logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:13




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2019, 16:28       Заглавие:  Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
В не една тема се поставя под въпрос ефективността на 22 LR като калибър за късо и дълго оръжие. Тогава нека с факти покажем какво може този калибър като точност, пробивност и поражения. И нека всеки сам прецени дали става за нещо повече от спортна стрелба.

Тук цитирам мнение на колега от форума.


rosen71 написа:
Пробивност на .22 CCI Velocitor. Разстояние 4 м. Дебелина на каталога - 3,5 см, 632 страници. Пробито до 347 стр., около 2 см.
После пробвах в много суха букова дъска 3,5 см, на около 30 години. Пробито до 2,5 см. Ама нямаше как да го снимам.

Май по-добре да се криеш зад каталози, отколкото зад дъски.

Та мисълта ми, поради липса на бал. гел, да го пробвам евентуално в един свински бут за по-естествено :-) Ей тъй, за тези дето викат, че нищо не ставало от .22.




Изображение


Изображение


Изображение

_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2019, 17:20       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
Реших и аз да пробвам в гланцирана хартия какво може 22 ри калибър. Намерих един каталог на скъпи мебели от лъскава гланцирана хартия има общо 308 страници или 154 листа. Зад него сложих 9 рекламни брошури на магазин Лидъл, които са от по мека и евтина хартия. Но все пак не е като вестник, по-плътна и здрава е хартията. За разлика от рекламните брошури на Лидъл. Гланцирания каталог за мебели е много плътен и здрав. При удар с нож е почти невъзможно да се пробие. Пробвах с почти максимална сила и не успях да пробия този каталог. Ударих 5 пъти с масивен боен нож с фиксирано острие и нито един удар не успя да пробие целия каталог. Имам леки болки в дланта дано не съм си травмирал ръката.

За разлика от ударите с масивен остър нож 22 ри калибър проби целия гланциран каталог и 7 рекламни брошури на Лидъл сложени зад него. Куршумите се пръснаха на парчета в края на каталога. Дупките в 7 те брошури на Лидъл бяха като от 9 милиметра там намерих парчетата от 22 ри калибър. За сега няма да казвам с какви проектили и с каква енергия са пробити каталога и 7 те брошури зад него. Нека видим дали ще се досети някой. :-)
Ако някой мисли, че гарга или сврака може да лети след такива щети като в каталога. Който не можах да пробия с боен нож дебел 5 милиметра. Ми живи и здрави бъдете. И целете гаргите в тялото не в перата.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


Последна промяна The Gun Man на 06 Юли 2019, 18:02, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2019, 17:58       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
https://youtu.be/Qv7IfL1TeqI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2019, 18:08       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
Сложи линка в тия тагове:

[YouTube]клип.. да.. го...36а[/YouTube]

Така се вижда направо клипа. И е по-хубаво. :-) Ако не те мързи де. Не трябва да има интервали между линка и таговете. Така го е измислил HTML - лот един чичак. PDT_Armataz_01_22


_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2019, 20:59       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Имаше период в който доста стрелях с един Ругер Марк 3 на приятел, та имам лични впечатления..

Според мен, най-голямото предимство на .22ЛР пред другите е, че можеш да си пострелваш в собственият си хол или в мазето без заглушител и без да безпокоиш съседите. :D

Освен това, можеш да стреляш в помещение без антифони и няма да си загубиш перманентно слуха - също голям плюс.

...
И на края по заглавието "Какво може 22 LR и само за спорт ли става?" - може много неща, не е само за спорт, има своята ниша за убийство на човек. Да не говорим колко е подходящ за обучение в стрелба на 12/14-годишни момчета. Плинкинг за кеф също, при това евтин..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2019, 22:49       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
E чак в хола без заглушител. PDT_Armataz_01_22 Понеже колегата е стрелял с едни от най-силните 22 LR. Които дори от малкия пищов Валтер Р22 ще са към 120 джаула. При моя тест енергията е скромните 71 джаула. Нищо работа само дето дупчи повече от силен удар с нож. Това го може най-малкото пищовче в 22 LR като на колегата Тодор от темата за EDC. Показвам неговата снимка дано няма нищо против.

Изображение

_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 00:20       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
TheWhiteMan написа:
Имаше период в който доста стрелях с един Ругер Марк 3 на приятел, та имам лични впечатления..


Ругърите Марк 3, Марк 4 и новия (дето много по-лесно се разглобява и сглобява) са единствените семи-ауто пистолети, които са надеждни. За всички останали не можеш да кажеш, кога няма да прерзардят. Идва от изненадващата промяна на нивото на джаулите в .22 ЛР и малките мърсотии, които предизвкват кумините (както се наричат в този форум). Наред с Марк - х-х Smith And Wesson имат един 10 заряден револвер дето е супер безотказен.

Иначе .22 е супер кеф да го стреляш с 10/22 Ругър rifle - особенно с големия капацитет магазин . Перфектен е за тренировка и лов на дребен дивеч.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 01:20       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Преди 7-8 години купих един Марк 3, веднъж се излъгах в началото да го разглобя и чистя, оттогава поне на 4-5 тухли е, не съм го чистил, не е засичал, наистина няма грешка. На мен дръжката му ми идва неудобна, и не ме кги да го стрелям, но е идеален за доубиване на животни, блъснати на пътя, и за пльокане с децата.
Запалих се по него, щото гледах един пенсионер как цели на 100 м бутилка от 1галон, не я оставяше да падне на земята.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 08:26       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
TheWhiteMan написа:
Имаше период в който доста стрелях с един Ругер Марк 3 на приятел, та имам лични впечатления..

Според мен, най-голямото предимство на .22ЛР пред другите е, че можеш да си пострелваш в собственият си хол или в мазето без заглушител и без да безпокоиш съседите. :D

Освен това, можеш да стреляш в помещение без антифони и няма да си загубиш перманентно слуха - също голям плюс.

...
И на края по заглавието "Какво може 22 LR и само за спорт ли става?" - може много неща, не е само за спорт, има своята ниша за убийство на човек. Да не говорим колко е подходящ за обучение в стрелба на 12/14-годишни момчета. Плинкинг за кеф също, при това евтин..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 12:14       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Имам Берета М71. Запалих се по него покрай идеята, че Мосат са го използвали за охрана на полети през 70- те. Изключително удобен и прецизен пистолет в кал.22. Стрелял съм много. Калибърът обаче не си е сериозен. Имах случай в който простреляна гугутка прелетя 20-тина метра преди да падне, а куршума беше минал през сърцето. Едно пиле в двора на приятел, което случайно бяхме простреляли, докато сме стреляли, живя около седмица преди майка му да види,че "има нещо пробито". Никакъв стопиращ ефект. За самоотбрана твърдо не. За лов тотално не става. За спорт? Кой спорт точно? От година тренирам IPSC. Нищо общо. Не може да бъде полезен. За мен става само за кеф - което не е малко.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 12:50       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
Khany написа:
Калибърът обаче не си е сериозен. Имах случай в който простреляна гугутка прелетя 20-тина метра преди да падне, а куршума беше минал през сърцето. Едно пиле в двора на приятел, което случайно бяхме простреляли, докато сме стреляли, живя около седмица преди майка му да види,че "има нещо пробито".

Искрено ти благодаря за смеха, който ми донесе твоето откровение. PDT_Armataz_01_22 А куршумите останаха ли в тези пилета. :roll: Случайно познавам един лекар от Пирогов и съм чувал това и онова. И май неговото мнение не съвпада с твоето. Той също обича да си пострелва.

Това е снима на проектили в 22 ри калибър за въздухарка. При 70 джаула това са останките от тях. Искам да видя пиле как лети след централно попадение в гръдния кош. Ако може пилето да не е Птеродактил. PDT_Armataz_01_22

Изображение

Не ме карай да утепам някоя кокошка и да снимам клип. Че ше ме въдворят природозагрижените. :oops: За по големо добиче немам сърце да го бастисвам, жал ми е за животинките.

_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 13:49       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Khany написа:
Имам Берета М71. Запалих се по него покрай идеята, че Мосат са го използвали за охрана на полети през 70- те. Изключително удобен и прецизен пистолет в кал.22. Стрелял съм много. Калибърът обаче не си е сериозен. Имах случай в който простреляна гугутка прелетя 20-тина метра преди да падне, а куршума беше минал през сърцето. Едно пиле в двора на приятел, което случайно бяхме простреляли, докато сме стреляли, живя около седмица преди майка му да види,че "има нещо пробито". Никакъв стопиращ ефект. За самоотбрана твърдо не. За лов тотално не става. За спорт? Кой спорт точно? От година тренирам IPSC. Нищо общо. Не може да бъде полезен. За мен става само за кеф - което не е малко.


Колега, прибавям те в списъка с желаещи да го пробваш върху себе си. Списъкът е дълъг, но поне засега (близо 5 год. откакто го водя) още не се е намерил истински смелчага, който да пристъпи от думи към дела. Иначе не е лошо да се посмеем от време на време как гугутки летят с пробити сърца, как по филмите ги стрелят с 20 куршума, а те само се почесват, и т.н. Ако действително си стрелял толкова много с .22, би следвало да знаеш за колко време и с каква групираност би пласирал 1 пълнител от 5-7 метра. Никой не казва, че е идеалният патрон за самоотбрана, но е 100% по-добре от нищо. Може би също пропускаш и психологичния ефект от това нападател да чува гърмежи и да усеща как нещо му влиза в тялото.

Та... когато си готов да се пробваш да бъдеш гръмнат в сърцето и да бягаш после 20 м, или да живееш седмица, докато видиш, че имаш дупка, обади се.

П.П. Не се мъчи да сравняваш жизнеспособността на диво животно с това на човек. Нека колегите авджии да кажат прасе с колко и какви попадения се е случвало да бяга с километри.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 16:02       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Мъчно ми е , господа, за задочния спор, който водите PDT_Armataz_01_31

Затова си позволявам да напомня нещо, което научих от този форум: природните закони не важат с еднаква сила по територията на Земята.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 16:17       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
rosen71 написа:
Никой не казва, че е идеалният патрон за самоотбрана, но е 100% по-добре от нищо. Може би също пропускаш и психологичния ефект от това нападател да чува гърмежи и да усеща как нещо му влиза в тялото.
Горе-долу е верно... С изключение, че нападателят ти не винаги ще разбере, че си го уцелил ако е пиян, надрусан или сериозно афектиран а как ще ги пласираме тея изстрели в сърцето докъто те борят на земята не се знае но е възможно, Джордж Зимерман доста успешно се справи :D
Проблема на малкият калибър е не, че няма да повреди житален орган, а че шанса да го повреди така, че да му спре функцията изцяло или предизвика бързо понижаващо кръвното налягане кръвотечение е по-малък от калибрите от 9 и нагоре... Нищо друго, стреля се лесно и хипотетично ти вдига шанса на пласирането ама само хипотетично щото човек не знае не дай си Боже как ще се развие едно нападение.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 16:18       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
JDredd написа:
Затова си позволявам да напомня нещо, което научих от този форум: природните закони не важат с еднаква сила по територията на Земята.
Това е абсолютен факт Иво.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: AndreyYor и 22 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer