logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:40




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Юли 2019, 00:45       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Второто. Това са своеобразни крайъгълни камъни в битието... Днес един приятел беше написал, че да не си имал .357 маг. е все едно да не си имал куче или да не си целувал момиче...

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2020, 16:19       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 30 Апр 2020, 22:52
Мнения: 365
Шейх Омар написа:
Дони Браско написа:
Я кажи какви оръжия носиш в ежедневието си нож, револвер, пищов?

Добре все пак, че не пита дали съм епилиран.
Пищови и револвери не нося.
Имах ножче Cold Steel counter point, но преди две години ме нападна разбойник, току-що излязъл от зиндана; обработих го добре с ножчето така, че преспа една седмица в различните отделения на института за спешна медицинска помощ "Пирогов".
Подарих ножчето на приятел, за да не ми напомня за случая, и от тогава нося само кехлибарена броеница, и вярвам, че както е писано в книгата на книгите, всичко е предопределено и няма смисъл от изделия като пищови и револвери.

Знам за случая добре, че си оцелял, защото оня не е бил нормален. На твое място бих носил отново нож, другия път може да не е затворник, а питбул опущен от някой келеш. Понеже имахме такова куче, но се наложи да го подарим на едни фермери. Знам на какво е способно. Представи си масивно парче телешка кост от прешлен колкото средно голяма ябълка. Като захапе тази кост и стисне се чува пукане и хрущене и коста се троши. Вярно, че е от най-големите към 45 кила. Но има и други такива и ходят без повод по улиците и парковете. Самата идея, че може да те нападне и нямаш дори нож е неприятна. Спрей за кучета на тая порода не действа. Когато са ядосани само нож или куршум. Иначе ставаш статистика или инвалид. Но ако Аллах те пази не носи оръжие. Казвам го с уважение и респект.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Ное 2020, 09:49       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Фев 2015, 13:38
Мнения: 413
Да съживим малко темата. Попадна ми тази статия: https://www.rainierarms.com/blog/term-edc-new-term-idc/. Авторът акцентира върху прагматичния подход, въпреки че, самото заиграване с определения EDC/IDC е без особено практическо значение. Какво наблюдавам през годините: показването на "EDC" се е превърнало в някакъв тип мода и фокусът е да се похвалим, какви яки неща имаме и носим. Друг е въпросът, колко от тях са наистина полезни. И най-важният въпрос: имаме ли нужните знания, умения и натренираност за бърза реакция при нужда.

_________________
Антон Шукеров
СК "Арес" Пловдив
ВСК "Десант 68"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2020, 11:26       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
Добре е да поговорим отново по тази тема...

I. На първо място, нека определим какъв тип законопослушен притежател на ОО сте и каква е Вашата необходимост от това ОО:

1. "О, да имам пистолет и той седи в касата в офиса от 15 години"...
(това няма нищо общо с EDC концепцията, явно не ти е необходим изобщо)

2. Да, седи в касата у дома и по някога ходя с него на стрелбището...
(подобна ситуация като №1, но поне има някаква наченка на home defence)

3. По някога го "запасвам", ама не се чуствам комфортно с него
(е, как разбра ТОЧНО КОГА ще ти е необходим???)


4. Нося го в чантичката, раницатта, джоба на якето...
(ясно, обичаш да ти тежи нещо, което не е ясно ще можеш ли да използваш при нужда)

5. Винаги нося, но на театър, концерт, кино, магазин и ресторант, дискотека - не!
(Ооо, натегач, който стриктно спазва ЗООБ - браво, но ако се наложи да ЗАЩИТИШ някого - себе си, близък или жертва??? - вероятно ще вдигнеш срещу агресора книжка със споменатия закон, като щит :( )

6. ВИНАГИ НОСЯ!
(Добре, но на някои места май оставаш от вън)

7. Винаги нося и то в Condition One!!!
О, Люки Люк вероятно си по-бърз и от сянката си дори!
За колко сек. ти е първи изстрел от кобур?


8. Глок 17 на кръста, малък, но мощен револвер на глезена и къс АК (може и МР-5, но е с недостатъчна огнева мощ) в раницата, и ако чуя "Аллах Акбар" само гледай, какво ще стане :armed:
Приятел, Рамбо 9 ли ще снимате или си се запътил към психиатрията???

II. Бих започнал с популярната фраза - "Мисията определя..."
- Ако отивам от къщи до магазина или правя големия пазар в weekend-a
- Ако осъществавам обичайния си маршрут до работа:
а/ Пеша
б/ С обществен транспорт
в/ С автомобила си
- Ако извеждам кучето на разходка
- Излизам на ежедневния си джогинг
- Излизам на романтична среща
- Ще пътувам до другия край на страната, с апетитен товар
- Отивам до пенсионерския клуб

III. Няма да ми стигне времето сега, но да не пропускаме и местоживеенето - от тихо, китно селце с 50-60 жители до голяма бетонна градска джунгла, в непосредствена близост до Филиповци.

Колеги, смятам, че темата може да бъде много дълга, но приканвам всеки, който иска да коментира да се включи.
Аз само се опитах да набележа многообразието от мантатлитети и ситуации, коментарите под типовете притежатели са иронични, но не целят да засегнат някого - по-скоро показват сериозността на ангажимента ни като law-abiding притежатели.

Запасвам го и отивам на работа:


@Last Man Standing пусни ги на колегата, време е да научи истината ;)

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2020, 11:45       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Малко ЕДК и от мен!
:)


Прикачени файлове:
9BAD0B96-803A-4661-9095-31581D981BFD.jpeg
9BAD0B96-803A-4661-9095-31581D981BFD.jpeg [ 418.75 KiB | Прегледано 7795 пъти ]
504DFDA9-1ED4-4A2E-ABE6-208245A09BAA.jpeg
504DFDA9-1ED4-4A2E-ABE6-208245A09BAA.jpeg [ 353.68 KiB | Прегледано 7795 пъти ]

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2020, 11:55       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 30 Апр 2020, 22:52
Мнения: 365
Еха! :-) Страхотни пищови! :armed: Браво, че НЕ ТЕ Е СТРАХ да се похвалиш. :tu: Зеления лазер на колко метра се вижда през деня? Че съм му голям мераклия. :-)

По темата: Никога не знаеш какво ще стане. За мен най-опасно е пътуването извън града по ред причини. Няма камери, няма свидетели, има достатъчно гори и дерета да те метнат някъде и да те изядат чакалите. Причина - достатъчно е дребно ПТП или дори натиснат клаксон на нагъл боклук по "професия" гангстер, който не е станал на кеф и още не го е пуснал алкохола от снощи. За разни по-дребни и слаби мъже може да им се пробва и в града на улицата привечер някой наркоман. Сега случва се и да си над среден ръст и тегло като Шейха и пак да ти скочи бивш пандизчия наркоман. Но едно джобно ножче може да реши проблема. Най-добре, ако си тренирал бокс може и само с един юмрук в брадата. Ама не зле да го хванеш докато пада да не си строши главата в бордюра. И ако си глътне езика да му завъртиш внимателно главата настрани и леко назад, че мое се задуши. И те така.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2020, 13:08       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 15 Сеп 2011, 07:40
Мнения: 401
Доста време преди амуджите да започнат да колят хора по площади и магазини, ей така- за спорта, ходя винаги и навсякъде с оръжие. Ако има контрол на достъпа се връщам и го оставям. Не злоупотребявам с алкохол, не съм конфликтен, с богата речева и аргументационна култура и, според мен, мога да избегна повечето конфликтни ситуации в града, на пътя и в заведение.
И съм доволен, че в последните 20+ години си изградих навици, които, да не дава Господ, могат, евентуално, да спасят мен, близките ми и случайни хора.
Всичко става, шарен свят...
П.П.
Сега за колко го вадя и давам първи точен... мисля, че не е най-важното. Импулсът на вадене и осмислянето на следващото действие е по-решаващ фактор в една кофти ситуация. И работата под стрес- ключов елемент за каляване на психиката и печелене на ценните една-две секунди преди да дръпнеш. Че с нашите закони после нещата стават много тегави...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2020, 16:49       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Last Man Standing написа:
Какво наблюдавам през годините: показването на "EDC" се е превърнало в някакъв тип мода и фокусът е да се похвалим, какви яки неща имаме и носим. Друг е въпросът, колко от тях са наистина полезни. И най-важният въпрос: имаме ли нужните знания, умения и натренираност за бърза реакция при нужда.

Същността на темата е много сложна, защото пак нещата опират до правилните КОНЦЕПЦИИ. А само преди няколко дни реално се видя, че те малеят и при австрийските ченгета: правили там някаква групова тактика с КНО, но грам не им е светнало под каскета, че подобна въобще не работи срещу автоматично ДНО, хеле пък на открито! Крайният резултат: един мангал с "калашник" ги попиля:

https://tvn.bg/strelba-v-tsentara-na-viena-video/

Имам познати, стреляни с "калашник" и оживели - там, където те барне дългото, пълно оздравяване/ оправия няма! Момчето още куца, като единият му крак е два пъти по-тънък от другия. Та, то на на полиция и служби, не само в БГ, им е още трудно да си "сет"-нат правилните концепции, а за обикновените граждани какво да говорим?!

Единственото EDC в качеството ми на обикновен законопослушен гражданин:

Изображение

И, да, с ножа се упражнявам сериозно и редовно:

https://www.youtube.com/watch?v=iwjdv4_m--Y

Огнестрелно оръжие в града не нося, тъй като вероятността да стана цел на ВЪОРЪЖЕНО нападение е нищожна - не се задявам с чужди булки, не си бутам носа в чужд бизнес, не нося в себе си големи суми пари или други ценности. Най-много някъде да се сбия, като и това гледам повече да не се случва.

Ако все пак носиш, е хубаво да избягваш контакта на ПРЕДЕЛНО БЛИЗКА дистанция, щото няма и да усетиш как оръжието ти ще си смени притежателя, а на оня отсреща няма как да знаеш колко му е акъла, и/ или с какво е назобен или НАДРУСАН.

Пък ако някой си мисли, че ще има време да извади при противник на пределно близка дистанция, горещо препоръчвам да отиграе малко по-твърдо някой друг сценарий като този:

https://www.youtube.com/watch?v=_LNRa0KgRKc&t=14s

В подобна на горната ситуация, с големия нож ще паднат много по-бързо! И да не се филмираме излишно, няма как да пропуснем написаното в ЗАКОНА, тоест всяко твое вредоносно действие, насочено към друг субект, трябва да е в унисон и в рамките на закона. В противен случай, после става още по-сложно. И скъпо.

п.п. Скромно лично мнение, с което не ангажирам никого с нищо.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2020, 18:53       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Дони Браско написа:
По темата:
... По темата не виждам нищо освен съвети... Какво разхождаш ти именно Паце и защо ти е такъв избора,
е това е интересно, за да може хората дето четат да получават някаква информация какво смяташ ти, че работи в твоят случай.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2020, 22:18       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Дони Браско написа:
Еха! :-) Страхотни пищови! :armed: Браво, че НЕ ТЕ Е СТРАХ да се похвалиш. :tu: Зеления лазер на колко метра се вижда през деня? Че съм му голям мераклия. :-)
Лазерът през деня няма голяма приложение, в зависимост от видимостта и осветеността е 10ина метра макс.
Затова пък на тъмно е цар! ;-) което и му е главното приложение.
Отчитам и като плюс, че с лазер можеш да направиш изстрел без да си вдигнал пистолета до очите!

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Ное 2020, 01:11       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 30 Апр 2020, 22:52
Мнения: 365
.38 Super написа:
Дони Браско написа:
По темата:
... По темата не виждам нищо освен съвети... Какво разхождаш ти именно Паце и защо ти е такъв избора,
е това е интересно, за да може хората дето четат да получават някаква информация какво смяташ ти, че работи в твоят случай.

Винаги нося джобен нож Cold Steel Spartan идеята дойде от опита с ножове на колегата ubboto. За което му благодаря!

Освен Спартана нося и револвер Smith&Wesson зареден с 357 магнум 158 грейна. Револвера е 7 заряден с 2.5 инча цев модел 686. Предпочитам револвер, защото гилзата остава вътре, а куршума на 357 магнум излиза почти винаги и може да не се открие.

Изображение

Често нося и още един нож, но с фиксирано острие - Cold Steel Recon Tanto.

Мога утре да кача снимки на ножовете, че сега ми се спи.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Ное 2020, 02:25       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Чудесен избор на ножове, чудя се защо Колд Стийл не правят повече ножове с тая плочка която служи като уейв...
Пищова ти е също много добър по скромното ми мнение, аз вече рядко разхождам с мене нещо огнестрелно защото се завирам все по места където на всеки 20мин ще трябва да тичам до колата и да го оставям но ножове винаги имам с мене.
Това е обикновенно което редувам, старая се да имат уейв че съм свикнал да ги тегля през него.

Изображение

В колите имам един Глок 17 с два пълнителя с изцяло медни халоупоинти 115грейна +Р+ и същите в 10 зарядни пълнители на един малък Смит Шилд,
Джъстшутъра ме отвори на едни удължители и водачи на пълнителите които ги правят да събират по 10 патрона,
без да изглеждат глупаво с тея огромни алуминиеви капачки на пълнителите.
И двата са с "минималните" "кобури" които покриват само спусъка, да е жив и здрав бат ти Геле че ме отвори на тея преди години, единственото лошо с тях е,
че ако не им скъсиш малко темляка, трябва да вдигаш малко повече рамото като теглиш оръжието но не е нищо фатално,
аз гоня таймер до 2 секунди от скрито носене до първи изстрел, като тренирам и обикновенно само с фанелка отгоре го бия с около четвърт секунда.
Стара снимка е но дава идея какво ми е под ръка когато не съм в къщи:
Изображение
Ако на някой му е интересно, ще снимам и какво влача в трака, сега и аз не мога да правя снимки, Петък вечер е - отивам да пия :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Ное 2020, 02:29       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
kouzi написа:
Лазерът през деня няма голяма приложение, в зависимост от видимостта и осветеността е 10ина метра макс.
Кой цвят предпочиташ за през деня, зеленият или червеният ?
Някой съпоставял ли е лазерите на добрите марки с този на Veridian ?

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Ное 2020, 06:49       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Дони Браско написа:

Често нося и още един нож, но с фиксирано острие - Cold Steel Recon Tanto.


Много приятно изглеждащ нож! А и тази фирма, поне според мен прави доста интересни неща. Това носиш ли го в града и ако да - как? Аз също имам ножове със 7 инчови остриета, но ги мъкна само в горите. Защото иначе ако го сложа на колана стърчи и изглежда малко не на място в цивила - все едно съм Дънди Крокодила. :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Ное 2020, 13:28       Заглавие:  Re: EDC - Every Day Carry
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Това ми е на мен EDC-то. Ножа зависи от панталоните с които съм. STI-я живее във вътрешен кайдексов кобур в condition-a виден на снимките. Това, което липсва на снимките е Rangeman-a но той почти не се сваля.

Изображение

Изображение

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer