logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 25 Апр 2024, 23:50




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 112 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Апр 2019, 11:01       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
b5202s написа:
Беше му много криво, но от къщата му вече почти нищо не остана.

Съученик си купува вила в планината, отиват уикенда да купонясват с компания… и гледат от вилата останали само основите - всичко останало съборено и отнесено. :? Но ако вземеш да пушнеш някой мангал, после те съдят все едно си застрелял човек - за справка, доктора от Пловдив. Американските тактики няма как да ги приложим 1:1 по нашите географски ширини, щото в някои щати влизането с взлом само по себе си се води НАПАДЕНИЕ... и ти вече по подразбиране си в правото си да ги вършееш вкъщи като командос - да нарамиш "арката", да отваряш ъгли, да минаваш тактическата по стълби и пр. При нас обаче, нормативната уредба е по-различна, и да ходиш на тактика без да си запознат със закона… после единствено за твоя сметка ще израдваш прокурора. Иначе фамилната къща в Северозападнала България и ние я отписахме… мангала я погълна… просто такава ни е Държавата, но да не продължаваме с офтопика.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Апр 2019, 17:05       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4036
Местоположение: Orlando, FL
Мойта “еволюция” е след следната:
В БГ изкарах разрешително, обаче имах само $200 за оръжие и в Пловдив трябваше да избирам между Макаров, ТТ и ЧЗ100.
И като пълен лаик и будала, купих ЧЗ, щото мязаше на пистолет.
Едно, че спусъка му беше невероятно дървен, друго че 9х19 тогава държавни нямаше, за разлика от макаровските, трето, че нямаше кобури за него и го мъкнех в чанта на кръста, но беше тъпо решение, сега бих избрал Макаров всеки ден..
Тук се хвърлих на Валтер П99, в .40, щото пак беше куул, и щото имаше СА/ДА, и щото имаше сменяеми дръжки (май беше първия такъв на пазара). По него време тук имаше забрана на пълнители с над 10 патрона, така че капацитета не беше от значение, но тия скопени пълнители правеха номера и за да не засича, трябяаше да залепя едни пластмасови пластини на пълнителите, за да стоят както трябва, а може и да е било от неправилния захват.
Пробвах разни начини за носене, минах дори през една чанта с бързо отваряне, дето беше като дипломатическо куфарче, накрая се спрях на пластмасова палачинка на хълбока.
Беше неудобна в колата, но поне можех да извадя при нужда, за разлика от всеки друг вариант.
След няколко години си прекарах гърба, предполагам че донякъде и от тоя топуз, дето ми беше на хълбока и ме изкривяваше като седях в колата.
След операцията реших да мина на .38, определено беше по-удобен на кръста, и по-малко си личеше какво е под тениската.
Носих ги доста време, но пак беше неудобно в колата, докато накрая ми писна и минах на .380 Келтек и Рюгер, в джоба с мек кобур.
Губи се много от скорост на вадене (освен ако ръката не е вече в джоба), губи се диаметър и дълбочина на дупката, обаче откакто съм минал на тях, гърба ми не се е обаждал.
По служба първо ми дадоха глок 22, който дори и с висок кобур е дълъг и дулото се опира в седалката на колата и ме изкривява, което ми схвана гърба само за две седмици.
Минах на 23, и оттогава не съм поглеждал за друг, що-годе уцелва, има приличен пълнител, и с четирите допълнителни пълнителя, върши работа, поне за мен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Апр 2019, 18:42       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2428
Местоположение: Варна,България
b5202s написа:
В тази тема нека хората споделят какви са им били критериите, а не какво са избрали за да не става това е по-добре от онова и т.н.


Мойте критерии :

1. Ако ще е оръжие за носене/самоохрана и т.н. подобни термини
- полимерна или алуминиева рама
- "алпака" вариант на металните части,или устойчиво покритие(Тенифер,Мелонит,Бля-бля-бля и т.н.)
- ако е възможно - вариант на оръжието тип "Семи-Компакт"
- УСМ - за предпочитане SA/DA, но може страйкър/DAO/LEM/SAO тоже
- фиксирани мерни прибори(сменяеми,естествено)
Като оръжие,което основно ще се разнася - означава,че няма да го "лъскам" редовно,и най-вероятно 98% от времето ще е "сух".

За спорт:
- SA/DA УСМ
- дълга цев - 4.5 или 5 инча (120 или 125мм)
- регулируем мерник (почти задължително)
- "агресивна" накатка на ръкохватка и блока
- по възможност плътно и прецизно напасване между блок,цев и рама.
Като оръжие с което се стреля,а не се разнася - може да иска специфичен боеприпас,както и да е чувствително към замърсявания - аз съм ОК с това! ;)


Калибъра е отделна тема на разговор. Надявам се,че съм бил полезен с мойте 2ст по темата.

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Апр 2019, 22:02       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1082
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Моя критерий е прост....
Винаги като натиснеш спусъка, да има изстрел,до колкото зависи от оръжието.
Пробвал съм доста и за сега една марка е фаворит при мен... :armed:

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Апр 2019, 09:06       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Авг 2006, 09:56
Мнения: 83
Здравейте.Добра тема.Има интересни и разнообразни виждания по въпроса за оръжието за самоохрана и начина по,който го носим и тренираме.За мен нещата се заключават в четири основни аспекта.
1.Калибър за самоохрана.
2.Оръжейна система.
3.Начин и място за носене на оръжието.
4.Базирана на горните три подготовка и тренировка.
Ще се помъча да обясня защо съм се спрял на дадена система или калибър.Това си е мое субективно виждане и не искам да развалям хубавата тема с хвалби на този или онзи пищов.
Нося и подмятам оръжие от вече доста години(баси ...станаха наистина доста)и във всекидневието си и на работа и за спорт.И опита ми говори,че трябва винаги да търся най-лошия сценарий и в трите случая.Нека сме наясно.Отдавна вече не чакам Ал Багдади да нападне бакалията ,в която пазаря,или че съм новия Крис Кайл,но винаги се стремя да се подсигуря с горница относно оръжието и боеприпаса .
За калибър за самоохрана избрах 45 auto. Олдскул съм и не искам да влизам в дискусии за раневи канали,каверни и пр.Просто съм фен на големите киспета и на вижданията и принципите на полковник Джеф Купър за дефанзивната стрелба и стопиращия ефект.Едро момче съм(напоследък наедрях още::)) и нямам проблем с калибъра и контрола.
В този калибър се спрях на оръжие създадено за него.Имам и нося ,,Смит и Уесън'' 1911 PD с 4.25 инчова цев(командър сайз) в 45 кал.,едноредов пълнител и бушинг.Спрях се на него защото ми пасна като размер(доста плосък),система(доста години стрелях в дивизия стандарт със SPS и STI 2011 в 40' кал.)и сигурност(не си пипам нищо по оръжията за самоохрана или по служебните,щото кюляфите са най-често резултат от бърникане по оръжията и стремеж да направим от нещо, което работи в нещо ,което не).Другите оръжия в този калибър са доста по-обемисти (Глок 21,Хеклер USP 45, да не говорим за Марк 23 и пр.)
Нося го в хълбочен кобур в позиция 16.30 часа::)).Пробвах за известно време апендикс кери,но бързо установих ,че след като кобура ми по служба и за спорт е в хълбочна позиция,се получават кофти разминавания в работата под стрес.Освен това през повечето време във всекидневието се движа с мотор ,както и начина ми на обличане наклониха везните в тази посока.Относно подготовката....стрелям доста и по служба и за спорт и за дефенс.За съжаление няма как да унифицирам една и съща система и в трите случая(няма и как да стане),но се стремя да поддържам ниво на боравене и стрелба ,адекватно на службата ми ,начина ми на живот и хобито ми.
Това е от мен ,братя....Алилуя

_________________
Николай Скипарнов СК,,АРГУС''-Варна
бърз,скоклив и агресивен
speed is fine,accuracy is final


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Апр 2019, 09:31       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
liavata p4ela написа:
В този калибър се спрях на оръжие създадено за него.Имам и нося ,,Смит и Уесън'' 1911 PD с 4.25 инчова цев(командър сайз) в 45 кал.,едноредов пълнител и бушинг.

Спира пред рокерски бар пистова машина. Водачът е облечен както е обичайно за младежите с такива мотори в града - къси гащи, джапанки, фланелка и без каска. Отправя въпрос към кротко пиещите бира брадати рокери:
- "Ние сме мотористи и вие сте мотористи, а не дружите с нас?"
Отговоря му стар чопърист:
- "Как да дружим с вас, като всяка година сте различни!"


п.с. Непреходните образци на класиката взаимно се допълват. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Апр 2019, 11:48       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
liavata p4ela написа:
............

1.Калибър за самоохрана.
2.Оръжейна система.
3.Начин и място за носене на оръжието.
4.Базирана на горните три подготовка и тренировка.
...............
Нося и подмятам оръжие от вече доста години(баси ...станаха наистина доста)...................
.................. винаги се стремя да се подсигуря с горница относно оръжието и боеприпаса .
За калибър за самоохрана избрах 45 auto. Олдскул съм и не искам да влизам в дискусии за раневи канали,каверни и пр. Просто съм фен на големите киспета и на вижданията и принципите на полковник Джеф Купър за дефанзивната стрелба и стопиращия ефект.Едро момче съм .... и нямам проблем с калибъра и контрола.
...............
........................(не си пипам нищо по оръжията за самоохрана ......,щото кюляфите са най-често резултат от бърникане по оръжията и стремеж да направим от нещо, което работи в нещо ,което не)
................
Нося го в хълбочен кобур в позиция 16.30 часа::))................ бързо установих ,че след като кобура ми по служба и за спорт е в хълбочна позиция,се получават кофти разминавания в работата под стрес.

..............,но се стремя да поддържам ниво на боравене и стрелба ,адекватно на службата ми ,начина ми на живот и хобито ми.
Това е от мен ,братя....Алилуя


Все едно си ми чел мислите :tu:

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Апр 2019, 12:05       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
В темата има изписани много полезни съвети от ubboto, liavata p4ela, Longbow и др. участници.
Аз ще нахвърлям накратко моите виждания, като ще се старая да не повтарям другите участници:

По отношение на самоохраната:
1. Правилния инструмент за съответната работа - здраво, точно и надеждно, сравнително компактно КНО в калибър доказан като менстопер при тип на куршума ФМЖ;
2. Воден от горното и не робуващ на марки избирам КНО което задължително да ми пасва в ръката добре (обем на ръкохватката, наклон и профил);
3. Приборите (спусък, предпазители, бутон за пълнителя, задръжки, чук, мерници и т.н. ) трябва да са ми удобни, на мен лично. Мн. мразя малки задръжки и бутони за пълнителите, щото са ми дебели пръстите :D. - поради тази причина и поради факта, че през зимата нося ръкавици, през останалото време карам двуколесно пак с ръкавици предпочитам КНО с уголемена спускова скоба;
4. Хубав - здрав, удобен и практичен за бързо вадене кобур или чанта (ваденето от кобур зимата, при закопчано дебело яке, пардесю, сако, фанели и т.н. си е приключение);
5. Редовно (макар и не интензивно) трениране, за предпочитане в компанията и под надзора на хора които могат да ми бъдат полезни със съвети и разяснения и примери;
6. От близо 15 год. винаги съм имал пищови с накатка и отпред на затвора, така че вече не си представям да имам пищов без тая екстра;
7. Същото важи и за мерните прибори - за предпочитане с тритии, луминокс или нещо подобно. Щото при сумрак (особено не добре осветени закрити стрелбища) ми е по- комфортно.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Апр 2019, 12:43       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Кое обаче е най-доброто КНО???
В БГ,Ирак,Афганистан,Мадагаскар,Макдонълдс НЕ :D и къде ли не още,за мен е този който имам под ръка в момента ...

:-) Всичко друго са лични нужди,сантименти и предпочитания...Моите ги удовлетворява Г19 с нови мерни,спринко и пипнат спусък и 17 прекрасни девятки в пълнители с капачки,които предпочитам пред 8 дебели и бавни 45ци,например :P
(не мога да стрелям и гледам повече да има ) :D
Иначе си го нося всякак,че и с фенер постоянно,апендикс,в чанти-повече от една,странично скрито,странично на оборудването,отпред на плейта...без задния джоб :)


П.С

Миналата година 8 месеца се гушкахме с един браунинг хай пауър по бизнес и си беше идеален,тоест правих си нещата ,които искам ,както искам и с него,без големи разлики...та,какво може задпистолетното е по важно от това какво държи в момента.

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Апр 2019, 22:17       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2813
Няма особено значение какво точно е оръжието за самоохрана. Много по-важно е да ти е под ръка, ако ти затрябва и поне от дъжд на вятър да си практикувал с него.
За в България е напълно достатъчен и един Макаров или нещо в 9х17, ако говорим чисто за самоохрана. Всичко останало е от лукавия и чесане на крастата. Това ако говорим за един чисто утилитарен избор. Но тъй като у нас изборът никога или рядко е само такъв, то се включват и други фактори.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Апр 2019, 07:20       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
liavata p4ela написа:
В този калибър се спрях на оръжие създадено за него.Имам и нося ,,Смит и Уесън'' 1911 PD с 4.25 инчова цев(командър сайз) в 45 кал.,едноредов пълнител и бушинг.

Това си е КЛАСИКАТА! 1911 в 9х19 ми стои малко като "калашник" в .223 - някак си неестествено.

В този ред на мисли, да отдадем нужното внимание и на ЕСТЕТИЧЕСКАТА СТРАНА на въпроса. Металният пистолет придава една особена тежест на оръженосеца, особено в съчетание с други образци на класиката. Брадат чопърджия на години да ръгне апендиксово 19-ка ще е идентично на това някой фин младеж на пистова машина да закичи отстрани (командър сайз) 1911. Също както S-класата стои добре вече на улегнали мъже, а за младите дупета има по-спортни и не толкова "тежки" варианти.

Кобурите също са много важни, метален пистолет в кобур от чукана кожа с изображение на смъртта на мотор примерно - ляга един път на кръста на чопърджия! А да ръгнеш 1911-ка в кайдекс, е все едно на костюм и обувки от естествена кожа да сложиш часовник със силиконова каишка. Не че силикона с титаниеви нишки, както са каишките на новите "джита" не ме кефи - кефи ме яко - просто в определени случаи не се вързва с останалите аксесоари.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Апр 2019, 11:50       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
ubboto написа:
Брадат чопърджия на години да ръгне апендиксово 19-ка ще е идентично на това някой фин младеж на пистова машина да закичи отстрани (командър сайз) 1911



Присети ме за тоя "фин младеж" като те прочетох...Иначе ЕСТЕТИКАТА също е разтегливо понятие и благодаря на старите богове и на новите ,че не ми се налага да се съобразявам с чуждата ;)

https://www.youtube.com/watch?v=EN-75u6bZZo

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Апр 2019, 12:50       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Характерът на един форум се определя от теми като тази и изпълващите я със съдържание мнения!

Категориите на оръженосци са дефинирани по-горе изчерпателно и бих допълнил една подгрупа, мъкнеща къси цеви на лов и туризъм.

Рестрикцията на нашия закон не позволява пълноценно задоволяване на разнопосочните претенции и, затова, нашего брата, притиснат от компромиси гледа да се вмести хем в габарити за носене, хем в капацитет за интензивен, наситен с проектори спорт, хем във впечатляващ дизайн, хем в конвертируеми боеприпаси...
Много хемове, стесняващи и без друго оскъдния ни пазар...
Няма пенкилер, но ви желая да дочакаме момента, в който, съобразно ресурсите си, всеки от вас ще може да си позволи сърдечната тръпка!


В чиста конкретика, битието ми е определило, като отговарящо на самоохранителните изисквания за надеждност, стопираща сила, компактност и възможност за незабавно действие "S&W"66 с двуинчова цев.
Вътрешен кобур отляво на 9ч., когато дискретността го изисква или кожен на 4ч., когато няма съобразяване с предразсъдъци...

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Апр 2019, 13:46       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
T. Pavlov написа:
Рестрикцията на нашия закон не позволява пълноценно задоволяване на разнопосочните претенции и, затова, нашего брата, притиснат от компромиси гледа да се вмести хем в габарити за носене, хем в капацитет за интензивен, наситен с проектори спорт, хем във впечатляващ дизайн, хем в конвертируеми боеприпаси...
Много хемове, стесняващи и без друго оскъдния ни пазар...
Няма пенкилер, но ви желая да дочакаме момента, в който, съобразно ресурсите си, всеки от вас ще може да си позволи сърдечната тръпка!


:tu:

PS От този форум: една впечатляваща колекция от "сърдечни тръпки" :tu:

Colt Python Elite .357 Rem. Mag.
Beretta 92 Stock 9mm Luger
Ruger Alaskan .454 Casull
S&W .500 ES
SIG Sauer X-Five Black Nugget 9mm Luger
H&H "Royal" Double Barrel Rifle .500 NE

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Апр 2019, 15:54       Заглавие:  Re: Избор на КНО в БГ...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Много сантименти в подбора, Янк!... И воден от стремеж за повече колорит в темата, прилагам портрет на моя цивилизован избор, апелирайки за въздействащи кадри и към колегите!


Прикачени файлове:
IMG_20190102_182501.jpg
IMG_20190102_182501.jpg [ 578.53 KiB | Прегледано 5638 пъти ]

_________________
СК "Арес" Пловдив .
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 112 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: PV и 45 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer