logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 21:22




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 14:35       Заглавие:  Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
TheWhiteMan написа:
Ти си знаеш най-добре, но според мен дори 7.62х39 е прекалено мощен за стрелба в затворени помещения и прочистване на къща от бандюги. Да не говорим за .308, който ще бъде направо фурия вътре и има голяма опасност от рикошети насам-натам. Знаеш че нашите къщи не са от гипсокартон, а стоманобетон и тухли.. освен ако не са сглобяеми де. При тях пък ще дупчи яко..Другото - тоя Смит е като тояга с 18" си цев. Как ще маневрираш с него зад укрития, ъгли, кьошета и пр? Докато го насочиш на някъде и .. "охлюва се е шмугнал в храстите". Нужно е нещо късо, леко и маневрено.. мисля че продават граждански версии на карт. пистолети от сорта на Скорпион ЕВО3. Но той пък за лов не става. Трудно се съвместява 2в1.


Както писах, за дома имам. Даже обмислям да взема и един револвер, че да имам и такова.
За Смит АР-ката писах, че ми стана смешно дето в сайта пише За защита на дома. Представи си отиваш в КОС и пускаш документи за АР-ка за самоотбрана :)

Иначе съм решил да си взема и една .22 за plinking. Ще разкарам двуцевката, и мисля да взема една в 5,56 и една .308, та да съм "бетон" от всякъде.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 15:16       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
rosen71 написа:
Даже обмислям да взема и един револвер, че да имам и такова.
...
Иначе съм решил да си взема и една .22 за plinking. Ще разкарам двуцевката, и мисля да взема една в 5,56 и една .308, та да съм "бетон" от всякъде.

Аз пък стигнах до извода, че няма нужда от много и различни ОО. По-добре да имаш няколко, но тунинговани под твой вкус и достатъчно модулни, та да покриват различни задачи.

За охрана на дома най-евтиният вариант е да си вземеш КПОС Скаут за пистолета, а на него задължително да стои фенер, лазер и качествен бързомер. Така ще имаш и едното и другото, без нужда да купуваш още едно оръжие. https://www.fab-defense.com/en/category ... 17-19.html Да, за сега няма такъв за Валтер, но ще пуснат.. или продавай Валтера и си купи истински пистолет - Глок. PDT_Armataz_01_22 ))

Ако пък ще се търси лов+охрана на дома във вариант щурмова пушка, то цевта й не трябва да бъде по-дълга от 11-12", да има сгъваем приклад и задължително пикатини за въпросните бързомер/лазер/фенер.

ИМХО


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 15:58       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Гледах го от тук, гледах го и от там - какъв е келепира на тоя Скаут?
Арката си става добре за в къщи, зависи само каква е къщата.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 16:14       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
minavasht написа:
Гледах го от тук, гледах го и от там - какъв е келепира на тоя Скаут?

Е как не разбираш??

А/ Имаш отделно пистолет и отделно ОО с приклад за разстояние до 50 м. През деня си носиш пищова AIWB скрито като законопослушен гражданин, а като се прибереш в къщи го мушваш в КПОС-а (на който перманентно си стои бързомера, лазера и фенера) и си имаш надеждна защита в радиус от 50 м.
Б/ Леко, прикладисто, маневрено.


Иначе ако трябва да съм честен, по-добро от 12К за в къщи не е измислено. :-) Без значение каква е къщата, или дали не е цяло ранчо от 50 Дка. При 12К избора от патрони е необятен /картеч/ и стопиращият ефект е на макс, при това без опасност от рикошети.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 16:43       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Дългото оръжие само ще ти пречи в къщата, както сам спомена. То ти трябва за дистанция, и затова е добре да имаш и тази опция, но зорлен да си удължаваш пистолета в къщи не ми се вижда добра идея.
Забавя те, затруднява те по ъглите, и освен фенера и евентуално по-добър прицел на далечни дистанции (които в къщи не са вероятни), не мисля че дава предимство.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 17:13       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Ако е само вътре - да - пистолета ти е достатъчен.

Но ние с Росен коментирахме селска къща с двор, а в БГ средният двор е м/у 1 и 2 Дка.. т.е. пак стигаме до радиус ~50 м.

Сега някой може да си мисли, че с гол пистолет и в състояние на стрес ще може да стреля точно на 50 м. Обаче триточковото прикладване позволява съвсем друг комфорт. Имал съм КПОС Ген1 и съм виждал как дори съвсем посредствени стрелци улучват мишената до 100 м. с Г17 и Аимпойнт Микро.

Арката с нейният калибър 5.56 също не е добър избор - не знаеш къде ще отплесне този лек и бърз куршум и каква беля може да направи в селото..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 17:20       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Е, за такава кръгова отбрана вадиш арката, и оставяш пистолета в кобура за когато лошите си пробият път в къщата.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 19:13       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Аз съм от "лошата" страна-имам къща в града, имам и селска. Затова мисля, че 5,56 с оловен връх е ОК за село, за града пищова е достатъчен. Аларми, видео, спя леко като нинджа, все ще чуя ако някой влиза :)
На село е по-сложно, но все пак пищова трябва да е на нощното шкафче, а пушлето подпряно под ръка. А за белята, там гаранции няма. Освен една лупара със съчми за фазани, освен на нападателя, няма много какво да направи на селото.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 20:16       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
rosen71 написа:
Освен една лупара със съчми за фазани, освен на нападателя, няма много какво да направи на селото.

Лупарата е съвсем за близко.. от упор, така да се каже.

Обаче има един модел Бенели М4, за който винаги са ми текли лигите :D казва се "Entry":

Изображение

..това е същото като военният модел, но с 14" цев. Аз по-удобен агрегат да ти стои над вратата на село не знам.))) За жалост, никога не съм го срещал по нашите магазини..

p.s. Тия за фазани не стават, нужни са бъкшот/картечь. В патрона стоят 9 бр. оловни сачми с диаметър 8-9 мм. Ако снопа изшие някого до 50 м, се равнява на половин пълнител от глока в торса на бърз темп - както Гелето говори за ФБР. И не рикошират, защото са от меко олово.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 21:05       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
TheWhiteMan написа:
rosen71 написа:
Освен една лупара със съчми за фазани, освен на нападателя, няма много какво да направи на селото.

Лупарата е съвсем за близко.. от упор, така да се каже.

Обаче има един модел Бенели М4, за който винаги са ми текли лигите :D казва се "Entry":

Изображение

..това е същото като военният модел, но с 14" цев. Аз по-удобен агрегат да ти стои над вратата на село не знам.))) За жалост, никога не съм го срещал по нашите магазини..

p.s. Тия за фазани не стават, нужни са бъкшот/картечь. В патрона стоят 9 бр. оловни сачми с диаметър 8-9 мм. Ако снопа изшие някого до 50 м, се равнява на половин пълнител от глока в торса на бърз темп - както Гелето говори за ФБР. И не рикошират, защото са от меко олово.

Изключително важен е и психологическият ефект. Ако двора ти се напълни с команчи с клепани брадви, щото си ги ядосал нещо, една помпа и звука от зареждането, може и да им задейства някой първични инстинкти и да се изнесат от двора ти с псувни, но без насилие. Което е и целта на занятието.

Докато пистолет може да не ги впечатли, те самите вече имат имат незаконни пищаци, а стигне ли се до стрелба, не се знае, знае ли се...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Окт 2019, 21:53       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Amazon написа:
една помпа и звука от зареждането

Аз знам, че американците все още считат помпата за по-добрият (по-надеждният) вариант от двата. Обаче това е доста остаряло схващане - полуавтоматите с газов двигател са по-надеждни. Даже тези с инерционен затвор не отстъпват, стига да се прикладват в рамото или да се държат здраво. :-)

Освен това помпата има доста недостатъци: по-голям откат при едни и същи патрони и по-бавен темп на стрелбата. Също така трябва да имаш здрава лява ръка, а примерно при мене не става - получих хронично разтягане на сухожилието на левият бицепс и ще ми е трудно да цикля с нея.. макар и не невъзможно.


Но ОК, да не се отклоняваме повече от темата AR и AK.)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Окт 2019, 09:54       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2017, 15:25
Мнения: 725
Ако някой ушие друг от 50 м, па макар и в собствения си двор, даже сам да си е съдия на делото пак няма да се оправдае, че е било неизбежно. Не вярвам и измененията "по-тъмно" и "в имота" да наклонят особено везните.

_________________
Румен Георгиев
КДС "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Окт 2019, 10:15       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
TheWhiteMan написа:
...полуавтоматите с газов двигател са по-надеждни. Даже тези с инерционен затвор не отстъпват, стига да се прикладват в рамото или да се държат здраво.


Твоят полуавтомат "с газов двигател" също НЕ Е надежден ако не се "прикладва в рамото или не се държи здраво."

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Окт 2019, 10:28       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2017, 15:25
Мнения: 725
За стоп боеприпаси с намален заряд само помпата е надеждна.

_________________
Румен Георгиев
КДС "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 01:00       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
rosen71 написа:
rdgeorgiev написа:
Ако някой ушие друг от 50 м, па макар и в собствения си двор, даже сам да си е съдия на делото пак няма да се оправдае, че е било неизбежно. Не вярвам и измененията "по-тъмно" и "в имота" да наклонят особено везните.


Може би имаме в предвид, че разполагаш с повече време за реакция, ако го забележиш от 50 м. Ако е умен, ще си тръгне или предаде. Иначе 50 м се вземат за 5-6 сек., и ако си малко сънен или по-флегматичен, няма да имаш време да кихнеш даже. Да не разводняваме вече темата. Щото разликата м/у осъден и мъртъв ще е тези 5-6 сек.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer