logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 19:31




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 125 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Ное 2019, 15:28       Заглавие:  Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови аспекти
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Пускам темата провокиран от поста на tsb
tsb написа:
При релоуд с читави компоненти (пр. куршуми на хорнади SP w/c , капси фиочи, барут ловекс) цената я докарвам до към 50ст. на патрон.
както и поради факта, че имаме такава за 9х19.

Предвид нарастването на популярността на тази дейност в последно време мисля, че ще е ценно ако се споделя опит не само в техническите аспекти (за което има цял раздел), а и откъм движението на паричните потоци - нещо, което хич не е за подценяване. С други думи добре ще е ако се споделя къде и на какви пари изгодно може да се купят консумативи.

И като автор на темата е редно да се изкажа и аз. При мене нещата стояха точно така:
- гилза: приемаме стойността за 0, че иначе изобщо няма да излезе сметката
- капса: 0,08 лв. - Fiocci
- барут: 25 грн. = 1.62 гр.; 1 кг. = 180 лв. (Вихтавуори N-140), т.е. 180:1000х1.62 = 0.29 лв.
- куршум: 0.30 лв.
Тотал: 0.67 лв.; Група - отчайваща (това обаче е изцяло моя заслуга). По времето, когато са купувани въпросните консумативи, по магазините имаше едни Fiocci-та по 0.70 лв. и резултатът беше http://thegunman-bg.com/forum/viewtopic.php?f=17&t=18703
Също така е редно да се отбележи и факта, че за разлика от правенето на пистолетни патрони - при карабинските операциите са много повече, инструментите - също, времето, дето се губи - и то, та в крайна сметка тук много лесно се обръща кантара.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2019, 12:48       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
На мен лично релоуда на 223/5.56Х45 ми дава много повече от финансова икономия. Всъщност тя ми е на последно място в списъка.

-Дава ми възможност да ползвам патрони напаснати по оръжието ми;

-Да варирам със зарядите и COL, докато ми хареса резултата;

-Да разработвам/тествам нови варианти (нови барути и нови проектили да пробвам), което си е част от забавлението;

-Да имам контрол върху целия процес и да съм наясно с вложените компоненти. За съжаление неколкократно попаднах на фабрични боеприпаси от разпространени тук марки, които имаха доста разлика в представянето от кутия до кутия. Така че възможността да сглобя нещо, което да е еднообразно и да работи всеки път по един и същи начин е нещо което не може да се измери с пари.;

-Да ползвам боеприпаси които не се предлагат в магазинната мрежа (примерно продава се само проектил от определена марка, но не и готови боеприпаси с този проектил);

-Да ползвам за забавление на стрелбището боеприпаси с редуциран/намален заряд (които не се предлагат в магазинната мрежа и няма как да си ги купиш);

-Да се забавлявам – удовлетворението да сглобя боеприпас с който да постигна под 1МОА на 100м, да сваля хищник на 200-300м, да добия желан трофей и т.н., носи удовлетворение от цялостния процес.;

-Ако по някакви причини (затруднена логистика, усложнено международното положение, зомби апокалипсис или др. непредвидени обстоятелства), снабдяването в магазинната мрежа с 223/5.56х45 е нарушено/прекратено, то примерно 1кг. подходящ барут, 1000 бр. куршуми и капси са един приличен буфер за временно осигуряване на персоналните ми стрелкови потребности.;

-Да намаля в някаква степен финансовите разходите за хобито.
Или погледнато от друг ъгъл – за сумата Х да стрелям повече с релоудвани патрони отколкото с фабрични, които бих купил за същата сума.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2019, 13:01       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
И сега по финансовата страна на въпроса :happy:

HORNADY (.224) 55gr SP with cannelure Item #2266 - 18 ст.

Барут-Lovex D073.6, заряд - 26.6грейна – около 26ст.

капса- cci 400 SR-10ст; капса фиочи – 8 ст.
Приблизително излиза патрона 53ст.

Фабричен патрон със същите куршуми на хорнади излиза с отстъпката мин. 90ст. Това прави приблизително 37ст на патрон по-малко.
Предпочитам да ползвам HORNADY (.224) 55gr SP проектила, тъй като от една страна дава по-добра точност/групи в болта и в ар15, сравнено с HORNADY (.224) 55gr FMJ-BT with cannelure Item #2267.
А от друга страна за ловни цели SP проектила е в пъти по добре от фмж-то.
Затова като цяло боеприпаси с фмж куршуми не ме интересуват.

Патроните с куршуми на Barnes TSX FB 55 gr са ми от любимите в ловния инвентар за 223рем.
Barnes TSX FB 55 gr - 1.15лв.
26,2 gr Lovex D73.6 – 0.25лв
Case – win – 0лв.
Prim – cci –SmRifle 400-0.10лв.
Общо (приблизително) -1.50лв.
Цена в магазина на готов патрон VOR-TX 223рем– около 3.40лв. беше преди време когато ги гледах. Разликата в цената е 1.9лв.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2019, 20:05       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Приветствам ви за чудесно изложените мотиви.
Лично за мен, сумирайки разходите по машините и, особено, времето за обработка на гилзите от една страна, с тези на материалите - гилза, куршум, барут и капса от друга, - излиза, че себестойността на "евтиния" .223 релоуд надхвърля тази на евтините магазински варианти.

Но това е като да сравняваме вкуса на отгледан в градината ни домат с купен от сергията. :-) В първия има гордост и независимост, въпреки дебеличката люспа и леко накиселяващия вкус... Вторият е симетричен, розов и бездушен :D

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2019, 21:43       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
T. Pavlov написа:
Приветствам ви за чудесно изложените мотиви.
Лично за мен, сумирайки разходите по машините и, особено, времето за обработка на гилзите от една страна, с тези на материалите - гилза, куршум, барут и капса от друга, - излиза, че себестойността на "евтиния" .223 релоуд надхвърля тази на евтините магазински варианти.

Но това е като да сравняваме вкуса на отгледан в градината ни домат с купен от сергията. :-) В първия има гордост и независимост, въпреки дебеличката люспа и леко накиселяващия вкус... Вторият е симетричен, розов и бездушен :D


Хм...моето мнение е малко по различно! Изобщо не е гарантирано, че себестойността на релоудвания патрон ще е по-ниска от тази на заводския!Говоря, ако точно се калкулират, както използваните компоненти и амортизацията на гилзите и оборудването, така и вложения високо квалифициран труд, както и времето необходимо той (трудът) да продължи да бъде такъв!Тук трябва да се прибавят и разходите необходими за намиране на оптималната рецепта, такси за стрелбища, пътни и др. такива дреболии дето трудно се остойностяват! Да, ако се постави като основна цел, може да се снареди значително по-евтин патрон от фабричния му аналог, но никой уважаващ се релоудър не преследва такава цел...или поне, не като първостепенна!Ако патронаът е направен кадърно, изобщо няма да ги има "дебеличката люспа и леко накиселяващия вкус". Напротив, по абсолютно всички показатели,евентуално с изключение само на универсалност при представянето с различни пушки, релоудвания патрон превъзхожда фабричния!
П.П.Горното ми мнение се отнася изцяло за карабински патрони, за пистолетните не съм достатъчно компетентен!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Ное 2019, 19:27       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
T. Pavlov написа:
Но това е като да сравняваме вкуса на отгледан в градината ни домат с купен от сергията. :-) В първия има гордост и независимост, въпреки дебеличката люспа и леко накиселяващия вкус... Вторият е симетричен, розов и бездушен :D


Ето една добавка към доматената реколта :-) и себестонойста на релоудинга - самоделна машина (второ издание) за термо обработка на гилзите. Машината прибавя малко повече вкус и качество към гилзата. Обработката е готова за 5.1 секунди. Програмирана е за 5 вида гилзи.

КЕФ!

Прикачени файлове:
Anneal.jpg
Anneal.jpg [ 347.83 KiB | Прегледано 10008 пъти ]

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2019, 12:42       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Моите 2 ст.

Хронограф - най-евтиния за 255 лв. при курс 1.88 за долар на амазон.
Wet tumbler - най-евтиния трябва да ми дойде на 370 лв.
Като сложим още за някои инструменти стана 1000 лв.
Оборудване за релоад - 1070 лв. към днешна дата има, но това е без ДДС и такси.
Матрици и други джаджи още 300-400 лв.

Та то ще дойде една хубaва пушка. Абсолютно никаква далавера.

Всичко това без да съм направил един патрон!

Защо го правя тогава?

Ами поради същата причина, като стрелянето. Едно наистина различно и нестандартно занимание, което евентуално да споделям с големия син, а след време с малкия. Иначе най-доброто е ходенето заедно на лов ама няма.

Друг смисъл в набиването на толкова много хиляди кинти аз за себе си лично не виждам.

П.С.
А умението да си правиш сам патроните е част от амплоато на стрелец – пуста суета скъпо излиза.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Ное 2019, 19:25       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1021
Каква е разликата или приликата между проектили .223 и .224? Взаимно заменени ли са? Питам понеже не съм запознат със стандартите, а темата е за .223 пък tsb спомена .224.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Ное 2019, 23:09       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
.223 Рем. e така да се каже името на калибъра, а .224" е действителния (физически) диаметър на куршума му.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Ное 2019, 08:59       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Zakira написа:
Каква е разликата или приликата между проектили .223 и .224? Взаимно заменени ли са? Питам понеже не съм запознат със стандартите, а темата е за .223 пък tsb спомена .224.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk



Като цяло .223 проектилите се ползват примерно за релоуд на 22Хорнет.
Така поне ги дават:
https://www.midwayusa.com/bullets/br?ci ... Sort=False

А .224 проектилите се ползват за 223рем, 5.56Х45, .223 AI и доста други производни.
Не знам дали са взаимо заменяеми и дали тая една хилядна от инча има толкова значение.

Американците казват, че има и .224 проектили на които е обозначено че са спец. за 22хорнет, в смисъл че няма да издържат по-високата скорост и туиста на 223рем. Не знам дали е вярно.
Но съм виждал .224 проектили на H&N на кутийте им пише да се ползват до определена скорост. Вероятно щото са помеднени. А не с ФМЖ.

Едно време като избирах между 22хорнет и 223рем/5.56Х45 бях започнал да се образовам по темата за 22хорнет, но я изоставих в полза на 223 рем :oops: .

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2020, 14:18       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Та още малко за финансовия аспект!

Независимо, че се стремя да цепя стотинката.

Към хронографа и тумблера добавям
- decaper frankford arsenal – 100 лв.
- freza frankford arsenal - 140 лв. (наистина покъртително добра сделка дано си заслужава.)
- хубав винтоверт иначе няма смисъл от фрезата ако винтоверта бие?
- шел холдер 2 бр. - 44 лв.
- матрици оразмеряваща и влагаща - 110 лв.
- преса засега 500 лв.
- везна бижутерска: https://animabg.com/store/digital_scale ... p?cls=1500 - 45 лв. (Между другото я взех преди години, когато една лекарка изчисли 2 мили грама от едно лекарство за малкия, като беше на 1 месец и никоя аптека не се нави да го забърка. За везната, ако някой от София има под ръка еталон 1 гр. и 2 гр., защото моите ги изгубих, a искам да я калибрирам (то най-добре преди всяко мерене да се калибрира, че и влажност на въздиха влияе)).
- подготовка на работното място
- Метална врата_1 200 лв.
- Метална врата_2 - 200 лв.
- Тезгях както и да го мъча 200 лв.
- разни инструменти менгеме, и т.н ???.
Още остава като минимум
- стоманена медия -
- priming tool -
- Lyman universal tool - https://www.lymanproducts.com/brands/ly ... multi-tool
- Lyman case check - https://www.lymanproducts.com/brands/ly ... ace-gauges
- Lyman amo check - https://www.lymanproducts.com/brands/ly ... le-caliber

Екстри:
Сушилня https://www.lymanproducts.com/brands/ly ... case-dryer
https://www.lymanproducts.com/stuck-case-remover

За самия reload цени заримекс
капсул - 14 ст.
куршум - 51 ст.
Барут нямам идея, но дотук съм (виртуално) на 65 ст. С други думи парите за оборудването няма да ги избия и за 100 години ако ще само с карабина да стрелям! Ами че то и пушката ще замине трябва нова цев и така.

Цените дето ги говори Ivo III са ми просто невъзможни! Аз куршум не мога да намеря за 40 стотинки той говори за цял патрон за 35 ст. :shock: :shock: :shock:

Та финансовия аспект е съкрушителен. Пиша това не за да се оплаквам, за всяка брада си има гребенче, а за да не реши някой да пести пари! Това е малко, като секс срещу забременяване! Макар че в това има своята биологична логика.

И накрая един въпрос след обработка с въпросната фреза/тример (https://www.amazon.com/gp/product/B07KT ... UTF8&psc=1) има ли смисъл от оправяне на вътрешната и външната фаска на шийката?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2020, 14:50       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
b5202s написа:
-----капсул - 14 ст.
куршум - 51 ст.
Барут нямам идея, но дотук съм (виртуално) на 65 ст. ----
:DD :DD :DD То само до тук и няма смисъл от релоудване!При положение че има патрони от 65-75 ст :tu:

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2020, 15:13       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2009, 10:01
Мнения: 893
Изображение

Опита, който споделям на всички, които навлизат в тези забавляния е първо да прекарат едни двайсетина хиляди фабрични и чак тогава да се захващат с каквото и да било по темата. А и наистина с новите оферти съвсем се губи смисъл и сметка от цялата хамалогия.

_________________
Question: When was the last time you practiced?
Answer: Practice? What's that?

Иван Христосков, СК "Shotgun Masters"
http://www.facebook.com/shotgunmasters


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2020, 15:24       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Разходи за релоудване на .223:

Преса - $480 https://www.amazon.com/Hornady-095100-Lock-N-Load-Auto-Progressive-Reloading/dp/B000PD01NS/ref=mp_s_a_1_1_sspa?keywords=hornady+progressive+reloading+press&qid=1578315853&sprefix=hirnady+pr&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFPWTJOOFJGSFZSSE4mZW5jcnlwdGVkSWQ9QTAyMTM1NzExU1BSVFlJNlY5MzJDJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTEwMjM4OTgxSEVHTE4zMjU2S1JTJndpZGdldE5hbWU9c3BfcGhvbmVfc2VhcmNoX2F0ZiZhY3Rpb249Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU=

Шлелплейт #16 - $31 https://www.amazon.com/Hornady-392616-Lock-N-Load-Improved-Shell/dp/B000PD004S/ref=mp_s_a_1_1?dchild=1&keywords=hornady%2Bshell%2Bplate%2B.223&qid=1578316081&sr=8-1&th=1&psc=1

Везна - $20 https://www.amazon.com/Frankford-Arsenal-Digital-Reloading-Display/dp/B002BDOHNA/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=powder+scale+for+reloading&qid=1578316551&sprefix=powder+scale&sr=8-3

Комплект глави - $47 https://www.amazon.com/Lee-Precision-Reloading-Remington-Ultimate/dp/B00HDL9P0K/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=lee+.223+die+set&qid=1578316706&sprefix=lee+.223&sr=8-3

Куршуми, капси и барут.
Презареждането на .223 е пипкав процес, дори и само заради отделната стъпка на ресайзването, след която трябва да чистиш гилзите от смазката, а ако почнеш да ги тримваш, както явно си решил, става наистина досадно и бавно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2020, 15:50       Заглавие:  Re: Снарядяване в домашни условия на .223REM - финансови асп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Куршуми от разглобени военни излишъци - $83 за 1000 https://www.topbrass-inc.com/collections/pull-down-bullets/products/223-55gr-full-metal-jacket?variant=5917317267494
Ако следиш по сайтовете, се намират и по 50-60.

Барут от разглобени военни излишъци $90 за 4 кг https://hi-techammo.com/collections/surplus-military-gunpowder/products/wc-844-new-production-cross-with-h335


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 125 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ritter и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer