logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 26 Апр 2024, 01:36




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 16:24       Заглавие:  Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
Привет на всички!

За да не отклонявам темата на адаша, пускам тази нова, провокиран от следното: гледам си аз онези клипчета с АК-та на забавен кадър и видях нещо много странно:
Ivo III написа:
поне да позяпаме малко добро видео :D


На 26 - 29 сек. в горното видео що ми се струва, че виждам яко превъртащ се куршум? Аз лично освен, че виждам куршума да се премята, виждам и как се "гънат" рамената на зоната с ниско налягане на въздуха зад куршума заради постоянно променящата се челна контактна площ.

И да, знам, че самото движение на куршума е доста сложно и не е единствено по парабола с въртене около надлъжната ос, а има едно "полюшкване"* на самия куршум, обаче в този времеви интервал аз виждам живо премятане, а и ми се струва, че при самото излизане на куршума пред цевта сякаш ризницата му е раздрана.

На долния скрийншот го хванах в отвесно положение вместо във водоравно:
Изображение

Много моля единствено за коментари по клипчето - премята ли се този куршум или не?!

P.S. * "Полюшкването" на куршума при нормалния му полет се вижда много добре между 1:05 и 1:07

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 18:16       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Да коментирам ли, че на 15м дистанция си виждал проектил в.223 да влиза напречно (вертикално) в мишената, на Шаново?
На мен също ми се струва, че се е “завъртял” но се случват такива неща


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 19:07       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Типично поведение, като при лов, куршума се удря в някоя клонка или листо. В този случай може би е прах или микро частица ?от космоса?, многократно повече ефектна заради скоростта, в сравнение със "следите" по предното стъкло на автомобил.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 19:36       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Yank написа:
може би е прах или микрочастица /от космоса/, многократно повече ефектна заради скоростта


Ау, сериозно ли го мислиш това с прахът или микрочастицата от Космоса?
:shock: :shock: :shock:

Клончета и листа не отклоняват толкова лесно 7.62Х39, понеже армейският патрон, изстрелян от армейско оръжие е с достатъчно тежък и стабилизиран куршум.

И според мен се преметна куршумът, вероятно поради издухана цев.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 19:52       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Напълно те разбирам да си скептичен и самоуверен (особенно за "супер стабилния армейски патрон"), но аз съм виждал пляснати куршуми по мишени и животни без да са изстреляни от издухана цев.

Shit happens :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 20:07       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Yank написа:
Напълно те разбирам да си скептичен и самоуверен (особенно за "супер стабилния армейски патрон"), но аз съм виждал пляснати куршуми по мишени и животни без да са изстреляни от издухана цев.

Shit happens :-)


Със сигурност се случва куршум да се дестабилизира поради различни причини.

Но не мисля, че "прах" и "частици от космоса" са сред тези причини...
:-)

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 20:32       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
А, сега видях, че въпросният клип е за АК74, не за АК47.

Т.е. патронът тук вече е 5.45Х39, чийто куршум е на ръба на стабилността по проект /за масовите патрони/.
И все пак, никакви прашинки и космически частици не са причината за превъртането му, според мен.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 21:16       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
По темата - е превърта се ясно се вижда.
И да задълбаем - въпроса е каква е причината и това колко често се случва?

tojito написа:
Да коментирам ли, че на 15м дистанция си виждал проектил в.223 да влиза напречно (вертикално) в мишената, на Шаново?


това от каква цев стана?


и за протокола ако приемем дължина, маса и калибър на .223 и 5,45 са приблизително еднакви, то .223 е с около 80-100 м/с по-бърз

тоест стъпката на М4 е 1:7" това е 178мм скорост 980м/с

АК 74 е със стъпка почти 1:8" тоест 200мм скорост 900м/с

все пак мисля доооста тестове са правени за да говорим за грешка например калака да се преправя с по-малка стъпка...тоест касае се за дефектен куршум предполагам и много рядко явление...

п.п. а космическите частици също може да объркват нещата понякога :roll: на мен даже ми избутват попаденията от мишените :DD ...но това е рядко


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Мар 2019, 22:49       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Стана от 14” цев на един Хеклер ако не се бъркам нещо


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2019, 02:13       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
JDredd написа:
P.S. * "Полюшкването" на куршума при нормалния му полет се вижда много добре между 1:05 и 1:07


това е нормално .. всички го правят в различна степен, зависи от дизайна, стъпката и т.н.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2019, 07:02       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Айде да оставим космоса (фигуративно казано по-горе) Трябва все пак нещо да накара проектила да си загуби положението на дисциплинирано летящ проектил (особенно армейски такъв с голямо тегло), при положение, че събратята си летят както трябва.

Дали е turbulence (знаем за самолети и кораби как страдат) или дефектен проектил (разместено олово под ризницата) или снаряден патрон с гъза напред проектил или с малко под калибъра диаметър (няма въртене няма стабилност) или какво ли не измилено от нас дискутиращите, никой не може да каже какво е станало с този сниман проектил - по моемо проектила от картинката ни сочи истински среден пръст щото си губим времето. :td:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2019, 12:30       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
нали става дума за 5,45х39
който е известен че .. не е от най стабилните

всичко го правят но в различна степен при излизане от цевта, и после се стаболизират
когато излезне от цевта на проектила у действат много сили .. които с полета намаляват

същото съм го виждал с трасиращи, вижда се как описва това движение с просто око

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2019, 14:41       Заглавие:  Re: Преметна ли се този куршум или да?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Янк, нито е тежък тоя 5.45 проектил..макар и военен е 3грама перце...нито да говориш/пишеш или практикуваш хобито си е губене на време.

А иначе горе Дред е отбелезал, че оня проблясък докато лети прав куршума може да е разкъсана риза...което обяснява всичко...

Въпреки това някои куршуми са цели и си бият напречно - премятат се ...точно е нарушен баланс - дефектен куршум...

и сега... това случва ли се с монолитен оловен или солид интересно? ако да, горните теории пак закуцват...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ivo III и 38 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer