logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 15:23




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 419 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:26       Заглавие:  Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
С настоящата тема ще направя представяне на конкретния модел на Ругър, както и лични впечатления, причини за покупката, поведение на оръжието с различни видове боеприпаси (фабрични и не фабрични :D ), различни пълнители, бързомер и оптика. Ревюто ще еволюира във времето и ще нараства с периодичното натрупване на впечатления (положителни и отрицателни) от изделието.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:27       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
1. Причини за покупката.
От няколко години съм „на пазара“ за ПНК (полуавтоматична нарезна карабина) от платформите АК или АР15 с цел употреба за общи стрелкови забавления – стрелба за удоволствие по мишени на стрелбището, участие в стрелкови семинари, обучения за повишаване стрелковите умения и нивото на безопасност при работа с дълго нарезно оръжие, неангажиращи спортни прояви, лов и т.н. Няма да ползвам термина „щурмова карабина“ или „автомат“, понеже не ми харесват (щото нищо няма да щурмувам и не съм автоматчик :DD ).
Не съм търсил оръжие за „края на света“, „зомби апокалипсис“ или ако случайно „..дойдат лошите..“ и т.н., макар че всеки един читав представител на АК/АР15 би се ползвал с успех при подобни извънредни ситуации, стига държателя му да е достатъчно добре трениран / обучен с конкретното изделие и да поддържа редовно формата си.
Никога не съм бил любител чисто военните оръжия ( тип АК/АР и др. подобни), тъй като без значение образците и произхода им, те за мен нямат душата, естетиката и визията, която носи примерно една класическа ловна болтова карабина с дървен орехов приклад и ложа, имащи ясно изразен фладър, дърворезби, гравюри и …. сещате се за какво говоря – поезия от метал и дърво!
От друга страна обаче оръжията от фамилията АК/АР15 си имат и своите преимущества – здрави, непретенциозни, надеждни, лесни за поддръжка и сравнително дълъг експлоатационен живот. Като цяло такива системи са с полимерна „фурнитура“, която е по – непретенциозна към външни въздействия (механични и климатични) и не изисква толкова пазене колкото красив дървен приклад, примерно.
Не на последно място „фън фактора“ при употреба на ПНК от фамилията АК/АР15. Стрелбата с такъв вид карабини е мн. забавна (категорично по-забавна от стрелбата с болтова карабина PDT_Armataz_01_22 ), вкл. и за хора чиито хобита не са свързани с оръжията.

При определяне обекта на покупка съм се ръководил от:
- определения за целта бюджет (около 2000 лв. плюс минус 10-20процента);
- чисто прагматични съображения в унисон с нашенската действителност и целта на покупката;
- моите лични знания и умения за боравене с оръжията, опита който имам;
- личните ми изисквания към изделието, както и нежеланието да купувам нещо което после ще трябва да тунинговам / надграждам основно, за да го приспособя към това което искам, макар че винаги е добре да я има таз опция и възможност за ъпгрейдване.

Всякакви полит. предразсъдъци са били тотално изключени при избора, понеже изказвания от рода на „...няма по убаво от съвеЦкото/американското…“ или „.. американските спец части/руския спецназ ползват еди кво си ….“ предизвиква у мен само усмивки.
Робуването на отделни марки и модели също не се толерираше при избора.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 09 Окт 2019, 07:39, променена общо 2 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:28       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
2. Дилемата АК/АР15(DGI).

2.1. АК
Тъй като съм българин и съм отраснал и възпитан в любов към всичко българско и родно, естествено първом се насочих към предлаганите от нашия производител изделия от „фамилията на АК“. Всички сме чували за високото им качество, който е служил в армията или другаде, имал е досег до тях и достатъчно настрел знае за какво става въпрос. Модела към който се бях насочил при първоначалното ми проучавне беше 7.62x39 mm ARSENAL Semi-automatic Hunting Rifle SAR-M7FT with telescopic plastic butt и пикантини. При комуникация с представители на фирмата производител обаче се оказа, че тоз модел с пикантини и телескопичен приклад изобщо не се продава на нашия пазар (?!?), не са го имали в магазина и не присъства в ценовата листа за вътрешния пазар. Така ми казаха. Нямам идея вярно ли е или не, но не виждам защо да връщат клиент с надлежно разрешително за закупуване и пари в джоба от магазина.
Наличният друг модел който евентуално можеше да ползвам за целите ми бе SAR-M9F with folding butt, който беше с 1260лв. крайна цена в магазина на фирмата (инфо от края на август месец 2019г.).
Плюсовете са че нашенските разновидности на АК се правят тук - на родна почва, както и пълнители за тях, плюс боеприпаси и резервните части. Нашенските разновидности на АК са известни с качествата, здравината и надеждността си както тук така и по целия свят и са ценени. Като плюс може да посоча в моя конкретен случай и армейския ми опит с А К-47 (позната за мен система с която съм работил активно в армията, познат начин на обслужване и т.н.)

Минуси
Модела модел SAR-M9F with folding butt въпреки, че е с добро качество на изработка, има приклад който категорично не е мой тип и е минус за мен. От армията не харесвам АК вариантите със сгъваеми приклади на „панта“– прекалено са подвижни и все мърдат, вероятността с времето да луфти или луфта да се увеличи я има. Конкретния сгъваем приклад на SAR-M9F е едно просто желязо огънато в определена форма и по мое мнение е много далеч от всякакви понятия за ергономика, дизайнерски решения и възможност за нагласяване по анатомичните особености на стрелеца или в зависимост от екипировката/дрехите носени от него.
Друг минус е факта, че поради ред причини боеприпасите родно производство все по-ограничено се предлагат на пазара. Също така произвежданите тук боеприпаси са с гилзи които трудно се релоудват или изобщо не стават за тази цел.
Боеприпасите 7.62Х39 с гилзи подлежащи на релоуд не са много разпространени в нашата магазинна мрежа в сравнение с 223/5,56Х45.
Възможностите за монтаж на оптика, бързомер, фенер, двунога и т.н. са доста по-ограничени в сравнение с АР15.
Почистването на АК47 винаги ми е било особено неприятно, особено в областта на газоотводната тръба и газовото бутало. Следва да поясня, че при интензивните стрелби които сме провеждали в армията, АК 47 винаги са били чистени, поддържани и обгрижвани изрядно, както от нас така и от офицерите и сержантите от АВ службата, които ги прострелваха първоначално, проверяваха периодично и подменяха на определени интервали от време.

2.2 АР15.
Сравнително нова и не особено разпространена/позната (от цивилни) система по нашите земи.
Обекта на проучване определено беше АР15 DGI - "direct gas impingement" (понеже не исках бутална арка, за да спестя от чистенето на газоотводния механизъм и буталото :D ) в калибър 223/5.56Х45, не 308 маг. Исках 223/5.56Х45 защото вече имах болтова карабина в 223/5.56Х45 и въпреки огромните резерви с които подходих към калибъра останах очарован от представянето му за целите за които го ползвам.

Минуси:
-Множество и различни производители както на Ар15 платформата, така и на пълнителите за тях. Което неминуемо води до различно качество на предлаганата продукция и трудности за потенциалния купувач да се ориентира на пазара. Не е като с АК си –мата, там дилема нямах никаква. Ако е калашоподобно ще е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО българско производство. При АК подобните си знам – имаш един роден производител, който ти прави основния агрегат и консумативите за него. Това категорично намалява шанса от бъгове в хардуера, поне така мисля.
-Цената : Ар15 като цени на нашия пазар почват от около 2000лв. и стигат до 5-8000лв.
- Възможността да се ползва гаранционно обслужване на изделието директно от производителя.
-Невъзможността за лично снабдяване с оригинални резервни части и консумативи от САЩ (примерно).

Плюсове
-Масовата Ар15 с 16-18 инча цев е лека, маневрена, компактна.
-Наличието на пикантини върху ъпъра и отпред на ложата улеснява значително прикачването на всякакви аксесоари.
-Телескопичния няколко позиционен приклад е прекрасна опция, както за редуциране размерите на оръжието при транспорт, така и при нагласяването му спрямо стрелеца и спрямо различните условия в които стреля и дрехи/оборудване с които е екипиран.
-Разглобяване и сглобяване. Първият път когато разглобих една Ар15 DGI останах очарован от изключително простия начин на разглобяване и простотата на самия механизъм.
Махаш с гола ръка един пин в задната част на лоуъра и отваряш арката, вадиш BCG (болт кериър група) и вече може да почистиш оръжието. Няма дрънчащи по земята цевни кутии, изхвърчащи възвратни пружини, търкалящи се по земята затвори и т.н.
Отделянето на ъпъра от лоуъра става с изваждане и на втория пин при което габаритите на оръжието още повече се намаляват и се улеснява транспортирането му.
-Възможността да се избере Ар15 със сгъваеми механични мерни прибори/махащи се, също е голям плюс. Това позволява сгъването/махането им, по-нисък монтаж на оптични прицели, бързомерци и т.н.
-Наличието на дотиквач на мен лично много ми харесва – идеята да съм сигурен, че затвора е в крайно предно положение, без да го отварям и затварям е мн. практична. Или при силно замърсено оръжие да дотикам поредния патрон изцяло в патронника.
-Наличието на дъст кавър (металната пластина която покрива затвора) е изключително просто и ефективно решение на проблема със съхранението, носене и държане на оръжието в силно замърсена среда.
-Наличието на двустранна дръжка за зареждане – без значение ползваната ръка зареждането става еднакво лесно.
-Наличието на затворна задръжка! Голяма благина е тази опция за мен!
-Наличието на бутон за освобождаване на пълнителя, който може да се активира със стрелящия пръст.
-Селектора на огъня/предпазител е разположен от лявата страна в близост до палеца на стрелеца (ако е десничар) и работа с него е много естествена. Не е необходимо да се пуска силната ръка от пистолетната ръкохватка за да се борави с превключвателя на огъня/предпазителя или да се ползва слабата ръка за целта (не че не е възможно).
-Огромното разнообразие от боеприпаси кал 223/5.56Х45:
В магазините: Около 45-50 вида се предлагат само в една от големите вериги оръжейни магазини в Родината. Произвеждат се и от нашите заводи. Има голям избор на куршуми и барути/капси за релоуд. Голям диапазон при избор на тегло и дължина на куршумите.
Всичко това улеснява значително задачата да се намери правилния боеприпас за съответната цев с конкретната стъпка и напасването на комбинацията с цел постигане макс. потенциал за точност на изделието.
-На откритите стрелбища които посещавам по земята винаги се търкалят гилзи в 308, 30-06 и 223/5.56Х45, плюс разни други. Но гилзи подлежащи на релоуд за 7.62Х39 много рядко намирам - факт!
-Рецепти за релоуд на 223/5.56Х45 – в интернет има множество данни, както от официалните производители така и от ентусиасти релоудъри.
-Имайки опит в релоуда за болтовата ми карабина в 223/5.56Х45, както и необходимото оборудване за целта (а и доста празни гилзи), това си беше за мен голям плюс.
-Оръжие в калибър 223/5.56Х45 може да е доста универсално, ако разбираш от релоуд и знаеш какво и как да направиш.
Накратко може да се релоудват за оръжие в такъв калибър боеприпаси на нивата на 22лр, 22маг, 22 хорнет, 223рем, 5.56Х45.
Разбира се Ар15 няма да презареди с редуцираните заряди, но ще си стреля без проблем при единично подаване на патроните. Стрелбата с редуцирани заряди за удоволствие на стрелбището е много приятна, ненатоварваща и щадяща за оръжието.
-Въпреки че не съм фен на ъпгрейдите и тунинга, при Ар15 възможностите за това са меко казано доста. Вече има много неща които се предлагат и по нашата магазинна мрежа или може да се закупят от магазини в евро държави.

2.3Накрая категорично везните се наклониха в полза на Ар15 (DGI) калибър 223/5.56Х45.
Но коя точно да избера?!?

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:28       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
3. Ориентиране в предлаганите продукти и конкретен избор на изделието.

Изборът от налични АР15 на нашенския пазар е ограничен (в сравнение със щатския пазар и други подобни нему). Категорично исках оръжието да е налично в магазин, за да мога да го видя, пипна и пробвам. Не желаех да поръчвам внос на изделие, което съм гледал само на картинка. Предвид наличностите в магазинната мрежа и определения бюджет, избора се въртеше около M&P 15 Sport II, кал.223 REM/5.56 NATO "Смит и Уесън" и Ruger AR-556. Определено M&P®15T Tactical с M-LOK® cal. .223 Rem/5.56 NATO Smith&Wesson също мн. ми допадаше, но цената й беше над определения бюджет.
Предполагам, че M&P 15 Sport II и Ruger AR-556 са „тука-тука“ като съотношение цена и качество. Чисто теоретично давах предимство на Смита заради покритието на цевта, което при Ругер липсва.

Преди повече от година на нашия пазар бяха доставени първите Ruger AR-556 от официалния вносител на фирмата за Р. България. Приятел си закупи такава още от първата доставка. Човека беше провел необходимото „кабинетно“ проучване в www и твърдеше, че отзивите от ползвателите са много положителни. Въпреки, че нямам опит с Ар15 системата нямаше как да не ми направи впечатление мн. доброто качество на изработката, простия механизъм, изчистения дизайн и функционалност на оръжието, лекотата и ергономиката му.Човека си я ползва от тогава без никакви проблеми.

Втория ми досег с Ruger AR-556 е от едно стрелбище което посещавам редовно.
Карабината там е стрелбищна – разбирайте стреля се много и се чисти малко.
По данни от стрелбището при постъпването на Ruger AR556 при тях пристигнало и калашоподобно в 223. С цел да проверят надеждността на двете оръжия при нормална стрелбищна експлоатация и двете карабини са били почистени и смазани в началото, след което са им чистени само цевите на определен настрел. Статистиката показала, че арката е направила първия проблем на около 12000 изстрела – недотикване на патрон в патронника. Проблема е решен с дотиквача. След смазване по време курса на стрелба е продължила да си работи /за същото време калашоподобното е чистено основно 3 пъти заради проблеми/. След стрелбата с първата засечка, арката е почистена основно и продължава да работи и до момента - вече е минала 20 000 изстрела. И като цяло е била на основна „диета“ от барнаули. Вече цевта е износена и бие на една страна барнаулските, но федерал евтините - америкън игъл, си ги бие нормално на 50м. УСМ и БКГ са в работно състояние, цевта е за смяна.
С тази стрелбищната арка съм стрелял и аз. Учудвал съм се, че с видимо тежки карбонови наслоявания по БКГ, оръжието си работеше нормално. Уточнението е че винаги е ползвана с фабрични патрони и оригинален пълнител, без модификации и ъпгрейди, пиленета напасванета и т.н.

При стрелба с Ruger AR-556 по – лекия откат и по-бързата повтаряемост в сравнение с АК си бяха очевидни за мен. Също така на една и съща дистанция (50м.) на механични мерни прибори категорично с Ruger AR-556 правя по-добри и стегнати групи отколкото с АК 7.62Х39.
И така мина близо година докато официалния вносител на Ругер в татковината ни внесе нова партида Ruger AR-556 - МОЕ.
Докато се усетя, ослушам и огледам един познат си поръча една и след като дойде и я пробвахме ……….. за мен беше ясно, че избора ще е Ruger AR-556 МОЕ.
Поръчах и за мен една, при което разбрах че в склада на фирмата вносител е останала само една свободна бройка…..
Така и не успях да пробвам M&P 15 Sport II, кал.223 REM/5.56 NATO "Смит и Уесън".
Предпочетох Ruger AR-556, понеже вече имах наблюдение върху няколко такива арки. Ruger AR-556 МОЕ има повече опции за прикачване на инвентар по него в сравнение със Смита и стъпка на цевта при AR-556 е 1:8 срещу 1 in 9, 6 на Смит и Уесън.
Теоретично погледнато стъпка на цевта 1:8 би трябвало да стабилизира повечето куршуми в диапазона 35-77грейна.

Има разбира се и множество информация в www относно Ruger AR-556, като от публикация в сайта на фирмата (https://www.ruger.com/news/2014-09-29.html) става ясно че:

„Sturm, Ruger & Co., Inc. (NYSE: RGR) announces the AR-556™ semi-automatic, M4-style, direct impingement Modern Sporting Rifle. With all major components machined at Ruger's Mayodan, NC facility, the AR-556 offers consumers an affordable, American-made Modern Sporting Rifle
………………………………………………………………………………….
The Ruger AR-556 was extensively tested during its development, with over a quarter million rounds expended during the final validation, endurance, and Ruger "jury" testing. …..“

Това че е тествана с над 250 000 патрона преди финалното й одобрение ме накара да се замисля…. Звучи сериозно изпитание, но ние сме научени да не се доверяваме на капиталистическата пропаганда :wink:

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:29       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
4. Избора беше направен.

4.1. Мерки и теглилки на Ruger AR-556 MOE
(копирани от нета):
• Model Number: 8515
• Caliber: 5.56 NATO / 223 REM
• Stock: Magpul® MOE® Synthetic Collapsible
• Front Sight: Adjustable Post
• Rear Sight: Adjustable Ruger® Rapid Deploy
• Barrel Length: 16.10"
• Thread Pattern: 1/2"-28
• Handguard: Magpul® MOE® M-LOK®
• Twist: 1:8" RH
• Capacity: 30
• Finish: Type III Hard Coat Anodized
• Height: 8"
• Weight: 6.5 lb.
• Overall Length: 32.25" - 35.50"
• Length of Pull: 10.25" - 13.50"
• Grooves: 6
4.2. Семпло описание на Ruger AR-556:
Ruger AR-556 използва цев със среден контур (medium). Цевта е студено кована от 4140 хром молибденова стомана. Цевта е с M4 feed ramp cuts и е с патронник предвиден за калибъра 5.56x45mm NATO, което значи че може да се ползва и с .223 Remington.
AR-556 използва за презареждане direct gas impingement system.
Въпреки че при DGI се твърди че замърсяването е по-голямо и надеждността на системата е по-ниско, отколкото при буталните АР-ки, DGI от друга страна има като посочвани предимства по-добра прецизност на оръжието, по-мек откат, по ниска себестойност на продукта, по-просто устройство и по-леко оръжие.
От скромния ми вече опит с DGI категорично съм на мнение, че при един и същи настрел чистенето й е по-бързо и лесно от на АК производните. Сравнение с бутална арка не мога да направя.
Спусъка на AR-556 е single-stage и е отвратителен по моите виждания и разбирания. С две думи – тежък и грапав :x . Но стрелянето и ползването на подходящи смазки водят до някакво подобрение. Ще видем до къде ще прогресира подобрението или до къде ще стигне търпението ми :D .
Полуложата на Магпул се маха много лесно – развърта се делта пръстена (който е на резба), намиращ се в края на хендгарда и се сваля. Не са нужни никакви инструменти.
Полуложата е от типа M-LOK.Това е модулна система за прикачване на аксесоари директно върху ложата.
От сайта на Магпул:
„M-LOK is a modular locking accessory mounting system that is a direct attachment method for hard mounting accessories to a negative space mounting point………….. the M-LOK system is a free licensed platform to allow greater compatibility of accessories between all manufacturers.“

Ъпъра е тип flat top и е оформен като 1913 пикантини, благодарение на която може бързо и лесно да се монтира оптика, бързомер и т.н. при наличие на подходящите монтажи. Материала е forged 7075-T6 алумин.


4.3. Прострелка на механичните мерни прибори.
Съгласно указаното в ръководството към изделието прострелката се прави елементарно.
Сгъваемия мерник се коригира по хоризонтала – ляво и дясно, като корекциите се правят посредством колелце (разположено от дясната страна на мерника), което се завърта на ръка. В ръководството е упоменато на каква корекция е равен 1клик на различните разстояния.
Мушката се коригира само по вертикала – нагоре/надолу. Корекцията се прави посредством завъртането й чрез използването на малък механичен цилиндър с жлебове, който е част от комплекта на оръжието.
Проста и елементарна работа. Не са ви нужни чукове, стендове и прочее сложни инструменти.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 09 Окт 2019, 07:44, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:30       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
5. Боеприпаси за Ruger AR-556 МОЕ.
5.1 Фабрични патрони.
Както казах на нашия пазар има огромен избор от боеприпаси в калибър 223/5.56Х45. Основно се фокусирах върху 55 грейнови (не барнаулски обаче), които да ползвам масово и върху 60+грейна и 70+ грейновите фабрични. Основно ползваните фабрични боепирпаси са на ППУ, фиочи и хорнади серията фронтиер, америкън ийгъл. Оръжието работи безпроблемно с всичките.

5.2 Релоуд.
За релоуда основно се спрях на продаваните насипно куршуми на хорнади – 55гр fmj-bt w/c.
Оказа се че цевта ги харесва и работи мн. добре/прилично със следната рецепта за 223 рем:
Проектил - HORNADY (.224) 55gr FMJ-BT with cannelure Item #2267
Барут-Lovex D073.6;
Заряд - 26.6грейна
гилза - PPU, фул сайз, тримирана на 44.45мм;
капса- cci 400 SR;
COL-55.88мм/2.2`` (Hornady manual)
Три изстрела със средна скорост около 875 м/с –2871 fps

Давам и още една рецепта за 5.56Х45 (да не се ползва в карабини маркирани само за 223!!!), която също работи добре:
Проектил - HORNADY (.224) 55gr FMJ-BT with cannelure Item #2267
Барут-Lovex D073.6;
Заряд - 27.7 грейна
гилза - PPU, фул сайз, тримирана на 44.45мм;
капса- cci 400 SR;
COL-55.88мм/2.2``(Hornady manual)
Три изстрела със средна скорост около: 930 м/с –3051 fps

5.2.1. Матрици за релоуд на 223/5.56Х45, подходящи за Ruger AR-556.
В нета има много информация, че за Ар15 е добре да се ползват Small Base Die Set матрици (примерно RCBS .223 Remington 11103 2-Die Set Small Base) с цел да се гарантира точното формоване на гилзата и безпроблемната работа на системата.
В нашата магазинна мрежа имаше налични Hornady Custom Grade 2-Die set .223 Remington
(Hornady Product Code: H546228)
Същите ползвах за болтовата ми карабина и се оказа, че работят прекрасно и за Ruger AR-556.
Настройката на матриците я правя точно както е посочено в упътването към тях.
Така че аз лично нямах никакви драми и дилеми с релоуда на 223/5.56Х45 за Ruger AR-556. Всичко си работеше както е предписано.
5.2.2. Ако ползвате гилзи от 5.56Х45, които са с кримп на капсата е задължително да имате подходящи инструменти за премахване на кримпа и обработка на капсулните гнезда.
5.2.3. Много добре е да имате в инвентара си и “case gauge”, „Cartridge Gauge“ или „ammo checkers“. Защо? Защото Ви дава възможност да разполагате с „патронник“ по SAAMI spec чрез който да проверявате дали правилно сте ресайзнали гилзата и дали правилно сте снарядили в последствие патрона.
Аз лично се чудех дали има смисъл да го купувам, при положение че карабината ми е в касата и мога по всяко едно време да я извадя и пробвам на нея, но се оказа че „ammo checker“ е много практично изделие.
Аз ползвам това - https://www.lymanproducts.com/brands/ly ... le-caliber
и съм много доволен от него.
Цитат от описанието и начина на действие на изделието:
„They are machined from solid aluminum and cut with custom tooling to SAAMI minimum chamber tolerances. Just drop your cartridge into the gauge and if it fits, it will chamber in your gun.“
С други думи, без значение заводски или релоуднат патрон който биде проверен през „ammo checker“ и издържи проверката би трябвало да работи безпроблемно в оръжието ви.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 09 Окт 2019, 07:44, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:30       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
6. Почистване и поддръжка.
За мен категорично Ruger AR-556 се разглобява и почиства по-лесно от калашоподобните.
След като махна пълнителя и проверя за наличието на патрон в цевта, отварям ъпъра от задната страна, вадя BCG и ръчката за зареждане, забърсвам ги и ги смазвам. Почиствам и смазвам фино ъпъра отвътре. Почистването на цевта няма какво да го коментирам. Направи ми впечатление че при едната сесия от около близо 170 изстрела общо оръжието не беше много замърсено и за почистването му отвътре е нужно забърсването веднъж с леко намаслен парцал и леко смазване в последствие. Няма търкане на газоотводна тръба, газово бутало и др такива чудеса.
Което на мен лично мн. ми харесва.
Почистването на УСМ механизма е стандартно.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:31       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
7. Пълнителите.
В упътването към карабината ясно и точно е написано какви пълнители да се ползват и къде да се гледа за информация кои пълнители са тествани и одобрени от фирмата за употреба с Ruger AR-556.
Това е адреса на онлайн магазин
http://shopruger.com/Autoloading-Rifles/products/5020/
в който ругер продават пълнители за полуавтоматичните си карабини, които са тествани за безпроблемна работа с изделията на фирмата.
За Ruger AR-556 е предвидено да работи 30 с заряден пълнител на Магпул, МОЕ ген. 2.
Разбира се в www има множество информация за това кои са добрите пълнители за АР15 платформите, но извън тестваното от фирмата производител всеки си носи рисковете и отговорността при ползване на нещо по - различно от предписаното.
До момента съм правил проби с 5 и 10 заряден пълнител, брандиран като оригинален аксесоар за Ругер, който работи прекрасно.
Пробвал съм работата на оръжието и с др. пълнители - Магпул, МОЕ ген. 2 – 30 заряден, 30 и 40 зарядни, българско производство (всичките стрелбищни пълнители, силно захабени и зацапани). Оръжието си работи идеално с всичките.

При стрелбата с ар556 на рюгер забелязах следното:
При спуснат напред болт и леко вкарване на пълнител в оръжието има момент при който у новака (хората без опит с арки, вкл мен) се създава фалшивото усещане че пълнителя е заключен. Пълнителя си стои уж стабилно на мястото, болта си цикли но не подава патрон. Добре че имам навика винаги да проверявам дали съм вкарал патрон у патронника. Разбрах че трябва да вкарам пълнителя достатъчно навътре и винаги го проверявам дали е заключен стабилно, като го дръпвам леко навън. Въпрос на навик е.
При смяна на пълнител, когато болта е на задръжка такова фалшиво усещане за заключен пълнител няма.


Ако примерно стрелящия прави тактически релоуд - с патрон в патронника и в бързината не се усети да бутне достатъчно навътре и заключи новия пълнител, същия най-вероятно ще изпадне при изстрел. Това по никакъв начин не значи че оръжието или системата имат проблем. Означава само едно - недостатъчно практически опит на стрелящия със съответната система.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:32       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
В процеса на работа с изделието ще споделям и нови впечатления от работата му и рецепти за релоуд, както и представяне с различни видове заводски боеприпаси (скорости и групи).


Приятен ден на всички :tu:

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 08:49       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Фев 2015, 13:38
Мнения: 413
Изчетох информацията с огромно удоволствие!
Поздравления за детайлното ревю, засягащо всички основни аспекти при избора, боравенето и обслуждането на карабината! Систематизирано, ясно, прагматично! Мисля, че ще е от полза за много колеги, които се интересуват от темата.
Има "лекарство" за тежкия и грапав спусък-препоръчвам комплекта пружини 3.5Т на JP. Аз имах същия проблем с моя АR. Ползвам тези пружини достатъчно дълго време и нямам случай на невъзпламенен капсул с различните марки патрони 5.56х45 и .223 Rem.

_________________
Антон Шукеров
СК "Арес" Пловдив
ВСК "Десант 68"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 09:17       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Hats off :tu:

P.S.
Като тръгна да релоадвам определено ще ти звъня. (за преса, матрици и т.н.).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 11:17       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Last Man Standing написа:
Има "лекарство" за тежкия и грапав спусък-препоръчвам комплекта пружини 3.5Т на JP.


Благодаря!
Ще го имам в предвид :tu:

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 11:19       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
b5202s написа:

.....
Като тръгна да релоадвам определено ще ти звъня. (за преса, матрици и т.н.).


:tu: Когато решиш :tu:

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 13:51       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Имаш и моите адмирации също :tu:

Обещавам моментално да трия всички постинги, които са офтопик, или са писани с цел запълване на свободно време :armed:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 21:21       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Чудесен обзор, поздравления!

Съвет от мен:
Ако спусъка не ти харесва - смени целия УСМ със спортен такъв.

Не сменяй само пружини и не пили/полирай повърхности по стария УСМ.
Дори да има ефект от това първоначално, в един момент най-вероятно ще почнат засечки или по-лошо.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 419 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer