logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 10:25




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 08:05       Заглавие:  Редуцирани заряди
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Yank написа:
tsb написа:
хорнади 55гр при V5=630m/s


Каква скорст е "V5"?

Ако е на дулото мисля, че е ниска.

Моите reloads (Hornady 55 gr V-max) дават 3150 fps on AR-15 16" цев. Тоава превърнато в m/s е 960. 630 m/s = 2068 fps. Би трябвало болтова карабина да направи по висока скорост.

А койотите много добре падат с този калибър. :-)



"V5"= скоростта на 5м от дулния срез
Да, скоростта е ниска Yank.
Умишлено "даунлоудвам" 223 на енергиините нива на 22хорнет, тъй като чистия 223 в някой случай е "овъркил".

Приятели от щатските форуми ми дадоха идеята за редуцираните заряди при 223.
Благодарение на тяхното инфо за една цев - 223 си правя боеприпаси на нивото на 22лр, 22маг, 22хорнет, 223 и 5.56.
Което за нашенските условия е много практично - спестявам си няколко разрешителни и още няколко карабини в касата.
Същевременно в полеви условия съм много гъвкав.
Но това е тема по скоро за релоуд раздела. Ако искаш там мога да я развия, макар че се съмнявам ти да не си запознат с редуцирането на зарядите за 223 и други карабински калибри ;) .

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 08:24       Заглавие:  Re: Намалени заряди
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Отделих това разклонение, щото е по тема, която отдавна ме вълнува :tu:

Аз самият съм голям фен на намалените заряди, но за пистолет. Не, че за дълго съм против, но просто досега някакси не виждах смисъл, освен ако например някой ти подари (или по друг начин безвъзмездно получиш) пушка в 300WM да речем - да си направиш някакви по-човешки патрони, дето да не те ритат като катър.

Обаче .223Rem./5.56 NATO да се отслабва - нещо не мога да схвана практическия смисъл. В тоя ред на мисли - може ли малко разяснение откъм практически смисъл на упражнението?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 08:51       Заглавие:  Re: Редуцирани заряди
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
В следствие на любознателността ми  и желанието да се образовам по отношение на 223 rem попаднах на доста интересни дискусии и статии в щатските форуми и интернет издания.
Някои от писанията образно казано представяха 223 рем като „универсален“ калибър от сем на 22. Доколкото може изобщо да съществува такова понятие.
Според авторите универсалността на 223 рем може да се прояви при хора ползващи болтови карабини, които релоудват за спортни/ловни цели.
Т.н. универсалност произтича от възможността да се редуцират зарядите при снарадяване на патрони 223. При тази процедура може да се постигнат различни скорости – около нивата на 22lr, 22wmr, 22 hornet и др.
Интереса ми към редуцираните заряди бе продиктуван от факта, че след като се разделих с моето чз 452 в кал. 22маг. започнах да усещам липсата на карабина в калибър 22 калибър ….Както се казва – човек по някога не може да оцени правилно нещо което претежава, докато не го изгуби.
Тъй като намирах 22 вмр понякога слаб за чакали на по-далечна дистанция -150м примерно, винаги ми се е искало да имам карабина в калибър 22 хорнет. Разубедих се от такава покупка заради мнения на запознати, че се релоудва трудно калибъра и избора на боеприпаси у нас е ограничен.
От друга страна в 223рем се предлагат доста и разнообразни боеприпаси в магазинната мрежа (само в една от големите вериги са близо 50 вида), а пък и възможността да се релоудва за ловни цели съвсем ме спечели за идеята на 223рем.
Бидейки доволен от изпънатата балистична крива на 223, все пак исках да имам и по-слаби боеприпаси, които да ползвам за хищник на дистанции 50-100м. Понякога на местата където ходим за хищници има малки (импровизирани ) селски сметища, които са по-близо до населените места (все пак надхвърлят посочените в закона мин. разстояния). Освен това някои от колегите искат често кожите от хишниците. Всичко това ме провокира да вложа време в теоретичната разработка на „рецепта“ за презареждането на 223 рем на нивата на 22 хорнет. Идеята бе да получа продукт с по-ниски нива на шум и с по-малко деструктивно действие върху кожите и животните.
След проведено „интернет проучване“  установих следното:
Оказа се че повечето големи производители на боеприпаси предлагат различни разновидности на 22 хорнет като скорости и енергии.
Най-общо казано щатските производители залагаха на по-големи скорости и енергии, а европейските на по-малки скорости и енергии.
Средно сумарно при евро производителите 22 хорнет има следните енергийни данни:
Muzzle Energy: 570 ft. lbs. Или около 775J.
Средно сумарно при US производителите 22 хорнет има следните енергийни данни
Muzzle Energy: 724 ft. lbs. Приблизително 982 J.
Аз лично се спрях на енергиините нива на евро производителите, защото са по-ниски.
За да постигна тяхното ниво на енергия при снарадяване на 223рем с 55gr проектили (които моята цев явно харесваше) ми трябваше скорост около 2160fps, или приблизително 658ms, което след груба калкулация се равнява приблизително на 16.96gr от Hodgon 4895.
Защо Hodgon 4895? Защото за него има данни от производителя, че може да се ползва с редуцирани заряди , като минимума е 60% от посочения максимален заряд, за съответния калибър и проектил. Проектилите които смятах да ползвам са на Хорнади 55 грейнови, софт поинти (Hornady Bullets 22 Caliber (224 Diameter) 55 Grain Spire Point with Cannelure) COL е 2.2`` според Hodgon.
За проверка на данните ползвах и QL, но основно калкулацията на грамажа заряд бе пресметната по формула. Получих я чрез пресмятане средно аритметично на грамажа заряд за стартови и максимални навески, посочен от Hodgon в онлайн центъра им и средно аритметичните стойности на скоростите, посочени пак там.


Данните бяха следните:
Средна скорост от 3245.5fps и среден грамаж от 25.5грейна. При разделяне грамажа на скоростта получих коефициент – 0.0078570328146665.
За да получа енергийното ниво на 22 хорнет от приблизително 570 ft. lbs. /775J ми трябваше скорост от 2160fps, около 658ms.
При умножаване на скоростта от 2160fps по коефициента - 0.0078570328146665 получих стойността на предполагаемия заряд, който ми бе нужен – 16.97 грейна. Реших да започна с 16.9 грейна, което е повече от минималните 60 процента (15.6 грейна) посочени от максималния заряд – 26грейна на сайта на Hodgon.
Рецепта която разработих бе следната:
Куршум - Caliber (224 Diameter) 55 Grain Spire Point with Cannelure
Гилза – Завод 10
Капса - CCI BR4 – SR
Барут – Hodgon 4895 – 16.9грейна
COL е 2.2``, без кримп.
V5= 630m/s от 600мм цев (средно от 5 изстрела)

Пробвах и получих много добра група, на 5 см под точката ми на мерене с Sako 223 gamehead 55 gr speed-965ms с които съм прострелял и центрирал оптиката (на 50м е занулена). Хубавото е че точката на попадение с изработената от мен „реплика“ на 22 хорнет отговаря точно на центъра от втората поправка от скалата на оптиката ми – Меопта с BDC. От долу ми остават още 4 деления за поправки, които отговарят на точката на попадение при различни дистанции, опитно установени от мен.
Групата обикновено е с големина от около 3 см на 100м., като накой от попаденията са почти дупка до дупка и за ловни цели ми върши работа.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 08:51       Заглавие:  Re: Редуцирани заряди
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
„реплика“ на 22 LR
Куршум - Caliber (224 Diameter) 55 Grain Spire Point with Cannelure
Гилза – Завод 10
Капса - CCI BR4 – SR
Барут – IMR Trail Boss – 4 грейна
COL е 2.2``, без кримп.
V5= 330m/s от 600мм цев (средно от 5 изстрела)
Може да се ползват и хард каст куршуми.
Хубавото е че точката на попадение с изработената от мен „реплика“ на 22 LR отговаря точно на центъра от четвъртата поправка от скалата на оптиката ми – Меопта с BDC.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 08:55       Заглавие:  Re: Редуцирани заряди
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
За редуцираните заряди в 223 препдпочитам да ползвам гилзи от 5.56Х45 – военно производство, понеже са с по-малък вътрешен обем.
Тези на нашенския Завод 10 (попаднах на едни без кримп) са особено подходящи.
При разработката на редуцираните заряди съм се ръководил основно от данни предоставени от производителите на съответните барути. Данни за редуцирани заряди има в мануалите (особено по старите) на доста производители.

Пример:

Прикачени файлове:
h4895-reduced-rifle-loads.pdf [68.01 KiB]
285 пъти



Прикачени файлове:
trail boss reduced loads.pdf [1.08 MiB]
288 пъти

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 13:05       Заглавие:  Re: Редуцирани заряди
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
От доста време не съм ги зареждал и не съм поглеждал рецептата, но примерно в мосин стрелям едни 90 грейнови оловни куршуми за револвер Наган, с мисля беше 5 грейна Булсай барут - няма откат, много слаб звук, и скорост около 1000-1100 ф/с. Поради формата на куршума не презарежда добре, трябва да се вкарва на ръка всеки патрон, но за плякане от деца е идеален.
Преди време зареждах и .308, мисля намерих сравнително точна комбинация от 147гр военен куршум и 12-13 грейна Булсай - не помня скоростите какви са били, но пак нямаше откат.
По форумите бях чел, че булсай е добър за намалени заряди в пушки, не му пречели големите празни гилзи, затова съм експирементирал основано с него.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 16:41       Заглавие:  Re: Редуцирани заряди
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
tsb написа:
... макар че се съмнявам ти да не си запознат с редуцирането на зарядите за 223 и други карабински калибри ;) .


Не се съмнявай - дори и през ума не ми е минавало. Идеята наистина заслужава внимание - друго си е да "носиш по поръчка". Редовно "играя" с теглото на зряда в търсене на тотална компенсация на хармоничните вибрации на дулото.

Много ме впечатли твоя diligent work (това 5 метра от дулото например), като ти е дал full satisfaction. Нашенски казано - ЕВАЛА.

H4895 е тотално копие на VARGET. Последният проявява само по-добра consistency по отношение на температурните изменения (не се и съмнявам, че сменявашш грамажа според условията на времето :-) ).

Подобрение на групата, според мен (малко игра със seating dept), би могло да ти осигури добре запазана кожа със изстрел в главата. :armed:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer