logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:18




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 22:31       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
п.п.забрави за термодинамика тук и за топлинните разширения - това няма никакво отношение към материята в темата...
Съществуват такива, но тук по скоро разглеждаме механични деформации с произволна форма

Какво ти, аз, или някой друг разглежда или си мисли, че разглежда - няма никакво отношение към същността на темата, въпреки че и тя се превърна в мелница на празни приказки.

Същността на темата вече е ТЪЛКУВАНЕ НА НАПИСАНОТО В ЗАКОНА:
Цитат:
"Боеприпас с експанзивно действие" е боеприпас, който е снаряден с куршум, специално проектиран да се РАЗШИРЯВА или фрагментира при проникване, увеличавайки диаметъра си, за да ограничи проникването и/или да причинява рана с по-голям диаметър.


ДЕФОРМАЦИЯ - изменението на формата и размерите на твърдото тяло под действие на външни сили.

ТОПЛИННО РАЗШИРЕНИЕ - свойството на материята да променя формата, площта и обема си в отговор на промяна на околната температура.


Сега, ако вместо РАЗШИРЕНИЕ сте визирали ДЕФОРМАЦИЯ - да сте предложили така формулировката за гласуване в пленарна зала. Но ПОСТФАКТУМ да се изменя написаното в закона така, щото да уйдиса на визията или разсъжденията на някого - вече е тотален нонсенс!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 22:42       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Оставяме въпроса кой какво трябва да доказва в съда, обаче едно питам - къде видя ТОПЛИННО разширение в закона???
Разширение се позова както за обем, така и за площ, предполагам думата е избрана, защото е директен превод на expansion, термина от директивата, който се дефинира. Най-добрия вариант щеше да е “разширява” да е заменен с “експандира”, ама не съм сигурен че има такава дума в българския.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 22:46       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Ами в мелница я правиш ти темата...добре, че горе малко отпуснах парата с онази твоя забележка за ЮАР...тя е също толко адекватна, като това тука в цитата

ubboto написа:
РАЗШИРЕНИЕ сте визирали ДЕФОРМАЦИЯ


Каква е разликата сега между тези две понятия? И двете понятия са синонимни...просто деформацията е прието да се ползва когато се визира произволна форма...а разширението е по-равномерно така да се каже...

В Поправката е харесано "разширение" и това не е никаква грешка


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 22:49       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
ubboto написа:
Имаме х2,5 увеличение на най-голямата част от напречното сечение на проектила.


Цитат:
36. (нова - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) "Боеприпас с експанзивно действие" е боеприпас, който е снаряден с куршум, специално проектиран да се разширява или

Идеално! Поздравления! Виж как си цитирал именно Поправката.
но си ползвал синонимна дума


Нищо не съм цитирал, просто ти отговорих на въпроса. В закона се казва, че КУРШУМЪТ ПЪРВО ТРЯБВА ДА СЕ РАЗШИРИ, КОЕТО ДА ДОВЕДЕ ДО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДИАМЕТЪРА МУ , а не че ДЕФОРМИРАНЕТО МУ ВОДИ ДО УВЕЛИЧАВАНЕ НА НАПРЕЧНОТО МУ СЕЧЕНИЕ , какъвто е случаят в EFMJ-то на Бул-а.

Минаващ, отде да знам?!?! Кой бил педал, кой щели да го шибат негри, кви измекяри били адвокатите... десет страници вече, някой направи ли си труда да вникне в това, което всъщност е написано в закона?! На вас, американците, е разбираемо да ви е през оная работа. Но при нас тази законова поправка пряко касае ВСИЧКИ притежатели на КНО за самоотбрана.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 22:58       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
Нищо не съм цитирал, просто ти отговорих на въпроса. В закона се казва, че КУРШУМЪТ ПЪРВО ТРЯБВА ДА СЕ РАЗШИРИ, КОЕТО ДА ДОВЕДЕ ДО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДИАМЕТЪРА МУ , а не че ДЕФОРМИРАНЕТО МУ ВОДИ ДО УВЕЛИЧАВАНЕ НА НАПРЕЧНОТО МУ СЕЧЕНИЕ , какъвто е случаят в EFMJ-то на Бул-а.

Не, не мога да повервам какво се случва тука :punch: и май не се ебаваш...това е твое мислене... :shock:
значи или минаваме на английски за да се разберем /ще е много по-лесно щото не схващам 1/3 от езика...а ти не схващаш 110% от темата...или се банвам сам и заминавам за ЮАР :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:05       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Добре, преди 10-та страница (и да сложим край на спора), предлагам компромисен вариант:
според мен 80-90% от имащите КНО в България са си купили пистолети в 9х19, та могат да се вземат три вида патрони FMJ от най-разпространените у нас, да се купи един свински бут с кост и просто да се простреля в костта с трите вида. После се сравняват куршумите, вижда се кой най-малко се е сплескал и се обявява за "победител".

Така ще стане ясно кой FMJ 9х19 най-добре отговаря на изискванията на закона.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:09       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Убо, отказвам се.
Сега, за да спиш по-спокойно нощем:
Обещавам официално, ако някога те арестуват и подведат под отговорност за това, че нормален ФМЖ (не нещо като измислицата на Лапуа или Хексагон на Геко :)) или оловен куршум, който си ползвал, се приеме от прокурор за експанзивен такъв, ще ти покрия всички съдебни разноски и адвокатски хонорари, и ако те осъдят, ще храня семейството ти, докато си в затвора.
Става ли?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:09       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
ubboto написа:
На вас, американците, е разбираемо да ви е през оная работа. Но при нас тази законова поправка пряко касае ВСИЧКИ притежатели на КНО за самоотбрана.


Въпеки, че ти и Посейдона мъкнете от девет различни реки вода, Гуньовците ще докарат вода от десета and we all AGAIN be fucked up.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:11       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
TheWhiteMan написа:
ака ще стане ясно кой FMJ 9х19 най-добре отговаря на изискванията на закона

Не може да приемем това, Буле! Щото тоя екперимент е частен...
Тук се създаде Поправка , която обхваща всички варианти...
Специално проектиран ли е да екпандира е забранен.

И не сме забранили деформациите все пак ..нали...те си се деформират нещата...на колегата ТСБ фемеджетата ...22лр също се разширява деформира и всякак се чекне, но не са забранени...
са Геле ще пита защо? :tank:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:17       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
TheWhiteMan написа:
Добре, преди 10-та страница (и да сложим край на спора), предлагам компромисен вариант:
според мен 80-90% от имащите КНО в България са си купили пистолети в 9х19, та могат да се вземат три вида патрони FMJ от най-разпространените у нас, да се купи един свински бут с кост и просто да се простреля в костта с трите вида. После се сравняват куршумите, вижда се кой най-малко се е сплескал и се обявява за "победител".

Така ще стане ясно кой FMJ 9х19 най-добре отговаря на изискванията на закона.

Изискванията на закона са да се даде дефиниция на термина “експанзивен”, изискан от някаква европейска спогодба.
Дефиницията, приета в БГ, изисква увеличаването на диаметъра на куршума да е проектиран резулт на някакво дизайнерски решение - било то кухина във върха или някъде другаде в куршума, било с нацепване на върха, било с оголване на върха на полуоблечен куршум, било с влаганвто на някакъв материал в куршума, подпомагащ увеличаването на диаметъра при удар в мека тъкан.
Оттам нататък, ако куршума не е специално проектиран да разшири площта си, можеш да ползваш всичко.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:22       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
minavasht написа:
Оттам нататък, ако куршума не е специално проектиран да разшири площта си, можеш да ползваш всичко.

Ами и аз това казах още в началото, но колегите продължават да спорят. За това предложих да се избере най-малко сплескващият се FMJ от всички FMJ-ти на българският пазар. :happy:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:26       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
TheWhiteMan написа:
За това предложих да се избере най-малко сплескващият се FMJ от всички FMJ-ти на българският пазар

Няма да се стане и това. А сме го направили, а след 2 дни колегата Тсб е показал същите проектили разширени, като попски ръкав...е така от една костица се получи... :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:32       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Тия очевидно също не отговарят на Поправката: https://www.youtube.com/watch?v=POi35ozcgZs ))


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:41       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Yank написа:
Въпеки, че ти и Посейдона мъкнете от девет различни реки вода, Гуньовците ще докарат вода от десета and we all AGAIN be fucked up.

Рече Гуньо с ужасните си групи на 100 ярда... :confused: ; де освен един неориентиран, всичко останало гледа в ступор и немее... но понеже форума все пак американски, глупостите ви се толерират от време оно. Отвори се тема в опит да разберем какво всъщност са предложили едни другари, преди то да бъде гласувано от други другари и ДА СТАНЕ ЗАКОН... осра се по типично български начин, а аз получих оферта за пожизнена издръжка. :happy: Споко, ако пушна някого... с какъв проектил съм го препарирал ще е най-малката ми грижа. Това, което всъщност е ташака... че по линия на РАЗШИРЕНИЕТО... гаче и "холоупойните" се оказват разрешени по нашите географски ширини. :DD Щото, да, те се деформират... но самият проектил НЕ СЕ РАЗШИРЯВА ПРИ ПРОНИКВАНЕ... каквото всъщност е основното законово изискване. Неслучайно по-горе, болтнато в синьо... съм му цитирал на Посейдона разликата между РАЗШИРЕНИЕ и ДЕФОРМАЦИЯ на твърдите тела.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:53       Заглавие:  Re: Eкспанзивните боеприпаси...тълкуване на изменението в За
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Геле...съсредоточи се бе човек...имам усещането, че не се заяждаш /единствен съм убеден съм/ а наистина искаш да разбереш...
ето средношколска дефиниция за деформация /далеч по сложно е физически, но за темата е ок/
Това е същото - синоним на разширение...
Цитат:
Деформация се нарича изменението на формата и/или размерите на дадено тяло.


Разширение са приели заради пустия инглиш...от превода е ...Минаващия го обясни, но не е некоректно....е знаеш ме...ако не е наред нещо аз пръв рева...
нещата са ок...е и аз малко съм ядосан, като тебе :roll: , че не ми се плати, че участвах в онази тема и не се прие моята дефиниция...но те са преработили малко и тази от тука...
Но основата е от тук...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Ivo III и 25 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer