logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 16 Апр 2024, 23:02




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 06:07       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Посейдоне ... мечка съм виждал на картинки и много отдавна в зоопарка. Видя ли я надалеч “и почвам да бегам” баце ... видя ли я наблизо Ич няма да си играя да определям дистанция ...
Ти ми говориш за 195 на 57 см, някъде мернах 170см височина ... Шутъра пък от друга страна коментира два размери на мушки!
А ся 1во ти ми отговори нещо:
- Колко е дебелината и височината на мушката на АКМ?
- Колко е дебелината и височината на мушката на САР и СЛР?
- А на калашоподобните от Полша, Румъния, Сърбия???
- Колко е височината на страничните предпазители на основанието на мушката? Ако случайно ми отговориш нещо за “сенник” се отказвам от теб в Държавен вестник!
- Как ще определиш дистанцията с АКСУ?

Закира си мрънка срещу полицаите - в много случаи е прав, ама то и неговите бивши не падат по-долу! Или не си съгласен???

По темата: това на картинката НЕ работи дори и на 300м., проверено е много кратно!
Който иска на следващата карабина на Шаново, можем да го демонстрираме това недоразумение! И най - добре ще е разни му там капацитети да дойдат също като мъжете ... а не да се КРИЯТ само зад монитира като мишки и да отправят закани и заповеди по социалните мрежи!!!

Нека си смята формулите колегата Шутър или да кажа направо името му?

Тоа форум почна да прилича на Парламента да го е*еш ... я върнете анализаторския под форум да има хората къде да си изпускат парата


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 10:10       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Спокойно Тоджито! :tu: Имена на потребители...нови раздели и какви са размерите на калашите в Полша и Тамбукту не са предмет на темата.
колегата Шутер пише по правилата и това е достатъчно.
За други раздели дали да има пиши с предложение до администраторите.


Та даде се формула за определяне на на покриващата величина К
а именно
К=Д х Р/д
разстоянието до целта Д горе може да се изведе тоест
Д = P/d-K или Д = P/d+K или по друг начин се преобразуваше ...трудно ми е с формулите на мен затова и питам.

А питам нещо елементарно:
Ако цел с размер 195см и широка 57см покрие тънката част на мушката на АКМ то на каква дистанция е тази цел?
ето приемаме че това се вижда и всички величини са известни...мушката е дебела 2мм
колко метра е Д?
Изображение

Ти вместо да го сметнеш ме питаш колко е дебела и дълга мушката на АКМ 7.62???
Е ако ти не знаеш аз ли да знам?
достатъчно е да кажеш , че е дебела 2мм...целта е дебела 57см когато тези две ширини се покрият дистанцията е дефинирана веднага...

И вместо да я сметнеш ти ме изпитваш за размерите на калашите по света... :shock:

Все едно сме в райнното и си ме хванал да крада домати от пазара и ме разпитваш по стара традиция

Е а сега кажи Закирата ама и който и да е като влезе дали няма с основание да ви носи с майтапи?

Ок ти няма да го смяташ, а каниш всеки да дойдел на полигона да видел...да се правил нов раздел и имената на тоя и оня те вълнуват..
що за мислене ...мани мани

Ок твоя воля...остава надеждата в колегата Шутер или Драката ако искат да сметнат тази елементарна задачка,
понеже темата е озаглавена "определяне на дистанции с просто око" , а не "проверка на полигона дали картинката на Була е истина"...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 12:03       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Читав бинокъл с вграден лазерен далекомер струва над 7К лв. във ВИП-а (проверявал съм и съм се интересувал лично).

На второ място е някаква оптика, която в страни от централната точка има разграфени дистанции спрямо човешка фигура на 100, 200, 300 и пр. метри. Така преди изстрела може да се определи грубо разстоянието даже с интерполация на междинните разстояния и да се направят съответните корекции спрямо калибъра и неговият пад. Според мен също ще свърши работа.

Това с мушката на АК е за бедни хора, но ако човек си постави за цел и проследи как се вписва човешка фигура в мушката на неговият личен калаш.. то може би също ще работи. Поне до 300 м.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 12:15       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
И аз това казах - тавана е макс 300м., но при определени условия.
Мушка (оригинална) дебела 1,8; равно стрелбище и чисто и гладко; да се знаят точните размери на НЕПОДВИЖНАТА цел ... и много практика


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 12:28       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 16 Сеп 2019, 07:49
Мнения: 4
Темата стана интересна, което говори че някои неща трябва да се дадат по - точно от колкото по - лесно и ако наистина говорим за точност то тогава нещата ще предобият следния вид при първоначалните изчисления:

У1= 0,002 х 1000/0,6= 2/0,6= 0-03 хилядни

0-03 хилядни

0,6 м е максимално най- точното разстояние от върха на мушката до окото на стрелеца.
Съгласно данните зададени за размер на цел висока 195 см и широка 55 см и съответно тази ширина покрива ширината на мушката....
Изчислявайки по формулата ....
Д= В х 1000/У и -5% грешка получаваме
Д= 0,57 х 1000/ 3= 570/3=190 метра отчитайки че трябва да извадим 5 % грешка резултата ще бъде
190 - 9,5 метра= 180,5 метра..
Стреляте с АК-47, АКМ поставяте на мерник 2 и се мерите 3-4 см под центъра на целта целта ...Воала ще има след изстрела


Дебелина на мушка при


http://www.nastavleniya.ru/AKM/akm11.html


Дебелина на мушка при


http://www.nastavleniya.ru/AKSU/aksu11.html
Та господа аз да си хапна от любимите бомбони Shooters
И да ви споделя. Мушката на калашника покрива на:
-100 метра 30 см;
- на 200 метра 60 см;
- на 300 метра 90 см;
- на 400 метра 1,2 метра;
- на 500 метра 1,5 метра,
- на 600 метра 1,8 метра.....;
На 1000 метра 3 метра.
;)

Мляс и наздраве

_________________
ROSHEN
Irish coffe

https://youtu.be/ow10wkVjW98


Последна промяна Shooters на 29 Окт 2019, 12:38, променена общо 2 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 12:36       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
tojito написа:
тавана е макс 300м.

Така де - никой не спори. А и никой нормален човек не стреля с АКМ на повече от 300 м. - за тази цел си има други пушки в други калибри.

...
Въобще, силата на калаша е до 150 м. ИМХО. Но пък на това разстояние е No1 - мощен, надежден, направен за реален бой при всякакви условия (а не за спорт). За моите нужди е перфектното ДНО. :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 16:35       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Ако знаех че ти е интересно днес щях да ти го снимам това


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 20:08       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Темата е не само интересна и има бойно-ловна, но и огромна практическо битова стойност.
Точно в бита...коли караме всички...да определиш на каква дистанция е отсрещната кола при изпреварване е много важно нещо...
при жените с редки изключения това е проблем...знаете класиката:

-ъъъ не видях, че е толко близо?

-Е как не видя 30 метра тир, бе жено че е на 100м и тръгна да изпреварваш? :shock: Ще ни изреже челно и ше остане мокро петно от нас ...

При определяне на дистанция до цел вече нещата са ясни...
Адски важно е да го можеш...са Була с бинокъла за 7 иляди лева малко ме подтиска :roll: ... не всеки може да го има ...е айде един китаец далекомер евтин може...но не винаги са подръка или пък се прецакат и трябва да можеш на око

Шутера даде полезно инфо...поздравления!

Има хора с повечко опит /Драка къде изчезнА.../ които могат само по човешка фигура да я определят много точно на 150 м ли е на 250 ..500 или 700м и повече без никакви мушки е така на око..

а и съм чувал за стрелба с железни мерници и на над 300м ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 21:19       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
Poseidon написа:
а и съм чувал за стрелба с железни мерници и на над 300м ...


Един от гонговете на Европейското по карабина беше разположен на 341 метра, повечето състезатели го удариха с първи изстрел.
Да допълня, тези 341 метра бяха грешка при разполагането. Трябваше да се разполжи гонга на 300 метра.
Никой не възприе разликата, дистанциите бяха предварително известни. От един от скуадовете, обаче по навик си го замерили ... и аааааа 341 метра. Не, че това промени нещо.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


Последна промяна strike на 29 Окт 2019, 21:51, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 21:36       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1295
В Карловската бригада имаше упражнение на стрелбището, стрелба по цяла фигура на 400 метра. Спомням си че трудно, но се улучваше. И то от нас сапьорите с АКМС и на по две шепи патрони. Сините каски сигурно им е било и по лесно - те бая стреляха. Мисля си обаче, че да уцелиш на такова разстояние с колиматор ще е проблем. Освен с тези най-скъпите, дето имат по < 3 MOA точки.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 21:59       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Amazon написа:
Освен с тези най-скъпите, дето имат по < 3 MOA точки.

Само да вметна, че цената на колиматора няма нищо общо с размера на точката. :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 22:02       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4659
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Poseidon написа:
а и съм чувал за стрелба с железни мерници и на над 300м ...


Пожелавам ти да виждаш тези (железни мерници) стрелби и в БГ. Време е нали?

NRA power rifle matches - 200, 300 и 600 ярда - прав, седнал и легнал на корем са нормално. Както писах по-рано, бях жив свидетел на 17 поредни изстрела на 600 ярда в кръг от 7.6 см (3 инча). Сега правилата се смениха малко - рaзрешават оптика с макисимум 4.5 увеличение.

За лов в гъсти шубраци винаги съм предпочитал железни мерници, въпреки, че започнаха да ми се мерджелеят (Winchester model 1897, lever action 30-30 - къса, повратлива пушка с мигновнно прицелване).

Отново - теоритичното и аритметично определяне на дистанцията е абсолютно непрактично в днешно време дори и с оптика (предна фокална равнина), лист, молив или :-) евентуално сметало :-) (calculator that is - броя на хората можещи да смята на ум намалява експоненциалано всеки ден).

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 22:07       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1355
Преди години във Вътрешни войски редовно се стреляше на 400 метра. Тогава бяхме въоръжени с 5.45 мм АК-74 и нямаше никакви драми с това разстояние. :-)
В теоретичните занятия се преподаваше, че добре подготвени стрелци могат да водят прицелен огън до 800 м. с този автомат :shock:

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 22:16       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Yank написа:
Пожелавам ти да виждаш тези (железни мерници) стрелби и в БГ. Време е нали?

Благодаря Янк! е...все пак ми се е случвало да пострелвам и аз...на над 500м с калак де...беше отдавна
това което пише Шутера е точно така
Shooters написа:
- на 600 метра 1,8 метра.....;


На 600-800м в камък с размер на широчината на кола 1,8-2м каца точно на мушката и се уцелва и с трасаци и прочие...рикушетите са маниашки...странично фърчи и описва красива дъга...

Но за прицелна стрелба на 800м :shock: по мишена в цел ръст дето пише колегата горе...ми докарва комплекси...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 22:20       Заглавие:  Re: Определяне на дистанция до цел с невъоръжено око
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Павлин Андреев написа:
Преди години във Вътрешни войски редовно се стреляше на 400 метра. Тогава бяхме въоръжени с 5.45 мм АК-74 и нямаше никакви драми с това разстояние. :-)
В теоретичните занятия се преподаваше, че добре подготвени стрелци могат да водят прицелен огън до 800 м. с този автомат :shock:

Вижте сега, военните не са най-умните хора на Земята. :D Стреля се на 300 м. обаче по неподвижни мишени, а това в живият живот няма никаква практическа стойност. В реала мишените бягат, залягат, крият се и пр.

Искам да видя как някой с АК (в който и да е калибър) ще улучи мишена "бягащо прасе" на 300 м. с железните мерници.))

А аз като пиша че силата на АК е до 150 м, имам в предвид че може да се улучи и подвижна мишена, при това не много трудно. Неподвижни мишени се използват само веднъж в живота на пушката - да си простреляш новата оптика/бързомер и да подбереш подходящият тип патрон за нея. След това забравяш за тях..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer