logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 15:45




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 21:03       Заглавие:  СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
Кратък обзор на изделието с което се сдобих.
СКС Ижевск 1955г.
Прерових наличните български интернет ресурси и нищо съществено не открих. На мен явно ми се пада, да открия темата за „Ехото от войната“ така я виждам аз СКС-та.
Подробно няма да се спирам на технически характеристики, привеждане към нормален бой и прострелка, тунинг части и т.н. Мрежата е пълна със стрелкови наставления, наставления по ремонт и море от фирми предлагащи всякави чаркалаци. Основни ресурси американски, канадски и руски форуми /има теми с по няколкостотин страници/.
Ще се спра, само на няколко детайла, за чиято достоверност има всеобщо съгласие в цитираните по-горе форуми.
По самото оръжие:
Почти пълна заменяемост на части без значени от страната производител СССР ,Китай, ГДР, бивша Югославия може и да изпускам някоя.
Няма яснота, кои пушки стрелят по-точно тези с хромираните или тези с нехромираните цеви. Не е напълно ясно и кои цеви се износват по – бързо, хромирани или не. Снайперски модели, поне при руснаците никога не е имало /проведен е конкурс,представените модели на база СКС не са отговорили на изискванията/ . Произведени нехромирани цеви, никога не са се хромирали допълнително. Няма пълно потвържедние, че СКС е участвала във Втората световна през 1945. Модела, който е познат във момента със сигурност не е. Прототип наподобяващ поне външно на СКС с калибър 7.62х25 е взел участие в конкурс през есента на 1941г. Военните са искали полуавтоматична пушка в този калибър, за увеличаване на делекобойност при използване на този боеприпас, но дори и по-дългата цев не е довела до съществена промяна от възможностите на ППШ и ППД. Всички опити в тази насока след конкурса са прекратени.
Твърдението, че с щик било в бойно или в походно положение СКС е много по-точен и след демонтажа на щика и купа сено не може да се уцели, не е вярно. Сам се убедих, за справка по – долу в текста.
Приклада е къс и иска допълнителен затилък, общо мнение. При среден ръст под 1.70 м. на наборния войник преди 70 години и преполагаемо наличие поне на ватенка, нормално е приклада и да бъде е с този размер. Съществуват митично точни СКС специална изработка, али –бали. Всички СКС при изработка, поне в бившия СССР са минавали на т. нар. „сталинска приемка“ , нито повече, нито по-малко. Качеството на изработка на ГДР и бивша Югославия също е много високо.
Разглобяване без инструмент,/ заданието е било без нито един болт/ и Симонов се е справил отлично. Напълно се разглобява и с отделяне на железарията от ложата за две – три минути. При обратното сглобяване е същото.
За монтажа на оптика, всички видове релси, бази и т.н. поставени на капак на цевната кутия, които се предлагат от знайни и незнайни фирми не стават за нищо. Най-утвърдена практика монтаж от ляво на цевната кутия, чрез пробиване на кутията за крепителни нитове или болтове. Тези монтажи са два типа са висок и нисък, но и при двата трябва да се внимава с размера на оптиката, при стрелба гилзите бият право нагоре в оптиката или монтажа, проблема се решава, чрез външна магнитно закрепваща се планка от лявата страна на цевната кутия, която насочва гилзите посока дясно или оптика с по-малък размер /по-къс тубос/ . Друг монтаж е планка на мястото на мерника, там най-често поставят бързомери или оптики с малка кратност предназначени за къси нарезни оръжия, според общото мнение това е най-удачен вариант с минимални интервенци върху оръжието.
Тунинг/смяна на ложата, тук на има за всекиго, трябва само да се обърне внимание при избора на ложа, дали същата ще позволи и ползване на механичните мерни прибори, при някои от моделите линията на приклада идва твърде високо.
Компенсатор, там всичко за АК 7.62 върши работа, да се обърне внимание на закрепването на монтажа и самия компенсатор, разни екземпляри със съмнителна здравина на закрепване, много често са отлитали.
Общо мнение, че начина на закрепването на цевта и цевната кутия към дървената ложа, колкото и да функционелен от гледна точка на обслужване на оръжието, толкова и допринася за недостатъчната точност по днешните стандарти на карабината. Всички опити за бединга към стандартната дървена ложа, са с меко казано съмнителен резултат, по отношение промяна на точност на оръжието. Почти същото се отнася и за всички други ложи, които се предлагат било от дърво или различни видове платстмаси. Има надежди за един модел канадска алуминиева ложа, но там данните от първа ръка са все още малко. Ако ще се търси пушка със стабилно 1 моа или субмоа, СКС определено не е тази пушка поне към днешна дата.
Стрелбата с оръжието, приклада определено е къс поне за мен, за ватенка не се реших да сложа, все пак дневната температура беше около 34-36 градуса. Оръжието с добър баланс, при прикладване прицелването става бързо и интуитивно, получава се чудесна мерна картина. С един затилък на приклада ще стане идеално. Спусък съотносим към военните стандартите отпреди 70 години отличен, достътъчен празен ход и дъъъъълъг плътен и тежък ход до освобождаването на чукчето, всичко това е придружено от прияно за ухото поскръцване. Откат за мен лично, относително по – слаб от този на АК 7.62 и някак по добре разпределен, не толкова рязък. Имаше добър контрол при дублетни изстрели, това ме учуди, но се получи много добре.
Самата стрелба
С щик в бойно положение, първа серия - прицелна точка в основанието на мишената, мерник 1, патрони Барнаул HP 123 грейна. Втора серия прицелна точка в основанието на мишената , мерник 3, патрони ППУ STS 123 грейна. Разположението на групите спрямо точката на прицелване и размера на групите и за двата боеприпаса, почти съвпадат с тези от контролния отстрел на стрелбището в с. Труд.
Прикачени файлове:
20190809_131636.jpg
20190809_131636.jpg [ 396.9 KiB | Прегледано 9531 пъти ]

С щик в походно положение първа серия отбелязана с номер 1 на мишената, втора серия отбелязана с номер 2 на мишената с демонтиран щик и махнат шомпол. Точка на прицелване център на мишената, мерник № 1 и за двете серии и боеприпаси Аресанал ФМЖ 123 грейна и за двете серии.
Дистация 100 метра, от стрелкова маса. Последните две снимки от поста.

От ръце, дистанция 50 метра, дублети в рамките на 50-60 стотни. Дървото много добре се справи със загряването на оръжието, никакъв дискомфорт.
Прикачени файлове:
20190823_161152.jpg
20190823_161152.jpg [ 147.74 KiB | Прегледано 9531 пъти ]

Стрелбище Лозен, температура на въздуха 36 градуса.

Сравнителна стрелба 6 типа боеприпаси и замерване на скоростите на боеприпасите, информация върху мишените.
Прикачени файлове:
20190823_155118.jpg
20190823_155118.jpg [ 348.46 KiB | Прегледано 9531 пъти ]
Прикачени файлове:
20190823_155155.jpg
20190823_155155.jpg [ 350.92 KiB | Прегледано 9531 пъти ]
Прикачени файлове:
20190823_155235.jpg
20190823_155235.jpg [ 355.06 KiB | Прегледано 9531 пъти ]
Прикачени файлове:
20190823_155309.jpg
20190823_155309.jpg [ 356.14 KiB | Прегледано 9531 пъти ]
Прикачени файлове:
20190823_155338.jpg
20190823_155338.jpg [ 365.94 KiB | Прегледано 9531 пъти ]
Прикачени файлове:
20190823_155443.jpg
20190823_155443.jpg [ 341.84 KiB | Прегледано 9531 пъти ]

Точка на прицелване основание на черния кръг, мерник 2 за всички серии.
Дистанция 100 метра, от стрелкова маса. Стрелбище с. Труд, температура на въздуха 34 градуса.
Като цяло, оръжието даде резултати при стрелбата рамките описани в стрелковите наставления.
Благодарности на екипите на стрелбищните комплекси в Горни Лозен и Труд за гостоприемство, на Боби от "Дефенс" за търпението и на Тодор Терзийски за меренето на скоростите.
Р.S. Полимерния връх на Хорнеди-то не се чупи при подаване, пробвах няколко пъти.


Прикачени файлове:
20190823_155935.jpg
20190823_155935.jpg [ 362.77 KiB | Прегледано 9531 пъти ]
20190823_160242.jpg
20190823_160242.jpg [ 325.67 KiB | Прегледано 9531 пъти ]

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


Последна промяна strike на 23 Авг 2019, 21:29, променена общо 1 път
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 21:26       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Браво! Страхотно ревю!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 22:59       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Що не каза да ти дам хубави патрони?
Направи ми впечатление нещо - визирам карабината която вече е в рода ми.
Видно от надписите по кутията, преработена е в Русия. Но за сефте видях толкова много щемпели на производители - 3 или 4!!!
Другото което ме “грабна” - ложата и полуложата са характерни за сръбското производство НС калашоподобни. А закрития сенник на мушката - типичен за Китай!!!
Не я разглобявах, не съм я и стрелял още, но ми е чудно има ли топло защитен екран в ложата?
Питам защото и ти спомена за топлината.
Това което ми хареса е мерната линия ... скоро ще постна и резултати от стрелба ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 23:04       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Честито. :armed:


Аз понеже искрено ненавиждам дървените приклади и ложи, веднага бих й взел шасито на FAB. Все пак живеем във века на полимерите, защо да мъкнем това дърво? :D Ето - https://www.fab-defense.com/en/weapon-sks.html

p.s. Сега видях, че моят приятел Фил от Ганзата е заснел и видео: https://www.youtube.com/watch?v=AenYfyo5vBw


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 23:16       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
tojito написа:
Що не каза да ти дам хубави патрони?
Направи ми впечатление нещо - визирам карабината която вече е в рода ми.
Видно от надписите по кутията, преработена е в Русия. Но за сефте видях толкова много щемпели на производители - 3 или 4!!!
Другото което ме “грабна” - ложата и полуложата са характерни за сръбското производство НС калашоподобни. А закрития сенник на мушката - типичен за Китай!!!
Не я разглобявах, не съм я и стрелял още, но ми е чудно има ли топло защитен екран в ложата?
Питам защото и ти спомена за топлината.
Това което ми хареса е мерната линия ... скоро ще постна и резултати от стрелба

За конкретната, която е в рода ти.
Надписите по кутията,не означават преработка. Съдържат освен задължителната информация при производство и информация за преминати технически обслужвания / т.наречения Арсенал/ и къде са осъществени и приемането след това от ОТК-то, плюс това има задължителни маркировки съобразно действащото Европейско законодателство. Ложата е от бреза и на нея има нанесен надпис къде и от кого е произведена. Сенника на мушката е възприет от Китай, след като получат лицензиите за производство на СКС. По всяка вероятност така са копирани и ложите от страна на югославяните.
Когато я разглобиш, ще видиш още доста надписи и по цевта. Топло защитен екран няма, но проблем с топлината също, още един отличен за Симонов.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 23:19       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
TheWhiteMan написа:
p.s. Сега видях, че моят приятел Фил от Ганзата е заснел и видео: https://www.youtube.com/watch?v=AenYfyo5vBw

:-) Романов не само едно е заснел, обича си го той СКС-а.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Авг 2019, 07:09       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 29 Апр 2007, 18:52
Мнения: 1087
Местоположение: SOFIA
Явно и МО е опразнило отдавна складовете щом са стигнали да обявяват обществена поръчка за доставка на карабини СКС за почетната рота :shock: https://www.24chasa.bg/Article/1937859

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=OtFhfwr ... 0%B8%D1%82 Благодарение на колегата Павлин Андреев форумната модерация достигна невиждани низини .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Авг 2019, 18:18       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
strike написа:
Романов не само едно е заснел, обича си го той СКС-а.

О, как! и не само той.. :-) За руснаците СКС-а е може би на второ място по нац. гордост (веднага след АКМ-а). И това между другото си е истинска щурмова пушка, изначално разработена без възможност за авт. огън..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Авг 2019, 18:48       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
Има защо. Конкретния екземпляр, който е при мен е 65 годишен, употребяван, не е минавал "арсенал" и дървенията не е сменяна. Пушката си прави всичко, както е описано в наставленията. Какво повече, да се иска от едно оръжие.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2019, 11:22       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
Да продължа с темата, ехото от войната вече е обзаведено с адаптор за дулни устройства с установъчна резба 24х1.5 .
Въпросния адаптор играе ролята и на барел тунер /доста успешно/.
Прикачени файлове:
20190928_170439 (2).jpg
20190928_170439 (2).jpg [ 501.01 KiB | Прегледано 8733 пъти ]

С номер едно означени попаденията от първите три изстрела за прострелка - мерник 1 основание на мишената.
С номер две означени десет последователни изстрела без прекъсване - мерник 1 център на мишената.
Стрелбата от стрелкова маса с преден упор.
Компенсатор на Кондишън ред.
Боеприпас Арсенал 8 грама, FMJ.
Карабината донесе и една друга изненада с тези патрони на Арсенал
Прикачени файлове:
20191106_095828.jpg
20191106_095828.jpg [ 898.49 KiB | Прегледано 8733 пъти ]

При замерване на стрелбище 360 Пловдив, температура на въздуха 20 гр., скоростите както следва
1. 685.19 м/с
2. 679.39
3. 680.34
4. 686.02
При замерване на стрелбище Лозен, температура на въздуха 17 градуса,
1. 697.07 м/с
2. 695.86
3. 692.04
4. 697.99
и при двете замервания монтиран компенсатор
Група от три изстрела на 50 метрова полоса стрелбище 360 Пловдив.
Прикачени файлове:
20191026_113331.jpg
20191026_113331.jpg [ 1.31 MiB | Прегледано 8733 пъти ]

За тези боеприпаси преместване на едно деление по- горе на мерната планка, конкретно от деление 1 на деление 2, пропадането на 100 метра при мерник 1 и точка на прицелване по центъра на мишената е около 10-12 сантиметра, с деление 2 всичко си идва на мястото.
Преместване по вертикала на 100 метра, мерник 1 и мерник 2
Прикачени файлове:
20191106_111715.jpg
20191106_111715.jpg [ 780.22 KiB | Прегледано 8733 пъти ]

Подаването на патроните абсолютно безпроблемно. Лично усещане за отката някъде между 7.62х39 и 223 в ак система.
На господин Б. Тошков от Арсенал респект за продукцията.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2019, 19:50       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Еййй ... разгеле един човек от форума да чуе какви ги говоря ;-)

Айде сега, ако имаш мегдан де, пробвай и нашите .308
Че аз ако го кажа и ще ми се смеят хората ... все пак нямам твоя авторитет ;-)

Да видиш Г-н Тошков какви други магии може да прави :-D


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2019, 20:37       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Сега се сещам нещо ... ако ти де занимава де, смени дулното устройство!
Може би ще има разлика в резултатите. А може би не!?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2019, 21:15       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
В неделя два скс-а получиха нови дрешки, ложи на Тапко и Архангел.
Прикачени файлове:
20191124_110310.jpg
20191124_110310.jpg [ 1.28 MiB | Прегледано 8290 пъти ]

Благодарности на Борислав от "Стрямци" за пропътуваните километри Лозен, за да може да направим непосредствено сравнение на двете ложи.
-Монтаж - демонтаж и при двете ложи в рамките на 4-5 минути без специален инсрументариум, пружинките фиксиращи спусъковите скоби се поопънаха и при двата модела, но с лека интервенция само при Тапко всичко си дойде на място. И при двете ложи след монтажа без луфтове.
-Общ вид и за двете достатъчно приятен дизайн и добър общ изглед.
-Материал от които са изработени, поне аз не намерих разилка, може би един много малък плюс за Архангел-а, лично за мен почти са равностойни.
-Енергономика, тук им слагам знак за равенство, и двете фирми са си свършили много добре работата.
-Ръкохватки, лично за мен ръкохватката на Тапко-то води с една идея, ляга ми по-добре в ръката. Но това е много индивидуално, общото мнение беше, че и двете са еднакво функционални и удобни.
-Предната част на ложата, тук без съмнение Архагела е силно напред, много удобен хват с нестрелящата ръка.
-Приклади, при Архангел регулиране на височината специална планка, решава проблема при монтаж на опитически прибори, при сваляне в най-ниско положение безпроблемно ползване на механичните мерни прибори. регулация по дължина, приклада е без луфтове.
При Тапко, регулация по дължина, без възможност за регулация по вертикал, лек луфт на стандартния приклад към тръбата, възможност за смяна на приклада, два приклада бяха допълнително изпробвани без проблеми, а да тръба размер / commercial /.
- Тегло, ложата на Архангел малко по-тежка, нямахме кантарче за по-точно замерване.
- И двете карабини след смяна на ложите, свалиха средната точка на попадения. При Тапкото след прицизната прострелка на 100 метра, пропадането се оказа около 30 см.
- И двете ложи работят без проблем със сменяеми пълнители, бяха изпробвани пълнители от два отделни производителя.
- Загряване, и двете ложите добре изолират загряването при стрелба, въпреки че и при двете липсват специални топлозащитни екрани.
- Цена, 40% по -висока за Архангела.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2019, 23:00       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1021
При тези ложи стават ли обикновени пълнители за АК или пак са си специалните за СКС?

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2019, 23:17       Заглавие:  Re: СКС
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
Специалните за СКС. За обикновен пълнител за АК има специален адаптор, фирмата производител е американска, но там иска интервенция върху механиката на оръжието. Твърденията са, че адаптора работи без проблем.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer