logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 20 Апр 2024, 16:12




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 08:23       Заглавие:  РД или ..
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
ken6iro написа:
Странно защо тези,които са в постоянна военна ситуация си комплектоват така хората....???? Не мисли за хората Тръмпеца ....обува ги с всесезонки :D
Ма като не знаят и са им празни главите ..... да четат тука....ще ги научим :happy:

Щото за условията, в които оперира бай чепик... и задачите, които приоритетно му се налага да изпълнява - сигурно си е екстра:
- без/ с по-малко движещи се части - това повишава дуракоустойчивостта на терен;
- скалата е максимално опростена... в крайна сметка, и американският редови бай чепик не е пълен стипендиант от някой елитен университет... а или такъв, който отива да служи на родината, за да си плаща колежа... или екземпляр, който въобще не може да припари до колеж. Като нещата се "сет"-ват максимално опростено: на еди каква си дистанция - целта ляга на тази чертичка, на по-далечна... на онази чертичка. Ако имаш странично движеща се цел, ако тича - го засичаш на външната точка... а ако ходи - натискаш спусъка, га целта ти се намира между външната и средната точка. Одобрявам, адмирирам и бурно аплодирам! :tu:

Само че темата тръгна от въпроса на Вимпела, за чий ти е ТА33 на "тактическа карабина"... с други думи, за чий ти е ACOG 3Х30 в ситуация идентична на тази като с бай ти Петко от Лясковец?! Като моята теза в случая бе, че до 10 метра определено предпочитам EOTech. Почти всички американски динамични стрелкови упражнения за "тактическа карабина" са ти до 20 ярда... пусни 3 произволно избрани такива с твоята пушка и оптически уред... аз ще ги повторя същите с "арка" с EOTech... и после ще сравняваме времена и попадения! :armed:

Сега, ако се разглежда концепцията за подавящ огън по настъпваща група от ОПГ-та... аз съм пас. :happy: Но и по-малка далечна цел... предпочитам хубаво да си я зумна с оптиката. Бай чепик и да не уцели от първия път... ще коригира огъня, и ще повтори. В градска среда обаче, нуждата от подобни корекции би трябвало да бъде сведена до минимум, мислА.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 10:49       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Американските морски пехотинци официално минават на VCOG 1-8х28:

https://taskandpurpose.com/military-tec ... NKUHoYALPM

$100 милиона за нови отпики за 2020... така че темата е повече от актуална.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 12:40       Заглавие:  Re: Бързомер или оптика за семиауто лека карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
ubboto написа:
VCOG 1-8х28:


Scope Weight: 31.5oz (w/mount + battery)
много сериозна маса, за спец операции ще е добре

скалата ми допада много :)
Изображение

много бърза за близки цели, НО с финни елементи за далечни и прецизни изстрели

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 13:12       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
ken6iro написа:

.....
Ползвам това :



ken6iro, понеже не съм гледал през/ползвал "Prism Scope", може ли да споделиш какви са особеностите му?
Основно ме интересува дали може да се ползва като бързомер с две отворени очи и дали е задължително окото да е центрирано?
Ще цитирам TheWhiteMan:
TheWhiteMan написа:
При оптиката окото трябва да се намира в оста на лещите, докато при бързомера може да бъде отклонено на 15-20 градуса в страни, без това да пречи на бързият и точен изстрел (parallax free)

Като цяло и моето мнение (формирано въз основа на личния ми опит) съвпада с това на TheWhiteMan.

Та призматичния прицел е повече като оптика или повече като бързомер или е нещо съвсем различно?

Питам щото бързомер вече имам и съм много доволен от него.
Но се чудя за ар15 дали да добавя и варио или призма?!?
Щото ми е ясно че само с бързомер няма да остана :D

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 13:16       Заглавие:  Re: Бързомер или оптика за семиауто лека карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
като казваме оптика за шмайзер (лека щурмова карабина)

трябва да имаме нещо много важно в предвид: по-добре бързомер отколкото ефтинка оптика

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 13:28       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
tsb написа:
ken6iro написа:

.....
Ползвам това :



ken6iro, понеже не съм гледал през/ползвал "Prism Scope", може ли да споделиш какви са особеностите му?
Основно ме интересува дали може да се ползва като бързомер с две отворени очи и дали е задължително окото да е центрирано?
Ще цитирам TheWhiteMan:
TheWhiteMan написа:
При оптиката окото трябва да се намира в оста на лещите, докато при бързомера може да бъде отклонено на 15-20 градуса в страни, без това да пречи на бързият и точен изстрел (parallax free)

Като цяло и моето мнение (формирано въз основа на личния ми опит) съвпада с това на TheWhiteMan.

Та призматичния прицел е повече като оптика или повече като бързомер или е нещо съвсем различно?

Питам щото бързомер вече имам и съм много доволен от него.
Но се чудя за ар15 дали да добавя и варио или призма?!?
Щото ми е ясно че само с бързомер няма да остана :D


Да,можеш да работиш като с бързомер и то доста лесно.

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 13:39       Заглавие:  Re: РД или ..
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
ubboto написа:
ken6iro написа:
Странно защо тези,които са в постоянна военна ситуация си комплектоват така хората....???? Не мисли за хората Тръмпеца ....обува ги с всесезонки :D
Ма като не знаят и са им празни главите ..... да четат тука....ще ги научим :happy:

Щото за условията, в които оперира бай чепик... и задачите, които приоритетно му се налага да изпълнява - сигурно си е екстра:
- без/ с по-малко движещи се части - това повишава дуракоустойчивостта на терен;
- скалата е максимално опростена... в крайна сметка, и американският редови бай чепик не е пълен стипендиант от някой елитен университет... а или такъв, който отива да служи на родината, за да си плаща колежа... или екземпляр, който въобще не може да припари до колеж. Като нещата се "сет"-ват максимално опростено: на еди каква си дистанция - целта ляга на тази чертичка, на по-далечна... на онази чертичка. Ако имаш странично движеща се цел, ако тича - го засичаш на външната точка... а ако ходи - натискаш спусъка, га целта ти се намира между външната и средната точка. Одобрявам, адмирирам и бурно аплодирам! :tu:

Само че темата тръгна от въпроса на Вимпела, за чий ти е ТА33 на "тактическа карабина"... с други думи, за чий ти е ACOG 3Х30 в ситуация идентична на тази като с бай ти Петко от Лясковец?! Като моята теза в случая бе, че до 10 метра определено предпочитам EOTech. Почти всички американски динамични стрелкови упражнения за "тактическа карабина" са ти до 20 ярда... пусни 3 произволно избрани такива с твоята пушка и оптически уред... аз ще ги повторя същите с "арка" с EOTech... и после ще сравняваме времена и попадения! :armed:

Сега, ако се разглежда концепцията за подавящ огън по настъпваща група от ОПГ-та... аз съм пас. :happy: Но и по-малка далечна цел... предпочитам хубаво да си я зумна с оптиката. Бай чепик и да не уцели от първия път... ще коригира огъня, и ще повтори. В градска среда обаче, нуждата от подобни корекции би трябвало да бъде сведена до минимум, мислА.



Всеки сам си избира.

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 14:32       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
tsb написа:
Основно ме интересува дали може да се ползва като бързомер с две отворени очи и дали е задължително окото да е центрирано?
...
Та призматичния прицел е повече като оптика или повече като бързомер или е нещо съвсем различно?

Питам щото бързомер вече имам и съм много доволен от него.
Но се чудя за ар15 дали да добавя и варио или призма?!?
Щото ми е ясно че само с бързомер няма да остана :D


Призмата е оптика и има фокусно разстояние - т.е. окото трябва да е на определена дистанция от окуляра, за да се вижда добре образа И мерната скала.

Ако ползваш призма с две очи може да имаш значим паралакс - изместване на скалата когато я гледаш с двете очи и когато я гледаш само със силното.
При мен е около 5 см. на 7 м., което не е малко.

Вариооптика на 1Х не е равнозначно на бързомерец - дори на 1Х оптиката има фокусно разстояние, а точката на бързомереца се вижда както и да гледаш през него. Т.е. може да стреляш от доста по-неудобни позиции без нужда да си прикладвал добре.

Има и призматични бързомерци със скала - без увеличение, а скалата се вижда и без подсветка. Но и те имат фокусно разстояние.

Имал съм всички варианти и няма универсално решение за всякакви дистанции и цели.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 18:08       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Vimpel написа:
tsb написа:
Основно ме интересува дали може да се ползва като бързомер с две отворени очи и дали е задължително окото да е центрирано?
...
Та призматичния прицел е повече като оптика или повече като бързомер или е нещо съвсем различно?

Питам щото бързомер вече имам и съм много доволен от него.
Но се чудя за ар15 дали да добавя и варио или призма?!?
Щото ми е ясно че само с бързомер няма да остана :D


Призмата е оптика и има фокусно разстояние - т.е. окото трябва да е на определена дистанция от окуляра, за да се вижда добре образа И мерната скала.

Ако ползваш призма с две очи може да имаш значим паралакс - изместване на скалата когато я гледаш с двете очи и когато я гледаш само със силното.
При мен е около 5 см. на 7 м., което не е малко.

Вариооптика на 1Х не е равнозначно на бързомерец - дори на 1Х оптиката има фокусно разстояние, а точката на бързомереца се вижда както и да гледаш през него. Т.е. може да стреляш от доста по-неудобни позиции без нужда да си прикладвал добре.

Има и призматични бързомерци със скала - без увеличение, а скалата се вижда и без подсветка. Но и те имат фокусно разстояние.

Имал съм всички варианти и няма универсално решение за всякакви дистанции и цели.




A prism scope has a shorter eye relief that a red dot sight. ... A prism scope with magnification has the same parallax issues as magnified rifle scopes. Optics with magnification are typically parallax free at a certain fixed distance (commonly 100 yards) with parallax coming into play at further distances.

Мен 100 ми стигат,после мога да се наглася :wink:

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2020, 19:35       Заглавие:  Re: Бързомер или оптика за семиауто лека карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
тази година сме решили да ги сборим всички концепции в Т-Class SBW в общо класиране, за да видим за нашия спорт коя концепция е най-успешната ..

+ нощни сцени

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2020, 09:03       Заглавие:  Re: Бързомер или оптика за семиауто лека карабина
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Фев 2015, 13:38
Мнения: 413
Ivo III написа:
тази година сме решили да ги сборим всички концепции в Т-Class SBW в общо класиране

Чакаме официалния календар за тази дисциплина.

_________________
Антон Шукеров
СК "Арес" Пловдив
ВСК "Десант 68"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2020, 12:58       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Vimpel написа:
Призмата е оптика и има фокусно разстояние - т.е. окото трябва да е на определена дистанция от окуляра, за да се вижда добре образа И мерната скала.

Ако ползваш призма с две очи може да имаш значим паралакс - изместване на скалата когато я гледаш с двете очи и когато я гледаш само със силното.
При мен е около 5 см. на 7 м., което не е малко.

Вариооптика на 1Х не е равнозначно на бързомерец - дори на 1Х оптиката има фокусно разстояние, а точката на бързомереца се вижда както и да гледаш през него. Т.е. може да стреляш от доста по-неудобни позиции без нужда да си прикладвал добре.

Има и призматични бързомерци със скала - без увеличение, а скалата се вижда и без подсветка. Но и те имат фокусно разстояние.

Имал съм всички варианти и няма универсално решение за всякакви дистанции и цели.



Vimpel,
благодаря ти за широкообхватния и изчерпателен отговор :tu: !

Vimpel написа:
............
Вариооптика на 1Х не е равнозначно на бързомерец - дори на 1Х оптиката има фокусно разстояние...


Моя опит при стрелбата с ДНО по ловните полета ме доведе до същия извод. При къси дистанции (пр. от 2-3м до 20-30м), на пресечен терен, обрасъл и т.н., предлагащ множество опции за укрития на потенциалната бързодвижеща се цел при гонка, с вариооптика 1-4×24 нямам време да "вкарам" целта в окуляра, да центрирам окото, да изчистя "луничките", да поведа целта и т.н. Вероятно добре натрениран оператор/спортист - състезател може да го прави това без никакъв проблем, но аз не съм от тези категории.
Докато с бързомера категорично КПД-то ми е доста високо и пропуските са ми минимални.


Vimpel написа:
.......... а точката на бързомереца се вижда както и да гледаш през него. Т.е. може да стреляш от доста по-неудобни позиции без нужда да си прикладвал добре.
......

Е, та те точно затова говорим! Определено съм на същото мнение :tu: .
При къси дистанции, неудобни позиции, множество ъгли в зоната за придвижване, подвижни цели и т.н. за мен бързомера печели.

Vimpel написа:
....

Имал съм всички варианти и няма универсално решение за всякакви дистанции и цели.


Да, за съжаление си прав.
Аз си реших казуса като на ловната карабина съм предвидил на бърз монтаж аймпоинт и оптика 1-4х.
Според терена и особеностите избирам и закачам прицелното устройство.
Така ще направя и с ар15. Хубавото е че арката е заводски оборудвана с множество възможности за всякакво "накичване" PDT_Armataz_01_22

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2020, 13:15       Заглавие:  Re: Бързомер или оптика за семиауто лека карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
отидете във ВИПа .. има Калес К16, настройте диотъра си! (задължително) .. вземете и най-скъпия Бързомер ... сравнете и тогава ще говорим пак .. за луната или шубрака или друго

да за ефтините оптики, вкл и ловния бендер е мъка 1х


ако не ви се дават пари за качествена оптика с отлично 1х, тогава по-добро решение е холограмен РД на цената на ефтина оптика


другата оптика която си заслужава е https://www.nightforceoptics.com/rifles ... -1-8x24-f1, но тя е по скоро за по-далекобойните шмайзери
за 223/5,56 до 500метра .. 1-6х, и максимално компактно, без стърчащи ръчки и врътки и леко .. е добрия избор, даже 2ФП е за предпочитане

Бендер и Минокс имат комбинация между 1ФП и 2ФП .. но там са голяма маса и безсмислена цена за лек шмайзер

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2020, 16:37       Заглавие:  Re: Бързомер или оптика за семиауто лека карабина
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Аз имах Сваровски Z6i 1Х-6Х и го продадох понеже не ми бе удобен и не го ползвах.

В оптиките има голяма субективност - очите ни са различни и определени марки и модели може да са страхотни за един стрелец, а друг да не вижда добре с тях.

Най-добре всеки да пробва различни варианти и да вземе каквото работи най-добре за него.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Мар 2020, 21:32       Заглавие:  Re: Бързомер или оптика за семиауто лека карабина
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 22:23
Мнения: 63
Има и друго - поради конструкцията си, бързомерите "ядат" от светлината. Мисля, че това се дължи на полупрозрачното огледало, което отразява червения лъч. На практика аз в сумрак с оптика 1-4х20 на х1 виждам по-ясно, отколкото с бързомер. Все пак SBW T class има и амбиция да вкара нощни стрелби.

_________________
Петър Иванов; СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer