам никого с нищо.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2019, 21:04       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 15 Сеп 2011, 07:40
Мнения: 401
ubboto написа:
radula написа:
Бих искал да стрелям повече, по-динамично и с по-голям калибър- нещо в .40 ли.357 Зиг. Знам, че може и да не съм прав според някои, но това няма да промени решението ми. 9 Пара ще е компромиса, който съм сигурен, че ще ме остави леко "гладен"...

Поздравления за представянето, radula!

Моите 2 ст… за пистолета:
- .380 ACP никога не съм го разбирал като калибър;
- над 1700 лв. за пищов в 9х17 мои пари... аз никога не бих извадил.

За стрелянето:
- ако искаш да стреляш повече, всичко по-голямо и мощно от 9 пара… съответно ще ти и стъпва по-скъпо;
- ако приемем, че не те бъркат кинтите... 9 пара по ред причини пак ти е най-удачната опция за по-динамично стреляне;
- базата се учи на пълноразмерен пищов в 9 пара… и чак тогава се ходи на субкомпакти или по-мощни калибри… иначе просто няма смисъл от гледна точка на стрелянето.


п.с. Лично мое скромно мнение, с което не ангажирам никого с нищо.

Много ти благодаря!
Всяко мнение за мен е ценно и го чета с голямо уважение. Е, друг е въпроса дали ще го приема, но при всички случаи ще го взема под внимание.
За 9 Пара си прав, за пълноразмерните пищови- също. Към тях съм се насочил, ако всичко стане както съм го намислил. Тези дни ще пострелям с .40 и 45-ти и ще преценя кое как ми идва като откат, владеене на оръжието, комфорт и пр.
И тогава ще реша. Лошото е, че .357 Зиг няма на стрелбища около мен... В Пловдив май този калибър не е много тачен. Може да има защо.
Приятна вечер на всички!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2019, 21:36       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
radula написа:
Лошото е, че .357 Зиг няма на стрелбища около мен... В Пловдив май този калибър не е много тачен. Може да има защо.

Няма. Липса на опит и неразбиране на калибъра. Аз мога да говоря от 1л. ед.ч. с Глок 31 в .357 Sig:

- няма засечки тип "мека китка"... или ако има, аз поне не съм виждал такива нито на живо, нито на видео;
- заради бутилковидната форма на гилзата... няма и недотиквания;
- заради силата на заряда, освен "меки китки"... вероятността да ти се получи засечка тип "комин" също е в пъти по-малка, в сравнение с Глоци в 9 пара или .40 S&W;
- от зор заман може да цикли и с обикновени деветки… пробвано/ снимано/ коментирано.

За стрелянето, мой "Бил дрил" с .357 Sig:
https://www.youtube.com/watch?v=CQsRtAnQZv4

За чист дефенс, също много по-удачен вариант от 9 пара. Дефицитен и скъп по нашите географски ширини, за съжаление. За релоуд също е по-тегав, но универсално оръжие или калибър принципно няма.

Твоят Зиг иначе е перфектен за някой бизнесмен... елегантно оръжие, което да не ти издува сакото като на гавазите... и което пак също би ти свършило работа, ако опре дотам. За охранителна дейност или война вече си има други оръжия/ калибри/ концепции… като отново всичко пак опира до приоритети. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Фев 2019, 02:07       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
radula написа:
Е, друг е въпроса дали ще го приема, но при всички случаи ще го взема под внимание.
За такива неща всички слушаме бат Геле щото си е от капацитетите в материята, аз бих се подписал под това което ти каза, но това е стар разговор... :tu:
Ревюто е чудесно, поздравления за труда, майче ревютата на пищовите ти са по-подробни от тея на ножовете... :DD
Пищова и той е чудесен за калибъра си. Моят проблем с тея малки плякала е че трудно се тегли блока и че калибъра е "за пеперуди" образно казано, то и това е стар разговор... :smoke:
В Пловдив има купчина съфорумници дето можеш да ги срещнеш по стрелбищата и да ти показат неща, пищови и калибри, мисля добре си се ориентирал да пробваш това и онова.
Контрола ти е най-важен, не се заглеждай по калибри или модели пищови, нямаш ли контол в-у пищова, нямаш и пласиране а това, не дай-си Боже може да ти коства много, дано не се случва никога. Геле е абсолютно прав - пробвай, но ако ти е трудно да контролираш .40 или .357сиг, бягай обратно на 9мм, нито е срамно, нито нещо друго, интересува те единствено да си ефективен а това се учи.
Иначе аз съм на същата страница като Геле конкретно за тея три калибъра - нямам проблем да ги стрелям, наистина с .357сиг нямам меки китки, с другите два са ми се получавали, рядко но се получават.
Аз стрелям 3те калибъра през Г22, писали сме го и преди - с 9мм и .40смит нямам никакви ядове без значение +Р заряди или количество изстреляни патрони но с .357сиг счупих пин на блока. Това не означава много - аз стрелям с 15 паунда пружина за да нямам засечки с лабавите 9тки от Уолмарт и е нормално като подкарам .357сиг да бие повече, това рефлектира някъде, ясно е. Глок, колкото и да не ми харесват някой неща в тоя случай излезе железен - не бях го чистил поне половин година, след като накрая изглеждаше като лисичарник, го отворих и ако си спомням правилно, му падна половината от пина, другата част така и не я намерих... Демек, стрелял съм сигурно няколко стотин патрона с .40 и .357 без да го усетя че го няма...
Да не си чешеме езиците само, опукай няколко кутии .40 и 357зиг и ела да раздуеш, донеси мишени да видиме, стреляй кротко да не те мачкат после тука Посейдон и специалистите по завоите, че и който те е учил да не оплюят, че не заслужава, един вид - да не изложиш учителя ха ха ха... :tu: Успех !

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Фев 2019, 04:11       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
radula написа:
В момента е в раздела за продажби, но нали знаете как е...като ти влезе муха в главата и спирка няма!


Ако можеш избий мухата. Това е най елегантният пистолет някога създаден. Грехота е да го замняш със правоъгално изделие, което вярно, стреля, но е гнусливо да го гледаш. Един ден със съжаление ще си спомняш за него. Не го изоставяй. Ако имаш дъщеря или внучка - с един подобен подарък, ще те споменават с години.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Фев 2019, 09:41       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Поздравления за ревюто.
Аз лично не бих го продал, но такива са реалностите в БГ.

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Фев 2019, 02:35       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Sig Sauer P 232 е чудесно проектиран компактен пистолет с изчистен и удобен дизайн.

Калибърът му обаче е слаб, а пълнителят му събира само 7 патрона и е с бавно заключване - като на Макаров. Това заключване е много надеждно и трудно може да изпадне пълнителя с него, но смяната му е много бавна.

Оръжието е голямо и тежко за боеприпаса си, но е доста тънко, което го прави относително удобно за носене.

Това оръжие, както и повечето субкомпактни пистолети е проектирано повече да се носи и по-малко да се ползва.
Ако тренираш редовно с него някаква по-динамична стрелба, ще почне да се чупи.

На изцяло неръждаемата версия елементите от УСМ, задръжката и декокерът са с покритие от типа на никелирането и то почва да се отлюспва бързо.
Мушката е фрезована от затворния блок и не се сменя.
Няма външна затворна задръжка - за се постави оръжието на задръжка изисква акробатика с пръстите.
Петите на пълнителите не понасят изпускане на пода и скоро почват да се изхлузват самоволно, при което самият пълнител се разглабя на части.
Откатът на слабия 9Х17 в това оръжие се усеща по-рязък от 9Х19.

Накратко - пистолет, тип "бижу". Много добре проектирано и изработено, става за носене като аксесоар или по задължение или ако наистина много ти харесва точно този модел.

Ако ще носиш оръжие, за да се самоохраняваш, мисля че има далеч по-практични модели.
За спорт пък съвсем не става.

Имай и предвид, че на точно неръждаемият модел му се носи славата като много подходящ за жени...

Ако просто ти харесва точно този Зиг - и той ще ти върши работа, а е важно да си харесваш оръжието все пак...

И за да не кажеш, че съм ти разкритикувал оръжието - и аз имам съвсем същото, а горното са лични впечатления.

П.С.
На този модел му отиват дървени чирени, дебелата гума не е за него според мен:

Изображение

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Фев 2019, 07:31       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 17 Фев 2019, 05:28
Мнения: 128
Много красиво оръжие! Поздравления за двете ревюта на колегите. В които не са спестили критиките си освен положителните отзиви за пистолета.

radula написа:
Сега, резонно ще възникне въпроса като толкова го хваля защо го продавам... За полимер - ето, признах си! PDT_Armataz_01_31
Бих искал да стрелям повече, по-динамично и с по-голям калибър- нещо в .40 или .357 Зиг.

За жалост купуването и продаването на КНО не е като да си купиш Голф 3-ка и ако не те кефи да го развържеш на втория месец и да си купиш нова кола... Това съм го изпитвал на собствен гръб няколко пъти.


Ще си позволя да изкажа моето мнение за избора на калибър и размера на личното оръжие за самоотбрана. Повечето хора предпочитат 9х19, защото е малко по-евтин от .40 и .357 и защото с него се стреля по-лесно. И съвсем разбираемо дават съвети на другите да изберат 9х19. Според мен на разстояние до 7 метра човек може да се научи да стреля точно и бързо с .40 и .357. Стига да стреля не веднъж на три месеца, а всеки месец.

Колко да са по-скъпи .40 и .357 от 9х19. Разликата е 30 лева на месец, ако човек стреля по 100 патрона месечно. Две кутии 9х19 са 60 лева, а две кутии .40 или .357 са 90 лева. Разликата е 30 лева. Не ми казвайте, че всички които имат пищови стрелят по 500 патрона на месец. Има и такива фенове, но повечето са спортисти или треньори.

Пълноразмерните пищови като Глок 17 или Глок 22 стоят предимно по касите. Докато хората с Глок 19 и Глок 23 си ги носят най-често.

Вземи си Глок 23 или Глок 32 и си го носи с кеф. А от 5 или 7 метра все ще уцелиш. :-) С Глок 22 или Глок 31 няма да стреляш по-точно, но ще ти пречат да седиш с тях. Разлкиката в скоростта е само 10 - 12 м/с. Но разликата за носене си я има. И не е в полза на пълноразмерните.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2019, 17:36       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Vimpel написа:
И за да не кажеш, че съм ти разкритикувал оръжието - и аз имам съвсем същото, а горното са лични впечатления.
Забрави да му кажеш колко струват пълнителите... :D
100% съм с казаното от Вимпел и .357магнум, две много добре аргументирани мнения ! Само да вметна като се спомена че оръжието му се носи славата като "за жени" - Колкото е красив пищова, толкова трудно му се тегли блока... Ако не е някоя мъжкарана или жена която го прави редовно, аз не виждам кой ще го носи. Не говоря изобщо за това дали да се носи с патрон в патронника или - не, просто по принцип - доста трудно се зарежда от жени... А че е красиво пищовче, две мнения по въпроса няма.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2019, 01:11       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
andrei p226 R написа:
модерирано:...


темата не е за съвети...избор на калибър и оценки на мошТа на калибрите...
моля спазвайте тематиката...
тази тема е специфична и касае ценители! Човек поне трябва да е пипал такова оръжие...за да се изкаже в тази тема...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2019, 00:03       Заглавие:  Re: Sig Sauer P 232 SL
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Добри и безпристрастни ревюта ... и модараторска намеса!
Но, все пак, две думи за калибъра: 38аср е конструиран от Браунинг и две световни войни е служил като чудесно средство за изключване на жива сила на близки дистанции. И в армии, които трудно ще изброя изчерпателно.
И в редица полиции е бил основния калибър.
Защото спира в противника и отдава цялата си енергия.
Затова капацитета на горния СИГ е напълно достатъчен за самоотбрана.

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Ivo III, Viceroy и 42 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer