logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 03:53




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Дек 2020, 22:47       Заглавие:  Въпрос от мотивиран нов член
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 07 Дек 2020, 22:21
Мнения: 3
Здравейте,

Нов съм в тази сфера или по-скоро съм в страни от нея и бих бил благодарен, ако някой вещ отдели от времето си и ми отговори на няколко въпроса.

На 27 години съм и за съжаление нямам досег с КНО, но бих желал да имам възможност да стрелям по-често от колкото в момента, което се изразява в "от дъжд на вятър", когато решим да се разнообразим в някое стрелбище. Разбира се като всеки новобранец имам желание да притежавам законно такова оръжие, но ми е пределно ясно, че не е за всеки, за това мисля че е по-добре да си закупя въздушен пистолет за практикуване в началото, а дай боже след няколко години и нещо друго, но всичко стъпка по стъпка.

В тази връзка какви биха били вашите съвети за правилен път в това начинание?

1. Има ли доказали се клубове към, които мога да се насоча и обучителни групи в София или Перник с доказал се опит и правилен подход към учениците особено ставайки въпрос за огнестрелно оръжие?
2. Какъв е пътя, който средностатистическия човек извървява за да може уверено да борави с КНО и бихте ли поставили времеви диапазон за това ?
3. Какъв тип е според вас характерът на човекът, който би следвало законно да притежава горепосоченото КНО? (този въпрос е по-скоро чисто от любопитство поради големия брой wannabe мачовци )

Ако мога да разделя другата група въпроси на такива обхващащи въздушните пистолети.

1. Каква мощност в J според вас би трябвало да притежава добър въздушен пистолет ?
2. Кои са фирмите отвърдили се на пазара и бихте ли се наели да препоръчате конкретен модел на "новобранка" като мен ?
3. Кои са търговците в София, които биха могли освен да продадът такъв да се отнесат с нужното внимание към клиента и да разяснят някои специфики ?

Надявам се не съм отегчил протата, но ми се ще някой да ми даде правилните напътствия и да посочи ориентировъчен път. Средностатестическо момче съм с възможност да си платя и курса и оръжието и да отделям до 300 лева месечно за подобен тип занимания. Споделям го, защото знам че са нужни заделени пари за това ...

Ако мислите че не съм задал правилните въпроси също бих се радвал да разбера какви са те за вас.

Благодаря Предварително!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Дек 2020, 23:10       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
тъкмо да отговоря смислено ... и с тези въздушни пистолети .. направо ме PDT_Armataz_01_30

не смесвай като начинаещ огнестрелно оръжие с играчки дето не убиват!

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Дек 2020, 23:15       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 07 Дек 2020, 22:21
Мнения: 3
И това го очаквах. Разбира се и началната и крайната цел е 1вата част на въпросите ми така че наистина бих се радвал на отговори основно свързани с "Пътя", "Неписани Правила" и т.н. И да наиситна бих оценил "смислен отговор" така че ще се радвам наистина, даже бих изтърпял няколко бъзика с въздушните пистолети. Както споменах съм "новобранка" и не съм наясно как те се вписват в математиката и общата практика. (ако има как да ги пропусна в уравнението на драго сърце бих го направил)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Дек 2020, 23:52       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Boyan St. написа:
2. Какъв е пътя, който средностатистическия човек извървява за да може уверено да борави с КНО и бихте ли поставили времеви диапазон за това ?

Боян, добре дошъл във форума! :-)

Една година, при средно четири-пет сериозни тренировки месечно, ти е минимумът за заучаване на базовата техника. Средно, от една до три години, ако с обучаемия се работи правилно, и той прави нещата както трябва.

В началото пробвай възможно колкото се може повече групи и инструктори - ти сам ще усетиш/ разбереш какво точно търсиш, и кое е най-доброто за теб. Успех! :armed:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 00:02       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Boyan St. написа:
В тази връзка какви биха били вашите съвети за правилен път в това начинание?

1. Има ли доказали се клубове към, които мога да се насоча и обучителни групи в София или Перник с доказал се опит и правилен подход към учениците особено ставайки въпрос за огнестрелно оръжие?
2. Какъв е пътя, който средностатистическия човек извървява за да може уверено да борави с КНО и бихте ли поставили времеви диапазон за това ?
3. Какъв тип е според вас характерът на човекът, който би следвало законно да притежава горепосоченото КНО? (този въпрос е по-скоро чисто от любопитство поради големия брой wannabe мачовци )


Бих те посъветвал да огледаш този раздел
https://thegunman-bg.com/forum/viewforum.php?f=13
след това забрави въздушните неща тук...и преди да купиш пистолет пусни тема какъв да е...стават забавни и поучителни такива теми...и като купиш пистолет ще коментираме в отделна тема кое как какво по пистолета...
по 2ра точка аз боравя с пистолет над 15г разбира се неслужебно и още не съм уверен в боравенето ...срок няма...познавам други 20г го носят и като го извадят се заплита в пуловера... тоест "времевия диапазон" е относителен, но при добра методика .... колегата горе е посочил съкратени срокове получава се...

трета точка е нонсенс - трябва просто да подадеш документи в КОС...характера няма да ти изследва никой даже психопрегледа е по-скоро видимо да си вменяем и да не се водиш на отчет в някой психодиспансер и това е...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 00:17       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 07 Дек 2020, 22:21
Мнения: 3
Благодаря и на двата отговора до сега. Темата за въздушните оръжия тогава нека не се гледа. Тя беше залитане от гледна точка дали е добра първа стъпка. Вече ясно се очерта отговора за мен. Ще разгледам и раздела, който сте пуснали.

За трета точка нямах предвид как да се мотивирам пред КОС. Не мисля и да подавам такова заявление преди да спрда да си оплитам оръжието в пуловера, колкото и години да отнема това. По-скоро въпроса ми беше от чисто любопитство, ако има персона, която да олицетворява "правилният притежател" какъв би бил той за вас. Не съм от хората, които считат оръжието за единствената форма на самозащита.

Ако мога да допълня въпросите. Има ли добра литература за "добри практики" при боравенето с оръжия.

Срам не срам ще си призная че приятелката ми е била част от такъв клуб в Пловдив и има със сигурност повече изстрела от мен, но сега обмисляме да се запишем при кадърни инструктори. Нещо като семейно хоби.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 02:43       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8103
Местоположение: USA, FL
Boyan St. написа:
Срам не срам...
Няма нищо срамно да споделяш такива неща, никой не се е родил научен а за стрелянето почти не се иска талант,
иска се системна работа и разбиране какви грешки правиш и как да ги поправиш.
Съответно, както колегите споменаха по-нагоре - пробвай няколко инструктора и се спри на този който подобрява резултатите ти.
Ако си в Пловдив, има доста хора които могат да ти покажат неща, както и другаде из страната де...
Успех и да покажеш малко снимки как си почнал, тука само по снимките ще познаят кой те е учил и къде са ти грешките, не се бъзикам... :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 08:09       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Boyan St. написа:
Не мисля и да подавам такова заявление преди да спра да си оплитам оръжието в пуловера, колкото и години да отнема това.


нека да уточним, че това е относително и 3год съкратен срок за базисните техники, който споменава Геле горе...например колегата Витан влезе в този срок, но за 2 месеца от нулата и сега е пистолетен състезател в Хюстон Америка!
в стрелбата трябва и талант...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 08:57       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Най общо казано можеш легално да придобиеш оръжие( включително и късо) по три начина- за спортни цели, за ловни цели и за самоохрана(само късо). И в трите случая трябва да изкараш съответните курсове.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 14:12       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2020, 11:48
Мнения: 63
Здравей Бояне,

Като някой, който е минал този път наскоро надявам се да съм полезен и ти отговарям точка по точка:

Boyan St. написа:
1. Има ли доказали се клубове към, които мога да се насоча и обучителни групи в София или Перник с доказал се опит и правилен подход към учениците особено ставайки въпрос за огнестрелно оръжие?

В повечето случаи при обучението "правилен подход" е доста субективно нещо, защото винаги зависи от индивидът и инструкторът, накои се сработват, други - не. Въпросът е да си паснете.

Клубовете в спортът имат различни насочености, съответно техники и изисквания, дали ще практикуваш Динамична Стрелба или T-Class има разлика, така че трябва да решиш в един момент, но първоначално за КНО може да те устрои всеки клуб. Просто трябва да отидеш в любимото си стрелбище и да питаш и ще те ориентират (аз така направих).

Boyan St. написа:
2. Какъв е пътя, който средностатистическия човек извървява за да може уверено да борави с КНО и бихте ли поставили времеви диапазон за това ?

Зависи от човекът - от 2 часа до 20 години. Аз преди да почна да работя с инструктор си бях уверен, сега още повече.

Boyan St. написа:
3. Какъв тип е според вас характерът на човекът, който би следвало законно да притежава горепосоченото КНО? (този въпрос е по-скоро чисто от любопитство поради големия брой wannabe мачовци )

Това е доста филосовски въпрос, който се нищи (по мои наблюдения) бая често в този форум. Wanabee мачовците винаги ги е имало, но тях като чели просто им е липсвал шамарът зад вратът от колкото нещо друго докато са расли, тях ще продължи да ги има и в бъдеще. Огнестрелното оръжие си е просто инструмент и характерът на човек не би следвало да е критерий за това дали трябва да го има или не, инструментът може да се ползва както за добро, така и за лошо. Ако питаш дали е за теб - ти си решаваш.

По отношение на притежание, трябва да знаеш също така че в зависимост от регистрацията на оръжието в България и в много други страни си има правила за носене. На пример: оръжие, което ти е предназначено за спорт можеш да вземеш ако си член на спортен клуб и това оръжие влиза в критериите за даденият спорт и можеш да пренасяш между вкъщи и стрелбището в кутия или калъф, но не и в кобур по теб.
Оръжие за лов - Първо караш един курс, присъединяваш се към ловна дружина, първите 2 години само гладкоцевно дълго, след това курс за подборен лов и тогава карабина. Преносът е между вкъщи и ловното място.
Оръжие за самоохрана - задължително скрито, но не на всякъде можеш да носиш.

Тези неща ги пише в законът с още подробности, даже за количеството патрони, които можеш да имаш.

Ако се притесняваш да не ти го вземе някой някъде - просто не го носи.

По отношение на тренировка: ориентировачно е по около 400 патрона на месец в зависимост от тренировката + за инструктор. Но това вече си е как се договорите с инструкторът и стрелбището и какви ще са ви упражненията.

По отношение на "Неписани Правила":
Мотивацията пред КОС - когато подаваш заявление могат да ти откажат дирекно "просто щото така", защото законът разрешава на КОС и началникът на местното РПУ, субективно, по тяхно осмотрение да ти кажат че не си предоставил причина да имаш, въпреки че по всички проверки си минал си се доказал като примерен гражданин и т.н., указал си за какво е и те нямат ни най-малка причина даже да те подозират че можеш да го ползваш за нещо лошо. Някои хора са получавали разрешително чак след жалба в съд.

Boyan St. написа:
Ако мога да допълня въпросите. Има ли добра литература за "добри практики" при боравенето с оръжия.

Правилата са прости от време оно:
- С всяко оръже се държиш все едно е заредено. Случаите в които "Оу, не е заредено, няма страшно!... *БУМ*" са не един или два.

- Никога не насочваш оръжието към нещо, което не искаш да унищожиш или накого, когото не си готов да убиеш. Последствия винаги има било те само материални или законови.

- Никога не слагаш пръст на спусъкът преди да си готов да стреляш. Тук си влияе механиката на куката за сополи, засърби те, удари те тик, спънеш се, бутнат те и т.н.

- Винаги трябва да знаеш целта си и какво има зад целта ти. Различните калибри и видове патрони минават по различен начин през различни материали. Има патрони, които минават през тухлена стена, човек и пак стена. Гипс картонът не е стомана или бетон. Ако не дай си Боже да се наложи да го използваш срещу нещо живо - костите и мускулите са по-твърди от стомашната област.

Останалото, като добри практики често зависи от самия инструмент.

Надявам се да съм помогнал.

_________________
Тони
Спортен стрелкови клуб “Левски Т-Клас”, гр. София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 14:16       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Boyan St. написа:
Темата за въздушните оръжия тогава нека не се гледа. Тя беше залитане от гледна точка дали е добра първа стъпка.

Докато ти излезе разрешителното за закупуване на КНО за съответната цел, за сухи тренировки вкъщи бих препоръчал използването на еърсофт реплика на това, което ти е легнало на ръката и сърцето. На Глок примерно има доста добри реплики, които стават и за разиграването на най-различни тактики след време.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 14:30       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Boyan St. написа:
Не мисля и да подавам такова заявление преди да спрда да си оплитам оръжието в пуловера, колкото и години да отнема това.

Даването на бърз и точен изстрел от кобур от скрито носене е едно доста комплексно движение, което включва в себе близо десет отделни елемента, които елементи ти трябва да ги знаеш, да ги отработиш поотделно, да ги събереш в едно движение, на което накрая да му урегулираш тайминга.

Но всичко това най-добре се заучава и отработва с твое лично КНО, така че ако си с наистина сериозни намерения - недей да бавиш началото на процеса по придобиването му!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 14:36       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Boyan St. написа:
И това го очаквах. Разбира се и началната и крайната цел е 1вата част на въпросите ми така че наистина бих се радвал на отговори основно свързани с "Пътя", "Неписани Правила" и т.н. И да наиситна бих оценил "смислен отговор" така че ще се радвам наистина, даже бих изтърпял няколко бъзика с въздушните пистолети. Както споменах съм "новобранка" и не съм наясно как те се вписват в математиката и общата практика. (ако има как да ги пропусна в уравнението на драго сърце бих го направил)


като начинаеш с неизградени навици и инстинкт за самосъхранение
ако започнеш с въздушно или друго .. риска да се гръмнеш после с огнестрелното е огромен

ние имаме един единствен случай да се простреля състезател в крака .. който преди това е тренирал с еърсофт
също така имам и леко наблюдение над еърсофтаджиите - там е страшно положението

вече добър стрелец, да доразвива уменията си с еърсофт/въздушно - да, помага, но не и обратното

това е моето мнение

а и като цена не са много ефтинки, тези реплики и играчки са проектирани да се трошат, за да ти взимат паричките .. за ремонти и ъпгрейди

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 15:21       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Boyan St. написа:
На 27 години съм и за съжаление нямам досег с КНО...

Не е за съжаление, а за голяма радост както на тебе, така и на инструктора, защото нямаш грешно заучени движения и бъгави техники, които впоследствие се избиват наистина много трудно. Моят съвет още веднъж е да не бавиш началото на процедурата по закупуване на твое лично КНО, с което да започнеш едни по-нататъшни сериозни стрелкови занимания. Във форума има доста добри и изчерпателни теми от рода на "Какво оръжие да избера" - ако искаш, потърси ги и тях с търсачката.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Дек 2020, 18:26       Заглавие:  Re: Въпрос от мотивиран нов член
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Ivo III написа:
като начинаеш с неизградени навици и инстинкт за самосъхранение
ако започнеш с въздушно или друго .. риска да се гръмнеш после с огнестрелното е огромен


+1 :tu:

Както във всеки спорт, и тук си има базови неща, които е най-добре да се научат когато базата е нулева, под наблюдението на инструктор. Самостоятелните опити, особено с пляка, която е достъпна и цената на изстрела с нея е минимална, ще доведе единствено до заучаване на куп грешки, които после ще се изкореняват с години. И дори изкоренени, нищо не гарантира, че няма да изплуват от дебрите на инстинктивните рефлекси, под стрес в критична ситуация.
Но пък въздушното може да е полезно за прецизна стрелба. Питай на форума за въздушни какво на мода в момента.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта



 
Иди на:  
cron

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer