logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 10:34




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 14:36       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
6tangata написа:
За да е по-интересна темата и читателите да не губят интерес нека всеки сам потърси отговорите. Като "жокер" е думата рана. Ако диплим всички варианти от А до Я...

Не, не мисля, че диплим всички варианти от А до Я. Щом дори две напълно еднакви ситуации в реала едва ли има - съответно и ШАБЛОННО решение също няма как да има.

В ситуация на употреба на ОО по субект/ субекти обаче, при всички положения трябва да се познава ЗАКОНА! Наложено на конкретната ситуация, ти самият да си отговориш какво и докъде ти е позволено от закона. Да му олабиш един пълнител, щото си е свалил ръцете да си почеше макарите примерно - за Щатите подобно стреляне и да е окей, за БГ се разбрахме, че не е!

Кога имаме налице НЕИЗБЕЖНА ОТБРАНА, кога хипотетично отиваме на превишаване пределите на неизбежната отбрана, какво е КРАЙНА НЕОБХОДИМОСТ и пр. - правната подготовка в това направление си е ЛИЧНО задължение и отговорност на всеки, който ходи с КНО на улицата (без значение по работа или за самоохрана). Незнанието никога не е било, няма как и занапред да бъде третирано като оправдание.

За "раната", оказването на първа помощ на простреляния СЛЕД стрелковия инцидент (тук да допълня Венци, който почна разсъжденията си след/ по време на пристигане на органите на реда) - после в съда при всички положения ще ти се пише като плюс. Съответно, първа помощ на простреляното лице от страна на употребилото по него ОО друго лице - също би било добре по възможност да се окаже.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2023, 09:12       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2679
Привет,

Интересна тема наистина. Уви трудно може да се обобщи с няколко изречения каква стратегия да има човек. Като цяло аз не вярвам в неформалната логика и юриспруденцията. За мен доказателство на „истина“ може да съществува само във формалната логика. Законите са лишени от всякакъв смисъл, но съм длъжен да ги спазвам. Трябва да е ясно, че в правната система независимо, че следва правила – наказателен процес, то никой не може да ви гарантира правен резултат. Това е така защото решават хора. До колко тези хора имат връзка с кораба майка и са на център с главата си и изобщо разбират от това, за което трябва да съдят е една мнооого дълга тема.

Въпреки това като четящ човек чел каквито намери заключения от дела до които съм имал достъп в интернет мога да систематизирам.

1. Съдът гледа до колко дееца осъзнава резултата от действията си! Пример причинена смърт при ПТП с превишена скорост. Деец А бай мангал без книжка без образование. Съдът приема, че дееца не би могъл да осъзнае последствията от това, че кара с превишена скорост той няма идея и понятие за правилника за движение и т,н. В резултат условна присъда. Деец Б завършил 11 клас, положил успешно зрелостни изпити и т.н. Съдът приема, че дееца е бил длъжен да осъзнае и осъзнавал резултата от действията си каране с превишена скорост – осъден ефективно.
2. А и Б се срещат на улиците не се познават, никога не са се виждали сбиват се А убива Б. Общо взето условна присъда за А. Няма умисъл - инцидент, нещастен случай.
3. А и Б се срещат в бар, в дискотека, на улицата. А напада Б, Б бяга. А го настига и убива Б. Е точно тука лудата машина СЪД действа строго последователно. А е осъден на максимума.

И един пример трима роми нападат в колибата му байчото пазач на язовир. Байчото побягва, нападателите го преследват, байчото стига до място от където няма на къде повече. Произвежда изстрел със законно притежаването ловно оръжие. Изстрела е някъде на горе, но поради специфичното положение на нападателите и байчото, изстрела попада в шията на единия мангал и го убива. Байчото е оправдан и няма и кръвнина.

По закон имаме право на активна отбрана, но на практика не е баш така. Затова моята лична стратегия включва.
1. Опит за избягване – бягство (тактическо отваряне на дистанция), задължително в посока от където няма изход. Важното е да има преследване от страна на нападателя/нападателите. Продължаващо нападение с ясно начало без край
2. Елиминиране на нападателите – за мен лично е важно да остане само моята дума.
3. Ако сте с деца жена, бягането не е опция директно отивам на 2. Няма съд който да приеме , че не сте бил уплашен за живота и здравето на вашите близки.

Като цяло е ясно, че прокурор/съд нямат връзка с главния мозък и за тях нож, брадва, кол се избиват от ръцете на нападателя! Бягството ви е опцията ако ви убият поне близките ви да видят осъден нападател при другите варианти е ясно нета е пълен с примери. За мен лично е изключително важно в показанията ми да има. Нападнаха ме/ни опитахме се да избягаме, но не можах/ме и от страх не знам и не помня какво и как се случи.

Кои са възможните обстоятелства на конфликт?

1. МПС на пътя – като цяло ако ми се случи не слизам от колата, слагам си очилата всеки е добре да има под ръка. Заключвам и чакам, ако слязат след като са ме преследвали и спрели (засекли) давам назад добре е да има кола зад вас да я ударите. След което ако не спрат ги прегазвам може неколкократно толкова съм се уплашил, че не знам какви ги върша. Може да чакате да ударят колата ви да счупят огледало стъкло зависи ако сте с деца не чакате да хвърчат стъкла.
2. МПС на пътя - тука нападателите имат за цел да ви изтикат от пътя. Нямам идея как точно да се процедира бих спрял по най-бързия начин и пак точка 1.
3. Разходка на улицата, в парка по тъмно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2023, 17:51       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Май 2008, 20:19
Мнения: 519
Местоположение: Pleven
6tangata написа:
Като "жокер" е думата рана.

На физиологично ниво се случва и нещо друго след битка, което може да се окаже фатално, ако не сме подготвени за него. Тялото се отпуска (релаксира) и притока на кръв се възстановява към нормално. Успешен сте ,победили сте, спечелили сте битката ,отпускате се и кървите до смърт. Така ,че е важно да се знае, че тялото винаги ще противодейства в обратна посока. Рана която не кърви в разгара на битката ще бликне след това. Поради това в съвременното обучение се инкорпорира медицинска помощ /слагане на турникет на раната.

_________________
Венцислав Б.Богданов
www.9mm.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Авг 2023, 22:30       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 19 Ное 2009, 22:42
Мнения: 89
Да приемаме ли, че темата се отнася само до случай, когато има труп след стрелбата?
Защото има варианти освен труп, да има ранен, или да има стрелба без труп. И не само тези.
И пак приемам, че оръжието е употребено горе-долу според закона - при започнало нападение, връхлитане, вербална агресия, заплахи с убийство, с някакво оръжие от страна на трупа, докато е бил жив - нож, палка, бухалка, брадва, кол, може оръжие, което прилича на огнестрелно - газово, въздушно, или наистина огнестрелно.
Първата ми препоръка е "Обади се на приятел" най-добре прокурор, или полицай.
Системата при всички случаи е срещу теб, щом си стрелял с огнестрелно оръжие и има труп, си виновен по презумпция. Очаквай да те задържат за 24 и още 72 часа след това. Имаш право на едно телефонно обаждане, обади се на адвокат, за го упълномощиш да обжалва 72 ч. задържане или сумата на гаранцията. Поискай да те прегледа лекар, кажи примерно че си под стрес и имаш високо кръвно, то си естествено след инцидент, та по-късно лекараят може да свидетелства в съда че действително е било така. Полицаите ще искат да ти направят криминалистическа регистрация - отпечатъци, ДНК, можеш да откажеш за момента, но дознателят подава искането в съда и ако той разреши, ще я направят на по-късен етап. По-добре нищо да не се пише като обяснения пред полицията, преди да се види обвинението на прокуратурата.
Една свързана тема е познаването на съдебната практика при случаи на стрелба при неизбежна отбрана. Аз съм си събрал доста подобни подобни случаи и имам намерение да пусна тема, но след като пусках 1-2 пъти коментари за стрелби, намерих, че някак си има една масова незаинтересованост и затова още не съм я пуснал. А съдебните протоколи се четат трудно понякога. Но мога да кажа, че през 30 г. има само няколко случая, много малко, на оправдани от съда след стрелба, на които им е върнато оръжието и всичко е наред. Един от първите случаи беше на мутрафона Георги Пехливанов, който застреля със законно оръжие изпратен убиец - на убиеца му засякъл пистолета. Другият случай, който знам и съм чел протокола, може би е същия като от горния пост на b5202s - трима души срещу един, той отстъпва докъдето може, после стреля. Трети случай ми го разказваха, нещо от типа на възрастен човек е нападнат от мутрафон с бухалка, стреля и го убива, оправдали го. Четвъртия беше сравнително скоро, преди няколко години в Надежда, двама нападат възрастен човек на площадка на стълбище в блок, свалят го на земята, той стреля и поне ранява единия. Помня, че му бяха пистолета и докато му го върнат, ходил с нож за самоотбрана.
Има и други случаи, които странно изчезнаха от медиите и публичното пространство, преди над 10 г. беше случай в гр. Елена, в заведение свалят на земята някакъв бизнесмен от Варна, той вади Глок, стреля и убива един. След това нищо повече не се чу за случая. Дали го осъдиха неизвестно.
Има и един тип инциденти, които са много мътни - тогава, когато двама имат оръжие и го използват един срещу друг. Който остане жив, ще претендира за неизбежна отбрана, това е ясно, но ми е трудно да преценя как ще отсъди съда. Имаше подобен случай преди може би 15-20 г. с ловец и пенсионер в някаква вилна зона около София. Ловците били на нощен лов, а пенсионера имал вила там и носел буркани по пътеката, където била ловната засада, бурканите дрънкали и плашили дивеча. Скарали се пенсионера и един от ловците, богат човек с някаква страшно скъпа пушка и много модерен револвер като КНО за самоотбрана. Пенсионера с Макаров. Стреляли един срещу друг и пенсионера изпразнил един пълнител, а ловеца стрелял 1 или 2 пъти, но точно в сърцето на пенсионера, който умрял веднага, а малко по-късно и ловеца. Точно какво се е случило нямало как да се разбере. Така следствието излезе със заключение, че пенсионера бил виновен, тъй като ловците имали право да са там, имали разрешение и т.н. Обаче това е доста рядък случай за България, ние като цяло сме си малко меки по характер и страхливи, и повечето подобни случаи се решават вербално и с малко псувни както се казва. Законното оръжие в България общо-взето един път може да се използва, после даже и правомерно да е и да ти го върнат, на следващия 5-годишен период за подновяване на разрешителното може и да останеш без него, под предлог че е имало заведено следствено дело, началника на РПУ коли и беси и над него е само съда, ама с нашия съд спокойно можеш да кажеш, че над началника е само Господ.
Мисля, че много по-вероятно използване на КНО за самоотбрана в нашите условия е ваденето му с цел респектиране, така че нападелят, който ни атакува да се откаже сам от страх, че ще бъде прострелян. Или най-много с предупредтелен изстрел или няколко встрани. Знам, има хора, които ще кажат, че щом пистолета се вади, той трябва да се използва, също и "защо тренираме тогава бързо вадене от кобура, и стрелба максимално бързо по цел, без използване мерни прибори?". Ами защото тренираме за такива ситуации, но те са рядко срещани тук и може да се каже, че само Петко Лисичков имаше за всички тия години полза от рефлекторното бързо вадене и изстрелване на 4 патрона по заплахата с ножа, ама после тая заплаха с ножа се сметна от съда за доста по-малко опасна, а изстреляните патрони - за прекалено много и не ги интересуваше, че това е инстинктивно прилагане на тренираното, под влияние на стреса и адреналина.
Според мен версията трябва да бъде основно от типа: Бях нападнат по неизвестни подбуди и в условията на стрес, уплаха и смущение за живота и здравето ми извадих оръжието в условия на неизбежна отбрана, като всичките ми действия бяха породени от инстинкт за самосъхранение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2023, 08:05       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1285
Обаждането по телефона на познат адвокат/съдия/прокурор не би следвало да бъде първото нещо, което да направиш след инцидент свързан с употребата на оръжие. Според мен, най-напред трябва да звъннеш на 112 и след това на който искаш. Ако звъннеш най-напред на някой от споменатите, това говори за ясна преценка и съзнание. Отделно от това е факта, че ги поставяш в много кофти ситуация при която ако те не се обадят веднага на 112 или полиция, ще излезе, че те прикриват, което за хора с тези професии може да означава край на кариерата.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2023, 09:42       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
PV написа:
Ловците били на нощен лов, а пенсионера имал вила там и носел буркани по пътеката, където била ловната засада, бурканите дрънкали и плашили дивеча. Скарали се пенсионера и един от ловците, богат човек с някаква страшно скъпа пушка и много модерен револвер като КНО за самоотбрана. Пенсионера с Макаров. Стреляли един срещу друг и пенсионера изпразнил един пълнител, а ловеца стрелял 1 или 2 пъти, но точно в сърцето на пенсионера, който умрял веднага, а малко по-късно и ловеца. Точно какво се е случило нямало как да се разбере.

Пеншъна е стрелял няколко пъти по Пепи (ловецът) с 6,35 мм в гърба (след свадата). Ловецът, вече прострелян - му връща с куховърхи .45 ACP. Пеншъна пътува първи, а след него и Пепи - от задушаване.

Инак и тук всичко опира до ВРЪЗКИ и ПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТ. Тебе примерно, ако не те бъркат едни 100-200К оперативни лева, и/ или има на кого нависоко да се обадиш - имаш една свобода на действие. Ще се подлъже обаче някой обикновен младок, по случайност сдобил се с КНО за самоотбрана, и като го захапе после съдебната ни система - ще трябва да продава нивата на дядо си и апартамента на баща си да се оправи (и пак може да не му стигне). Именно по тази причина, последните ми курсове на подобна тематика приключиха преди 10 години.

Също така, съвсем законно си се самоотбранил "на светло" с/у отрочето на някой от Голямото добрЮтро, без значение дали си му изгасил тока или не - ко прайм после?! Хайде само да не си приказваме глупости!

На Венци темата обаче е хубава - случил се е стрелковият инцидент, какво да правим след него (в крайна сметка, ако положението е на живот и смърт - всеки ще стреля). А от Венци на терен - има какво да се научи.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2023, 10:03       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 19 Ное 2009, 22:42
Мнения: 89
ubboto написа:
PV написа:
Ловците били на нощен лов, а пенсионера имал вила там и носел буркани по пътеката, където била ловната засада, бурканите дрънкали и плашили дивеча. Скарали се пенсионера и един от ловците, богат човек с някаква страшно скъпа пушка и много модерен револвер като КНО за самоотбрана. Пенсионера с Макаров. Стреляли един срещу друг и пенсионера изпразнил един пълнител, а ловеца стрелял 1 или 2 пъти, но точно в сърцето на пенсионера, който умрял веднага, а малко по-късно и ловеца. Точно какво се е случило нямало как да се разбере.

Пеншъна е стрелял няколко пъти по Пепи (ловецът) с 6,35 мм в гърба (след свадата). Ловецът, вече прострелян - му връща с куховърхи .45 ACP. Пеншъна пътува първи, а след него и Пепи - от задушаване.

Инак и тук всичко опира до ВРЪЗКИ и ПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТ. Тебе примерно, ако не те бъркат едни 100-200К оперативни лева, и/ или има на кого нависоко да се обадиш - имаш една свобода на действие. Ще се подлъже обаче някой обикновен младок, по случайност сдобил се с КНО за самоотбрана, и като го захапе после съдебната ни система - ще трябва да продава нивата на дядо си и апартамента на баща си да се оправи (и пак може да не му стигне). Именно по тази причина, последните ми курсове на подобна тематика приключиха преди 10 години.

Също така, съвсем законно си се самоотбранил "на светло" с/у отрочето на някой от Голямото добрЮтро, без значение дали си му изгасил тока или не - ко прайм после?! Хайде само да не си приказваме глупости!

На Венци темата обаче е хубава - случил се е стрелковият инцидент, какво да правим след него (в крайна сметка, ако положението е на живот и смърт - всеки ще стреля). А от Венци на терен - има какво да се научи.

Аз пиша и с една такава цел, и младока да разбере, че използването на ОО за самоотбрана ако има труп наистина е един път, после може целия живот да се обърне наопаки.


slaf4u написа:
Обаждането по телефона на познат адвокат/съдия/прокурор не би следвало да бъде първото нещо, което да направиш след инцидент свързан с употребата на оръжие. Според мен, най-напред трябва да звъннеш на 112 и след това на който искаш. Ако звъннеш най-напред на някой от споменатите, това говори за ясна преценка и съзнание. Отделно от това е факта, че ги поставяш в много кофти ситуация при която ако те не се обадят веднага на 112 или полиция, ще излезе, че те прикриват, което за хора с тези професии може да означава край на кариерата.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Мнението ми е, че подобен случай не е времето да проявяваш етика и морал. Защото не можеш да разчиташ на справедливост от българското правосъдие, би било по-добре да говори някой с прокурора, иначе ще разчиташ на отношение като към масов убиец, 72 часа задържане със сигурност и след това, ако отървеш постоянното, огромна гаранция. Всеки сам си решава. Човека, ползвал законно оръжие, даже при съвсем законна неизбежна отбрана, е удобна, лесна и сигурна мишена, т.е. присъда, един плюс за прокурора, затова налитат при подобно случаи като псе на тлъст кокал. Най-добре човек в подобен случай да направи всичко възможно, да не се стига до съд, защото ето колегата Ангел добре спомена едни 100-200 000 лв. може да хвърлиш. Както всички предполагам сме гледали, в някои държави при обири и грабежи, налитане с нож и пр. си стрелят като в Дивия Запад, няма зареждане, предупреждение, стой, и т.н. , директно вади и стреля, без значение полицай ли е, гражданин ли е.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2023, 10:18       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1285
Не говорим за етика и морал а за това дали ще завлечеш някой със себе си. Така де, явно пак опираме до морала. При обикновена катастрофа с пострадал се изисква справка за телефонната активност на "виновния", какво остава при ситуация със стрелба. Съгласен съм с теб за обаждането, но то не следва да бъде преди обаждане на 112. Не бих искал да поставям или да бъда поставен в ситуация при която да се налага да отговарям на въпроса "защо гражданина Х се е обадил първо на Вас след като е застрелял гражданина У". Още по малко искам да ми се налага да преценям дали да се обаждам на 112 за това, че някой ме е търсил след като е гръмял по някой друг.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2023, 10:44       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
PV написа:
Както всички предполагам сме гледали, в някои държави при обири и грабежи, налитане с нож и пр. си стрелят като в Дивия Запад, няма зареждане, предупреждение, стой, и т.н. , директно вади и стреля, без значение полицай ли е, гражданин ли е.

За САЩ, специално за граждани (полицаите са на друга тарифа), Грег Елифриц от https://www.activeresponsetraining.net/ започва с (има я статията в сайта): "Ако употребиш на улицата оръжие, трябва да имаш свободни/ налични 50 хиляди долара минимум."

А с 9-ка под стрес, дали на финала ще има или няма да има ТРУП - само оня отгоре знае!

И понеже на няколко пъти се спомена тук Лисичков - омекват му на Рижата коленете от първите изстрели в тялото, и един вид сам си нанизва шията на последния.

За да тежи подобен разговор обаче (какво да се прави или да не се прави в БГ) - лекторът трябва да е представител на съдебната ни система, който излиза с името и лицето си (на такъв курс и аз със сигурност ще се запиша - яснУ защо PDT_Armataz_01_22 ).

При младоците е важно да не се филмират излишно, но като почнеш да им говориш за ПАРИ (кое колко после ще им струва) - много бързо стоплят.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2023, 10:54       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
slaf4u написа:
Не бих искал да поставям или да бъда поставен в ситуация при която да се налага да отговарям на въпроса "защо гражданина Х се е обадил първо на Вас след като е застрелял гражданина У".

Е, пак си зависи към кого е било насочено обаждането. Инак съм съгласен - веднага 112, и докато оказваш първа помощ на пострадалия/ простреляния - ако нямаш други жокери в ръкава, първо звъниш на адвоката. А личният адвокат, също като личния лекар - е нещо задължително!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Авг 2023, 13:05       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 19 Ное 2009, 22:42
Мнения: 89
ubboto написа:

За да тежи подобен разговор обаче (какво да се прави или да не се прави в БГ) - лекторът трябва да е представител на съдебната ни система, който излиза с името и лицето си (на такъв курс и аз със сигурност ще се запиша - яснУ защо PDT_Armataz_01_22 ).



Бил съм на подобни курсове, но вече всичко приемам с някаква доза съмнение.
Защото ако е бивш служител в съдебната система, той е неотговорен фактор. Той може да ти казва общо взето каквото си иска или каквото искаш да чуеш. Наистина, ще има полезни неща, различна гледна точка, може да ти разтълкува закона, да ти разясни решенията на пленума на върховния съд от 1973 г., да даде примери от практиката.
Настоящ служител се съмнявам, че ще посмее да изнася лекции, да дава препоръки и съвети. Ако направиш нещо, което той е казал, че е правилно и отидеш в съда, той дали ще отиде като свидетел в твоя полза и да заяви, че което си направил е правилно?
Освен това при инцидентите нещата просто се случват, и то в много случаи толкова бързо, че нямаш време да осмислиш никакви законови положения или последствия от действия. И тук има един парадокс. На тренировки се учим да вадим и заредим пистолета бързо и точно да поразим целта, или 2-3 цели. Предполага се, че тези цели са въоръжени я с нож, я с нещо други или с огнестрелно оръжие. И това за минимум време. Но в реалността в България колко често често се случва да извадиш оръжие и да стреляш по някой въоръжен, който стреля по тебе? А още повече по 2-3? Инцидентите, които отговарят на тези условия са извънредно малко, нищожно малко бих казал.
В друга тема се дискутираше какво било нивото на стрелковата подготовка в САЩ и какво било в България. Ами много ясно, че там където се водят престрелки по улиците, нивото ще бъде високо, защото реалността го налага. Всички знаем, какво ще ни се случи в България, ако стреляме по някой. Така че излиза един такъв извод, че оръжието може да ни помогне евентуално само срещу някакви случайни злосторници, и то най-добре само да го извадим, без да стреляме. Един инструктор казваше: "носете пистолета без петрон в цевта, защото звука от зареждането му оказва мощно психологическо въздействие върху нападателия и той най-вероятно ще преустанови атаката си". И има нещо вярно в това.
Вторият извод, който се налага е, че огнестрелното оръжие в България е почти неизползваемо по закон. Или го използваш само веднъж при голяма нужда и после минимум 1-2 години без разрешително.
Връщам се темата - затова ми се струва удачно да се анализират съдебните протоколи на дела срещу хора, стреляли при инциденти с жертва. Да се разбере логиката на съдията, прокурора, кой какво е казал, защо и т.н.
Сега се сещам само за два случая, в които един с огнестрелно оръжие стреля срещу няколко и остава жив. Единият под условие, защото един е бил с нож, за останалите 2-3 не знам, е случаят Петко Лисичков. Там след застрелването на единия другите се кротват.
Вторият случай е бай Петко от Лясковец срещу баретите. Там макар юридически случаят да е по-друг, в технически план си е един срещу няколко въоръжени.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Авг 2023, 12:14       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 19 Ное 2009, 22:42
Мнения: 89
Това е видеото, което исках да споделя с вас, не го бях запаметил, но го намерих пак:
https://www.youtube.com/watch?v=4DvjQICZZ8A

Една част е от САЩ, друга от Бразилия, има и от други страни от Латинска Америка.
Ще коментирам някои неща, които правят впечатление по отношение на разликата между закона тук и там.
1. Грабежа на магазина за телефони и принадлежности - продавача застреля крадеца в гръб при оттеглянето му без да му мигне окото. В България щеше да бъде обвинен директно в опит за убийство или убийство.
2. Полицаят, който застреля крадец на мотор, също в гръб. Тук този полицай щеше да полежи в следствения и след това и в затвора.
3. Дъртака, който застреля онзи, който налиташе с нож. Българския прокурор или съдия щеше да каже, че е можел да стреля в крака или в ръката му, че е можел да избяга, че е можел да се прибере в къщи, а и защо въобще е излязъл да защити собствеността си, а не се е обадил в полицията. Въпреки, че стрелеца беше крайно въздържан, и изчака до последния възможен момент, даже на моменти не беше и насочен пистолета му към заплахата.
4. Бащата, който държеше детето си в една ръка, а с другата извади пистолета и простреля заплашващия го с оръжие. Готово обвинение, че е застрашил живота на детето и му го вземат.

Изглежда обаче, че всичко е законно в страните, в които се случва.
Право ми впечатление, че бързо вадят пищовите и те са с патрон в цевта, няма зареждане. На тези, облечени с тениски не се виждат и издутини под дрехите. Като си помисля аз кви проблеми имам лятото, въпреки 4-5 кобура поне, хем да не се вижда, хем да мога да го извадя сравнително лесно.
Другия извод, който ми идва от само себе си, е какви страхливи овце сме ние, че толкова години търпим скапания закон в частта му за неизбежната отбрана и прилагането му от съдебната система, благодарение на което сме с единия крак в затвора, ако използваме оръжието си по предназначение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Авг 2023, 13:31       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
Най-учтиво моля всички пишещи тук да се придържат към факта, че в темата става дума за Република България. Ако на някой много му се иска да коментира как е решен въпроса в други страни - моля, нека си отвори нарочна тема.

Модератор

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Авг 2023, 19:12       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Май 2008, 20:19
Мнения: 519
Местоположение: Pleven
Всеки случай си е строго индивидуален и дори правомерно да си употребил оръжие нещата юридически след това могат да се завъртят 360 градуса. Въпреки ,че имам юридическо образование избягвам да коментирам конкретни случаи. Както един колега по-горе спомена "опре ли ножа до кокала" ,всеки ще стреля.

Споделям нещо писано много отдавна, въпреки че сега бих написал много от нещата по различен начин.

ПРОСТРЕЛЯН НЕ ВИНАГИ Е РАВНО НА МЪРТЪВ

Случило се е. Прострелян си. За щастие си подготвен за това, защото си допускал, че това може да се случи . Нека сега заедно преминем през "ей сега си е е..... мамата" списъка, който си препрограмирал на "твърдия си диск".
1.Довърши боя! Допускал си ,че може да те прострелят, така че не се предавай. Убеди се ,че лошия не е още заплаха. Ако е повален, наблюдавай го .Ако все още се движи към теб и все още е заплаха, простреляй го отново. Продължавай да стреляш по него, докато не престане да бъде заплаха.
2.Бъди нащрек! Вълците често се движат в глутница, бъди нащрек за приятели на лошото момче, които може да са наоколо. Провери оръжието си, изчисти засечка, ако има такава, презареди за всеки случай .Излез от тунелното виждане и слуховото ограничение, дишайки и сканирайки 360 градуса. Придвижи се до прикритие, ако вече не си направил това.
3.Обади се за помощ! Поеми си няколко дълбоки глътки въздух, след което се обади по радиото (ако си охранител или служител на реда)или по мобилния телефон. Бъди кратък и ясен. Например - Прострелян съм. Намирам се...(дай точно местоположение). Веднъж получил потвърждение ,че сигнала ти е бил приет от човека на който си се обадил, продължи с проверката по "майката си е е......" списъка.
4.Провери се и си окажи първа помощ! Надявам се, ако си охранител в банка, извършващ инкасова дейност, полицай в акция или телохранител да си с бронежилетка, както е по инструкция. Попадение върху бронежилетката адски боли, но най-много да ти счупи някое ребро. Директни попадения в тялото са вече сериозна работа- бързо ще ги намерите. Попадения в мускулите може да не болят и да не кървят много в началото поради свиването на артериите, причинено от стреса. Това което адски боли е когато куршумът удари кост. Костите зарастват. Попадение в главата кърви...много. Щом си в съзнание ,може да забележиш кръвта . Вероятно попадението в главата не е животозастрашаващо. Сериозно попадение в главата би изгасило светлината..
След като прилива на адреналин започне за спада, кръвотечението от раната ще се усили. Приложи директен натиск или постави турникет над мястото . Дишай. Започни с дълбоко бавно поемане на въздух през носа, последвано от дълбоко бавно издишане през устата .Дръж под контрол радиото/мобилния телефон, в случай ,че пристигащата помощ има нужда от напътсвствие .

Може би до сега мислил, че няма да се случи точно на теб. Ще го кажа направо, и аз така си мисля. Е ,тогава на кого се случва? Може да се случи на мен/теб така ,че нека да сме подготвени.


(от книгата " Основи на Приложната Стрелба" Издателство: РАСПЕР ,2008г.)

_________________
Венцислав Б.Богданов
www.9mm.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Авг 2023, 01:42       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
9mm написа:
Всеки случай си е строго индивидуален и дори правомерно да си употребил оръжие нещата юридически след това могат да се завъртят 360 градуса.
Stay in the fight ! ( Shoot them to the ground ! ...при други закони де...)
Много добър пост ! :tu:
Тая книга преводна ли е ? Доста познато ми звучат препоръките...[

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 187 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer