logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 19:55




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 19:05       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18472
Poseidon написа:
иначе в долния цитат...как точно си представяш да се разширява диаметъра или площа?Реално се получава разкъсване тоест имаме фрагмент/нокът...празно пространство...после нокът леко изкривен настрани...пак празно пространство...после нокът закривен на нанекъде...пак празно пространство...тоест имаме звездообразно разкъсване с краен габарит с размер равен на двете най-раздалечени точки...Това как се описва в Закон СПОРЕД ВАС?

Боеприпас, чийто проектил е с конструктивно заложено свойство при проникване в жива цел да увеличава НАЙ-ГОЛЯМАТА ЧАСТ НА НАПРЕЧНОТО СИ СЕЧЕНИЕ в по-голяма степен, отколкото проектилите на боеприпасите от същия калибър, съставени от метално ядро и напълно облечени от метална мантия.

Но сега, мен, си е написано черно на бяло УВЕЛИЧЕН ДИАМЕТЪР. И ако нямаме налице увеличен диаметър НА КУРШУМА вследствие на деформацията му при проникване, а нещо друго - то този боеприпас не е експанзивен по БГ закона.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 19:15       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2012, 22:06
Мнения: 132
Точно това и аз се опитвах да обясня. От право нищо не разбирам, но я ми кажи какво право има правото да използва тъй свободно терминът диаметър, който във всички точни науки се отнася само за окръжност? И кое предполага по големите поражения в раневия канал - по голямата площ на взаимодействие (съприкосновение, и тн) м/у проектила и карантията или..? Разбирам, че тук диаметър искате да се ползва в по широк смисъл, но просто не е правилно. Виж, ако вземем средата на отсечката между двете най отдалечени точки на цъфналия куршум и същата тая отсеча я завъртим около средата и ясно е ,че ще опише окръжност, и то с площ по голяма от площта на калибъра.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 19:20       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18472
seaman написа:
И кое предполага по големите поражения в раневия канал - по голямата площ на взаимодействие (съприкосновение, и тн) м/у проектила и карантията или..?

Промяната на формата на проектила. Куховърхият проектил примерно, е с конструктивно заложено свойство да се отваря на "petals" или "нокти", които при проникване, в допълнение на по-широкия раневи канал, го правят и по-брутален заради допълнителното разкъсване на меките тъкани, което причиняват.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 19:22       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
конструктивно заложено свойство при проникване в жива цел да увеличава НАЙ-ГОЛЯМАТА ЧАСТ НА НАПРЕЧНОТО СИ СЕЧЕНИЕ в по-голяма степен, отколкото проектилите на боеприпасите от същия калибър, съставени от метално ядро и напълно облечени от метална мантия.

Абсолютен нонсенс...след като ТСБ снима онова ФМЖ дето се е отворило повече от сички JHP патрони дето съм виждал и не само аз...и ти също...

Ако това горе влезе в Закон ще станеме за смех и на чавките...

много трудно се пише Закон да знаеш...тук ще имаш възможност да разбереш...ти пиши аз ще му търся кусури и САМО логически и обективно ще го правим...

Разширение на диаметър НАИСТИНА ли си го представяте все едно се разширява палачинка...равномерно се изтегля и това да се опише в закон?

ама ТАКА нито площ, нито сечение, нито диаметри се увеличават като брачна халка...плавно равномерно като паница...

не ВИДИТЕ ли звездообразната реална сложна форма ?

КАК това си го представяте да се опише ? ми ТОВА има две точки които му определят ВЪНШНИЯ габарит и се мерят те...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 19:31       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2012, 22:06
Мнения: 132
Фмж не е ПРОЕКТИРАН да се отваря, фрагмтнтира и тн. Това не означава, че не може да се случи понякога де. Но мисля, че законът тва не го интересува..,или греша?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 19:31       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18472
Poseidon написа:
Абсолютен нонсенс...след като ТСБ снима онова ФМЖ дето се е отворило повече от сички JHP патрони дето съм виждал и не само аз...и ти също...Ако това горе влезе в Закон ще станеме за смех и на чавките...

Щото сега не сме за смях на чавките! Та или не четеш, или не разбираш какво точно ти е написано… или са налице индикации за нещо по-сериозно, което принципно не е много хубаво.

От друга страна обаче, понастоящем в БГ, до следващия ЗИД на ЗОБВВПИ, забранени експанзивни боеприпаси НЯМА! Освен ако не влезе като 9-ка, а вътре в целта не си увеличи диаметъра на 40-ка примерно. С което аз принципно съм окей, де.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 19:34       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
seaman написа:
Фмж не е ПРОЕКТИРАН да се отваря, фрагмтнтира и тн. Това не означава, че не може да се случи понякога де. Но мисля, че законът тва не го интересува..или греша?


не грешиш. И ТОЧНО това е оправено в новия закон...
а е оправено аадски елегантно!

А в последното предложение на Геле нещата са куче влачи рейс в това отношение...ама поне ГЕЛА е разкарал...та това е скок напред :tu:

ubboto написа:
Боеприпас, чийто проектил е с конструктивно заложено свойство при проникване в жива цел да увеличава НАЙ-ГОЛЯМАТА ЧАСТ НА НАПРЕЧНОТО СИ СЕЧЕНИЕ в по-голяма степен, отколкото проектилите на боеприпасите от същия калибър, съставени от метално ядро и напълно облечени от метална мантия.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 19:48       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
От друга страна обаче, понастоящем в БГ, до следващия ЗИД на ЗОБВВПИ, забранени експанзивни боеприпаси НЯМА!

Добре това как да го решиме? Ама сериозно?
да отнеса няколко патроня с дупка в КОС да ми кажат?
ама това е ала бала...няма изобщо да ми отговорят...

искаш ли да направим друго? ще напиша донос срещу себе си анонимно. че съм видял че еди кой си /аз/ притежава незаконни оръжия...

Ще дойдат да огледат нещата...ще сменя 45тте патрона с халол пойнт

И ще ми натресат акт...ще приберат сичко...барабар с пищова
Ще обжалвам акта - даже те наемам за адвокат ДА ДОКАЖЕШ РЕАЛНО че екпанзивни патрони няма у нас следователно акта е нищожен

спечелиш ли 5000лв ти плащам а това отива в нова тема ...

загубиш ли 5000лв ресто ти на мен...и каквото трябва още там да си върна пистолета...

ако не приемеш спираш да се излагаш!

ако приемеш действаме още сега на секундата...даже съм съгласен доноса да го напише който желае друг....ще му дам адрес тел и сичко на лични


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 20:59       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18472
Poseidon написа:
ако не приемеш спираш да се излагаш!

"Ауууу, тия с дупките отгоре, "забранените"... актът ти е в кърпа вързан! "Аууу, да тръгнат масово такива да се носят, в разрез с Директивата"... оръжейният експерт като нищо ще успее да измери увеличен диаметър на твърдо тяло с неправилна форма:DD; в тази "държава" няма невъзможни неща, така че тук не приемам!

Виж, ще изкопам отнякъде деформиран при проникване "холоупойнт"... и ще ти го дам да му измериш диаметъра… в нова тема, със снимков материал и математически формули… ще е интересно. :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 22:04       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Кефиш ме щото си идеален пример на БГ мислене...а това обяснява всички неразбории у нас...
Абсолютно няма да се учудя ако някой магистрат тълкува Поправката, като тебе - няма забранени ескпандиращи у нас според Закона...защото:

и е тука почва да меля небивалици...и знаеш ли...вярва си...

точно същото е и с оня чл13 от НК...абе признава се крайна необходимост по т1, но ако умъртвиш кучето което те напада и яде от крака ти парче месо...по т2 от тоя член ти правиш престъпление...

и не става ...ето КАК да съдиме като Законодателя е калплав?

Кое е калпаво бе, БГ главо? Не може да имаш 2 капки акъл в главата и да признаеш ликвидирането на кучето за престъпление по точка 2... :shock:

даже швестерягите от БХК да осъдят такова решение...ше се плаща като глобата дето отнесохме за Чакъра и си ги слагаме на дедовия...

няма хора...наистина няма хора... ама хора които да вкарват останалите хора в пътя...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 22:27       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Poseidon написа:
И ще ми натресат акт...ще приберат сичко...барабар с пищова
Ще обжалвам акта - даже те наемам за адвокат ДА ДОКАЖЕШ РЕАЛНО че екпанзивни патрони няма у нас следователно акта е нищожен

спечелиш ли 5000лв ти плащам а това отива в нова тема ...

загубиш ли 5000лв ресто ти на мен...и каквото трябва още там да си върна пистолета...

ако не приемеш спираш да се излагаш!


Предполагам,много скъпо взема :happy: а и му е спорна експертизата на конкретния... Иначе от терминална балистика разбира,там ако имаш нужда вярвам ше е полезен :wink:

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 22:40       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
Боеприпас, чийто проектил е с конструктивно заложено свойство при проникване в жива цел да увеличава НАЙ-ГОЛЯМАТА ЧАСТ НА НАПРЕЧНОТО СИ СЕЧЕНИЕ в по-голяма степен, отколкото проектилите на боеприпасите от същия калибър, съставени от метално ядро и напълно облечени от метална мантия.
[/quote]
От рани може и да разбира Гелето...от анатомия не отбирам...
но горе аз се чудя ЗАЩО ги прави теа опити...

то е все едно да си сложа едни белезници сам да се вържа...и да влеза в някой боксов клуб и да почна да ги псувам...
има некъв шанс да оживея , а тука Геле няма и тоя шанс...с този текст

добре де това горе става комедия като се покаже снимка на чист FMЖ отворил се като майска роза в кост на животно - жива цел

но не е само това...ето тука
Цитат:
НАЙ-ГОЛЯМАТА ЧАСТ НА НАПРЕЧНОТО СИ СЕЧЕНИЕ

чак го е натресъл с главни букви да е излагацията по ярка...
ЗАЩО:
1. най голямата част от напречното сечение е там където е най дебел - тоест калибъра ако е 9мм се визира сечението в тия фи 9мм

Геле визира ТАМ да се разширяал в степен...еди ква си от ФМЖ

само че може разширението да стане напред към върха в сечението където диаметъра е 6,2мм примерно и ТАМ да се ОТВОРИ на 15,4мм...а останалата част фи 9мм където е най-голямото сечение да е непокътнато и да си стои на 9мм... PDT_Armataz_01_22

прегледай какво си написал Геле...осмисли ми забележките и ще видиш колко е безнадежден И този текст...вече го преправяш три пъти за седмица...и от лош отива на...много зле... :punch:

Но не пречи да се пише друг текст :tu: ...как беше...всичко което не ме убива ме прави по-силен! ооодобрявам!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 00:03       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18472
Poseidon написа:
чак го е натресъл с главни букви да е излагацията по ярка...ЗАЩО:1. най голямата част от напречното сечение е там където е най дебел - тоест калибъра ако е 9мм се визира сечението в тия фи 9ммГеле визира ТАМ да се разширяал в степен...еди ква си от ФМЖ

В случая това се разглежда като степен на разширяване на напречното сечение на вече деформирал се проектил --> тоест до каква степен може да се деформира един куршум --> и ти това няма как аргументирано да го обориш. :wink:

Това, на което ти му викаш УВЕЛИЧЕН ДИАМЕТЪР --> свързваме двете най-крайни точки и си представяме окръжност :DD --> аз му викам "най-голямата част на напречното сечение" --> на твърдо тяло с неправилна форма.

Со кратце, при проникване в жива цел --> проектилът на експанзивния боеприпас е с конструктивно заложено свойство да увеличи най-голямата част на напречното си сечение в по-голяма степен, отколкото...

Но, наистина няма как да ги разбереш тези неща, без да си наясно както с граматиката на българския език… така и със значението на основни понятия като УВЕЛИЧЕН ДИАМЕТЪР --> вземаме произволно тяло с неправилна форма, мерим най-голямото разстояние между две точки от размера му --> представяме си това като окръжност --> и после си представяме, че сме измерили ДИАМЕТЪР. :DD

Кажи сега, бачовото --> по силата на действащата законова поправка --> при проникване, трябва ли проектил на експанзивен боеоприпас да си УВЕЛИЧАВА КАЛИБЪРА... ДА ИЛИ НЕ … думай! :DD

Ако, да --> ще ти дам на един деформиран при проникване "холоупойнт" да му измериш НОВИЯ КАЛИБЪР :DD ;

Ако, не --> диаметърът се увеличава, а калибърът му си стои същият. Как става това?! :roll:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 00:15       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18472
5_AR написа:
Геле, аз до сега не съм виждал куршум с увеличен обем след като съм го извадил от плът, пък общо взето доста куршуми съм извадил. Сиреч няма как да е по-тежък и обемист, даже почти винаги е обратното, щото хвърчат парчета от удара. Е, има мръвка под ръбчетата на гъбата, ама мисля, че не става дума за нея.

БДС за "експанзивен боеприпас" си е сериозната работа… бате, бате! Куршумът трябва да се РАЗШИРИ, като същевременно УВЕЛИЧИ ДИАМЕТЪРА СИ. А аз не виждам как ще стане това, без да се увеличи ОБЕМЪТ на тялото, респ. куршума.

На практика, при проникване --> обикновената "деветка" трябва да стане поне .40-ка --> за да се признае за "експанзивен боеприпас" по БГ закона. :DD

Какво е имал предвид законодателят --> можем само да гадаем. В случая коментираме единствено това, което имаме черно на бяло :oops: --> и се опитваме да направим връзката между КАЛИБЪР и ДИАМЕТЪР на куршума.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2019, 03:28       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 17 Фев 2019, 05:28
Мнения: 128
Прощавайте, че ще ви разваля хубавия спор. Ама некое програмистче или юристче. Е видело и превело дума по дума дефиницията от търсачката на Google. :roll:

Ето вижте досущ като в новата поправка.:oops:

https://www.definitions.net/definition/expanding+bullet

"Expanding bullet

An expanding bullet is a bullet designed to expand on impact, increasing in diameter to limit penetration and/or produce a larger diameter wound."

И тукенъка е същото. :roll:

"Expanding bullets

are projectiles designed to expand on impact. This causes the bullet to increase in diameter, thus limiting penetration and producing a larger diameter wound."

Е го линкя: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Expanding_bullet

А обема го оставете... Туй не е член да нараства. :roll: Виж оширяване може да има. При проникване си е нормално. :shock:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer