logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 20 Апр 2024, 16:34




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 17:31       Заглавие:  Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Ехооо...
Аз пък искам закона да се коригира така че да ми дава право да нося за самоохрана боеприпаси създадени с тая цел от производителя
както е по белия свят.
А не да ме ограничават да нося за самоохрана патрони дето са за дупчене на хартия
забраните на хагската конвенция са за военни
не за цивилни
Ivo III написа:

..........

то вече има образувани дела за намирането на един куховърх фишек в касата на лицето и прибирането на всички оръжия и то в София ;)

......


Иво,
Явно съм ропуснал последните промени в НК с които притежаването на "куховърхи фишеци" е станало престъпен състав......
Аз не че съм юрист и юридически грамотен, но доколкото ми е известно в НК престъпленията са изчерпателно уредени.
Деяния които не са уредени в НК не са престъпления. Може да са административни нарушения, евентуално по некое законче :wink:
Ето линк към действащия, предполагам актуален НК:
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/1589654529
Чакам некой да ми посочи състава от НК в който е криминализирано държането на "куховърх фишек".

Обаче ако "куховърхия фишек" у касата е от калибър/оръжие за които лицето не притежава надлежно разрешително тогава нещата стоят другояче.

В НК не е криминализирано държането набоеприпаси с експанзивно действие.
Там в чл. 339. ал.1 си пише - "без да има за това надлежно разрешение".
Нема никво значение дали е фмж или ХП или пластик поинт.
Така че не се филмирайте излишно.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 17:56       Заглавие:  Re: EU GUN BAN .. на БГ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
tsb написа:
Ivo III написа:

..........

то вече има образувани дела за намирането на един куховърх фишек в касата на лицето и прибирането на всички оръжия и то в София ;)

......


Иво,
Явно съм ропуснал последните промени в НК с които притежаването на "куховърхи фишеци" е станало престъпен състав......
Аз не че съм юрист и юридически грамотен, но доколкото ми е известно в НК престъпленията са изчерпателно уредени.
Деяния които не са уредени в НК не са престъпления. Може да са административни нарушения, евентуално по некое законче :wink:
Ето линк към действащия, предполагам актуален НК:
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/1589654529
Чакам некой да ми посочи състава от НК в който е криминализирано държането на "куховърх фишек".

Обаче ако "куховърхия фишек" у касата е от калибър/оръжие за които лицето не притежава надлежно разрешително тогава нещата стоят другояче.

В НК не е криминализирано държането набоеприпаси с експанзивно действие.
Там в чл. 339. ал.1 си пише - "без да има за това надлежно разрешение".
Нема никво значение дали е фмж или ХП или пластик поинт.
Така че не се филмирайте излишно.


направо се плаша :)

експанзивните са забранената категория А5

Чл. 5. (1) Забранява се придобиването, съхранението, носенето и употребата на огнестрелни оръжия и боеприпаси от категория А:
1. бойни ракети с експлозивен ефект и устройства за изстрелването им;
2. (доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) автоматични огнестрелни оръжия, с изключение на такива за колекциониране или за културни цели, използвани за филмови и телевизионни продукции, театрални спектакли и други културни прояви;
3. огнестрелни оръжия, прикрити под формата на друг предмет;
4. боеприпаси с бронебойно, експлозивно или запалително действие, както и куршуми и снаряди за тях;
5. (изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) боеприпаси с експанзивно действие, както и куршуми и снаряди с такова действие, с изключение на тези, предназначени за огнестрелни оръжия за ловни или спортни цели, или за колекциониране.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 18:13       Заглавие:  Re: Дефиниция за Експанзивен боеприпас
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
minavasht написа:
tsb написа:
ехооо
аз пък искам закона да се коригира така че да ми дава право да нося за самоохрана боеприпаси създадени с тая цел от производителя
както е по белия свят
а не да ме ограничават да нося за самоохрана патрони дето са за дупчене на хартия
забраните на хагската конвенция са за военни
не за цивилни

Европейското законодателство ми е мътно - кой и как приема тези директиви? Каква е била аргументацията за тази забрана?


Минаващ,
Ще се опитам да ти обясня, щото си човек на закона:
Начи съгласно нашия НК
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/1589654529
съществува института на неизбежната отбрана
"Чл. 12. (1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.
(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение."
НК е кодекс
И съгласно йерархията на нормативните актове в Р. България, кодифицираното право - демек кодексите стоят непосредствено под Конституцията ни, която е най-отгоре на пирамидата.
В НК не е криминализирано държането, носенето, употребата на експанзивни проектили, "ако имаш надлежно разрешение", което означава че това не е престъпление.

В същото време обаче с едно законче, некой си бюрократ е решил да ограничи възможността ни да притежаваме/ползваме за неизбежна отбрана боеприпаси имащи куршуми с експанзивно действие.
Законче, което стой под НК в йерархията на нормативните актове. Законче, което не би трябвало да противоречи на кодексите.

Световно известни фирми, които са на международния пазар от доста годинки и които са хвърлили пари, време, енергия, ноу-хау и т.н. (сигурно щото са балъци или смятат клиентите си за такива :DD ) за да произведат адекватни боеприпаси за самоохрана/самоотбрана (те са отбелядани като такива за дефенс, а не като за военни цели :wink: ) с цел да се даде възможност на жертвата да се защити от противоправното нападение.
Тука обаче излиза некъв нашенски бюрократ и ти казва - ТЦ! Не можеш да ползваш продукти предназначени-определени от производителя им като такива за самоохрана/самоотбрана щото аз така съм решил, въпреки че имаш право да се отбраняваш!
А що е решил така? Ние не знаем и можем само да предполагаме.
Вероятно заради Хагската конвенция и "декларацията за куршумите"?
https://en.wikipedia.org/wiki/Hague_Con ... 9_and_1907
http://avalon.law.yale.edu/19th_century/dec99-03.asp

Та ако се вземе под внимание Хагската конвенция и "декларацията за куршумите"
Излиза че страните се споразумяват да не се ползват по възможност при военни действия определен тип куршуми....

Обаче, тука се пропуска факта, че Хагската конвенция и "декларацията за куршумите" уреждат "the laws of war and war crimes" и нямат нищо общо със самоотбраната/самоохраната и други цивилни дейности.

И та те така.
Аз лично съм против всякакви забрани които само затрудняват, възпрепятстват, ограничават и създават всякакви пречки пред законопослушния гражданин да си упражнява правата, уредени в кодифицирано право.

Утре ще искат да ни забранят да ползваме джипове за лов, риболов, Т-клас и т.н. щото виждаш ли големите, грозни и страшни машини харчат много гориво, изхвърлят множество вредни емисии в атмосферата, хабят много гуми и масла, понеже гумите и маслата им са големи и скъпи и после с тях се замърсява отново околната среда и т.н. И като сложиш на кантар нещата вероятно един джип за времето през което функционира вероятно създава много повече вреди за човешкия род отколкото един патрон с експанзивен проектил, който може никога да не попадне в жива цел?
Ще искат да ни забранят и ползването на оружия приличащи на асълт райфъл, като АК и АР.
Аз нямам такива и ме боли шмайзера за подобни, но съм категорично против некой да забранява на законопослушния гражданин, който иска да ги притежава законно и да си ги ползва за лов, спорт, т.н.

С други думи будното гражданско общество би трябвало да се бори срещу всякакви опити за ограничаване на изконните му, законово определени права.
Иначе бавно и полека нещата си отиват у киреча.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 27 Окт 2018, 18:28, променена общо 3 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 18:17       Заглавие:  Re: EU GUN BAN .. на БГ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Ivo III написа:

направо се плаша :)

експанзивните са забранената категория А5

Чл. 5. (1) Забранява се придобиването, съхранението, носенето и употребата на огнестрелни оръжия и боеприпаси от категория А:
.........
5. (изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) боеприпаси с експанзивно действие, както и куршуми и снаряди с такова действие, с изключение на тези, предназначени за огнестрелни оръжия за ловни или спортни цели, или за колекциониране.


Нема от кво да се плашиш!
Нарушенията на закона който си цитирал са административни такива, а не са престъпления!
Ти лично правиш ли разлика между административно нарушение и престъпление?
Ако не правиш аз почвам да се плаша :punch: .

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:05       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Отелих искането на колегата ТСБ в отделна тема...Другата тема е за специлиализирана за конкретна дефиниция...

И сега...като не си съгласен със закона и искаш нещо ТСБ...как да се направи да видим.

Начините са два:

1. Излизаш в нелегалност и се бориш с оръжие в ръка
2. иницираш законови промени

ще напишеш аргументация и ще я внесеш сам...

или друг да внася и пише а ти ще искаш...

ок ако пък това искане се развие грамотно...защо да не се внесе...да видим...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:08       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Poseidon написа:
...................
1. Излизаш в нелегалност и се бориш с оръжие в ръка
..



Посейдоне, нещо да ти мязам на психо лев?!?
Налеганост..... оръжие....... ало в кой век живееш?
Коминтерна умре безславно.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:11       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ок разбирам...ама не разбирам защо тогава пишеш и искаш??? Ще ме прощаваш ама ще се наложи да платиш такса за претоварване на сървъра...500лв е на месец...

А ако си сериозен...давай аргументи...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:15       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2018, 18:14
Мнения: 44
А за какво е нужен такъв тип боеприпаси, да не мислиш, че с обикновенния не можеш да убиеш или да спреш ли какво


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:16       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Poseidon написа:
ок разбирам...ама не разбирам защо тогава пишеш и искаш??? Ще ме прощаваш ама ще се наложи да платиш такса за претоварване на сървъра...500лв е на месец...

А ако си сериозен...давай аргументи...


И ти ша ма прощаваш - плащам само за нещо което получавам.
Тука аз давам - не ти на мен.

От теб лично едва ли нещо може да науча.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:21       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5271
Местоположение: София
gl9x19 написа:
А за какво е нужен такъв тип боеприпаси, да не мислиш, че с обикновенния не можеш да убиеш или да спреш ли какво
За да не отсвириш още нещо, освен това дето ще спираш. По спомени, дори слабичкият ПМ, при тестове на кадаври, пробивал две тела и спирал в трето.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:24       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Poseidon написа:

..............
ок ако пък това искане се развие грамотно...защо да не се внесе...да видим...


Ами по-грамотно от определението за типа и предназначението на боеприпасите от това което са дали производителите на боеприпаси (световно известни с доказана репутация) аз не виждам накъде повече.

Да предположим че искаш да си купиш МПС. Отиваш в магазина на оторизирания дилър и той те пита:

За каква цел Ви трябва МПС-то което искате да купите?
Ти- за в гората и пресечен терен.
Дилъра - имаме прекрасен джип 4Х4 за целта.
Ти - тц! Не става щото не е полит коректно. Искам компактна малолитражка, нещо като опел корса, дето с нея да мога да катеря баирите и да минавам през пресечен терен.
Дилъра - ама производителя е предвидил кои модели за кво са предназначени. Използването на МПС за цели за които не са предвидени e противно на здравата логика!
Ти- тц! Искам малолитражка за в гората и точка!

Та те така.
Нема да ме разбереш, сложно ще ти е.
Знам, че нема смисъл.
Пиша за тия дето имат очи да четат и сърца да разберат.

Това че теб лично не те кефят експанзивните проектили (вероятно щото са продукт на упадъчния капитализъм) точно нищо не значи в реала.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:25       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Остави лични закачки ТСБ...имаш трибуна да се аргументираш...
отделям мнения /лични твои искания/ които не са по темата и всеки друг ше ги трие...ти се фръцкаш вместо да го оцениш

след като ше като даваш дай...четеме.

ама само да си пишеш за ратуха или ще платиш като поп /щото ти се дава платено пространство/ или ще бъдеш трит

а цитата на Янк е за тук...одобрявам! но не одобрявам писането на чист инглиш в цялото мнение...
Янк в Правилата е написано пише се на български език...

Yank написа:
tsb написа:
С други думи будното гражданско общество би трябвало да се бори срещу всякакви опити за ограничаване на изконните му, законово определени права.
Иначе бавно и полека нещата си отиват у киреча.


:tu:

    We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by
    their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit
    of Happiness.— That to secure these rights, Governments are instituted among Men, deriving their just powers from the consent of the governed,


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:38       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Poseidon написа:
............или ще платиш като поп /щото ти се дава платено пространство/ ..........


Веднага ти плащам чичовата!
Само преди това да ми пуснеш касова бележка и фактура, че съм ти платил лично на теб 500 лв
Poseidon написа:
такса за претоварване на сървъра...500лв е на месец

И после на тия 500 лв. дето съм ти ги платил да си платиш ДДС-то и данъците.
И да ми обясниш как се разбира, че аз лично "претоварвам на сървъра" и къде е дефинирано това понятие?

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:40       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
gl9x19 написа:
А за какво е нужен такъв тип боеприпаси, да не мислиш, че с обикновенния не можеш да убиеш или да спреш ли какво


Мисля си че с качествен експанзивен проектил имаш повече шанс при една и съща зона на попадение, при един и същи калибър и при един и същи грамаж на проектила и дължина на цевта да спреш нападателя, да предотвратиш свръх проникване и заплаха за случайни минувачи/чужда собственост.
И това го мисля не щото ми го говорят звездите. А щото съм виждал туй-онуй как работи на живо.
Както и други хора са го виждали, предполагам.
Мисля си го и щото големите производителите на боеприпаси са разработили отделни видове боеприпаси за самоотбрана. Други видове за тренировка и стрелба по хартиени или метални мишени.
Отвори сайтовете на големите производители и прочети. Пише го черно на бяло.
Когато си избираш инструмент за определена работа го избираш на принципа "right tool for the job".
Така си мисля, че е разумно поне.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2018, 19:51       Заглавие:  Re: Искане за промяна в ЗОБВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
tsb написа:
Poseidon написа:

..............
ок ако пък това искане се развие грамотно...защо да не се внесе...да видим...


Ами по-грамотно от определението за типа и предназначението на боеприпасите от това което са дали производителите на боеприпаси (световно известни с доказана репутация) аз не виждам накъде повече.

Да предположим че искаш да си купиш МПС. Отиваш в магазина на оторизирания дилър и той те пита:

За каква цел Ви трябва МПС-то което искате да купите?
Ти- за в гората и пресечен терен.
Дилъра - имаме прекрасен джип 4Х4 за целта.
Ти - тц! Не става щото не е полит коректно. Искам компактна малолитражка, нещо като опел корса, дето с нея да мога да катеря баирите и да минавам през пресечен терен.
Дилъра - ама производителя е предвидил кои модели за кво са предназначени. Използването на МПС за цели за които не са предвидени e противно на здравата логика!
Ти- тц! Искам малолитражка за в гората и точка!

Та те така.
Нема да ме разбереш, сложно ще ти е.
Знам, че нема смисъл.
Пиша за тия дето имат очи да четат и сърца да разберат.

Това че теб лично не те кефят експанзивните проектили (вероятно щото са продукт на упадъчния капитализъм) точно нищо не значи в реала.

Разбирам те повече отколкото мое да си помислиш :tu: и ако не мислех че е важно изобщо нямаше да отделям тема и чопля мнения половин час..
и не се втелявай с тия кинти :DD ама малко да се сецнеш, че не бива да се маа така до премаляване..."искаш" като искаш го ПРАВИШ! а не да чекаш друг да внася и да се криви

това е Аналитичен раздел, мен! :armed:

Сега сериозно...бих те подкрепил...но това увлечение по ноктите и да се праи на кайма корема на чакала или на нападателя ми ебемтуално...не мое да го разбера...

Мен, обещах ти и в тази тема ще пусна разни примери...покушения с флоберка и прочие ...и два три плоскоглави 9мм солида и всеки нападател е чао! ама ТРЕБВА да уцелиш! ама щели да рикошират...оффф
и напротив...лоша шега мое да ти изиграе холол понта...мдааа


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer