logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 06:30




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 13:29       Заглавие:  Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Пускам тази тема, тъй като наличната информация по въпроса в БГ-то е или секретна, или доста недомислена. А нещата и спецификите са доста по-различни от стрелбата и съответно обучението по стрелба със спортни оръжия.

От моя скромен опит като по-сериозен обучител по боравене и стрелба с бойно оръжие през последните две години стигнах до някакви определени свои изводи; показател по този въпрос вече са уменията на хората, на които си казал/ показал нещо… като идеята ми е тези неща да ги обособим в отделна тема. Преди 15 години в БГ-то това нямаше кой да ти го каже/ покаже… като 10 години работа на "проба - грешка" за мен се равняват на 2 години тренировки с треньор/ инструктор. И пак при последното е по-добре, щото не ти се налага тепърва да избиваш грешно придобити навици и умения, за да почнеш на чисто от нулата - както е при начинаещите.

А ако Бързила го кефи идеята, можем да се опитаме да напишем и нещо нАучно издържано и добре обосновано - визирам стрелянето с пищова и шмайзера. Да, това ще е един доста обемен по своето същество труд… като мисълта тук ми е дали и доколко просто би имало смисъл от нещо такова.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 13:42       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5271
Местоположение: София
ИМА, ИМА! :tu:
Само трябва здрава модераторска ръка, за да не се превръща на говорилня, кошче за душевни отпадъци или нещо друго, от сорта на останалите, вече затворени, теми.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 13:52       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Absolut написа:
за да не се превръща на говорилня…

"Нека говорят", както казваше Росен Петров… щото идеята тук е не как правилно да си хванем пищова/ шмайзера... а дали и доколко има смисъл да се даде началото на някакъв по-сериозен труд в тази област. А там ще има обяснения, снимков и видео материал... и още куп други неща, за да е нАучно издържано и съответно написано на академичен език.

Катедра "Борба и джудо" в НСА примерно я има от десетилетия... с обособени сектори като "Свободна борба", "Класическа борба", "Джудо", "Карате" и пр... там от години преподават и НАДГРАЖДАТ професори, доценти, доктори, главни асистенти, асистенти и пр... като все си мисля, че за да си тежим на мястото... трябва да започнем да обръщаме нужното внимание и на НАУЧНАТА СТРАНА на въпроса.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 14:06       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Moите 2 стинки:

Защо да пишеш нещо вече написано някъде от някого,макар и на друг език?
Когото го интересува намира,превежда...после намира тебе или друг подобен да види на живо,да се научи и така...Така правят умните по мои наблюдения.

Иначе масата дърпа магпул ,гледа 3 пъти видеотата и вече са командосери :wink:

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 14:18       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2810
ubboto написа:
Пускам тази тема, тъй като наличната информация по въпроса в БГ-то е или секретна, или доста недомислена. А нещата и спецификите са доста по-различни от стрелбата и съответно обучението по стрелба със спортни оръжия.

Има разлики, но има и много общо. Щом говорим за методика, то няма как да избягаме от :
- общото учение за тренировката
- неврофизиологията, формирането и закрепването на навиците
- построяване на конкретната тренировка
- общофизическа и специална физическа подготовка на стрелеца
- периодично тестиране както на качествата на стрелеца,така и на техниката на стрелба
- откриване на грешки в техниката и методи за отстраняването им
- психологическата подготовка.
Стрелбата си е стрелба, имаме стрелец, оръжие, патрон и цел/и. Вече стрелбата с бойно оръжие просто вкарва своя специфика в целия процес.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 14:24       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
ken6iro написа:
Moите 2 стинки:Защо да пишеш нещо вече написано някъде от някого,макар и на друг език?Когото го интересува намира,превежда...после намира тебе или друг подобен да види на живо,да се научи и така...Така правят умните по мои наблюдения.

По тази логика, дай направо да закрием НСА... всеки може да си намери инфо за джудото примерно от нета, ще гледа клипчета от "тубата"... ще си превежда, сам ще си тренира… и ще напредва. :happy:

Първо, щото тук говорим за СПОРТ. А за да си тежи една спортна дисциплина на мясото, редом до останалите такива... зад нея трябва стоят съответните "научни трудове" по въпроса... колкото и високопарно да звучи. Виж само по една БОРБА колко хабилитирани учени като професори и доценти преподават в НСА. А не е... кой победи в мазните борби за агнето... го правим треньор/ асистент.

Второ, нещата в нета като цяло са комерс... и към ТЪНКИЯ ДЕТАЙЛ няма кой да ти обърне внимание. Като ти остава опцията или сам да се опитваш да си го търсиш... някой да ти го каже, или отнякъде детайлно да го прочетеш.


Може още да се пише тук... но и това за мен е достатъчно.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 14:31       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Ritter написа:
- построяване на конкретната тренировка

Под ръководството на Делян, близо месец ми отне да съставя един що годе читав план за провеждане на тренировка с начинаещи с АК-47. Няколко пъти ми го връща за доработка... като беше прав във всяко едно отношение, визирам критиките.

Та, стрелянето си е стреляне... методиката на обучение вече е нещо доста по-различно и специфично. А без нея не става!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 14:43       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2810
ubboto написа:
Та, стрелянето си е стреляне... методиката на обучение вече е нещо доста по-различно и специфично. А без нея не става!

Искам да кажа, че методиката за подготовка на спортни стрелци я има, там от десетилетия се работи на научна основа. Въпроса е да се отсее това, което работи и в нашия случай и да се добави това, което липсва, предвид спецификата на стрелбата с бойно оръжие.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 15:05       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
ubboto написа:
Второ, нещата в нета като цяло са комерс... и към ТЪНКИЯ ДЕТАЙЛ няма кой да ти обърне внимание. Като ти остава опцията или сам да се опитваш да си го търсиш... някой да ти го каже, или отнякъде детайлно да го прочетеш.



Няма лошо,пишете учебници :)

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 16:01       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
Определено има липса на подобно четиво. Ritter-a спомена много аспекти един треньор не само e специалист по дадения спорт треньорската работа е интердисциплинарна има педагогика, има биология, химия и т.н.

За да готвиш спортисти БЕЗ ДА ГИ контузиш си трябват познания бол, режим на хранене, почиване и така нататък и т.н.

Сега вярно е че във всяка една област в науката има самородни таланти ама ЩОМ в медицината не им дават да лекуват без да са завършили. Не виждам причина защо трябва да им се позволява да преподават стреляне или да програмират. 1000 пъти предпочитам човек с правилното образование пред самороден талант колкото и да е добър.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 16:59       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
ubboto написа:
........... информация по въпроса в БГ-то е или секретна, или доста недомислена. А нещата и спецификите са доста по-различни от стрелбата и съответно обучението по стрелба със спортни оръжия.

.........., можем да се опитаме да напишем и нещо нАучно издържано и добре обосновано - визирам стрелянето с пищова и шмайзера. Да, това ще е един доста обемен по своето същество труд… като мисълта тук ми е дали и доколко просто би имало смисъл от нещо такова.



Браво! Адмирации за такъв труд само може да получите!

Около 2003-2004 год, един мой познат - армейски офицер, инструктор по стрелба се беше заел да пише пособие по динамична стрелба.
След време като го видях, питах до къде е стигнал.
Отговори ми че се е отказал, защото било невъзможно.
Не съм особено склонен да вярвам в невъзможното на таквоз начинание.

За мен лично ще е удоволствие и мн. полезно да прочета такова нещо на български, писано от българи, съобразено с нашите реалности.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 18:30       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2810
Има и една съществена част от методиката за подготовка, с която част започва всичко - това е подбора. И докато в класическата спортна стрелба подбор все още съществува, има спортни училища, детско-юношески школи, то при стрелковите спортове с бойно оръжие у нас тоя елемент почти отсъства. Въпросът не е кой има данни и потенциал, а по-скоро кой може да си го позволи. И се стига до момент, в който стрелецът има и желание и възможност да тренира, но просто не мърда осезаемо напред, защото толкова са му възможностите заложени от природата по отношение на този спорт.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 18:46       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
ken6iro написа:
Няма лошо,пишете учебници. :)

Не е до писането до учебници… а на първо време до уеднаквяване на техниката и съответната методика на преподаване на базовите неща. Щото не мисля въобще за нормално… цивилка, да преди две години му показват от коя страна да си хване пищова… да отвее на отворено състезание коскоджамити ми служители и специалци. Резултатите си ги има черно на бяло… а на мен ми е точно през оная работа, че някой де се е взел много насериозно... се обижда или засяга.

Като нещата впоследствие стигат до комични измерения: "Да, ама ние стреляме с бронежилетки"... цивилката: "Ами, дайте ми една бронежилетка и аз да пробвам"... а нещата, особено що се касае до техниката на стреляне с бойни оръжия… вече като цяло си е уеднаквена и стандартизирана в световен мащаб. Като просто трябва да се систематизира цялата тази информация… и да се напише на български език, мисля.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 18:55       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Ritter написа:
Искам да кажа, че методиката за подготовка на спортни стрелци я има, там от десетилетия се работи на научна основа. Въпроса е да се отсее това, което работи и в нашия случай и да се добави това, което липсва, предвид спецификата на стрелбата с бойно оръжие.

Давам ти конкретен и елементарен пример за разминаване между базовите неща при стрелба със спортно и бойно оръжие: спортни стрелци започват от движение да обучват как се стреля с боен пищов… като ги карат хората да дърпат с върха на стрелящия пръст/ явно така е при спортната стрелба. И, познай… ако стреляш с дясна ръка, попаденията неминуемо почват да ти бягат вляво. И при това положение, по-нататък абсолютно нищо не правим.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2019, 19:22       Заглавие:  Re: Методика на обучение по стрелкови спортове с бойно оръжи
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
tsb написа:
Около 2003-2004 год, един мой познат - армейски офицер, инструктор по стрелба се беше заел да пише пособие по динамична стрелба.След време като го видях, питах до къде е стигнал.Отговори ми че се е отказал, защото било невъзможно.Не съм особено склонен да вярвам в невъзможното на таквоз начинание.

Сам човек, ако въобще се справи… ще са му нужни години. И понеже дадох за пример борбата, да видим как са систематизирани там нещата:
http://www.nsa.bg/bg/faculty/department ... ubpage,181

… и колко доценти и професори са включени в надграждането и преподаването на тези неща.

Ако разкостим стрелянето с боен пищов - ще се получи същото: стойка, хват, спускане, транзиции, презареждане и пр... всеки един от тези елементи ще си дойде отделна лекция. После, как да си организираш тренировката… колко хора, колко часа, колко технологично време на всеки обучаем, за да е високо КПД-то ти на работа и т.н. и т.н.

Иначе на мен не ми е зор нито учебници да пиша, нито нещо друго… преди няколко години поставих в отделна тема въпроса за някаква стандартизация при обучението на инструкторите… и ме изядоха с парцалите… като всеки продължава да си се развива/ преподава самосиндикално… както самият той сметне за удачно и добре.

Само че да си тежи един СПОРТ на мястото… това няма как и занапред да продължава така! И лека полека, трябва да започне да се обръща внимание и на научната страна на тези занимания… да се сложи основата, да се започне… за да излезе нещо готово и смислено… а колко хора вече ще са нужни да дадат своя принос… и колко време ще отнеме всичкото това... не мисля, че може още отсега със сигурност да се каже.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer