logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 07:40




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Фев 2020, 22:56       Заглавие:  Бързомер или оптика за семиауто лека карабина
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Отделена тема

tsb написа:
"red dot with magnifier vs prism scopes vs low powered variable zoom" за полуавтоматична нарезна карабина





tojito написа:
Forger написа:
Колеги, знаете ли какви са пушките на тези служители на БОП. Благодаря, не бях ги виждал досега - нова поръчка ли е?


Автоматите са Smit&Wesson MP15



По-интересен е изборът на мерен прибор - ACOG 3Х30 (TA33).
Оптика с увеличение за операция по "чистене" на сграда?

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2020, 07:20       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Vimpel написа:
По-интересен е изборът на мерен прибор - ACOG 3Х30 (TA33).
Оптика с увеличение за операция по "чистене" на сграда?

Щото едни хора требе да вземат едни пари. :DD Лично, скромно и НЕАНГАЖИРАЩО с никого и нищо мнение... ACOG за близко не става, под 10 метра направо те заболява главата... за тези цели - Eotech.

От друга страна, да не забравяме все пак, че се намираме в БГ... физически не по-слабо подготвени момчета още се мъчат да правят някакво стреляне със Зиг - фундаментално сбъркан като концепция пищов, изключая новите спортни и луксозни модели... а стрелбата им с дълогото е от траншеята с "калака". Въобще, ако тръгнем да разсъждаваме по темата: Неадекватни държавни поръчки от тактическа/ практическа гледна точка... краят му няма да се види... а и със сигурност пак някой ще подскочи.

Така че, БЕРЕКЕТ ВЕРСИН за нашите географски ширини са тези пушки и оборудване... със здраве да си ги ползват и да им се кефят момчетата! :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2020, 08:23       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Vimpel написа:
tojito написа:
Forger написа:
Колеги, знаете ли какви са пушките на тези служители на БОП. Благодаря, не бях ги виждал досега - нова поръчка ли е?


Автоматите са Smit&Wesson MP15



По-интересен е изборът на мерен прибор - ACOG 3Х30 (TA33).
Оптика с увеличение за операция по "чистене" на сграда?



Идеален е...позволява да работиш от 5 до 500 метра без проблеми,скалата е много добре мислена.
Ползвал съм същия,сега на арката ми имам сходен по тая причина ;)

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2020, 09:16       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
3х не е ли малко голямо увеличение за най-близките дистанции, респ. CQB? Така не се ли стеснява прекалено зрителното поле? Ако стреляш с две отворени очи, да имаш две различни картини - лично мен ме заболя главата, но сигурно е до свикване. И до нужния опит, който аз още нямам. Още, плюсовете на фиксираното увеличение пред ЧИТАВА оптика 1-6х24 примерно? Наблизо си я ползваш като бързомер, а надалеч - си я нагласяш на нужното увеличение.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2020, 09:39       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
ubboto написа:
но сигурно е до свикване


Не се свиква.
До 20 м. всичко с увеличение над 1.5 ти прави едно бързо подвижно черно петно в мерния прибор. Изхода е гледане с двете очи и стрелба по интуиция , но не и прицелна.

ken6iro написа:
Идеален е...позволява да работиш от 5 до 500 метра без проблеми,скалата е много добре мислена.


Според мен всичко , което ти позволява да работиш хем близо и хем далеч е компромис , който влошава качеството и в крайна сметка нито близо - нито далеч имаш пълните възможности.
Разбира се , не съм поглеждал през коментирания модел , просто като концепция ми е мнението

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2020, 12:04       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Dorssay написа:
ubboto написа:
но сигурно е до свикване


Не се свиква.
До 20 м. всичко с увеличение над 1.5 ти прави едно бързо подвижно черно петно в мерния прибор. Изхода е гледане с двете очи и стрелба по интуиция , но не и прицелна.

ken6iro написа:
Идеален е...позволява да работиш от 5 до 500 метра без проблеми,скалата е много добре мислена.


Според мен всичко , което ти позволява да работиш хем близо и хем далеч е компромис , който влошава качеството и в крайна сметка нито близо - нито далеч имаш пълните възможности.
Разбира се , не съм поглеждал през коментирания модел , просто като концепция ми е мнението


Категорично не съм съгласен :-)
Ползвам това :

https://www.youtube.com/watch?v=ZxdMrKBY3Ps&t=174s

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2020, 20:37       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
От моят скромен опит:
- увеличителя х3 е последният, с който може да се стреля комфортно с две отворени очи (х5 вече натоварва зрението).
- оптика с подсветка 1-6х24 поставена на "1" не е същото, като бързомера. При оптиката окото трябва да се намира в оста на лещите, докато при бързомера може да бъде отклонено на 15-20 градуса в страни, без това да пречи на бързият и точен изстрел (parallax free).
- в идеалният вариант имаме едновременно бързомер и увеличител, който може да се наклони странично /да се отключи от прицелването/. За моите 51-годишни очи, с тази система мога да стрелям бързо и удобно по неподвижни цели до 150 м. А по движещи се цели до 100 м. - без проблеми.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2020, 21:53       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Фев 2015, 13:38
Мнения: 413
TheWhiteMan написа:
От моят скромен опит:
- увеличителя х3 е последният, с който може да се стреля комфортно с две отворени очи (х5 вече натоварва зрението).
- оптика с подсветка 1-6х24 поставена на "1" не е същото, като бързомера. При оптиката окото трябва да се намира в оста на лещите, докато при бързомера може да бъде отклонено на 15-20 градуса в страни, без това да пречи на бързият и точен изстрел (parallax free).
- в идеалният вариант имаме едновременно бързомер и увеличител, който може да се наклони странично /да се отключи от прицелването/. За моите 51-годишни очи, с тази система мога да стрелям бързо и удобно по неподвижни цели до 150 м. А по движещи се цели до 100 м. - без проблеми.

100% съгласен!
Не знам обаче, дали сме в правилната тема.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Антон Шукеров
СК "Арес" Пловдив
ВСК "Десант 68"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2020, 09:27       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
TheWhiteMan написа:
От моят скромен опит:- увеличителя х3 е...

3х фиксираното увеличение е като всесезонната гума. И както няма всесезонна гума, която да е на левъла на летните през лятото и този на зимните през зимата - така няма и универсална оптика. От скромния ми опит си EOTech, категорично го предпочитам на дистанциите до 20 метра. И въпреки че има модели, на които може да се монтира 3х увеличител отпред - с бързомера пак си до около 300 метра и малко отгоре. И ако целта ти е да извлечеш максимума на калибъра по малки цели на големи дистанции - с бързомер не става. Трябва си оптика.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2020, 09:58       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Фев 2015, 13:38
Мнения: 413
ubboto написа:
3х фиксираното увеличение е като всесезонната гума. И както няма всесезонна гума, която да е на левъла на летните през лятото и този на зимните през зимата - така няма и универсална оптика. От скромния ми опит си EOTech, категорично го предпочитам на дистанциите до 20 метра. И въпреки че има модели, на които може да се монтира 3х увеличител отпред - с бързомера пак си до около 300 метра и малко отгоре. И ако целта ти е да извлечеш максимума на калибъра по малки цели на големи дистанции - с бързомер не става. Трябва си оптика.

Прав си, затова водещо е предназначението и задачите, за които ще се използва стрелковия инструмент. TheWhiteMan най-вероятно има предвид лов, аз ги преценям нещата от камбанарията на динамичната стрелба и максималните дистанции, които имаме като реалност по стрелковите площадки за такъв тип състезания в БГ (към момента 300 м макс. дистанция), като зачетните изстрели на тази дистанция съставляват едва 2-3% от състезание със 7 сцени примерно. В останалите 97% се стреля масово в диапазона 1-25 м, в които дистанции бързомера е в стихията си. Ето защо, аз използвам комбинацията бързомер точка 2 моа с увеличител х3, като последния влиза в употреба само при дистанциите 100-300 м.

_________________
Антон Шукеров
СК "Арес" Пловдив
ВСК "Десант 68"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2020, 17:59       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Понеже и мен ме вълнува темата (предполагам и другите новобранци в областта на ПНК също) за "red dot with magnifier vs prism scopes vs low powered variable zoom" за полуавтоматична нарезна карабина, предполагам ще е целесъобразно админите да отделят мненията от тоя сорт в нова тема?
А пък може и вече да има такава?

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2020, 19:33       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
ubboto написа:
TheWhiteMan написа:
От моят скромен опит:- увеличителя х3 е...

3х фиксираното увеличение е като всесезонната гума. И както няма всесезонна гума, която да е на левъла на летните през лятото и този на зимните през зимата - така няма и универсална оптика. От скромния ми опит си EOTech, категорично го предпочитам на дистанциите до 20 метра. И въпреки че има модели, на които може да се монтира 3х увеличител отпред - с бързомера пак си до около 300 метра и малко отгоре. И ако целта ти е да извлечеш максимума на калибъра по малки цели на големи дистанции - с бързомер не става. Трябва си оптика.


Странно защо тези,които са в постоянна военна ситуация си комплектоват така хората....???? Не мисли за хората Тръмпеца ....обува ги с всесезонки :D
Ма като не знаят и са им празни главите ..... да четат тука....ще ги научим :happy:

Иначе мн ясно,че оптика е мнооого по добре за далеч..но пак опира до калибри....смятам ,че за тоя са намерили работеща комбинация... На АР ка в .308 бих сложил точно оптика,не това 3х

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2020, 21:45       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
и като спре тока на точката .. :DD айде резервни маханики :)

лично на мен магнифаер + РД не ми допада
1. доста по обемисто от компактна оптика
2. повече маса
3. като е отметнато, променя баланса, и увеличава профила и т.н.

добра оптика с хубаво 1х е топ решение за един прицел ... и ще бъде моята концепция
ако спре тока - има скала, не ти трябва - резервна механика

избрах тази скала за 223 шмайзер
.. голямо червено за най-близки и големи, финна малка точка за прицелни ... и скала ..
Изображение

тук са и размерите на 1х и 6х
https://verwaltung.kahles.at/files/shar ... 1_K16i.pdf


хубавите оптики за шмайзери имат само един недостатък - ЦЕНАТА

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2020, 22:18       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Да да ... едно време дядя Миша и ънкъл Юджийн и те не се разбрали за стъкълцата и за това си направили механични мерни прибори ... по идеен план от хер Хюго ...
И таа тема замина ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2020, 22:51       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
tojito написа:
Да да ... едно време дядя Миша и ънкъл Юджийн и те не се разбрали за стъкълцата и за това си направили механични мерни прибори ... по идеен план от хер Хюго ...
И таа тема замина ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Стира рева и мрънка бе....аман от хора като тебе :D :D :D

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer