logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 14:46




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2019, 13:05       Заглавие:  Разрешително за късо оръжие
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Мар 2019, 12:25
Мнения: 1
Местоположение: София
Здравейте! Като начало. :)
Нов съм във форума и имам въпрос по една май хлъзгава тема.
Обмислям кандидатстване за лично оръжие. Нямам заплахи за живота и реална "нужда" да нося оръжие поне по моите критерии. Имало е случаи, когато бих предпочел да виси на колана, но до момента (39г.) не е имало ситуация, в която щях да извадяд и/или използвам оръжие. Определено имам афинитет към огнестрелното, а и не само, оръжие. Мисля, че първата ми стрелба с .22 беше на 14 години. Имам и чисто съдебно минало, не съм смущавал реда и т.н... абе, скучна работа. ;)
Та на въпроса... според познати от системата няма почти никакъв смисъл да кандидатствам за лично оръжие по каналния ред. Според тях без добра дума от някой или друг тип... "лобиране" подобно нещо не става.
Въпроса ми е, какво е вашето мнение. Хич, ама ХИЧ не ми харесват връзкарски работи, но има ли шанс подобно нещо да се случи без такива?

_________________
multi sunt vocati pauci vero electi


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2019, 14:36       Заглавие:  Re: Разрешително за късо оръжие
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 30 Апр 2018, 06:21
Мнения: 17
Местоположение: Плевен
Кандидатствай от името на фирмата си ако имаш такава.

_________________
Sig Sauer P320 Carry 9mm
S&W M&P22 Compact 22LR


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2019, 15:46       Заглавие:  Re: Разрешително за късо оръжие
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 12 Ное 2018, 14:01
Мнения: 45
Скоро минах през това, отне ми два месеца и половина, но се получи. Винаги си заслужава обаче. Да преговорим процедурата набързо по последни изисквания.
1. Документ от психиатрия, че не си луд, наркозависим или алкохолик.
2.Свидетелство за съдимост
3.Документ от следствие, че срещу теб няма течащо в момента дело.
4.Диплома за средно образование (копие), на някой от сайтовете на МВР попаднах, че трябва за основно?!
5. Със всичко това отиваш на курс за боравене с КНО и изпит пред КОС.
6. Отиваш в районното по местоживеене и със всички докуметни подаваш заявление в свободен текст за какво ти трябва. Плащаш предварително по сметката на КОС 10 лв за обработка на документи. Дават ти входящ номер и телефон на който да звъниш за резултат.
7. Чакаш около 3 седмици до месец :), ако получиш разрешително, дават ти един документ, който ти разрешава да си купиш КНО (какво и откъде, твоя воля), ако ти откажат имаш 3-7 дена за възражение което да подадеш в същото районно, но не в КОС.
8.Ако получиш разрешително и си купиш КНО имаш право да го пренасяш затворено в кутията, но да не го носиш по дрехи (сиреч, не го носиш скрито) най-добре е да си седи в касата ти, която вече си монтирал у вас след разрешителното за купуване.
9.Ако в районното си имат оръжейник и си купил оръжие ново, трябва да се занесе в КОС за прострелване с 5 патрона, ако е втора употреба, вече е простреляно и няма нужда. Ако обаче искаш да стане по-бързо направо го носиш в Софиийско градско КОС с 5 патрона, там го прострелват веднага и ти го дават, става за около един час. Преди да отидеш в КОС за прострелка трябва да внесеш 10 лв пак по тяхната сметка като в платежното задължително да пише серийния номер на оръжието иначе гориш с парите и трябва да внасяш наново (като мен).
10. С бележката от прострелката отиваш обратно в районното КОС, там показваш желязото, попълваш декларация къде ще се съхранява (у вас) и после чакаш разрешителното за носене, пак превеждаш 10 лева на КОС и чакаш месец да ти дадат картончето за скрито носене. Излишно е да казвам, че вече трябва да имаш каса завинтена здраво с анкери за стена или пода в къщи. След месец си вземаш разрешителното за носене и enjoy, с пожелания НИКОГА да не го ползваш по предназначение.
Много е важно адреса на който живееш да е същия като този на личната ти карта, ако не е, беж в общината и паспортна служба да сменяш адреса си, иначе си в нарушение на закона и няма да ти дадат.
Това е от мен, стискам ти палци.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2019, 15:51       Заглавие:  Re: Разрешително за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
За да получиш разрешение за късо оръжие, трябва да докажеш, че има такава необходимост.
- За самоохрана/самоотбрана - трудно, защото преценката на доказателствата е субективна на разрешаващия, освен ако са налице документирани доказателства за животозастрашаващи заплахи по твой адрес – примерно жалби от твоя страна за смъртоносни заплахи, нападения в миналото, които могат да се повторят ... и пак не е сигурно. ... по тази причина някои хора съветват да се използват връзки.
- За спорт – доказването е чрез документи за членство в спортен клуб по стрелба, член от своя страна на национално призната организация/федерация по стрелба. Трябва да се посещават тренировки и състезания, дори да са вътрешноклубни, които да се документират в клуба с протоколи, записи за боеприпасите и т.н. При този вариант оръжието не може да се носи за самоотбрана; може да се пренася отделно от боеприпасите; може да се използва за самоотбрана – това последното произтича от НК където няма ограничения какво ще използва човек за да защити живота си от смъртоносно нападение-тоест може да използва каквото и да е - дори чужди вещи, включително чуждо оръжие за да си спаси живота.
ПП
Опитвам се да обясня нещата просто, но те не са прости.
Разбира се горното е мое лично, непрофесионално мнение и не е съвет към никого за нищо и е възможно в него да има грешки.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2019, 16:09       Заглавие:  Re: Разрешително за късо оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
the_brave написа:
според познати от системата няма почти никакъв смисъл да кандидатствам за лично оръжие по каналния ред. Според тях без добра дума от някой или друг тип... "лобиране" подобно нещо не става.
Въпроса ми е, какво е вашето мнение. Хич, ама ХИЧ не ми харесват връзкарски работи, но има ли шанс подобно нещо да се случи без такива?
От написаното виждам 2 неща:
1. Очевидно е, че имаш "консултанти".
2. Задаваш въпроса "Задължително ли трябва някой да наруши закона за да получа заветния документ?"

И двете неща са самостоятелни основания да изтрия тази тема, но ще зачета труда на alexdevil и sk67 и единствено ще я заключа.

Модератор

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 5 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer