logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 18 Апр 2024, 05:53




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2019, 18:53       Заглавие:  Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
В Закона от 25.09.2012 г. четем, че неогнестрелно оръжие е ако е:
Цитат:
в) разработено за боеприпас с димен барут и необлечен оловен куршум или е с разделно зареждане и е произведено преди 1 януари 1900 г.

В изменението от 02.05.2019г четем, че:
https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMate ... Mat=137217
Цитат:
(8) Началникът на съответното РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице въз основа на уведомлението по ал. 7 издава разрешение за придобиване и съхранение на до 1000 грама димен барут и 500 броя капсули за преднозарядни оръжия за участия във възстановки на исторически събития, както и за спортни цели.


Обаче не разбрах кои са трите режима за които говори strike

strike написа:
Преднопълнещи черен барут и капси вече разрешени там обаче режимите са три вида.


До тук е ясно, че:
1.свободно може да се притежава преднозарядно произведено преди 1900г и е за чер барут, но не може да имаш чер барут.

2. с разрешение на нач. на РПУ всякакво преднозярадно за чер барут /ново произведено също/ и 1кг чер барут и 500 капси за спортни цели обаче.
Тоест ако си член на спортен клуб.

Кой е третия режим? Не мога да се ориентирам?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2019, 20:19       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Посейдоне, основният въпрос: за какво ти е това чудо? Да събира прах над камината.. ако е така, по-добре си вземи пълна имитация. Ако ще е работещо оръжие, трябва да има някакъв практически смисъл от него.. иначе не си заслужава даже ходенето до КОС.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2019, 20:45       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Влече ме, мен! Неизлечимо е. Още по не ми трябва АР10, но един ден ще я имам лична, моя...е така до възглавницата.

Въпроса е принципен и ако изясниме реда по придобиване и ползване ще сме полезни на мнозина...
Абсурд е да говорим за играчки имитации тук...искам стреляща истинска тупалка и е на свободен режим... :tu:

Вижте какво намерих докато ровя по темата:

http://www.blackpowder-bg.com/?en_%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-(%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B8)-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B3%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5(pistols-kits),52

http://www.blackpowder-bg.com/?en_%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-(%D0%BF%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B8)-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B3%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5(rifles-kits),53

Интересното е тука
https://bg-bg.facebook.com/pg/Black-Pow ... 324/about/

Цитат:
Исторически реплики на оръжия с предно пълнене от преди 1900 год. действащи с черен барут на водещите фирми в Европа и света
Произведени от висококачествени материали по най-съвременни технологии и мерки за сигурност, запазвайки напълно автентичният им вид.
НЕ СЕ ИЗИСКВА РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА ПРИТЕЖАНИЕ, ПРОДАЖБА НА СВОБОДЕН РЕЖИМ

Тука малко ми е тъмница...реално това са нови съвременни китове за сглобяване, но са по проект от преди 1900г и значи са от тази епоха... :-)
Това наистина ли минава? Офф пак требва да опираме до юристите...
Но не може да притежаваш чер барут? е кво е това?

Всъщност вече може, но трябва да си спортист...
хм...
трети вариант за който се говори горе остава да е за ползване за театрални постановки, което нас не ни касае...

И накрая погледни я тази барната кремъклийка горе?

Наистина ли някой вярва, че ще направи по-малка група от мен ако стрелям с кремъклията от некое недоклатено семиауто 308 с хромирана цев??? :shock:
На всичко отгоре с такава кремъклия са били мечки успешно...та така...има си и мошт!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 07:03       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Poseidon написа:
Вижте какво намерих докато ровя по темата:


Това го има отдавна. Сглобявал съм един пищов и един мускет Кентъки, кремъклийки. Испанско производство.

Трябва да ти кажа, че са много точни, а как дупчат....

Да, за свободно притежание са, но нямаш право да притежаваш барут, или ей така да си стреляш с тях.
Сайта е на търговец, който не му дреме като купиш какво става после. Лошото само е, че убеждава хората, че все едно си купуват дървена тояга, и всичко е ОК.
Ама бройката на притежатели е малка, и все още няма издънки, че да се занимае някой с тях.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 09:09       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 14 Ное 2016, 18:37
Мнения: 441
За да се възползваш от свободното притежаване трябва да можеш да докажеш, че е производство преди 1900г. или да знаеш, че евентуално при една експертиза техническото лице ще даде становище потвърждаващо, че е ОО е автентично отпреди 1900г. Във всички останали случаи гориш според мен.

_________________
Speed is always good once the accuracy is there!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 09:21       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Да продаваш неогнестрелни оръжия е точно все едно продаваш дърва, Роска...

Барут не може, но говорим за притежание на неогнестрелно оръжие - истинска кремъклия, която обаче стреля по-добре от половината съвременни криви чифтета и хромрани нарезни семиауто тояги
ето сайта на производителя
http://ardesa.com/catalogo/1022/Kits+Pistolas/3144/
благородни материали са това: доброкачествени стомани , бронз...дръво испански бук лакове и прочие

обаче като се чете Закона ...горе колегата ми се струва прав
неогнестрелно според закона е:
Цитат:
и е произведено преди 1 януари 1900 г


--тоест този сайт горе продава изцяло огнестрелни оръжия /съвременно производство/ и продажбата и притежанието е незаконна ако правилно разбирам текста горе...

--вече тука тълкувания може да има - да - те са съвременно производство, но конструкцията е изцяло от преди 1900г следователно са неогнестрелни оръжия по смисъла на Закона...

и вече думата имат юристите и експертите ... PDT_Armataz_01_22

иначе с новата Поправката за спорт нещата са решени, но може ли съвременни кремъклии да се ползват или трябва да е призведено преди 120г и проядено от ръжда та да се осакатиш екстра...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 09:46       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 06 Ное 2006, 10:15
Мнения: 399
Купуваш. Отиваш после в КОС и ги уведомяваш. Номера е да кажеш че си го взел преди 5 години да речем :punch:
Параграф 68 или 67 преходните и заключителните разпоредби.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 10:26       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Poseidon написа:
кремъклия, която обаче стреля по-добре от половината съвременни криви чифтета и хромрани нарезни семиауто тояги

Кое те кара да мислиш така?

Сега на пазара има маса полуавтоматични пушки в .308, които дават точност една ъглова минута на 100 м. Да не говорим за ресурса от десетки хиляди изстрела при режим "semi". Може ли кремъклийка да се мери с това? Аз имам развинтено въображение, но никак не мога да сравня кремъклийка с FN SCAR или Tavor 7.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 10:56       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
TheWhiteMan написа:
Кое те кара да мислиш така?
Аз имам развинтено въображение, но никак не мога да сравня кремъклийка с FN SCAR или Tavor 7.


Ами точно това е...и аз останах учуден...писах на Ардеса мейла им е горе вдясно
http://ardesa.com/catalogo/1022/Kits+Pistolas/3144/
Ще ми пратят прострелочни мишени ...техните кремъклии пушки достигали групи от по 4-6мм на 100м :shock:

Аз понеже съм наплашен от такива групи /от един наш дебат с Тишо/ и им пиша:
- ама тоест това е по-малко от FNAR с хромирана цев ли?
...те ми казват, че точно вече имали десетки клиенти изхвърлили FNAR за лов и спорт, като негодна и си взели тяхна Ардеса кремъклия с 110см цев и 50кал...
Виж това не е майтап...стоманата им е някаква тяхна технология хард уайд стил...полиран месинг...бук...естествен лен ...всичко е благородни материали...
цевта е нарезна с 1/48 инча стъпка...с много тежък куршум Миние знаеш ги и на около 300м/с скорост сваля слон до 120м...на всичко отгоре цялата пушка е 3кг с много елегантна изработка...и дума не може да става да се сравнява тази фина кремъклийка с тежката крива щанц ламарина на FNAR с хромираната цев и с газ чукана дето мята накъде си иска като позагрее

Това по техническата част...вече по законовата направо грохнах...
Не мога да разбера...да питам шефа на РПУ за разрешение за придобиване ама това не е огнестрелно ...
па да ги лъжа, че е от преди 5г - точно КОС не искам да ги лъжа, а и ще искат фактура...фалшива да правя некакси...тц...

най-важното тези бойлии :-) на Ардеса законово май няма да минат...а да купувам и да се крия, като мушмурок ако мине...заеби....а за спорт вече ясно...
Ще отида до КОС да питам, но там с новите Поправки още не са наясно чакат... инструкции...

Та молбата ми е ако някой е наясно тук да обясни...пък ше четат и от КОС...нищо срамно няма..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 12:57       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2658
Клопиксол
Клопиксол принадлежи към група медикаменти известни като антипсихотици (наричани също невролептици). Тези медикаменти действат върху нервните пътища в специфични части на мозъка и помагат да се коригират определени химически дисбаланси в мозъка, които причиняват симптомите на Вашето заболяване. Клопиксол се използва за лечение на шизофрения и други подобни психози. Използва се също за лечение на мания и за контрол на възбуда и агресивност при умствено увредени пациенти и пациенти в напреднала възраст с дементни промени.

След употребата му нещата стават много по-скопойни
Заменя на 100% вкиснатото дупнишко вино
:)

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 13:04       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
О айде бе Тишо! Наистина нещата у нас са тотална шизофрения
В закона пише това:
Цитат:
и е произведено преди 1 януари 1900 г

в този сайт го тълкуват така
http://www.blackpowder-bg.com/
Цитат:
Исторически реплики на оръжия с предно пълнене от преди 1900 год. действащи с черен барут на водещите фирми в Европа и света
Произведени от висококачествени материали по най-съвременни технологии и мерки за сигурност, запазвайки напълно автентичният им вид.
НЕ СЕ ИЗИСКВА РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА ПРИТЕЖАНИЕ, ПРОДАЖБА НА СВОБОДЕН РЕЖИМ

Това хм не знам...някой наистина може ли да каже незаконно ли е?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 13:16       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ti6kata написа:
Използва се също за леение при умствено увредени пациенти и пациенти в напреднала възраст с дементни промени.


това верно е зараза някаква...повсеместно е и в закони и в тълкувания и в общуването между двама българи...например:

казвам така:

Тишо, аз не желая да пиша в ловния форум "Две гугутки се е ебат" , но моля те цитирай ме там. :punch:

Въпросния Тишо наистина го прави :angry: , като цитира дословно горния примат, като буквално четем следното в оръжеен форум :shock: ... цитирам:

Цитат:
...дето полива с пикуч, като на златен дъжд в японските сексуални навици и обичаи....

и такива индивиди ползват оръжия...покрили са психотест :shock: ...
познаваме се...не знам какво требва да се случи чак пък така да изпаднеш за да ти бърка в мозъка озлобен човек с ограничени умствени възможности!?
безнадежно е...

но един двама индивида не са проблем...то е като пърхута...пречи но не вреди...

а виж да продаваш незаконни оръжия вече нещата са други...
но наистина не ми е ясно...ако тези испанските пък са законни тогава спирам да коментирам Закони у нас...
питаш КОС да не и тва е...
Пушките горе в испанския сайт си струват и последната стотинка


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 13:25       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1276
====

Мод. цензура: Беер за чат и поръчки ползвай лични, моля!
Темата е за преднопълнени оръжия.

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 13:35       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2658
Чл. 4. (1) Оръжия по смисъла на този закон са огнестрелни и неогнестрелни оръжия.

3. (изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) оръжие, произведено до 31 декември 1900 г. и е:

а) преднозарядно, или

б) с разделно зареждане, или

в) разработено за боеприпас с димен барут и необлечен оловен куршум;

4. (нова - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) реплика на оръжие по т. 3, която има външен вид на огнестрелно оръжие, но е произведена по такъв начин, че не може да произведе изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно вещество.

Достатъчно ясно е написано
Сега на кого да се сърдим е друг въпрос

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 13:36       Заглавие:  Re: Преднозарядни оръжия ред на придобиване и ползване...
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Poseidon написа:
Цитат:
и е произведено преди 1 януари 1900 г
Ха ха ха.....закона е едно а тълкованието и разбирането друго!Наясно ли сте колко оръжия дълги и къси произведени преди 1900 г. използват муниции които се използват и днес???Тоест пак са под ударите на закона и минават на колекционерско,ловно и др.вид разрешително!Затова си има експерти и експертизи!

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer