logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 08:45




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 03:39       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 17 Фев 2019, 05:28
Мнения: 128
Прощавайте отново, че разкрих източникът. :confused:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 06:52       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
За протокола, в Хагската конвенция "увеличен диаметър" няма:
Цитат:
Expanding bullets, as defined in 1899 Hague Declaration (IV, 3), are bullets which expand or flatten easily in the human body, such as bullets with a hard envelope which does not entirely cover the core or is pierced with incisions. A historical example is the British dumdum bullet.

http://www.weaponslaw.org/glossary/expa ... definition

Иначе мерси за източника, поне ми стана ясно откъде е преписвано. :DD

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 08:05       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Много щета има по народа...много...
Единя "разкрил" :shock: , а другия "разбрал" :shock: при положение , че и двамата участваха с предложения ТУКА когато се каляваше стоманата
26 Окт 2018
Ivo III написа:
ако мъничко прочете преди да пишете и то в тази тема, ще разберете че в първото ни предложение има думата .. значително, което не се прие.
колеги от форума предложиха нов текст .. при това от официален източник, който се хареса най-много и него внесохме.


minavasht написа:
Аз съм виновен, че отиде в тази насока полемиката, просто бях на футболен мач снощи и набързо копи/пейстнах целия абзац от уикипидия, вместо да изключа излишната част за пенетрацията и обезвреждането.


viewtopic.php?f=1&t=17156&hilit=%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD+%D0%B4%D0%B0+%D1%81%D0%B5+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%88%D0%B8%D1%80%D1%8F%D0%B2%D0%B0&start=105

viewtopic.php?f=1&t=17156&hilit=%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD+%D0%B4%D0%B0+%D1%81%D0%B5+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%88%D0%B8%D1%80%D1%8F%D0%B2%D0%B0&start=75


Кажете ми сега защо сте толкова бедни Вие двамата...Пако и Геле, м?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 08:34       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
Ако, не --> диаметърът се увеличава, а калибърът му си стои същият. Как става това?!

Това е вече строго по темата...
Това става при почти всеки стрелян проектил...калибъра е 9мм и това не се променя...променят се размерите на проектила от деформациите...

даже да няма никава деформация /да е паднал свободно в морето/ то ВСЕКИ проектил и в гладка и нарезна цев е с по-голям диаметър от калибъра преди стрелба...а когато мине през КАЛИБЪРА на цевта леко се удължава и приема отпечатъка на калибъра...

изключение е например преднопълнените - там оловната сачма се увива с хартия и се набива почти свободно в цевта...тука диаметъра на проектила е по-малък от калибъра, както и в някои гладкоцевни бренекета в контейнери...

Въпроса е, че никой не ми плаща за консултациите и ще взема да ги редуцирам в санитарни обеми ... само когато има тежки заблуди... :tu:
но и да спазя това последното означава да лупам тука поне 30 поста дневно...офф тежко е


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 08:37       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Цитат:
Wikipedia is not a reliable source. Wikipedia can be edited by anyone at any time. This means that any information it contains at any particular time could be vandalism, a work in progress, or just plain wrong. :DD

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia ... ble_source

В интерес на истината, ако се бяхте спрели на определението от Хагската конвенция - тези недоразумения сега нямаше да ги има.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 08:39       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
В интерес на истината да го беше предложил и превел това Хагското октомври миналата година...вместо да си обесняваме елементарни неща и да се чувстваме наранени понеже еди кво си мое не е прието...

иначе википедията не е преписана буквално точно...така че споко

А Пако добре е обяснил разликата с увеличение на обема и разширението... различна е природата на явлението...

Проектил се разширява/деформира , а хуя на човек си увеличава обема.

-обратното ако им сменим местата на ПОДЛОЗИТЕ /проектил и хуй/ в горното изречение на БГ език не звучи добре, а и смислово не е ок...

п.п.извинения към читателите за нецензурните слова, но така нещата ясно се разбират


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 07:42       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
.357 Magnum написа:
А обема го оставете... Туй не е член да нараства. Виж оширяване може да има. При проникване си е нормално.

При условие, че имаме разширение на твърдо обло тяло при запазване на диаметъра му, който също трябва да се увеличи - неминуемо имаме и увеличаване на ОБЕМА на тялото, Пацо. :wink: Ето тук, обяснено като за шестокласници:
https://ucha.se/watch/2527/Obem-na-tsil ... gJE9_D_BwE

Казано още по-просто, в случая трябва да имаме едновременно изпълнени следните две условия:
- разширяване на тялото;
- увеличаване на диаметъра му.

А изискването за увеличаване на диаметъра изключва опцията за произволна деформация или "оширение", тъй като САМО ОКРЪЖНОСТ МОЖЕ ДА ИМА ДИАМЕТЪР. Което увеличаване на диаметъра, впоследствие нали все пак някак си трябва да го измерим? :-)

Така че това "да се разширява, увеличавайки диаметъра си"= "да увеличи обема си"... ПРОЕКТИЛА! А дали въобще някъде има такива боеприпаси, от 9-ка при проникване да става .40-ка - в момента не се явява предмет на темата.


п.с. Та, успех с казусите по физика и математика от шести клас! Няма да ви развалям повече рахата тук, щото имам още доста да копам по Кодекса на труда. :happy:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 08:36       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
неминуемо имаме и увеличаване на ОБЕМА на тялото

порочни разсъждения са това горе...за да се увеличава обем трябва да се вкарва още материя...храна в корем...въздух в топка...и прочие...

Проектила се разширява деформира, фрагментира, разкъсва , но обема/масата му намаляват след изстрела...
премерен куршум уловен във вода е мааалко по-лек от нов...по понятни ричини...някое микро откъртване...останал матрал о нарезите и прочие.

Тоест напише ли се "увеличаваме на обем на проектил след изстрел" става комедия това е невярно твърдение...

а че обема на проектила е намалял поради естествените причини на изстрела, но се е разширил отпред и ноктите правят по голям обем рана...требва ли да се обеснява това?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 12:22       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 17 Фев 2019, 05:28
Мнения: 128
ubboto написа:
.357 Magnum написа:
А обема го оставете... Туй не е член да нараства. Виж оширяване може да има. При проникване си е нормално.


п.с. Та, успех с казусите по физика и математика от шести клас! Няма да ви развалям повече рахата тук, щото имам още доста да копам по Кодекса на труда. :happy:

Ангеле виж сега. Знам от къде си чувал за мен и знам, че познаваш мой познат. Не знам какво ти е казал. Но знам, че той не знае нищо за познанията ми по математика и програмиране, защото умишлено съм ги крил.

Виждал съм те три пъти из Надежда и имаш вид на готин и спокоен пич. Мога да преценя човек само по походката и изражението на лицето що за човек е.

Но да ми обясняваш за математика е малко нагло. Разбираш ли нагло е. Да спориш за елементарни неща, като диаметър и да повтаряш нелепи и абсурдни неща дразни.

Спри се вече малко, защото закона ЗАБРАНЯВА НОСЕНЕТО В ЛИЧНО ОРЪЖИЕ НА ЕКСПАНЗИВНИ ПАТРОНИ!!!

И Може да ти се върже някой, че JHP не са забранени за носене в лично късо оръжие от цивилни.

Би ли обяснил на Димитров сегашния шеф на КОС, че JHP не са забранени и всеки може да носи JHP както иска? Знаеш ли какво е да се подбужда към нарушение на закона?

Знаеш ли, че IP то е равнозначно на подпис? И никой тук НЕ Е АНОНИМЕН.

Знаеш ли, че заради теб не ходя на Локомотив да стрелям, защото мога да те видя и да ми развалиш настроението за цяла седмица напред. Знаеш ли колко хора ти говорят зад гърба, че си дразнител и не могат да те понасят. И аз без да те познавам те защитавам, че не си лош човек, но си дразнител и за мен също. Щото де да ги знам дали са добри всички от тях. Разбираш ли какво ти говоря. Не всички са добри като мен.

Това е втори и последен път, когато ти давам съвет да не дразниш и обиждаш хората. Не си нито дете нито си луд. Прави каквото искаш знам, че си добър човек. Но това не пречи някой да ти направи много лоши неща, само защото дразниш по тъпите форуми.

Само с добри чувства съм.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 14:08       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
.357 Magnum написа:
Знаеш ли, че заради теб не ходя на Локомотив да стрелям, защото мога да те видя и да ми развалиш настроението за цяла седмица напред. Знаеш ли колко хора ти говорят зад гърба, че си дразнител и не могат да те понасят. И аз без да те познавам те защитавам, че не си лош човек...

Пацо, гърбът ми е доволно широк... продължаваме да работим по допълнителното му разширяване... така че ми е точно през оная работа какво някой компелксар или нещастен чекиджия говори зад гърба ми... капиш?!?! Досега в очите никой не е дошъл да ми го каже... за тия, де са все още непричем вече каза къде могат да ме намерят... ще изслушам внимателно на всеки болката и проблемите... в съседство до стрелбището има ММА заличка, където можем и да се поступаме малко... та по този въпрос - толкоз!

За математиката, не знам каква математика си учил... но да ми кажеш, че едно обло тяло ще се разшири, увеличавайки диаметъра си... без да си увеличи обема... тази от шести клас или си я пропуснал, или си я забравил.

И за финале, не ми слагай в устата думи, които никога и никъде не съм изричал! Мисля, че мога да се изразявам достатъчно точно и ясно... и това, което имам и искам да кажа - си го казвам.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 16:13       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 17 Фев 2019, 05:28
Мнения: 128
ubboto написа:
За математиката, не знам каква математика си учил... но да ми кажеш, че едно обло тяло ще се разшири, увеличавайки диаметъра си... без да си увеличи обема... тази от шести клас или си я пропуснал, или си я забравил.


Явно си объркал понятията обем и площ.

"Площ (също и лице) е величина, изразяваща големината на даден двуизмерен обект. Тя е двуизмерен аналог на едноизмерната дължина и триизмерния обем.

Площта на дадена фигура може да бъде определена, като се сравни с квадрат с предварително зададен размер. В Международната система единици площта се измерва в квадратни метри (m²)"

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F% ... 0%BE%D1%89



" Обем е количественият израз на това каква част от пространството заемат обектите (телата). Близко понятие е вместимост. Едномерните обекти (например линия) и двумерните обекти (например квадрат) имат нулев обем в триизмерното пространство.

Мерната единица за обем в Международната система единици (SI) е кубически метър и се означава с m3."

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9E% ... 0%B5%D0%BC

Един куршум има обем, но когато се отвори и разшири в диаметър. Това не променя неговия обем. Това разширение променя неговата ПЛОЩ. Обема е колко вода ще измести същия куршум преди и след като се отвори.

Ако говориш за обема на раната да там площта на тялото което прониква има значение. И по-голямата челна площ по посока на проникването прави рана с по-голям обем.

Куршуми които не се отварят също могат да правят рани с по-голям диаметър когато имат форма на кръстата отверка. Защото при въртенето си увличат тъканите около ръбовете си. Същото като да пробиваш сурова пържола с бормашина. При висока скорост месото се разкъсва при бързото въртене на бургията. И дупката е значително по-голяма от диаметъра на бургията или куршума с подобна форма.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 18:06       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
.357 Magnum написа:
Един куршум има обем, но когато се отвори и разшири в диаметър. Това не променя неговия обем. Това разширение променя неговата ПЛОЩ.

Това в синьото… ще приема, че нещо си се объркал. Но ако наистина искаш да кажеш, че "един куршум има обем, когато се отвори и разшири в диаметър" - си за доктор, който изписва едни хапченца със специална рецепта!

Повтарям си тезата за последно: Специално проектиран проектил на боеприпас, който да се разширява при проникване, увеличавайки диаметъра си... няма как хем да се разшири, хем и да ЗАПАЗИ ДИАМЕТЪРА СИ, тоест облата си форма... без да увеличи ОБЕМА си.

Що се касае до "харесването"... от години работата ми е да карам и гледам 30+ маймуни, събирани в последно време буквално от кол и въже… да си вършат работата както трябва. И утре ако и на мен почнат да ми го говорят звездите… или тръгна да се харесвам на всеки - съм се обърнал по таван още на втората седмица.

От тези, с които обсъждате зад гърба ми скромната ми личност… ако има някое моме, де става за еване… й кажи, че съм се объркал и съжалявам. :happy: На всички останали - да ходят да правят като вятъра! Мисля няма нужда да обяснявам какво прави вятъра. А, и утре следобед съм пак на същото място… отново първия бърз… :D ; ако някой нещо - да заповяда!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 19:40       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 17 Фев 2019, 05:28
Мнения: 128
Мале мила... УжасТ. PDT_Armataz_01_22 Знаеш ли какво значи думата диалог?

Смисъла на един диалог би трябвало да е взаимно развитие на познанията. Но само когато двете страни искат това. Ти водиш едни дълги монолози и чакаш ръкопляскане.

Вадиш от контекста думи на хора чието мнение или не разбираш или не ти харесва това мнение. И започнаш да градиш тези търсейки конфронтация.

Да куршума има обем освен, ако не го гледаш само на снимка. PDT_Armataz_01_22 Но това, че има обем не му пречи да промени площта си, ако е конструиран за целта.


Последна промяна .357 Magnum на 25 Май 2019, 20:18, променена общо 3 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 19:53       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
.357 Magnum написа:
Знаеш ли какво значат думите смисъл или значение? Ще ти разкажа малко за тези думи...

Проблемът иде, когато тези думи се съберат в една или няколко синтактични конструкции... и това нещо СЕ ГЛАСУВА КАТО ЗАКОН! След което, се чете само и единствено това, което го ПИШЕ В ЗАКОНА. Ти примерно, може да си мислиш много неща... но като плеснеш черно на бяло следното, и същото се приеме като закон:
.357 Magnum написа:
Един куршум има обем, но когато се отвори и разшири в диаметър. Това не променя неговия обем.

На граматическо и логическо тълкуване от органи и индивиди впоследствие подлежи именно това, което е НАПИСАНО в закона. А не това, което ти си мислиш. Или пък си искал да кажеш.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2019, 19:59       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 17 Фев 2019, 05:28
Мнения: 128
Добре де и какво ти пречи да си кажеш мнението без да се ДРАЗНИШ, че има и различни мнения от твоето.

Колкото до определението за експанзивните проектили били те куршуми, снаряди или съчми. Най ясния смисъл би имала идеята защо ги има. И защо са забранени.

А и не по-малко важното да сме мислещи хора. А не идиоти.

И че не е толкова важно как е формулирана тази тъпа и лицемерна забрана. А защо въобще трябва да я има тази забрана. При положение, че изстрел с 22 ри калибър в сърцето е фатален.

Идеята на JHP е да има шок и падане на нападателя. Но този шок не винаги е по-опасен от дълга входна и изходна рана през цялото тяло причинена от куршум FMJ. При 9х19 JHP е по-малко фатален спрямо FMJ. Защото FMJ ще пробие цялото тяло и ще нарани повече тъкани в дълбочина.

По време на война няма как да се окаже бърза помощ и преливане на кръв. Затова и JHP са забранени за война. Но това е също лицемерие,защото не са забранени бомби и артилерия които буквално те правят на парчета. Поредното лицемерие е тази забрана.

------------------------------------------------------------------------

Мод...служебно : темата малко се поизмести...заключена е за подреждане и разделяне


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer