logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 02:54




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2020, 07:58       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
ubboto написа:
1. Освен за самоохрана, едно оръжие може да се носи и употребява също за СПОРТНИ и ЛОВНИ цели. Следователно, за СПОРТНИ цели примерно - само с разрешителното, служебната карта и личната карта... без заявление и документ/ спортен план, доказващ необходимото количество, нъл така?!


Според мен, законодателят е имал предвид само КНО за самоохрана, тъй като за спортни и ловни цели и в досегашната законова рамка можеше да се купуват патрони "на кило". Просто с въвеждането на тази разпоредба се изравнява режимът на придобиване. :-)

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2020, 09:17       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Павлин Андреев написа:
Според мен, законодателят е имал предвид само КНО за самоохрана, тъй като за спортни и ловни цели и в досегашната законова рамка можеше да се купуват патрони "на кило".


Аз чета и се опитвам да тълкувам единствено това, което е НАПИСАНО В ЗАКОНА. Какво е имал или нямал предвид законодателят - е предмет на друга тема и работа на други специалисти. За спортни цели трябва да представиш документ, доказващ необходимото количество , който при така дефинираната в чл. 96 правна норма - за служителите отпада.

Казус: Паля днес колата и отивам в магазина на Дорсей, представям там служебна и лична карта заедно с разрешението за спортни цели, и казвам: "Желая да закупя от вас 10 хиляди патрона". Ко прайм?!?!


DISCLAIMER: Имам само едно КНО, което е за самоохрана, със законоустановения брой боеприпаси - 45. С дългото спортно стрелям само там, където мога НА МЯСТО да закупя патрони, които още в същия ден ги изстрелвам пак там. Чисто и просто упражнение по казуистика и граматическо и логическо тълкуване на правните норми. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2020, 16:56       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 07 Окт 2020, 09:01
Мнения: 5
Павлин Андреев написа:
ViolatorBG написа:
Да разбирам ли, че сега като притежавам служебно КНО мога с разрешителното за притежаване и носене за самозащита да отида и да си закупя патрони без да подавам заявление към КОС за разрешително?


Чакай, чакай, че нещо си омешал понятията! Как хем оръжието е служебно, хем имаш разрешително за притежаване и носене? И каква е тази самозащита със служебно оръжие?

С промените е въведено правото на служителите, които имат ЛИЧНИ оръжия за самоохрана, да отидат в оръжейния и да си закупят до 50 бр. боеприпаси за описаното в разрешението оръжие.


Оръжието ми е на фирма на която съм управител, пистолетът, патроните и курса са ми разход на фирмата и от гледна точка на фирмата ми се води служебно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2020, 19:11       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 13 Мар 2019, 20:47
Мнения: 20
ViolatorBG написа:
Оръжието ми е на фирма на която съм управител, пистолетът, патроните и курса са ми разход на фирмата и от гледна точка на фирмата ми се води служебно.

Точно с тази хипотеза ще настане истинския "мармалад", по мойто скромно мнение. Защото в новия текст на закона пише:
"Чл. 6. (1) Огнестрелните оръжия в зависимост от предназначението и техническите си характеристики биват за служебни или за граждански цели.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 2020 г.) За служебни цели - охрана на собствеността, както и за други разрешени дейности, могат да се придобиват и съхраняват късоцевни огнестрелни оръжия - пистолети и револвери с дължина на цевта до 30 сантиметра и до 100 броя боеприпаси за всеки калибър и модел огнестрелно оръжие, дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев, която е с дължина под 44 сантиметра, и до 50 броя боеприпаси за всеки калибър и модел огнестрелно оръжие, късоцевни огнестрелни оръжия с ограничено действие за самоотбрана с дължина на цевта до 30 сантиметра и до 50 броя боеприпаси за всяко огнестрелно оръжие."
Така освен, че "помпите" окъсяват с 6 сантиметра откъм цев, по-любопитното е, че е махната думата "самоотбрана". Така на "прима виста" не излиза ли, че всичкото оръжие, дето се води на фирми, освен ако те не са за физическа охрана на обекти или не извършват инкасо-дейности, ще бъде прибрано поради отпаднала необходимост?

_________________
"Мускулната маса по никакъв начин не влияе на треакторията на куршума" - Трети физичен закон на Дивия запад


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2020, 20:11       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Хората задават тъп въпрос..
С новите изменения ще мога ли примерно аз, притежателят на КНО за самоотбрана, да си купя 50 бр. патрони без да е необходимо да ходя до КОС, а директно в магазина.

Другите алабалистики никой не може да намери логика в тях :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2020, 21:03       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
ViolatorBG написа:
Оръжието ми е на фирма на която съм управител, пистолетът, патроните и курса са ми разход на фирмата и от гледна точка на фирмата ми се води служебно.


Имам един off-topic въпрос: какво пише в колонка "ТИП" в приложението към разрешението за носене, съхранение и употреба по отношение на това оръжие?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2020, 23:22       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
ubboto написа:
Аз чета и се опитвам да тълкувам единствено това, което е НАПИСАНО В ЗАКОНА. Какво е имал или нямал предвид законодателят - е предмет на друга тема и работа на други специалисти. За спортни цели трябва да представиш документ, доказващ необходимото количество , който при така дефинираната в чл. 96 правна норма - за служителите отпада.


Не съм съгласен.
Именно написаното в закона е важно, защото новата алинея на чл. 96 не е "във въздуха", а е обвързана с останалата част от него. Самата алинея се явява допълнителна към досега дефинираните норми, в които точно е разписано какъв е редът за придобиване на боеприпаси за ловни цели (ал. 1) и спортни цели (ал. 2). На какви условия трябва да отговаря всяко лице, за да има оръжие за лов или спорт са разписани подробно в чл. 77, ал. 1, ал. 2 и ал. 3.
Именно поради изброените по-горе правни норми, алинея 5 на чл. 96 еднозначно се отнася към оръжия придобити от служители с цел самоохрана и дефинира изключенията от общия ред за придобиване на боеприпаси разписан в чл. 76 на закона. :-)

rosen71 написа:
...С новите изменения ще мога ли примерно аз, притежателят на КНО за самоотбрана, да си купя 50 бр. патрони без да е необходимо да ходя до КОС, а директно в магазина...


Не, няма да можеш. "Съкратената" процедура се отнася само за настоящи служители на органите за сигурност, обществен ред и защита на класифицираната информация.

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2020, 08:41       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Павлин Андреев написа:
Не съм съгласен.
Именно написаното в закона е важно, защото новата алинея на чл. 96 не е "във въздуха", а е обвързана с останалата част от него. Самата алинея се явява допълнителна към досега дефинираните норми, в които точно е разписано какъв е редът за придобиване на боеприпаси за ловни цели (ал. 1) и спортни цели (ал. 2). На какви условия трябва да отговаря всяко лице, за да има оръжие за лов или спорт са разписани подробно в чл. 77, ал. 1, ал. 2 и ал. 3.
Именно поради изброените по-горе правни норми, алинея 5 на чл. 96 еднозначно се отнася към оръжия придобити от служители с цел самоохрана

Нямам за цел да споря с теб, но въобще не успя да ме убедиш!

1. Чл. 96. (5) еднозначно щеше да се отнася за оръжията за самоохрана на съответните държавни служители, ако формулировката беше следната: "...получили разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на късоцевно огнестрелно оръжие/късоцевни огнестрелни оръжия ЗА САМООХРАНА и боеприпаси за тях." Тогава вече, чл. 6 те ограничава на 50 броя боеприпаси за всяко КНО за самоохрана.

2. Едно оръжие МОЖЕ ДА СЕ НОСИ И УПОТРЕБЯВА както за самоохрана, така и за СПОРТНИ и ЛОВНИ цели. И това би следвало да се напише в закона - за какво носене и употреба става въпрос!

3. Граматическото тълкуване на правна норма, при която на едно и също място в изречението имаме СЪЕДИНИТЕЛЕН и РАЗДЕЛИТЕЛЕН съюз, и последващото логическо тълкуване произтичащо от факта, че разединителните съюзи ВЗАИМНО ИЗКЛЮЧВАТ/ ПРОТИВОПОСТАВЯТ двете отделни части на сложното изречение - това пък вече е такава ТЪПОТИЯ, че въобще не подлежи на коментар!


Та, проблемът е именно в ТЪПОТИЯТА, или по-точно в изключително ниското качество на законодателната ни дейност в последно време! Ти си чел доста повече от мен, и далеч по-добре схващаш разликата между преди и сега/ този, който не е чел - няма да може... не да мислиш закони, дори да ги ПИПНЕШ само, ако си кух като мандолина - пак влизаш като слон в стъкларски магазин! Така че един чукундур какво е "имал предвид/ искал да каже" - да се опитваш да му вникнеш в мислите и схванеш идеята. :oops: И да не се връщаме пак към това, как "пипнаха" НЕИЗБЕЖНАТА ОТБРАНА - така, че ръцете си оставиха.... ПО ТЕМАТА, още един пример от новите промени в ЗОБВВПИ:

Цитат:
...огнестрелните оръжия с ограничено действие, представляват огнестрелни оръжия, специално проектирани и произведени, за да произведат изстрел с боеприпас, който е специално проектиран и произведен, с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт. Техните куршуми или снаряди.

Моят Глок специално проектиран и произведен ли е да даде И изстрел, с невъзможност да нанася поражения, причинияващи смърт?! Още повече, че в закона е уточнено какви са тези куршуми - без метална сърцевина И/ ИЛИ метални елементи. Пак съединителен и разделителен съюз на едно място. :punch:

Да, моят Глок е СПЕЦИАЛНО проктиран и произведен да стреля както с боеприпаси с метални куршуми, така И/ ИЛИ с НЕметални такива. Чак тук, с оглед на смисъла на изречението, можеш да сложиш съединителен и разделителен съюз на едно място... а не да ги цвъкаш да ти падне!
https://patents.google.com/patent/US5214237

Виж, ако формулировката вече беше следната:
Цитат:
...огнестрелните оръжия с ограничено действие, представляват огнестрелни оръжия, специално проектирани и произведени, за да произведат САМО изстрел с боеприпас, който е специално проектиран и произведен, с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт. Техните куршуми или снаряди.

Тогава, да, оръжията стрелящи с бойни патрони - такива с метални куршуми, най-общо - щяха да бъдат изведени в отделна категория. И ти ако пак виждаш еднозначна разграничителна между двете категории - тя на мен пак ми се размива! Куп други тъпотии също ми направиха впечатление, но просто няма смисъл.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


Последна промяна ubboto на 22 Дек 2020, 08:45, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2020, 08:44       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Павлин Андреев написа:
Не, няма да можеш.


Да, знам, но нали това беше въпроса на човека...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2020, 09:11       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
А вече по пропуските/ откровените ТЪПОТИИ в закона... се налага на други по линията да с оправят с тях. По моя казус никой не взе отношение:

Паля колата и отивам до оръжейния магазин на Дорсей, давам си разрешително, служебна и лична карта... и показвам написаното в закона:
Цитат:
...получили разрешение за придобиване, съхранение И/ ИЛИ носене и употреба на късоцевно огнестрелно оръжие/късоцевни огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях , могат да закупуват боеприпаси за съответно притежаваното късоцевно огнестрелно оръжие/късоцевни огнестрелни оръжия след представяне на разрешението, документ за самоличност и служебна карта.

Те ти спортно разрешение за НОСЕНЕ И УПОТРЕБА - давай да купувам 10 хиляди патрона! НЕОБХОДИМОСТ не трябва да доказвам, също го пише в закона! КОС да ми кажат "Не може" - зависи, ако там тълкуват различно закона. Най-лесният начин е да попитат: "Къде ще ги съхраняваш?!" И като ми идват през ден на проверка как го съхранявам това количество патрони/ ЩОТО ТЕ ИМАТ ТОВА ПРАВО... да броим наличност и после да засичат по тетрадката в стрелбището кога колко съм изстрелял - сам ще се откажа. Хипотетичен сценарий просто.

Или "огнестрелно оръжие за самоотбрана с ограничено действие"... СПЕЦИАЛНО проектиран, СПЕЦИАЛНО непроектиран. Принцино като искаш нещо да кажеш, го кажи/ напиши ТОЧНО И ЯСНО, черно на бяло! Никой не е дъжен да ти чете с кристална топка мислите и това, което си искал да кажеш и/ или имал предвид!

И се ограмотете най-сетне, кога и къде се слагат СЪЕДИНИТЕЛНИ съюзи, и кога и къде РАЗДЕЛИТЕЛНИ! И особено за начина, по който един РАЗДЕЛИТЕЛЕН съюз изменя смисъла на едно сложно изречение!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2020, 15:06       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
ubboto написа:
По моя казус никой не взе отношение:
И на моя въорос никой не отговори, ама живея някакси с тази мисъл :confused:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2020, 17:02       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
ubboto написа:
andrei p226 R написа:
„Оръжейна сбирка" е сбирка от огнестрелни и/или хладни оръжия, които не се явяват културни ценности по смисъла на

1. Къде в закона има дефиниция за "хладно оръжие"?

2. Законовата дефиниция за "сбирка"?



Няма специална легална дефиниция, в частност за понятието "хладно оръжие" в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия /ЗОБВВПИ/. Същото понятие, в множествено число "хладни оръжия" е употребено в дефинитивната норма на § 1, т. 42 от Допълнителните разпоредби на ЗОБВВПИ.
Цитирал съм дословно/буквално/, или ако така предпочиташ БЕЗ РЕДАКТОРСКА НАМЕСА, новата дефинитивна норма от ДР на ЗОБВВПИ.

Ето отново, за да няма спекулации:
Цитирам /без корекции/, разпоредбата на §1, т. 42 от ДР на ЗОБВВПИ

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
"§ 1. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.; изм. и доп., бр. 37 от 2019 г.; доп., бр. 100 от 2020 г.) По смисъла на този закон:


42. (Нова - ДВ, бр. 100 от 2020 г.) „Оръжейна сбирка" е сбирка от огнестрелни и/или хладни оръжия, които не се явяват културни ценности по смисъла на чл. 7, ал. 4, т. 2 от Закона за културното наследство. "


Убо, тоя нормативен акт е специален и регламентира обществените отношения, във връзка със законосъобразното осъществяване на правнорегламентираните дейности с оръжие, боеприпаси, пиротехнически изделия за граждански цели и нужди. Ерго, не е необходимо да се дефинира такова общо понятие, като "сбирка". Законодателят е дефинирал /съобразно волята си, познанията на експерите изготвили проекта на нормативен акт, нагласите и прочее/ понятието "оръжейна сбирка"....Хубаво-лошо- това е разпоредбата, който дава определение за съответната проява.

Когато проектът на ЗИД ЗОБВВПИ е бил публикуван за обществено обсъждане, правил ли си предложения за съдържание на конкретни разпоредби?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2020, 17:47       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Юни 2008, 18:11
Мнения: 709
JDredd написа:
ViolatorBG написа:
Оръжието ми е на фирма на която съм управител, пистолетът, патроните и курса са ми разход на фирмата и от гледна точка на фирмата ми се води служебно.


Имам един off-topic въпрос: какво пише в колонка "ТИП" в приложението към разрешението за носене, съхранение и употреба по отношение на това оръжие?

И на мен мий интересно?

_________________
Илия Йонков
КДПС "Етър IPSC"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2020, 18:11       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
andrei p226 R написа:
Когато проектът на ЗИД ЗОБВВПИ е бил публикуван за обществено обсъждане, правил ли си предложения за съдържание на конкретни разпоредби?


Правих, за "експанзивните боеприпаси". И мисля, че в общи линии добре се получи. Но ТЕ така си решиха, така и си я внесоха преведената с "гуглето" малоумна поправка. И ония после така я приеха. Загубих време и нерви, а в момента просто ташак си правя. :happy: КогИ мислиш и гласуваш закони не с главата си, а с г.за си - така ще е! Ще има гюрюлтия - но поне е забавно. :-) Начи, в закона има дефиниция за ОГНЕСТРЕЛНО и НЕОГНЕСТРЕЛНО оръжие, и изведнъж на сцената се появява и ХЛАДНО такова... :roll:, под знаменателя на "сбирка". Моите десетина ножа, сбирка от хладни оръжия ли са?! Въпросът е риторичен. 8)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer