logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:50




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Юни 2020, 22:01       Заглавие:  С гладкоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Темата е интересна от три страни:
- за нуждите на силови структури;
- за ловни цели;
- за спорт.
Та ще започна с мнениятана ....
andrei p226 R написа:
TheWhiteMan написа:
Amazon написа:
Реплика на стар кремъчен мускет и идея какво са можели тези пушки.

Съвременният аналог на мускета се казва 12К. 3х-грамов куршум от 12К решава всички възможни задачи до 50.. а даже и до 100м. След попадение от АК и AR може да се оцелее, но от 12К се умира за секунди..

Извинявам се за оффтопика.


И аз моля за извинение за оффптопика.
До 100 метра с гладкоцевен куршум, викаш, всички задачи решава 12 калибър?
Само трябваше да добавиш, че ги решава, но с МНООООГО, ама МНОООГО условности! Може и да решава, ама с едни доста специализирани куршуми, като например "SOUVESTRE" или "BARNЕS" снарядени в патрони, чиято крайна пазарна цена е от порядъка на 8-.50-10 лева, което обезсмисля употребата им, защото такива проектили, няма как да имат балистичните характеристики на карабинен калибър.
12 калибър е до 50-ият метър с /куршум/. С много добри, високо скоростни проектили, може и на 60 метра да се стреля. От там нататък, става лотария и попаденията и качеството на изстрела е под съмнение.
С 13/00 и 14/00 е да 25, максимум на 30 метра, което ти по-добре от мен го знаеш.


а в следващия пост ще кача и другия пост

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Юни 2020, 22:03       Заглавие:  Re: С глакоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
quote="TheWhiteMan"]
andrei p226 R написа:
като например "SOUVESTRE"

Използвам само такива - подкалибрени мини магнум със стабилизатори на опашката.)) Да.. скъпи са, но и животните трябва да се уважават.

Другото условие да стреляш успешно на 100 м. с тях е да имаш монтиран бързомер на пушката. Само с железните мерник-мушка, поне при мене не се получава добре. А бързомера ми е с точка 1МОА и е занулен на 50 м.. Пад разбира се има, но говорим за кръг с диаметър 20 см. и то ако целта не се движи много-много.[/quote]

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Юни 2020, 22:40       Заглавие:  Re: С глакоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Стрелял съм с моето гладкоцевно Бенели М4 и въпросните френски патрони на 100 м. само на стрелбището в Лозен - просто в реалният лов никога не съм имал видимост на такова разстояние.

Ако мишената е неподвижна, да улучиш с бързомера и правилните патрони 12К не е никакъв проблем. При бягащо животно на 100 м, аз не бих стрелял - нека си ходи по живо и по здраво. Защото освен предварението, трябва да включиш и пада на тежкият куршум.. което вече става по-сложно. Но ако се движи бавно, или стои неподвижно - защо не?

На кратко: моето ИМХО е, че с 12К куршуми може да се стреля до 100 м. Разбира се, силата на калибъра е до 50-75 м. - на такова разстояние не прощава. Едри сачми 13/0 - до 35 м. спокойно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Юни 2020, 23:04       Заглавие:  Re: С глакоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Имам две сърни с Remington 870. Едната на 80 ярда с rifled slug. Другата на 160 ярда с rifled barrel (brenneke). И в двата случая с оптика. На много места лова е разрешен само с гладкоцевно.

За да спреш сърната да не бяга само извикай ей-ей и тя от любопитсво ще спре - идеална цел - знам го от опит. :armed:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юни 2020, 00:00       Заглавие:  Re: С глакоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
andrei p226 R написа:
TheWhiteMan написа:
andrei p226 R написа:
като например "SOUVESTRE"

Използвам само такива - подкалибрени мини магнум със стабилизатори на опашката.)) Да.. скъпи са, но и животните трябва да се уважават.

Другото условие да стреляш успешно на 100 м. с тях е да имаш монтиран бързомер на пушката. Само с железните мерник-мушка, поне при мене не се получава добре. А бързомера ми е с точка 1МОА и е занулен на 50 м.. Пад разбира се има, но говорим за кръг с диаметър 20 см. и то ако целта не се движи много-много.


Ами, странно ми е, че точно човек като теб, запален ловец, придобил опит, разполагащ с избор от дългоцевни нарезни оръжия, излизаш на лов на едър дивеч(да се чете, в контекста ка разговора - диво прасе), с гладкоствол! Поне така разбирам, защото явно си купуват патрони, снарядени с курум ,,Souvestre".Може би искаш да дадеш повече шанс на животното, не знам. Гладкостволното, при условие, че си събрал отлични карабини, има място само на птичия лов(лично мнение, нали).
За мен лично, няма смисъл от набиване на пари за скъпи(по моите критерии, това е цена от над 4 лева за един брой патрони 12 калибър снарядени с куршум). Поне за момента в България! Би имало смисъл да се влагат пари в скъпи патрони 12 калибър, с подкалибрени куршуми, само и единствено, ако нямахме право да ловуваме с нарезно оръжие, т.е., ако нямахме избор. При условие, че имаш достъп до нарезно оръжие, то 12 калибър отива за пернат дивеч и се пенсионира от лова на едър дивеч.
Дори и да си гонач(а ти не си), си има подходящи компактни маневрени карабини за гонка.
Не подценявам гладкостволното оръжие, но обсегът му е твърде малък.
Имам бързомер на пушката (то няма как, с тия фабрични мерници на ,,Практикал"), на 50 метра не можеш да стреляш точно. С бързомера е много добре. Това беше първото пододбрение, което направих. Аз над 60 метра, не бих стрелял с гладкоцевно оръжие.

Ами такъв е закона в БГ: първо придобиваш гладкоцевно и чак после - дълго нарезно. А така и така го имаш в касата, защо да не го ползваш? Особено когато видимостта ти в гората е 15-20 м. На такива разстояния 12К е даже по-добър от карабина.

Качествените патрони 12К са скъпи, но при нашенският лов на гонка не се стреля много. Като купя две кутийки, ми стигат за няколко сезона - лова на прасета не е като лова на птици/зайци, или стрелба по хартиени мишени.. та после да си мериш групите с линийка и да снимаш. :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юни 2020, 05:16       Заглавие:  Re: С гладкоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Ммдааа....
Съгласен съм с Андрей за това до колко може да се ползва гладкоцевно ...
13/0 нормално се ползват до 25 метра с едно издихание до 35 метра.
Бренекето или т.н. куршум за гладко ..е до 50 метра с някои изклчения до 75-80 метра.
Както едното така и другото имат сила да поразят успешно, а проблема за стрелбата на тази дистанция е свързан с точостта или да го кацем разсейването което дава гладката цев + мерните прибори ( дали си само с мушка, мушка + мерна линия, мерник мушка или бързомер, а може и както лаз Янк или оптика)

Отделно не виждам причина пък да стреляте с патрони за 8 лв, когато има достатъчно ефтини и качествени

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юни 2020, 11:55       Заглавие:  Re: С гладкоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
PufGun написа:
13/0 нормално се ползват до 25 метра с едно издихание до 35 метра.

Поне от 10 г. не използвам сачми за лов. Имам една кутия с 13/0 - пазя ги само за самоотбрана, за мен това е идеалният патрон за защита на къщата на село.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юни 2020, 17:52       Заглавие:  Re: С гладкоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Просто да споделя....един приятел стреля със саувестре , а оръжието е М4 на Бенели.
Та въпросния приятел е стрелец, а се пукнал да стреля в едно прасе...фукарийката нещяла да пада с това саувестре.
Препоръчах му да си вземе и тества B&P palla система gordon за голзата или онези с мръснобяла гилза с лек сив отенък.
Тесвал ги и останал очарован, като група и точност. Аз всички ...дето съм ги прибрал с гладката са точно с тези беренекета.
Инак си прав че бренеке 12 кал спира по добре от карабина на близко.
Лично аз колкото пъти като млад ловец съм ползвал 13/0 толкова пъти фукарийката е падала пред някой и той го е доубивал и за мен остава бъзика.
Ката минах на бренеке такова чудо няма.
За 13/0 си прав, че стават за home defence.,...

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юни 2020, 19:02       Заглавие:  Re: С гладкоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Един хохол тества 13/0

https://youtu.be/TeXSHrH3Veo

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юни 2020, 19:09       Заглавие:  Re: С гладкоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
PufGun написа:
Препоръчах му да си вземе и тества B&P palla система gordon за голзата или онези с мръснобяла гилза с лек сив отенък.
И аз съм с отлични впечатления от тях и дълги години ги разнасях. Обаче срещнах

Изображение

и пламна една любов :armed:

P.S.: Извинявам се за офтопика!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юни 2020, 19:34       Заглавие:  Re: С гладкоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
JDredd написа:
PufGun написа:
Препоръчах му да си вземе и тества B&P palla система gordon за голзата или онези с мръснобяла гилза с лек сив отенък.
И аз съм с отлични впечатления от тях и дълги години ги разнасях. Обаче срещнах

Изображение

и пламна една любов :armed:

P.S.: Извинявам се за офтопика!
С Хексолит и Монолит спокойно може да се поразяват цели и над 100 метра!Пробвано!

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Юни 2020, 11:46       Заглавие:  Re: С гладкоцевна пушка 12 кал до къде и колко
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
andrei p226, това което е написал все едно аз съм го писал :tu:

Хубавото бренеке е прекрасно за къса-средна дистанция или в гъстото - където няма да се отклони от клонките.
13/0 също вършеха прекрасна работа на къси дистанции.

Но, в следствие личните ми разочарования от вариацията в качеството на предлаганите гладкоцевни патрони за едро, както и цените на премиум продуктите за 12к от 8-10лв за бр, аз си реших проблема по друг начин - 9.3х62. 285грейнов куршум със скорост от 680 до 740м/с в зависимост от производителя си трепе прекрасно, не се отклонява в гъстото, мн. добър стопер, може да се ползва и на по-големи дистанции от 12к. Когато го сглобя с премиум компоненти /куршум Орикс или Ево, марков барут/ ми излиза около 4лв за бр. Знам какво съм направил, как бие и как трепе. Ако пропусна аз съм виновен. За тези дето не релоудват - имаше екстра патрони на Хорнади с интерлок куршум преди време за около 3.20лв.

По настояще ползвам гладкото само за пилци и др. дребни твари.
И друго - читав и подходящ карабински куршум си трепе по-чисто и бързо от класическото "брене", поне според мен.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ztavi и 25 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer