logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 21:31




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2020, 05:04       Заглавие:  Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
Преди около месец се сдобих Del-Ton Sport Gen 2 и вчера ми беше първата стрелба с нея. Надоло ще нахвърлям малко впечетления за тази карабина от ниския ценови клас.
За начало искам да отбележа че никога не съм бил "фен" на междинни калибри като 5.56 или 7.62х39, не че са лоши или има нещо грешно в тях, просто като цивилен който повече го влече прецизната стрелба не виждам кой знае какъв смисъл да притежавам оръжие в тези калибри. Това е и причината дълго време да имам само едина полуавтоматична пушка в калибър 7.62х51 (голямата сопа :D ).

Преди около месец бях в стрелбището до вкъщи да пострелям с голямата сопа и след като свърших реших да видя какво продават в магазина към срелбищетото, като ми направи впечетление че за разлика от много други места цените не бяха надути. Погледа ми се спря на въпросната карабина - Del-Ton Sport Gen 2 - бюджетна пушка от класа на S&W MP Sport, Ruger AR556 и поисках от човека зад щанда да я погледна. В момента в който я грабнах бях изумен от ниското тегло - до преди 10тина минути бях стрелял нещо тежащо почти 7кг. а в следващия момент държиш карабина с тегло под 3кг и цев с лек профил, буквално имах чувството че държа въздух. $550 и 72 часа по късно бях горд собственик на въпросната карабина

Изображение

Пушката като цяло е много базова, и именно това ме грабна в нея.
Ресийвърите са стандартни мил-спек от 7075 т6 алуминий, с вратичка против прах и forward assist. Фабрично добавени са Fab Defense заден мерник и разширена скоба на спусъка.
Изображение
Изображение

Пластмасите също са базови, Castle nut-а е стейкнат веднъж доста прилично:
Изображение

Цевта е 16 инча с лек профил което оказва много добро влияние на баланса и от там на маневреноста.
Стъпката на нарезите е 1/9 което по съвременните стандарти е бавно, но пък е оптимална за 55гр/62гр проектили каквито ще са основната "храна". Стоманата 4140 с Melonite покритие, която е не е толкова добра като 41v50 използвана в по-скъпите карабини, но предвид че ще се стреля къси серий полуавтоматично не ме притеснява.
Изображение

BCG-то е сърцето на АР платформата, в случея имаме мил-спек водач от 8620 стомата който е хромиран отвътре и в газовия ключ, на който болтовете изглеждат стейкнати както трябва.
Изображение
Изображение

Затворът е от Carpenter 158 стомана, какъвто е мил-спек стандарта, но не виждам маркировка за магнитен тест след изтрел с патрон със свръхналагяне, което не е идеално. Може би ще го сменя със такъв който е тестван а този ще седи като резерва.
Изображение

Спусъка си е типичен сингъл стейдж армейски, отначало си беше мизерийка, след няколко капки смазка и една сесия на стрелбището се поизчисти, за момента нямам намерение да го сменям.

В обобщение, доста съм доволен от покупката. Цената беше повече от добра впредвид ситуацията в момента. Пробвах я с няколко вида патрони включително и руски Тула, нямаше драми, цикли си всичко.
За момента единствените добавки са Magpul RLS sling и Primary Arms Slx Md-25 червена точка. Ролята която ще изпълнява карбината е да е максимално лека и маневрена, и да може да се стреля по цели човешки размер от 0 до 300м. без това да ми струва една торба пари :-).

Двете сопи заедно :armed: :D

Изображение

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2020, 05:39       Заглавие:  Re: Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Красота! И честито за достойната придобивка - да ти служи добре инструментчето и да те радва. Едно предложение: стреляй с двете, непосредствено една след друга, като започнеш с “голямата сопа”. След ар-10, ар-15 ще ти се види, като магия - нулев откат! То арката си е магия де! Нещо толкова леко и приятно за стреляне да има такава мощ и точност - че това нещо дупчи стомана все едно е кашкавал и може да утрепа мечка. И това го пише човек, който подобно на теб е фен на пълноразмерните калибри.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2020, 05:54       Заглавие:  Re: Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
Amazon написа:
Едно предложение: стреляй с двете, непосредствено една след друга, като започнеш с “голямата сопа”


Всъщност вчера го пробвах...но наобратно като даже след 5.56, сложих адаптора за 22лр. (забравих да кажа че купих и такова нещо) и после минах на 308. Разликата меко казано се забелязва :D :D

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2020, 19:19       Заглавие:  Re: Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Congrats :armed:

Да разбирам ли, че upper-a is a pure .223 Remington?
Имам един lower (stock, receiver, trigger), който доста отдавна го "издълбах" и пробвах със различни upper-и, и който плаче за подобен.

Питам се как да избегна the front iron sight interference с един high power scope.

Amazon написа:
То арката си е магия де! Нещо толкова леко и приятно за стреляне да има такава мощ и точност - че това нещо дупчи стомана все едно е кашкавал и може да утрепа мечка.


:tu: Доста си прав, дори и за мечката - at least 10 shots in the head.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Ное 2020, 19:39       Заглавие:  Re: Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Yank написа:
Питам се как да избегна the front iron sight interference с един high power scope.


С увеличение над 2, предния мерник не се вижда...поне при мен.
Но все пак ти трябва висок монтаж (към 40 мм е) и при "1" няма да се вижда.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Ное 2020, 05:42       Заглавие:  Re: Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
Yank написа:
Congrats :armed:

Да разбирам ли, че upper-a is a pure .223 Remington?
Имам един lower (stock, receiver, trigger), който доста отдавна го "издълбах" и пробвах със различни upper-и, и който плаче за подобен.

Питам се как да избегна the front iron sight interference с един high power scope.


Ами 5.56х45 се води патроника.
За предния мерник, както каза колегата при мерници с по-голямо приближение не би трябвало да го виждаш. При мен над 2х също се скрива, но до към 3х се забелязва "сянка".
Другата опция е просто да го смениш с газов блок с нисък профил, според мен ако ще стреляш прецизна стрелба това е по-добрия вариант, понеже ти дава и повече опции за хендгард.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Ное 2020, 19:50       Заглавие:  Re: Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Modular написа:
За предния мерник, както каза колегата при мерници с по-голямо приближение не би трябвало да го виждаш. При мен над 2х също се скрива, но до към 3х се забелязва "сянка".
Другата опция е просто да го смениш с газов блок с нисък профил, според мен ако ще стреляш прецизна стрелба това е по-добрия вариант, понеже ти дава и повече опции за хендгард.


На 24 увеличение мишената в средата е трудно уловима. Явно е, че трябва да монтирам picatinny rails отгоре и отдолу за оптиката и двуногата as well as the gas block.

Modular, помагай в избора на парчетата, така като я гледаш моата тояга. The upper-a is 20" Rock River. The lower is home built with Timney (2 1/2 pounds Timney trigger).

Прикачени файлове:
AR-15.jpg
AR-15.jpg [ 398.04 KiB | Прегледано 3115 пъти ]


Твоя производител има опция без front sight.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2020, 01:36       Заглавие:  Re: Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
Yank написа:
Modular, помагай в избора на парчетата, така като я гледаш моата тояга. The upper-a is 20" Rock River. The lower is home built with Timney (2 1/2 pounds Timney trigger).


Ако си решил да работиш върху този upper и целта ти е прецизна стрелба, мисля че free-float handguard е просто задължителен. Марки много, ако търсиш най-доброто и $$$ не е под въпрос може да погледнеш Geissele, JP, Seekins Precision. Ако държиш на цена/качество мисля че Aero Precision Atlas както и Midwest Industries са отличен избор. Всяка от фирмите предлага хенгард с 15' дължина, но Midwest Industries и JP също имат 17.25 инча дължина, което ще ти позволи монтиране на двунагата малко по-напред и от там по-добър баланс, не че с 15 инча ще е лош, но все пак.
За газовите блокове, като цяло не съм фен на регулируемите такива когато става въпрос за карабина която би могла да се ползва за самозащита. Ако обаче става въпрос за спортна стрелба - 3 гън или прецизна мисля че е хубава екстра. Позволява да си настроиш оръжието за точния патрон и с това да постигнеш минимален откат което ще ти позволи по-бърз follow-up shots. Също така, в предвид че си релоудваш патроните може да ги направиш малко "по-горещи" без това да овъргасва системата. SLR регулируемите блокове са нещо като златния стандарт.

Сега, ако аз бях на твое място сегашния upper щях да си го оставя както е, понеже по някаква странна причина класическия изглед на АР и АК платформите много ми допада :-) . Бих махнал отпиката и на нейно място ще сложа механичен мерник с ръкохватка, понеже по друга странна причина срелянето с механични мерници ми е голем фън, нещо като карането на кола с ръчни скорости :D .
За прецизна стрелба бих си сглобил отделен upper от който да се изтиска максималното от гледна точка на точност. Това разбира се означава съвсем различен бюджет, но пък не е нужно да се прави наведнъж.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2020, 03:08       Заглавие:  Re: Back to basics AR15 - aka Малката Сопа
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Modular написа:
Сега, ако аз бях на твое място сегашния upper щях да си го оставя както е, понеже по някаква странна причина класическия изглед на АР и АК платформите много ми допада . Бих махнал отпиката и на нейно място ще сложа механичен мерник с ръкохватка, понеже по друга странна причина срелянето с механични мерници ми е голем фън, нещо като карането на кола с ръчни скорости .


Thanks for the help. Отново - явно много с в час. :tu:

Е тука е най голямата инквизиция. Класическият вид не бих го заменил за нищо. От друга страна, когато ми се появиха "мрежите" в железните мерници за мен стана невъзможно да ги ползвам (оргинално беше с A2 ръкохватка). Тогава стрелях NRA power rifle matches. Може би ще инсталирам газов блок и това ще е - пикнтина мисля, че мога да инсталирам на съществуващия Hand Guard. Огромно удоволствие е стрелянето и на 300, 500 и 600 ярда, особено с Berger bullets - много висок ВС, тежки и със размери по-дълги от нормалните в пълнителя (единично зареждане патрон след патрон).

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer