logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:02




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 07:30       Заглавие:  Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
мод: отклонена тема
Контрол на гилзопроизводството:
https://www.strategy.bg/PublicConsultat ... BG&Id=4461

Проект на Наредба за условията и реда за предоставяне на данни от регистъра по чл. 95а, ал. 2 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия

Проектът на Наредба има за цел да регламентира условията и редът за предоставяне на данни от регистъра по чл. 95а, ал. 2 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ), в който ще бъдат въвеждани идентификационни данни на лицата, които провеждат стрелби, а именно: ЕИК на лицето по чл. 81а ЗОБВВПИ, дата на стрелбата, населено място, три имена, ЕГН/ЛНЧ, данни за използваното оръжие (вид, сериен номер, ако не е собственост на лицата по чл. 81а ЗОБВВПИ, калибър), брой изстреляни боеприпаси, а за чуждите граждани и дата на раждане, номер на документа за самоличност, дата на издаването му, дата на валидността му, издател и гражданство. Воденото на такъв регистър от собствениците или ползвателите на стрелбища ще улесни идентифицирането и контрола на стрелящите лица, използваното от тях огнестрелно оръжие и количествата изстреляни боеприпаси.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 08:00       Заглавие:  Re: Планово гилзопроизводство...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Как, от приложената таблица, смятат да разберат дали боеприпасите са на стрелбището или на стрелеца?
Липсата на необходимост от допълнително финансиране от МВР е интересна.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 09:41       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
Това май се прави за да не ходят по стрелбищата да тренират някакви неблагонадеждни индивиди...
Иначе не виждам защо толкова трябва да се "контролират" стрелящите.
То ако е така, да се напише и една наредба за регистър ва всички, които ходят в библиотеката да четат издания по химия, че да се знае кой евентуално може да събере бомба...

Това е от мотивите:


1. Причините, които налагат приемането на проект на Наредба за условията и реда за предоставяне на данни от регистъра по чл. 95а, ал. 2 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (Наредба)
С § 12 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за противодействие на тероризма (обн., ДВ, бр. 103 от 2016 г.) са направени промени в чл. 95а от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ), като ал. 2 и 3 са изменени и допълнени и е създадена ал. 7.


Воденото на такъв регистър от собствениците или ползвателите на стрелбища ще улесни идентифицирането и контрола на стрелящите лица, използваното от тях огнестрелно оръжие и количествата изстреляни боеприпаси.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 10:05       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
sk67 написа:
Воденото на такъв регистър от собствениците или ползвателите на стрелбища ще улесни идентифицирането и контрола на стрелящите лица, използваното от тях огнестрелно оръжие и количествата изстреляни боеприпаси.

Европейците натискат за това - да знаят и да могат проверят техен гражданин примерно, когато е бил в БГ - с какво е стрелял, и колко е изстрелял. Принципно е хубаво да има такъв контрол, а и не виждам нещо ново и по-различно като изисквания от това, което и понастоящем задължително се вписва като данни и информация за стрелящия в тетрадките на стрелбището.

И доколкото схващам от прочетеното по диагонал - тази информация сега ще се събира електронно и централизирано, за да е по-добре систематизирана. Та, няма драма тука, просто оптимизация на работата и нещата.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 10:21       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
Допрочетох междувременно мотивите:

5. Анализ за съответствие на проекта на Наредба с правото на Европейския съюз
С проекта на Наредба не се предвижда въвеждане на европейско право, поради което към него не се прилага таблица за съответствие с правото на Европейския съюз.

...

Сигурно има някакъв смисъл, но прекомерно бюрократично ми се струва.
...но пък и бай брадър трябва все нещо да прави :)

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 14:09       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
sk67 написа:
...но пък и бай брадър трябва все нещо да прави :-)
Много точно казано :tu:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 15:00       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
Доколкото знам General Data Protection Regulation или общ регламент относно защитата на данните. Предвижда изключително тежки санции налагани по съдебен път за хората, фирмите и институциите предоставящи свободно личните данни на други хора с които разполагат. В този ред на мисли стрелбищата в България карат посетителите си да попълват лични данни като адрес, три имена и егн в едни хвърчащи папки. В тези папки всеки попълва под горните редове на другите и може да види адреса, егн и трите имена на доста хора. Винаги ми е било изключително неприятно когато си тръгвам от стрелбището и виждам група келеши да попълват след мен същите смотани папки да ми виждат адреса и трите имена. Това е нарушение на правилата за защита на личните данни. На всичкото отгоре докато си говорят двама трима клиенти с човека от стрелбището и поръчват патрони. Някой от групата може да разлисти въпросната папка и да заснеме с телефона си адресите на много хора с лично оръжие. Това е пълно безобразие и в нарушение на законите. Не знам къде дреме държавата и защо никой не е взел мерки за защита на личните данни на хората ходещи по стрелбищата. Толкова ли е трудно човека на стрелбището да провери и попълни зад бюрото си лично той тези данни. И после на едно електронно екранче като в Еконт всеки клиент да се подпише. Тези папки с лични данни нямат място в ръцете на всеки клиент. Това е грубо нарушение на закона.

_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 15:55       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
От сега нататък всеки, който може ще ги прихваща направо в електронен вид...
То "бай брадър" не е само и единствено държавен монопол.

Чл. 5. (1) В срок до 10 работни дни след приключване на всеки месец, лицата получили разрешение по реда на чл. 81а от ЗОБВВПИ, предоставят данни от регистъра по електронен път при наличие на електронен подпис или на електронен носител на органа, издал разрешението. Данните се предоставят във вид на електронна таблица – xls формат, съгласно приложението.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 16:05       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
The Gun Man написа:
Винаги ми е било изключително неприятно когато си тръгвам от стрелбището и виждам група келеши да попълват след мен същите смотани папки да ми виждат адреса и трите имена. Това е нарушение на правилата за защита на личните данни. На всичкото отгоре докато си говорят двама трима клиенти с човека от стрелбището и поръчват патрони. Някой от групата може да разлисти въпросната папка и да заснеме с телефона си адресите на много хора с лично оръжие. Това е пълно безобразие и в нарушение на законите. Не знам къде дреме държавата и защо никой не е взел мерки за защита на личните данни на хората ходещи по стрелбищата.


Към момента явно всичко е на самотек ........
НО !!!

То и зависи от вътрешните правила на самото стрелбище.

Например , в стрелбището където аз се подвизавам , записите се нанасят в "Книга за стрелбата" , прономерована и прошнурована от КОС , като записа се прави от инструктора на стрелбището и клиентите нямат достъп до него.
Естествено , се предоставят гореописаните лични даннни , но никой няма достъп до книгата.

Неудобството е , че става по-бавно (доста по-бавно) в сравнение например с Лозен , където книгата си стои на всеобщо обозрение и всеки пише вътре , като какво пише и колко е достоверно си е лично негова работа.

Също така нашия КОС прави проблеми и има устна .... ъъъъ ... директива ли да го кажем, съвет ли ... да не се допускат клиенти които не са граждани на ЕС. След последните разправии въпроса остана висящ (то не че са се избили да идват чужденци тука, освен един от Босна заради който стана проблема) , защото законово няма на какво основание да откажеш услуга (стрелба) на легално пребиваващ в страната клиент дори и с марсиански паспорт да е.

Друго устно от КОС разяснение , че за български граждани , които имат лично оръжие и стрелят с него , е достатъчно да се въведат трите имена и на Разрешителното без другите данни.

За останалите да се въвежда всичко.

Явно ще се чака тази наредба да има яснота

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юни 2019, 16:27       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
...а е затова не се бях сетил
наистина на стрелбищата срещу всяко име се пише брой патрони...
това в таблица и в електронни масиви качвано за два месеца отчет ще се види много лесно кое колко и къде се стреля...
собствения релод ще го отчитат и него
то и сега може, но представяте ли си как требва да се четат тетрадките из страната и да се пише и брише с молива !?

Явно опитват да систематизират нещата да са с лесен контрол и да влеземе в 21и век.

Ако това е лошо кажете моля кое точно е лошото та да съм наясно кое и кой да ругая точно и аз?

Значи приемаме да пишеме в мазните тетрадки ама ако това се качи и в електронен масив та да се вижда на секундата вече е несвобода..нали?

А дръво неокастрено!? м? не визирам никоя личност, колеги...дървото е за нашенския манталитет...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Юни 2019, 16:21       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Отделих мненията за пловдивския терорист в нарочна тема: http://thegunman-bg.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=18103

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юни 2019, 15:51       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Язе от как се помним по стрелбищата все е имало писане.
Боли ме шмайзера дет го нямам, че КОС щели да гледат кой стрелял - нали тва им е работата?
Който си има КНО за самоохрана или е спортист с дълго/късо кво го бърка че се е вписал че е тренирал - още по добре, нали така?

Иначе The Gun Man е прав и го подкрепям тука :

"Винаги ми е било изключително неприятно когато си тръгвам от стрелбището и виждам група келеши да попълват след мен същите смотани папки да ми виждат адреса и трите имена."

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юни 2019, 16:28       Заглавие:  Re: Проект на Наредба по чл. 95а, ал. 2 ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
tsb написа:

"Винаги ми е било изключително неприятно когато си тръгвам от стрелбището и виждам група келеши да попълват след мен същите смотани папки да ми виждат адреса и трите имена."


за това използваш лекарски подчерк:)

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer